LukasAdame
18.05.10,10:32
Dobrý deň !

POmaham priatelke s jednym problemom, ale niesom si celkom isty, ci to co chceme urobit bude mozne.

Priatelka zacala pracovat v istom kasine v bratislave od 03/2009 pracovala tam cca 5 mesiacov, ale vyplatene jej boli iba dve mzdy, z dovodu, ze majitelia kasina stale posuvali termin lebo nemali prostriedky..Samozrejme peniaze nikdy nevidela.
Pre tyzdnom jej prisiel domov papier zo Socialky, ze kolko za nu platili odvody, oni totiz ju zabudli odhlasit, a takisto zabudli na vypoved.
Co znamena podla mna, ze je stale zamestnana, nie?Kedze nema vypoved a platia za nu odvody.Moze si narokovat na spatne vyplatenie mzdy za obdobie 03/2009 - 05/2010 ?? Podla mna moze, nakolko nema ziadne potvrdenie, ze nepracuje, odvody sa za nu platia, ale nechodi jej vyplata ani na ucet ani v hotovosti.Ani jedna strana teda vyplaty nema podchytene ziadnym podpisom pri odovzdavani.,

Takisto by som sa rad opytal, kedze priatelka v tychto veciach nevie chodit, nepodala danove priznanie.Existuje nieco, cim by sme prinutili danovy urad, aby toto priznanie dovolil spravi aj v maji???


DAKUJEM vopred za vase skvele rady, Lukáš
Zoltán Kovács
18.05.10,08:45
Dobrý deň !

POmaham priatelke s jednym problemom, ale niesom si celkom isty, ci to co chceme urobit bude mozne.

Priatelka zacala pracovat v istom kasine v bratislave od 03/2009 pracovala tam cca 5 mesiacov, ale vyplatene jej boli iba dve mzdy, z dovodu, ze majitelia kasina stale posuvali termin lebo nemali prostriedky..Samozrejme peniaze nikdy nevidela.
Pre tyzdnom jej prisiel domov papier zo Socialky, ze kolko za nu platili odvody, oni totiz ju zabudli odhlasit, a takisto zabudli na vypoved.
Co znamena podla mna, ze je stale zamestnana, nie?Kedze nema vypoved a platia za nu odvody.Moze si narokovat na spatne vyplatenie mzdy za obdobie 03/2009 - 05/2010 ?? Podla mna moze, nakolko nema ziadne potvrdenie, ze nepracuje, odvody sa za nu platia, ale nechodi jej vyplata ani na ucet ani v hotovosti.Ani jedna strana teda vyplaty nema podchytene ziadnym podpisom pri odovzdavani.,

Takisto by som sa rad opytal, kedze priatelka v tychto veciach nevie chodit, nepodala danove priznanie.Existuje nieco, cim by sme prinutili danovy urad, aby toto priznanie dovolil spravi aj v maji???


DAKUJEM vopred za vase skvele rady, Lukáš

DÚ nie je potrebné nútiť aby dovolil podať DP. Ide o dodatočné podanie za rok 2009 (s pokutou samozrejme).

Čo sa týka tej mzdy z titulu, že nie je odhlásená. Najprv by mala dokázať, že za to obdobie (03/2009-05/2010), aj tú prácu vykonávala. Nie je to také jednoduché, že žiadať si peniaze za to, čo neurobila.
;)
ivka70
18.05.10,08:45
Nemoze si narokovat na mzdu, ktoru neodpracovala, to by bolo nezakonne obohatenie.
Preco si ale nevyziadala zapoctovy list pri ukonceni PP?
Na zaklade coho prestala chodit do prace?
Co robila po ukonceni PP, evidovala sa na UP?

Danovy urad nemas k comu nutit, danove priznanie mozes podat aj neskor (vzdy lepsie ako vobec, ak bola povinnost), ale ak bola povinnost ho podat, moze si DU narokovat zaplatenie aj pokuty z omeskania.
LukasAdame
18.05.10,08:49
DÚ nie je potrebné nútiť aby dovolil podať DP. Ide o dodatočné podanie za rok 2009 (s pokutou samozrejme).

Čo sa týka tej mzdy z titulu, že nie je odhlásená. Najprv by mala dokázať, že za to obdobie (03/2009-05/2010), aj tú prácu vykonávala. Nie je to také jednoduché, že žiadať si peniaze za to, čo neurobila.
;)
A nieje dostatočné dokázanie to, že za ňu platia odvody?Veď napokon, ktorý zamestnávateľ platí odvody za niekoho, kto nepracuje v jeho firme?
Čo s výplatami ktoré nedostala??A konatelia nedvíhajú?
hanelie
18.05.10,08:50
Takisto by som sa rad opytal, kedze priatelka v tychto veciach nevie chodit, nepodala danove priznanie
daňové priznanie nemusela podávať, pokiaľ jej prijmy nepresiahli 1/2 z nezdaniteľnej časti /2012,85 /
/čo asi nepresiahli, resp. mala ešte nejaké prijmy?
uplatniť nárok na nevyplatené mzdy si bude musieť asi uplatniť cestou súdu /zľ zrejme nie je ochotný jej mzdy vyplatiť
Zoltán Kovács
18.05.10,08:51
A nieje dostatočné dokázanie to, že za ňu platia odvody? Veru nie je. Veď napokon, ktorý zamestnávateľ platí odvody za niekoho, kto nepracuje v jeho firme? Je takých zábudlivcov dosť....
Čo s výplatami ktoré nedostala??Cez súd... A konatelia nedvíhajú?


v citáte
LukasAdame
18.05.10,08:53
v citáte
Ale ako oni dokážu, že tam nepracovala?HM?:)
Zoltán Kovács
18.05.10,08:55
Ale ako oni dokážu, že tam nepracovala?HM?:)

Trebárs s dochádzkou, svedectvom ostatných zamestnancov..... Radím nešpekulovať nad tým. Iná otázka, čo robila priateľka doteraz? Viac ako rok jej nevadilo, že nemá peniaze?
LukasAdame
18.05.10,08:56
Trebárs s dochádzkou, svedectvom ostatných zamestnancov..... Radím nešpekulovať nad tým. Iná otázka, čo robila priateľka doteraz? Viac ako rok jej nevadilo, že nemá peniaze?
Mnoo doteraz sme nevedeli o tom, že je ešte stále prihlásená
hanelie
18.05.10,08:57
Ale ako oni dokážu, že tam nepracovala?HM?
dôkazné bremeno je na tom, čo niečo žiada
Zoltán Kovács
18.05.10,08:59
Mnoo doteraz sme nevedeli o tom, že je ešte stále prihlásená

To či je alebo nie je prihlásená si myslím, že je problém zamestnávateľa (zbytočne platil odvody). A z tejto chyby zamestnávateľa sa snažiť vytlcť to čo jej neparí.....
Mala konať v tom smere aby dostala čo jej patrí, teda nevyplatená mzda.
mmj
18.05.10,09:00
lukas, podla mna to je o nezodpovednosti tvojej priatelky, ze si nedotiahla ukoncenie PP dokonca. na jej mieste by som napisala doporuceny list, ze mi prislo vyrozumenie zo soc. poistovne, ze za mna odvadzaju poistne, to znamena, ze oficialne som ich zamestnankyna, a ziadam ich o ukoncenie PP dohodou ku dnu napr 31.05.2010. spätne jej ju asi nenapisu. lebo by to bolo pre ich mzdarku narocne na vsetky opravne vykazy.... zaroven by som si vyziadala aj vsetky doklady suvisiace s ukoncenym PP. treba si uvedomit, ze neznalost zakona neospravedlnuje. naozaj som zvedava, co ti poradia poradaci, lebo chyba nastala na oboch stranach u tvojej priatelky aj u zamestnavatela
LukasAdame
18.05.10,09:00
dôkazné bremeno je na tom, čo niečo žiada
Ale veď ona dokaz ma..nema vypoved, platia odvody ..
Zoltán Kovács
18.05.10,09:03
Ale veď ona dokaz ma..nema vypoved, platia odvody ..

To nie je dôkaz. Musí dokázať, že naozaj chodila do práce, a odrobila to čo má v pracovnej zmluve.

mimotemyS prepáčením, a bez urážky mne to pripadá ako vychcanosť a snaha získať to na čo nemá právo.
ivka70
18.05.10,09:03
lukas, podla mna to je o nezodpovednosti tvojej priatelky, ze si nedotiahla ukoncenie PP dokonca. na jej mieste by som napisala doporuceny list, ze mi prislo vyrozumenie zo soc. poistovne, ze za mna odvadzaju poistne, to znamena, ze oficialne som ich zamestnankyna, a ziadam ich o ukoncenie PP dohodou ku dnu napr 31.05.2010. spätne jej ju asi nenapisu. lebo by to bolo pre ich mzdarku narocne na vsetky opravne vykazy.... zaroven by som si vyziadala aj vsetky doklady suvisiace s ukoncenym PP. treba si uvedomit, ze neznalost zakona neospravedlnuje. naozaj som zvedava, co ti poradia poradaci, lebo chyba nastala na oboch stranach u tvojej priatelky aj u zamestnavatela


Ja si myslim, ze oni za nu ziadne odvody neplatia, len jej neukoncili poistenie - neodhlasili ju.
To sa stava aj inym firmam, pripadne socialna poistovna "nahodou" odhlasku zabudne nahodit do systemu v tom horsom pripade strati.
Az pri vybavovani dochodku clovek zisti, co a kde mu chyba.
ivka70
18.05.10,09:04
Ale veď ona dokaz ma..nema vypoved, platia odvody ..

A na to si ako dosiel?
Keby za nu stale platili odvody, nema socialna poistovna dovod cosi zistovat o ukonceni.
Xanti
18.05.10,09:05
Ale veď ona dokaz ma..nema vypoved, platia odvody ..
Ale ved dajte návrh na súd, a skončí ešte v base za podvod.

To že za ňu zamestnávateľ platil odvody môže využiť aj ináč, napr. PN ale nie požadovaním niečoho čo jej nepatrí.
nesca
18.05.10,09:09
Ale veď ona dokaz ma..nema vypoved, platia odvody ..
To je dôkaz ako ....Mňa by zaujímalo na základe čoho jej poslala SP daný list. V tej rýchlosti ma napadlo,že ju vedú ako absentérku,vtedy by ju neodhlasovali.Ale vtedy sa žiadne odvody neplatia,len na ZP.
A nechcem rýpať,ale si neodpovedal...to sa len tak jedného krásneho dňa kamoška zbalila a viac sa nestarala o robotu?
LukasAdame
18.05.10,09:14
To je dôkaz ako ....Mňa by zaujímalo na základe čoho jej poslala SP daný list. V tej rýchlosti ma napadlo,že ju vedú ako absentérku,vtedy by ju neodhlasovali.Ale vtedy sa žiadne odvody neplatia,len na ZP.
A nechcem rýpať,ale si neodpovedal...to sa len tak jedného krásneho dňa kamoška zbalila a viac sa nestarala o robotu?
Nie..pracovala tam zadarmo dva mesiace, a este ju jeden z majitelov kasina aj fyzicky napadol.No na policii jej povedali, ze ci si to len mysli, alebo ci nebola opita a len sa jej to nezdalo ... cize jej nepomohli.
¨
Neviem ako by si ty riesil pracu, keby si robil zadarmo a este by ti aj ublizili..hmm?A po tak dlhej dobe sa to riesi preto, lebo sa doteraz bala
ewita888
18.05.10,09:22
píšeš, že začala pracovať od 3/09 cca 5 mesiacov.. ale spätne chceš vyplatiť za 3-5/09.. tak ako to teda je..to dostala mzdu za 6-7 a za 3-5 nie?
mmj
18.05.10,09:31
keby som sa bala, neriesila by som, ako od nich dostat peniaze, kt. som neodpracovala. riesila by som len papiere (zapoctovy list,vypoved...) a chcela mat s nimi navzdy pokoj!
ewita888
18.05.10,09:32
mali by ste zvoliť takýto postup: napísať zamestnávateľovi, že do dnešného dňa Vám nebol odovzdaný zápočtový list ani mzda za odpracovanú dobu..žiadate to napraviť do... a že ak to nebude z ich strany vykonané, dávate podnet na inšpektorát práce.. No a ak to nesplnia, naozaj ten podnet na IP dať..oni si s tým už poradia.. ale podotýkam, treba si nárokovať len na to, na čo má nárok, čiže za odprac. dni.. aby ona sama nemala problémy za bezdôvodné obohatenie, o čom tu už bola reč..
nesca
18.05.10,09:34
Neber to tak,že Ti nechceme pomôcť,len Ťa buzerujeme.Ale je tu dosť nezrovnalostí a mňa osobne dosť vytáčajú také prípady.Zbalím saky-paky , viac sa o nič nestarám a dodatočne idem niečo riešiť.Nech bol zam-teľ akýkoľvek,tak si s nim papierovo veci doporiadku dať treba.Možno bola v strese,ja jej to neberiem.Kamoška je celý ten čas doma?Nešla na ÚP?A Ty si bol kde doteraz?
promont maja
18.05.10,09:45
... raz, predčasom, sme riešili takýto problém. Zamestnali sme jedného pána, ktorý nemal ukončený predchádzajúci pracovný pomer, jednoducho z jedného dňa na druhý prestal chodiť do starej práce a začal pracovať u nás. Keďže sme si od neho nevyžiadali doklad potvrdzujúci túto záležitosť ( napr. výpoveď) a jeho predchádzajúci zamestnávateľ sa na toto jeho počínanie písomne sťažoval, prišla k nám kontrola a dostali sme 3000,00 Sk pokutu ... ale bolo to ešte veľmi dávno. Uvádzam tento príklad z jediného dôvodu ..., nakoľko mi nedá opýtať sa: "Neexistujú podobné dôvody aj v tomto prípade?" Podotýkam, že nie som právnik ... hoci osobne si aj ja myslím, že nemajú stálu pani účtovníčku atď.
evina
18.05.10,10:32
1. ak mala povinnosť za rok 2009 podať DP /príjem vyšší ako 2012,88/ je ho povinná podať aj teraz s príslušnou sankciu za oneskorené podanie. Bude to DP riadne nie dodatočné /zatiaľ žiadne nepodala/.

2. Na mzdu za mesiace 3-5 nemá nárok bez ohľadu na to, či ju zamestnávateľ vedie ako zamestnanú, nebola v práci , neodpracovala mzda sa nevypláca.

3. Nie je mi jasné z čoho platí SP odvody, dôležité je , či ste to dobre prečítali alebo nie /posielali jej to kvôli II. pilieru? - ináč nemali dôvod/. Možno jej posielali len to /uchádzala sa o iné zamestnanie?/, že nie je odhlásená. To by som riešila písomne listom na zamestnávateľa, ktorého by som požiadala o zaslanie ZL /napísala by som, že to žiada odo mňa SP/ a upozornila by som ho zároveň, že ma do dnešného dňa neodhlásil a aby mi oznámil spôsob ukončenia. Viac by som sa vo veci nerýpala, najmä ak má priateľka strach.
Špekulácie o tom, že som ďalej zamestnaná a patrí mi mzda sú od veci ....najmň ak z Tvojich odpovedí ani nieje jasné prečo a a ako odišla z roboty a viac neprišla. Zamestnanec nemôže len tak ukončiť pracovný pomer, že nepríde do práce, nech má dôvody akékoľvek - tie musí riešiť podľa Zákonníka atď....
evina
18.05.10,10:35
Ale veď ona dokaz ma..nema vypoved, platia odvody ..

Ak nemá výpoveď prečo nechodí do práce? .... aby sa nedostala do väčších problémov ona tým, že chce na zamestnávateľovi čo jej nepatrí....
mzdarka renca
18.05.10,10:42
Ale veď ona dokaz ma..nema vypoved, platia odvody ..
ešte otázočka, si si istý na 100%, že platia odvody? totižto, ak nie je niekto odhlásený, to neznamená automaticky, že zamestnávateľ platí odvody.

- a prepáč, ak niekto nepracuje, tak je veľká drzosť si za nič pýtať mzdu.
- ďaľšia vec, ktorá sa jej môže stať, ak ona jednoducho prestala chodiť do práce, môže jej zamestnávateľ našiť ušlý zárobok - zisk.
- ak nedostávala mzdu v období, keď pracovala, tak mala ona okamžite rozviazať pracovný pomer v zmysle § 69 ZP z dôvodu nevyplatenia mzdy.

Zhrniem to, už sa tým nezaoberaj, v tej rovine, ako doteraz, len nech si priateľka od toho zamestnávateľa vypýta všetky doklady, ktoré súvisia s ukončením PP.