zuza 74
18.05.10,12:08
Dobry den vsetkym, chcela by som sa poradit - ked studentka zmaturovala a v piatok 21.05.2010 bude mat peciatku o ukonceni studia, ale dala si prihlasku na VS. Ake ma teraz povinnosti, ma sa prihlasit na UP aby si nemusela platit zdrav.poistenie, alebo sa ma hlasit aj na soc. poistovni kvoli plateniu do dochodku. Vobec neviem co robit v takomto pripade. Jej matka pobera na nu DB a nie je to tak, ze ked sa prihlasi na UP, straca narok na DB? Dakujem ya rady.
Xanti
18.05.10,10:11
Ak sa do 31.8.2010 nenahlási absolvent na UP tak rodičia majú nárok na prídavky na dieťa.

Ak čaká na rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí na výšku, tak nemusí do 1.9.2010 robiť nič. A ak ju nepríjmu na výšku tak sa 2.9.2010 pôjde zaevidovať na UP.

Môže si užívať posledné prázdniny, a môže kludne aj brigádovať.

Viac čítania tu http://www.upsvar.sk/buxus/generate_page.php?page_id=13136
zuza 74
18.05.10,10:50
No ale ak sa nezaeviduje na UP, pride rozhodnutie, ze ho neprijali na VS, tak potom bol dobrovolne nezamestnany a musí si doplatit zdravotne poistenie za to obdobie, či nie? A co SP?
ivka70
18.05.10,10:58
No ale ak sa nezaeviduje na UP, pride rozhodnutie, ze ho neprijali na VS, tak potom bol dobrovolne nezamestnany a musí si doplatit zdravotne poistenie za to obdobie, či nie? A co SP?

Nie, nemusi, lebo studenti strendych skol maju status studenta aj po maturite, najneskor do konca prazdnin - teda do 31.8.
ak ju neprijmu na VS, tak od 1.9. ma 8 dni na prihlasenie sa na UP a bude mat nepretrzite zdravotne poistenie ako poistenec statu (najskor ako student, potom ako nezamestana).

Ine je to u studentov VS, kde status studenta konci dnom statnic (ci uz bakalarskych alebo magisterskych/inzinierskych)

v SP nie je povinne ani jedno z poisteni.