M3G
20.10.05,19:02
Taký problémik:

- som slovenská firma platiteľ DPH, predám tovar poľskej firme, tiež platiteľovi, vystavujem faktúru bez DPH samozrejme, vzhľadom na to, že mi to prevzal dopravca poľskej firmy.

- tovar bežne prekročí poľsko-slovenskú hranicu, avšak teoreticky ale aj prakticky by mohol nastať prípad, že poľská firma už má objednávku na daný tovar u nás na slovensku a nevezie tento tovar do Poľska, t.j. neprekročí hranicu Poľska a vezie ho priamo ďalšiemu slovenskému odberateľovi, s tým, že poľská firma vystaví znova faktúru bez dph slovenskému odberateľovi.

Nie je v tom nejaký háčik? Neporušili sme, či už slovenská alebo poľská strana zákon o DPH? Čo z intrastatom? Obchod vykazuje známky trojstranného obchodu, avšak asi to nie je trojstraný obchod. Nemám pravdu?
mekk
20.10.05,17:20
Taký problémik:

- som slovenská firma platiteľ DPH, predám tovar poľskej firme, tiež platiteľovi, vystavujem faktúru bez DPH samozrejme, vzhľadom na to, že mi to prevzal dopravca poľskej firmy.

- tovar bežne prekročí poľsko-slovenskú hranicu, avšak teoreticky ale aj prakticky by mohol nastať prípad, že poľská firma už má objednávku na daný tovar u nás na slovensku a nevezie tento tovar do Poľska, t.j. neprekročí hranicu Poľska a vezie ho priamo ďalšiemu slovenskému odberateľovi, s tým, že poľská firma vystaví znova faktúru bez dph slovenskému odberateľovi.

Nie je v tom nejaký háčik? Neporušili sme, či už slovenská alebo poľská strana zákon o DPH? Čo z intrastatom? Obchod vykazuje známky trojstranného obchodu, avšak asi to nie je trojstraný obchod. Nemám pravdu?
Trojstranný obchod to urcite nie je. Pozri definiciu § 45. Ucastnici obchodu musia byt v troch roznych statoch. Ak chces navyse uplatnit oslobodenie pri intrakomunitarnej dodavke, musis mat pisomne vyhlasenie polskeho odberatela o tom, ze tovar prepravil do ineho clenskeho statu.
ala13
20.10.05,18:01
A je trojstranny obchod, ked nakupujeme od nemeckej firmy, ale ona to najprv doda svojej viedenskej pobocke a ta nam to fakturuje? Na fakture je len, ze krajina povodu je Nemecko.
Jozef I
21.10.05,05:42
A je trojstranny obchod, ked nakupujeme od nemeckej firmy, ale ona to najprv doda svojej viedenskej pobocke a ta nam to fakturuje? Na fakture je len, ze krajina povodu je Nemecko.
Bol by to trojstranný obchod v prípade že tovar bol prepravený priamo z Nemecka na Slovenko, bez vyloženia v Rakúsku. Fa by prišla z Rakúska. V tomto prípade ste 2. odberateľ. Ide však aj o to či pobočka v Rakúsku je iná firma ako tá v Nemecku.
marianna
21.10.05,06:01
A je trojstranny obchod, ked nakupujeme od nemeckej firmy, ale ona to najprv doda svojej viedenskej pobocke a ta nam to fakturuje? Na fakture je len, ze krajina povodu je Nemecko.Ak Vám to fakturuje Viedeň a tovar príde tiež z Viedne, tak podľa mňa nejde o trojstr. obchod. Viedenská firma tu vystupuje len ako sprostredkovateľ. Ak by Vám tovar prišiel z Nemecka a faktúra z Viedne, v tom prípade by išlo o trojstranný obchod.
M3G
21.10.05,06:18
nie je to trojstranný obchod, súhlasím, avšak ako vyriešiť problém s dph?
Kačena I.
21.10.05,07:04
Aj ja sa chcem opýtať na trojstranný obchod. Tovar vyrobený na Slovensku. Faktúra sa vystaví na rakúskeho odberateľa, ale tovar ide priamo do Talianska. Prepravu robí
slovenský prepravca, na CMR je príjemca Talián. Všetci sú identifikovaní pre daň. My sme 1. dodávateľ. Ja som to spracovala ako dodávku podľa § 43. V súhrnom výkaze to uvádzam tiež tak. Postupujem správne, alebo vyplýva mi ešte nejaká povinnosť.
marianna
21.10.05,07:10
nie je to trojstranný obchod, súhlasím, avšak ako vyriešiť problém s dph?Predpokladám, že Viedeň je platca DPH, teda má rakúske IČ DPH, tak ti to vyfakturuje bez DPH a ty si to samozdaníš.
marianna
21.10.05,07:16
Aj ja sa chcem opýtať na trojstranný obchod. Tovar vyrobený na Slovensku. Faktúra sa vystaví na rakúskeho odberateľa, ale tovar ide priamo do Talianska. Prepravu robí
slovenský prepravca, na CMR je príjemca Talián. Všetci sú identifikovaní pre daň. My sme 1. dodávateľ. Ja som to spracovala ako dodávku podľa § 43. V súhrnom výkaze to uvádzam tiež tak. Postupujem správne, alebo vyplýva mi ešte nejaká povinnosť.Kačena v tvojom prípade nejde o oslobodenie podľa § 43 ale § 45, ak sú tam splnené všetky podmienky 3-str. obchodu. V súhrnnom výkaze máš uvedené správne, doplním ešte daň. priznanie pre DPH r. 34.
JanaSys
21.10.05,07:21
Taký problémik:
- tovar bežne prekročí poľsko-slovenskú hranicu, avšak teoreticky ale aj prakticky by mohol nastať prípad, že poľská firma už má objednávku na daný tovar u nás na slovensku a nevezie tento tovar do Poľska, t.j. neprekročí hranicu Poľska a vezie ho priamo ďalšiemu slovenskému odberateľovi, s tým, že poľská firma vystaví znova faktúru bez dph slovenskému odberateľovi.
Môj názor, ael na tvojeom mieste by som si počkala na vyjadrenie AVO
- pokiaľ tovar neprekročí tovar hranice, mal by si to Poliakovi fakturovať s DPH a pokiaľ on takýto tovar predáva na území SR (čiže ho nevezie z Poľska), podniká na území SR a mal by sa tu zaregistrovať a potom by mal nárok na odpočet tvojej DPH
- na druhej strane, ak ty nevieš, že to nedovezie až do Poľska, ale máš potvrdenú CMR, kde je uvedené, že miesto určenia je Poľsko, mal by si to mať v poriadku, problém má ta poľská firma.
Ferko
21.10.05,15:21
Jednou z podmienok 3stranného obchodu je účasť 3 štátov - §45 odst (1), písm b). Asi to nebude 3stranný obchod
ala13
23.10.05,06:27
Bol by to trojstranný obchod v prípade že tovar bol prepravený priamo z Nemecka na Slovenko, bez vyloženia v Rakúsku. Fa by prišla z Rakúska. V tomto prípade ste 2. odberateľ. Ide však aj o to či pobočka v Rakúsku je iná firma ako tá v Nemecku.
No praveze ja vobec neviem, kade ten tovar ide. Okrem faktury z Viedne, kde je napisane krajina povodu Nemecko nemam iny doklad. Kedysi prikladali potvrdenia spedicnej firmy, odkedy sme v EU, uz nie. Tovar samozrejme musi cez Rakusko fyzicky prejst, lebo cez Cechy je to dlhsia cesta.
Ale ja ten tovar samozrejme samozdanim, len neviem, ci mi vznikaju i nejake dalsie povinnosti, ak by to bol 3stranny obchod.
Jana Acsová
23.10.05,11:28
No praveze ja vobec neviem, kade ten tovar ide. Okrem faktury z Viedne, kde je napisane krajina povodu Nemecko nemam iny doklad. Kedysi prikladali potvrdenia spedicnej firmy, odkedy sme v EU, uz nie. Tovar samozrejme musi cez Rakusko fyzicky prejst, lebo cez Cechy je to dlhsia cesta.
Ale ja ten tovar samozrejme samozdanim, len neviem, ci mi vznikaju i nejake dalsie povinnosti, ak by to bol 3stranny obchod.A nemáte prepravné doklady? CMR atď.? Prepravu zabezpečuje dodávateľ? Určite Vám dáva k potvrdeniu prevzatie tovaru. Doporučujem robiť si z dokladov kópiu, resp. spravidla vždy jedna ostáva aj pre odberateľa (takú mám skúsenosť). Ak sa jedná o dodávku tovaru z Rakúska na Slovensko (mám za to, že pôvod tovaru nemá žiadny vplyv na daňovú povinnosť, deklarujú sa tým iné skutočnosti), jedná sa o klasické intrakomunitárne nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. Prepravu doporučujem dokladovať, je to pre vás doklad o prijatí tovaru a to sa viaže okrem iného aj na vznik daňovej povinnosti.
Jana Acsová
23.10.05,11:33
Ak Vám to fakturuje Viedeň a tovar príde tiež z Viedne, tak podľa mňa nejde o trojstr. obchod. Viedenská firma tu vystupuje len ako sprostredkovateľ. Ak by Vám tovar prišiel z Nemecka a faktúra z Viedne, v tom prípade by išlo o trojstranný obchod.No mám za to, že viedenská firma vystupuje ako typický dodávateľ. Teda tak staviam otázku, nakoľko sme sa uzhodli, že tovar fyzicky prichádza z Rakúska.

Ale musím sa v tejto súvislosti (aj s ohľadom na vyššie uvedený príspevok) pozastaviť nad tým, že tuzemský nadobúdateľ vlastne nevie trasu (a nemá ju ani zdokladovanú), na základe čoho nemôžem zaujať presné stanovisko.
JanaSys
24.10.05,07:06
No praveze ja vobec neviem, kade ten tovar ide. Okrem faktury z Viedne, kde je napisane krajina povodu Nemecko ...Ale ja ten tovar samozrejme samozdanim, len neviem, ci mi vznikaju i nejake dalsie povinnosti, ak by to bol 3stranny obchod.A máš na tej FA uvedené, že ide aj pre rakúsku firmu je to trojstranný obchod? Musia tam byť 3 rôzne ICDPH. Ak nie, je to pre teba intrakomunitárne dodanie.

"Výhody" z trojstranného obchodu má len 1 odberateľ - čiže u teba tá rakúska firma? Ak áno, aký dôvod oslobodenia na FA uviedla? IC obchod alebo trojstranný obchod? Aj u nich sú to rôzne paragrafy. Podľa toho sa zariaď.
JanaSys
24.10.05,07:09
Avo, prosím, môžete sa vyjadriť k príspevku č.1 a k mojej odpovedi č.10?Ďakujem.
stanislavko
26.05.09,12:25
Bol by to trojstranný obchod v prípade že tovar bol prepravený priamo z Nemecka na Slovenko, bez vyloženia v Rakúsku. Fa by prišla z Rakúska. V tomto prípade ste 2. odberateľ. Ide však aj o to či pobočka v Rakúsku je iná firma ako tá v Nemecku.
VIE MI NIEKTO PORADIť čI IDE O 3 STRANNý OBCHOD? Slovenská firma nakupuje tovar v PL, odtiaľ ide na predaj do FR. A čo to potom pre mna znamená, dodanujem?
macula
26.05.09,12:28
Kto vykonáva prepravu a ste všetci platcami DPH len vo svojej krajine?
stanislavko
26.05.09,13:14
vsetci sme plátcami DPH vo svojej krajine, prepravu zabezpečuje prepravná firma
Lianka
26.05.09,13:32
VIE MI NIEKTO PORADIť čI IDE O 3 STRANNý OBCHOD? Slovenská firma nakupuje tovar v PL, odtiaľ ide na predaj do FR. A čo to potom pre mna znamená, dodanujem?

Ako ide tovar?
A) Od Poliaka k Slovakovi - 1. preprava? Od Slovaka Fracuzovi - 2. preprava?
B) Alebo Poliak prepravi tovar rovno Francuzovi, tebe posle fakturu a ty to tovar prefakturujes Francuzovi?

Pozri prispevok, ktory si citoval.
stanislavko
26.05.09,14:09
Takze upresnenie: SK firma nakupuje tovar v PL a predava ho dalej do FR. Tovar ide priamo z PL do FR. Preprava tovaru je zabezpecena dalsou polskou firmou, ktora tuto sluzbu-dopravu fakturuje slovenskej. Sk firma dostane fakturu z PL a dalej ten tovar faturuje FR firme. Vsetky spolocnosti su platcami DPH.
Lianka
26.05.09,14:17
Podla mna to splna vsetky znaky trojstranneho obchodu. Budem rada, ak skusenejsi potvrdia.

§ 45 Oslobodenie od dane pri trojstrannom obchode

(1) Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak

a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,
b) osoby zúčastnené na obchode sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch,
c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,
e) druhý odberateľ použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru skončí, a
f) druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.

(2) Ak sú splnené podmienky pre trojstranný obchod podľa odseku 1, prvý odberateľ nie je povinný platiť daň pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a nadobudnutie tovaru u tejto osoby sa považuje za zdanené.
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#45 (novsiu novelu zakona som tu nenasla)
macula
27.05.09,05:25
Vy budete vystavovať faktúru do FR, kde musíte uviesť, že ide o trojstranný obchod. V tomto prípade samozdaňuje len FR firma.
Lianka
27.05.09,09:47
Bude sa vas tykat aj toto:
§ 80 Súhrnný výkaz

(2) Súhrnný výkaz podľa odseku 1 je povinný podať aj platiteľ, ktorý je prvým odberateľom pri trojstrannom obchode (§ 45), ak sa v príslušnom kalendárnom štvrťroku zúčastnil na trojstrannom obchode.
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html

Ste prvy odberatel. vyhladajte si prip. pribuzne temy.
stanislavko
05.09.09,13:04
Bol by to trojstranný obchod v prípade že tovar bol prepravený priamo z Nemecka na Slovenko, bez vyloženia v Rakúsku. Fa by prišla z Rakúska. V tomto prípade ste 2. odberateľ. Ide však aj o to či pobočka v Rakúsku je iná firma ako tá v Nemecku.
môžem sa opýtať o aký obchod ide a kto je povinný platiť DPH?

Česká firma kúpy plechy od ukrajiny, predá ich slovenskej firme a tá ich predá našej slovenskej firme. My ich predávame do PLN. Prepravu zabezpečuje do PL česká firma. Poľská firma je posledný odberateľ. Všetci sme plátcami DPH. Mám pocit že nejde o trojstranný obchod, ale hlavne mi ide o tú DPH. Ďakujem za odpoveď.
dadasv
26.01.11,21:20
Mám otázku, či sa jedná o trojstranný obchod.: Holandská firma A predáva tovar, ktorý faktúruje slovenskej firme B, ale tovar ide priamo do Rakúska firme C. Rakúska firma C dodá na tento tovar potlač (napr.reklamné predmety). Túto službu faktúruje slovenskej firme B, ale tovar s potlačou ide ďalšej Rakúskej firme D. Tejto slovenská firma B potom faktúruje tovar aj s potlačou ako konečnému odberateľovi.
Všetci sú registrovaní pre DPH vo svojich štátoch. Čo to znamená pre slovenskú firmu B z hľadiska súhrnného výkazu a samozdanenia?
KEJKA
26.01.11,21:41
Mám otázku, či sa jedná o trojstranný obchod.:

Holandská firma A predáva tovar, ktorý faktúruje slovenskej firme B, ale tovar ide priamo do Rakúska firme C. .potiaľto ide o 3T obchod, pokiaľ sú splnené podmienky /ič DPH A-B-C rôzne/ ak SR firma fakturuje C
a nasleduje dalsí obchod:

Rakúska firma C dodá na tento tovar potlač (napr.reklamné predmety). Túto službu faktúruje slovenskej firme B, ale tovar s potlačou ide ďalšej Rakúskej firme D. Tejto slovenská firma B potom faktúruje tovar aj s potlačou ako konečnému odberateľovi.
Všetci sú registrovaní pre DPH vo svojich štátoch. Čo to znamená pre slovenskú firmu B z hľadiska súhrnného výkazu a samozdanenia?
ten dalsi pohyb už v tomto nočnom čase neviem stráviť - ale orientuj sa podľa prvej časti......tá druhá časť na 3T obchod envyzerá, lebo AT dodáva AT.
To si chce sadnúť, zobrať zmluvy dodacie listy, rozobrať všetko dopodrobna......
betka
26.01.11,22:02
Mám otázku, či sa jedná o trojstranný obchod.: Holandská firma A predáva tovar, ktorý faktúruje slovenskej firme B, ale tovar ide priamo do Rakúska firme C. Rakúska firma C dodá na tento tovar potlač (napr.reklamné predmety). Túto službu faktúruje slovenskej firme B, ale tovar s potlačou ide ďalšej Rakúskej firme D. Tejto slovenská firma B potom faktúruje tovar aj s potlačou ako konečnému odberateľovi.
Všetci sú registrovaní pre DPH vo svojich štátoch. Čo to znamená pre slovenskú firmu B z hľadiska súhrnného výkazu a samozdanenia?

fy A, B a C ide o trojstranný obchod, pokiaľ sú všetky tri zmluvné strany registrované v 3 rôznych štátoch. Samozrejme, hlavná je doprava, že musí byť na náklad A, alebo B.

Je tu však ale...

Fy C nakúpila tovar a dáva potlač. Uskutočnuje svojim spôsobom výrobu. Kúpi "účtovne" materiál, dodá potlač, má výrobok.....

DPH-čkovo od Fy C tento tovar nejde do Fy B na Slovensko, nejde o dodanie tovaru. Tovar ostáva v AT. At ma FA SK FY s AT DPH. Fy B by sa mala registrovať v AT.

Takže problém, z môjho pohľadu SK FY má mať prefix AT, a trojstranný obchod nie je splnený

Opravte ma, ak sa mýlim. Toto je zložitý príklad.
dadasv
27.01.11,08:53
fy A, B a C ide o trojstranný obchod, pokiaľ sú všetky tri zmluvné strany registrované v 3 rôznych štátoch. Samozrejme, hlavná je doprava, že musí byť na náklad A, alebo B.

Je tu však ale...

Fy C nakúpila tovar a dáva potlač. Uskutočnuje svojim spôsobom výrobu. Kúpi "účtovne" materiál, dodá potlač, má výrobok.....

DPH-čkovo od Fy C tento tovar nejde do Fy B na Slovensko, nejde o dodanie tovaru. Tovar ostáva v AT. At ma FA SK FY s AT DPH. Fy B by sa mala registrovať v AT.

Takže problém, z môjho pohľadu SK FY má mať prefix AT, a trojstranný obchod nie je splnený

Opravte ma, ak sa mýlim. Toto je zložitý príklad.
Upresnila by som, firma C tovar nenakúpi, u nej sa len "zložil" aby mohla na ňom spraviť potlač (dodá službu?). Aj faktúruje firme B na Slovenkso len potlač. Potlačený tovar potom odošle odberateľovi v AT - firme D, ktorého jej firma B zo Slovenska uvedie. Firma B zo Slovenska potom faktúruje tovar aj s potlačou firme D do Rakúska. :(:confused:
KEJKA
27.01.11,13:21
nie je to trojstranný obchod.
dadasv
27.01.11,18:10
nie je to trojstranný obchod.

A ako je to s registráciou DPH. Musí sa slovenská firma B registrovať v AT? Má faktúrovať firma z AT slovenskej firme potlač s DPH alebo bez? Lebo faktúrovali bez a nie som si istá, či je to správne?
martinapb
08.02.11,08:18
Potrebujem poradiť, či sa jedná o trojstranný obchod:
Tovar nám fakturuje česká firma, avšak tovar cez ňu nejde, dováža nám ho priamo materká firma tejto českej firmy, ktorá má sídlo v Nemecku. Nemecká firma ho potom fakturuje českej firme a tá ho fakturuje nám. Všetci sme registrovaní pre daň vo svojich štátoch. Podľa môjho názoru ide o trojstranný obchod a česká firma by to mala uvádzať na faktúre, ktorú nám posiela, ale neuvádza to tam.