zeppka
18.05.10,18:21
Dobrý deň, ako by sa vypočítala materská za nasledujúcich podmienok, resp. čo hrozí?
Žena nie je momentálne tehotná, ale s manželom plánujú dieťa. Teraz má prac. pomer na dobu neurčitú. Kvôli osobným dôvodom od septembra 2010 ukončí prac. pomer (buď podá výpoveď, alebo ju zamestnávateľ prepustí) a buď nastúpi do iného zamestnania, alebo skončí na úrade práce.
Nemám ani "šajnu" o týchto zákonoch, a preto sa pýtam vás. Ak by náhodou otehotnela a bola by nezamestnaná, ako bude vyzerať jej materská? - podľa čoho sa to ráta, je rozdiel, ked je žena zamestnaná, a keď nie? Ďakujem.
Xanti
18.05.10,16:25
Zamestnanej žene sa materská vyráta z VZ, ktorým je jej hrubá mzda. Pričom rozhodujúcim obdobím pre výpočet je predchádzajúci rok - pri dlhotrvajúcom zamestnaní, alebo pri krátkodobom - posledné poistenie.

Nezamestnaná žena nemá nárok na materskú.
Tú môže dostať len v prípade ak má splnenú podmienku 270 dní poistenia, a je v ochrannej lehote 6 mesiacov od skončenia pracovného pomeru. Alebo ak si platí dobrovolné nemocenské poistenie.
manory
05.01.12,08:10
Dobry den, chcela by som sa spytat ako sa mi vyrata alebo z akeho obdobia sa mi vyrata materska... na matersku nastupujem 5.2.2011, zamestnana som 2,5 roka v tej istej firme, dakujem, Marika.
veronikasad
05.01.12,08:14
Dobry den, chcela by som sa spytat ako sa mi vyrata alebo z akeho obdobia sa mi vyrata materska... na matersku nastupujem 5.2.2011, zamestnana som 2,5 roka v tej istej firme, dakujem, Marika.
z vymeriavacieho základu roku 2011 - súčet mesačných vymeriavacích základov na nem.poistenie (zistíš z pásky) : počet kal. dní (bez PN) . Dostaneš denný VZ, z toho materské je 65 %. Počíta sa za kal. dní

Ak si bola nejaké obdobie na PN, je to vylučitelná doba.
manory
05.01.12,08:17
praveze som bola na PN asi 2 mesiace... tento rok, vlastne uz iba januar sa mi do toho nerata?
veronikasad
05.01.12,08:21
praveze som bola na PN asi 2 mesiace... tento rok, vlastne uz iba januar sa mi do toho nerata?

VZ sa počíta z roku 2011 - vzorec som ti napísala
manory
05.01.12,08:29
Dakujem velmi pekne za pomoc, velmi si mi pomohla, dakujem... :)
vjejka
06.02.12,16:46
Dobrý deň, prosím vás o radu. Minulý rok som mala dva pracovné pomery, jeden trvá, druhý bol ukončený k 30.09., súčasne mám živnosť. Bude sa mi materská počítať aj z ukončeného pracovného pomeru, alebo len z trvajúceho a živnosti???
Xanti
07.02.12,07:37
A zo živnosti platíš odvody do SP? Ak nie tak sa Ti nemá z čoho vyrátať materská.