marecek123
18.05.10,19:38
Ked si precitam inzeraty na reality,nestacim sa cudovat, za ake ceny sa predavaju.Jeden byt v piatich realitkach a rozdiel v cene aj 5000eur.Uz nevedia kolko by si zapytali.Viem ze chyba je aj v predavajucom,lebo keby dal nehnutelnost len do jednej realitky nevyzeralo by to tak blbo ze jeden byt a 5 cien.Ale velakrat ludia si daju od realitky poradit ohladom ceny a tak sa ceny splhaju a splhaju aj ked je pravda ze trochu zlacneli,ale aj tak tie ceny su nadhodnotene.A ked predava sused byt a vie ze jeho sused byt predaval za taku a taku cenu,tak on chce este viac.Potom to zoberie realitka a cena ide opat hore.Clovek si da inzerat a hned mu zavola 50 realitakov a kazdy si chce uchmatnut kusok z kolaca,respektive velky kus.Z mojho okolia poznam pripady,ked realitky vykupovali od ludi v obciach pozemky za smiesne ceny a nasledne ceny vyleteli do zavratnych vysok.No a ako zareagovali ludia ktory chceli predavat pozemky?Pytali si tolko kolko realitka,takze za tri mesiace stupli ceny za pozemok z 300sk na 1000sk.Takze si myslim ze tie ceny na slovensku maju na svedomi nenazrate realitky.Cest vynimkam.
Laco-monter
18.05.10,19:03
Už som o tom pisal na viacerých diskusných forach,

jednoducho by pomohlo zákonom stanoviť maximálnu predajnú cenu za 1 m štvorcový obytnej plochy alebo pozemku

konkretne pre jednotlivý region Slovenska

a bolo by po špekulaciach, a žiadna realitka by nemohla zverejňovať fiktívne inzeráty v záujme umelého dvíhania ceny.
buchač
18.05.10,19:34
Už som o tom pisal na viacerých diskusných forach,

jednoducho by pomohlo zákonom stanoviť maximálnu predajnú cenu za 1 m štvorcový obytnej plochy alebo pozemku

konkretne pre jednotlivý region Slovenska

a bolo by po špekulaciach, a žiadna realitka by nemohla zverejňovať fiktívne inzeráty v záujme umelého dvíhania ceny.

Špekuluješ ....neblbni ...

Veď niečo také , ako Ty navrhuješ , predsa už existuje ...či ..?

Na oceňovanie pozemkov sa na Slovensku používajú dva druhy cien – úradná (vyhlášková) cena a postupne sa rozvíjajúca trhová cena pôdy.
http://www.sme.sk/c/1166243/kupa-a-predaj-pozemkov.html

A ponuku , hlúpu - nadsadenú , nemusí predsa nik akceptovať ...

Že je situácia na trhu taká , aká je , že na vine sú hlavne realitné kancelárie ...to jest fakt ...
Podaní na súdoch pre ich nekalé praktiky zaberajú dosť priestoru v archívoch ...
wegamizi
18.05.10,20:00
Chvilu, ked pockame, klesajuca hodnota eura urcite znizi aj hodnoty predavanych nehnutelnosti, co nie vsetkych ludi bude tesit.
Laco-monter
18.05.10,20:04
Chvilu, ked pockame, klesajuca hodnota eura urcite znizi aj hodnoty predavanych nehnutelnosti, co nie vsetkych ludi bude tesit.

Klesajúca hodnota jevra pomože hlavne tým, čo majú dlhy.

Skorej ich budú moc´t splati´t.
wegamizi
18.05.10,20:07
Tak sa tesim :-)
bjuty smis
18.05.10,20:29
Laco-monter;1405902]Už som o tom pisal na viacerých disk

jednoducho by pomohlo zákonom stanoviť maximálnu predajnú cenu za 1 m štvorcový obytnej plochy alebo pozemku

konkretne pre jednotlivý region Slovenska

wow....to unikol tajný dokument z 21. zjazdu ksč?
kokolačík
19.05.10,04:15
Už som o tom pisal na viacerých diskusných forach,

jednoducho by pomohlo zákonom stanoviť maximálnu predajnú cenu za 1 m štvorcový obytnej plochy alebo pozemku

konkretne pre jednotlivý region Slovenska

a bolo by po špekulaciach, a žiadna realitka by nemohla zverejňovať fiktívne inzeráty v záujme umelého dvíhania ceny.

A neskôr :

Litr mlíka najvác za dvě koruny .............................:D:D:D
truch
19.05.10,06:49
S realitkami mám tiež zlú skúsenosť, zobrali zálohu, nič nevybavili a nechcú nič vrátiť. Teraz sa súdime, uvidím ako to dopadne.
Chobot
19.05.10,07:21
Ked si precitam inzeraty na reality,nestacim sa cudovat, za ake ceny sa predavaju.Jeden byt v piatich realitkach a rozdiel v cene aj 5000eur.Uz nevedia kolko by si zapytali.Viem ze chyba je aj v predavajucom,lebo keby dal nehnutelnost len do jednej realitky nevyzeralo by to tak blbo ze jeden byt a 5 cien.Ale velakrat ludia si daju od realitky poradit ohladom ceny a tak sa ceny splhaju a splhaju aj ked je pravda ze trochu zlacneli,ale aj tak tie ceny su nadhodnotene.A ked predava sused byt a vie ze jeho sused byt predaval za taku a taku cenu,tak on chce este viac.Potom to zoberie realitka a cena ide opat hore.Clovek si da inzerat a hned mu zavola 50 realitakov a kazdy si chce uchmatnut kusok z kolaca,respektive velky kus.Z mojho okolia poznam pripady,ked realitky vykupovali od ludi v obciach pozemky za smiesne ceny a nasledne ceny vyleteli do zavratnych vysok.No a ako zareagovali ludia ktory chceli predavat pozemky?Pytali si tolko kolko realitka,takze za tri mesiace stupli ceny za pozemok z 300sk na 1000sk.Takze si myslim ze tie ceny na slovensku maju na svedomi nenazrate realitky.Cest vynimkam.

Nechcem obhajovať realitky, ale ten rozdiel v cenách spôsobujú aj samotní majitelia nehnuteľností, keď ponúknu nehnuteľnosť cez viaceré RK a postupne znižujú cenu. Tú nižšiu cenu potom oznámia už len niektorým realitkám, ktoré cenu upravia aj na svojej stránke, tí, ktorým to neoznámia, ponúkajú stále za vyššiu cenu.

Napr. tento dom (rozdiel je viac ako 5000 EUR):

http://www.reality.sk/zakazka/0632-005580/predaj/rodinny-dom/bratislava-ruzinov-trnavka/starsi-rodinny-dom-trnavka-ruzinov

http://www.reality.sk/zakazka/3112-000157/predaj/rodinny-dom/bratislava-podunajske-biskupice-komarovska/4-izbovy-rd-na-komarovskej-ul-v-pod-biskupiciach

alebo tento:

http://www.reality.sk/zakazka/1146-001983/predaj/rodinny-dom/nova-dedinka/rozostavany-rodinny-dom-v-novej-dedinke

http://www.reality.sk/zakazka/0992-010952/predaj/rodinny-dom/nova-dedinka/rozostavany-rodinny-dom-v-novej-dedinke
bonita
19.05.10,08:05
Buchac to vystihol. Problem je presne tam, ze predavajuci zmeni cenu a neoznami to v setkym RK, co mu inzeruju nehnutelnost. RK sa skor predhanaju, kto da nizsiu proviziu aby ich cenova ponuka bola lepsia nez konkurencna.

Ja by som sa radsej zase stazovala na Podvodnickych kupujucich. Clovek beha, ukazuje, vybavuje a kupujuci ho nakoniec obide. Tiez by asi nikto nechcel pracovat a nakoniec nedostat vyplatu.

Apropo: ak mate zlu skusenost s nejakou RK, tak ju laskavo menujte a nehadzte vsetkych RK do jedneho vreca. Tak ako v inych odvetviach, aj tu pracuju ludia a ako vieme ludia su aj cestni, aj necestni.

Mna osobne uraza, ked ma niekto supne medzi nenazrancov alebo podvodnikov. Aj ked zacinam zistovat, po rokoch, ze medzi podvodnickymi kupujucimi, ktori cloveka vyuziju a obidu, nemam sancu. Jednoducho je to na Sk tak: hajzlom sa dari lepsie.
Ľubica2
19.05.10,08:38
Bonita, musím Ti dať za pravdu. A nielen kupujúci, ale aj predávajúci. Človek sa snaží, zoženie vážneho záujemcu vybaví LV a pod. pripraví zmluvu. A keď ju pošle predávajúcemu na "kontrolu", tak ten mu zrazu zavolá, že všetko ruší .... a človek ostane z "dlhým nosom".
Veď kupujúceho už má, zmluvu má, tak načo by platil keď nemusí.
Ale toto nikto kto s tým nepracuje nevidí.
arizona
19.05.10,08:54
Možno vo väčších mestách sa ľudia obracajú s predajom na realitky, ale napr. u nás sa ľudia snažia predať najskôr sami, aby sa vyhli ďaľším poplatkom.Dávajú si inzeráty do miestnych novín. Kto si určí reálnu cenu, zväčša nemá problém predať.
Ale niektorí predávajúci si myslia, že za starú "búdu", ktorá vyžaduje kompletnú rekonštrukciu ( alebo zrovnanie so zemou), dostanú "majland".
Ked nemôžu predať, tak sa obrátia na realitky, myslia si, že realitky dokážu zázraky. Poznám viacero nehnuteľností vo svojom okolí, ktoré takto majitelia predávajú už aj 2-3 roky. Hoci im tam chodí veľa záujemcov, nie sú ochotní z ceny zľaviť, stále ceny držia niekde v oblakoch... nehnuteľnosť chátra a stráca na hodnote.Ale to si neuvedomujú, lebo stále vidia v tom domčeku ten útulný domček z pred mnohých rokov a majú nejaké spomienky...
Je rozdiel predávať nehnuteľnosť vo vychytených oblastiach, vo väčších mestách, alebo v regiónoch , kde je veľká nezamestnanosť a priemerné platy sa pohybujú veľmi nízko. To si veľa predávajúcich neuvedomuje, vidia len tie miliónové ceny na internete, alebo sa držia "dobrých rád" od príbuzných, ktorí žijú vo väčších mestách.

Nechcem sa zastávať realitiek, ale čo má maklér z nehnuteľnosti, ktorú chodí dva roky ukazovať aj dva krát do týždńa a nepredá kvôli vysokej cene?
Myslím, že chyba nie je vždy v realitkách, ale často aj na opačnej strane.

Píšem z vlastnej skúsenosti, lebo som nedávno absolvovala zopár obhliadok nehnuteľností.
Potvrdilo sa mi to, že ked majiteľ ( predávajúci) začal rozhovor, s tým, že sme najmenej 20ty v poradovníku záujemcov a mali by sme sa rýchlo rozhodnúť, tak bude mať nereálnu predajnú cenu a vždy som po čase objavila túto nehnuteľnosť v ponuke realitnej kancelárie. Samozrejme, majiteľ cenu neznížil, ale skúša šťastie...:rolleyes:
buchač
19.05.10,09:01
Bonita, musím Ti dať za pravdu. A nielen kupujúci, ale aj predávajúci. Človek sa snaží, zoženie vážneho záujemcu vybaví LV a pod. pripraví zmluvu. A keď ju pošle predávajúcemu na "kontrolu", tak ten mu zrazu zavolá, že všetko ruší .... a človek ostane z "dlhým nosom".
Veď kupujúceho už má, zmluvu má, tak načo by platil keď nemusí.
Ale toto nikto kto s tým nepracuje nevidí.

Nemusí ...

Ak si to ošetríš zálohou , tak o nič neprídeš ...
Zálohu môže vziať nielen realitka , ale aj súkromná osoba .
V pohode vezmeš povedzme 3.000 € , v tom sú Tvoje náklady na vybehanie potrebných papierov ...ešte aj na kávu ostane ...;)

Kupujúci odstúpi od zmluvy ?
Jeho problém ...:cool:
vieroslava
19.05.10,09:03
Napíšem akú mám ja skúsenosť. Ponúkala som nehnuteľnosť cez občiansku inzerciu a neskôr som s nemalým úžasom zistila, že moju nehnuteľnosť spokojne ponúka cca 8 realitiek, bez môjho súhlasu o zmluve ani nehovorím, za vyššiu cenu, než som požadovala ja. Neprišla som na to, prečo to robia, lebo v návale zlosti som inzerát stiahla z webu.
Asi v prípade, že by našli záujemcu, by sa rozhodli lámať mňa.
Bolo to nepochopiteľné. A čo som počula, viacerým sa to stalo.
Fabiana
19.05.10,09:43
My sme v decembri kupili byt v Ziline. Povodni majitelia mali uzavrete zmluvy s viacerymi realitkami s tym, ze ked byt realitka nepreda, nemusia jej platit ziadne poplatky ani niesu nicim voci realitke viazani, ked si nahodou byt predaju sami. Byt je krasne prerobeny, s podlahovym kurenim, vstavanymi skrinami a skrinami urobenymi na mieru...ma vela vyhod, ktore zistujeme az ked sme sa nastahovali. Povodni majitelia zan chceli 2 000 000 SK a realitky ho predavali o 100tis drahsie. Kedze sme ho kupovali po znamosti, cena bola ina a o par stotisic nizsia... Nakolko sa predavajuci ponahlal s predajom, my sme mali vazny zaujem kupit hned, predaj prebehol rychlo a bez realitky. Mali sme stastie, ze sme byt kupovali od cestnych a rozumnych ludi... Oni stavali dom, teda vytvarali novu hodnotu.
marecek123
19.05.10,11:00
Ako som pisal v prvom prispevku,cest vynimkam.Ale je pravda,ze clovek poda inzerat a volaju same realitky a tam je zbytocne povedat za aku cenu predavat.Oni sa opytaju aka je vasa predstava,popripade vas usmernia,ale ceny si daju ake chcu.Cize jeden byt desat realitiek,desat cien.Takze nieje pravda ze clovek znizil cenu a nedal niektorym realitkam vediet.Kazda si da svoju cenu a skusa stastie.A rozdiel v cene 5000 eur by som pokojne nazval nenazratostou.Poznam pripady,ked ani realitka neprisla pofotit,len chce nejake udaje,niekedy ani to a uz predava,takze ako sa ten clovek snazil?Ze da inzerat na servery kde si ho viem dat aj ja?Svokra taktiez predavala byt a zrazu vidi,ze jej byt predava ina realitka bez suhlasu len tak.A este k tym vysokym cenam sukromnych osob.Uz som pisal ze realitka vykupila za 300sk pozemky o tri mesiace predala za 900sk.Co urobi slovak ked predava pozemok?predalo sa za 900 aj ja chcem tolko.Takisto som bol na obhliadke bytu ,ked predavajuci mal exkluzivnu zmluvu s jednou realitkou na dva mesiace,s tym ze po dvoch mesiacoch ho moze predavat na vlastne triko.Presli 5 tyzdnov a na byt sa nebol nikto pozriet.REalitka mala inzerat len na jednom servery,cize ziadna velka snaha.Potom som sa dozvedel ,ze predavajuci je jeden moj znamy tak som tam siel pozriet na ten byt a on mi povedal o tej exkluzivite a ze ho nemoze predat bez realitky.Provizia pre realitku bola vyse 2000 eur.Zavolal maklerovi,ze si sam zohnal kupcu tak sme sa stretli ale ja som chcel zlavu 1000eur tak makler sa obratil hned na predavajuceho ci je ochotny znizit cenu.Moj znami mu povedal ze je ochotny spustit 500 a nech aj on spusti z provizie 500 a budu vsetci spokojni.Ale makler ani pocut o tom.Tak sa pytam, makler ktory nezohnal ani jedneho kupujuceho,kedze som sa zohnal sam:D,nevydal ziadne extra snahy na predaj bytu a este nechcel spustit 500 eur z vyse 2000eurovej provizie je v poriadku?Nakoniec to dopadlo tak,ze preslo 8 tyzdnov,predavajuci si zohnal kupujuceho sam,ja som medzi tym tiez zohnal byt za slusnu cenu a makler nezarobil nic.
iv@n
19.05.10,15:10
Už som o tom pisal na viacerých diskusných forach,

jednoducho by pomohlo zákonom stanoviť maximálnu predajnú cenu za 1 m štvorcový obytnej plochy alebo pozemku

konkretne pre jednotlivý region Slovenska

a bolo by po špekulaciach, a žiadna realitka by nemohla zverejňovať fiktívne inzeráty v záujme umelého dvíhania ceny.
a cenový strop bude odsúhlasovať miestna rada starších ožranov na družstve každý piatok pri pive :)

realitky nepotrebujú dvíhať ceny, realitky potrebujú robiť obchody, z ktorých majú provízie.
posledný rok som predával dva byty a priamo makléri z realitky ma tlačili na nižšiu cenu, aby im to nestálo v ponuke, ale aby sa to predalo.
ked im to stojí rok v ponuke a chodia robiť obhliadky a ľudia ich dopytujú po telefóne/mailom, tak si myslíte, že z toho zarobia peniaze ako?

ja som to zažil už viackrát z oboch strán a to čo sa dialo posledný rok pri predaji by som označil ako okukávacia turistika. ja byť realitkou, tak začnem vyberať peniaze za obhliadky, alebo minimálne overovať bonitu potencionálnych klientov, lebo ľudia to berú ako nedelný výlet tie obhliadky. Xkrát sa mi stalo, ked som sa záujemcov pýtal ako si predstavujú financovanie kúpy, tak len neurčité habkanie, že ked sa im bude páčiť, tak začnú obiehať banky, zblbnutý z reklám, že peniaze budú mať do druhého dňa a v 100% výške a ešte im dajú aj na prerábku niečo.
marecek123
19.05.10,15:44
Neda mi nezareagovat.Realitka ti poradila dat nizsiu cenu aby mali biznis,no zo svojej provizie neznizia.Dalej preco by mali vyberat zvlast poplatky za obhliadky ved to je ich praca.Kazdy kto ma pracu tak musi robit aj ked sa mu to nie vzdy paci.A ludia robia aj prace kde zarobia 4 krat menej a narobia sa 10 krat viac.A k tym obhliadkam ked idem investovat 70 000 tak si obeham vsetky nehnutelnosti a vyberiem si to co mi najviac vyhovuje.A s tym musi pocitat aj predavajuci aj makler.Viem ze najradsej by makler len cez telefon predaval. No co uz reality su velka investicia.
iv@n
19.05.10,16:07
znížili samozrejme aj zo svojej provízie, všetci viacmenej začínajú na 5% zo sumy a nakoniec skončia pri 1,5%.

ak niekto závidí maklérom v realitkách ich platy, tak nie je moc čo. radový zamestnanec tam nikdy nezbohatne, ved sú aj tu nejaký realiťáci na porade, tak skúste načrtnúť aké sú vaše zárobky plus mínus autobus. ja som sa dostal k tomu, že väčšina realitiek tlačí maklérov do živností a dávajú im provízie až za uzavretý obchod a tie provízie sú na zasmiatie. zarobí naozaj len šikovný obchodník, ktorý dokáže predať. väčšina provízie za predaj ostane realitke ako firme a nie maklérovi.

s tým, že príde kopec ľudí na obhliadky som rátal. ale rátal som aj s tým, že ked niekto ide kupovať vec za 50-100tisíc a nie bicykel, tak už má vyriešené financovanie, teda bud hotovosť, alebo priklepnutý úver v banke, aspoň ja som to už mal dávno poriešené ked som bol na obhliadkach ako kupec.

poviem jednu zaujímavosť čo sa týka tej obhliadkovej turistiky, ktorú by eliminovali práve tie poplatky za obhliadku. Jeden chlapík sa v priebehu 4 mesiacov bol pozrieť na jeden byt 3x aj s celou rodinou a zakaždým sa tváril, že tam ešte nebol a strašne sa zaujímal o všetko. je toto normálne? však nech chodia do parku alebo do zoo. a tie výsadkárske skupiny, kde dorazí mladý pár s rodičmi, prarodičmi a ešte nejakými odborníkmi, prelozia komplet byt a fajront, ani nemajú snahu jednať o cene, len komplet obzrieť aj do skriniek a pod postel. čo si mám o takých myslieť, nejaký nový fetiš? ešte si pamatám jednu babku od jedného mladého páru, čo mi vynadala že mi vŕzgajú dvere na kúpelni (v mojom byte), to už som ich vykopol :-)
bonita
19.05.10,23:09
Ja robim / teraz voiacmenej nerobim, lebo a nedari/ v realitke uz 5 rokov. Za ten cas ma obislo par kupujucich o ktorych viem, ci tusim a neviem kolko, o ktorych ani neviem. Ani v najlepsich casoch som nezarobila viac nez ca. jeden obchod mesacne. Privelka konkurencia. Posledny obchod som mala v decembri 2008.
Provizie na reality si nahadzujem sama, stylom - pozriem net, za co ho ponukaju ine RK a idem min. o 5 tis. dolu, pri domoch aj o 10 tis. / stale sk/ Teda pri byte, provizia 45 tis., teraz uz aj menej. Z nej sa plati vsetko co treba a 50 % z cisteho je mojich. Ca. 18 tis. A v nich uz mam aj nakaldy na telefon, net, benzin, cas. Pri dome som na tom lepsie, teda byvala som. Uz od min. roku robim aj v rakusku opatrovatelku, popri tom aj pre slob. zvierat a snazim sa vsemozne zarobit a uzivit ca. 30 - 35 psov z ulice, kym sa umiestnia. Mam tu psy uz 7 rokov a 3 roky som ich zivila zo zarobku, tento rok, aj kvoli realitnej krize mi ich pomahaju zivit cudzi ludia, formou zbierok a virtualnych adopcii. Nuz kriza, ale psov je na ulici stale viac. A nas stale malo.

Keby som bola svina a chodila po dovolenkach, a uzivala si, trovila peniaze len pre seba a svoje potesenie, tak budiz, ze ma obidu. Ale takto, stracam chut tu pracu robit. Za cestnost sa oplacaju necestnym.

A turistika? Vyberu sa bratislavaci smer DS pozriet domy, pokukaju / bez umyslu kupit/, doobeda a potom sup ho na termal do DS. Radsej som mohla spat.

Ktore RK nadhadzuju ceny? remax, o nich viem. Kludne menujte dalsich. Ktora rk je cestna zacinajuc jej majitelom, ktory vedie obchod, cestne, bez podrazov? Ta , kde pracujem ja - Correct. Nerobim reklamu, ale to slovickarenie a nemenovanie ma stve.

Ze su RK na nic a len zarabaju? Uz par podvodnikov sme odhalili a este nikdy sa vdaka nam nestal u nas podvod. A ti co chcu oklamat , realitky obchadzaju. Poctive RK su zarukou, ze nepridete ani o byt, ani o peniaze.

Mame zakazane stahovat inzeraty bez vedomia majitela ani sme to nikdy nerobili. Je to drzost. Exluzivitu dnes uz predsa nepodpisu ani dedincania.

Keby ste vy - kupujuci a predavajuci jednali s nami aspon tak cestne ako my s vami, hned by bolo na svete krajsie. A tak ako uradnik v banke moze byt vychcany, tak sa taku najdu aj medzi nami. Zial.
wegamizi
20.05.10,03:36
Kazdy ma pravo vyberu, nepaci sa mi, idem prec, alebo vymenim. Kam by sme prisli, keby stat reguloval ceny trhu, to je o com? Tiez mam vyhrady k proviziam realitiek, ale aj k pravnikom, notarom atd. Ked nechcem, tak im nedam zarobit, ked chcem, tak si mam z coho vybrat, je ich neurekom.
mimotemyMaly priklad:
Podnikam so stavebnym rezivom. Minimalne 20x do tyzdna robim na poziadanie potencionalneho zakaznika vypracovenie cenovej ponuky " na mieru" podla donesenej projektovej dokumentacie. Vysledok? Velakrat ani dakujem. Co uz, snad bude aj lepsie, lebo inak by som to uz zabalilamimotemy

Takze aj realitky robia 100x obchodzky a bez vysledku, hold, je to nasa praca, komu sa nepaci, moze ist k pasovej vyrobe do Wolkswagenu.
pivko
21.05.10,19:12
Už som o tom pisal na viacerých diskusných forach,

jednoducho by pomohlo zákonom stanoviť maximálnu predajnú cenu za 1 m štvorcový obytnej plochy alebo pozemku

konkretne pre jednotlivý region Slovenska

a bolo by po špekulaciach, a žiadna realitka by nemohla zverejňovať fiktívne inzeráty v záujme umelého dvíhania ceny.
Ty kde žiješ v socializme? regulovať? to tu už bolo. trhový mechanizmus , hovorí ti to niečo? Pýtajú lebo asi vedia že nájdu kupcu ,keby si boli istý že nenájdu tak by toľko asi nepýtali.
misomiso
21.05.10,19:21
jednoducho by pomohlo zákonom stanoviť maximálnu predajnú cenu za 1 m štvorcový obytnej plochy alebo pozemku

konkretne pre jednotlivý region Slovenska

a bolo by po špekulaciach,

Akoze pre kazdy jednotlvy region Slovenska? Co su Liptaci alebo Oravci horsi ako my tu v Bratislave? Ked jednotne tak jednotne a to pre cele Slovensko a naveky !!!
majkii
21.05.10,23:24
Zaujímavé, nevedel som, že za marazmus na realitnom trhu môžu "podvodnícky" kupujúci a predávajúci, Vždy som si myslel, že za to môžu špekulantský developeri a majitelia realitiek.
Problém realitiek nevidm ani tak v ich neprimerane vysokých maržiach, ale skôr v neschopnosti podať klientom relevantné, odborné, právne a hlavne pravdivé informácie, žiadna zodpovednosť a pod. Ak klientom následne vznikne problém, napríklad zistia, že na nehnuteľnosť sa viažu dlhy (napr. do fondov opráv), alebo sú tam právne vady. Keď sa potom kupujúci obráti na realitku, ta ho odbije, že ide o občiansko právny spor kupujúceho a predávajúceho, že realitka je len sprostredkovateľ a tak podobne. Províziu zhrabnú ale zodpovednosť žiadna. Inak aj tu na porade je dosť takých prípadov, jeden príklad je aj tu (http://www.porada.sk/t133336-kupa-necisteho-bytu.html)