Ivana P.
19.05.10,07:15
Dobrý deň, vediem jednoduché účtovníctvo živnostníkovi, neplatca DPH. Chcela by som si najskôr overiť, vystavená faktúra v českých korunách, použijem kurz na prepočet deň predchádzajúci dňu vystavenie faktúry???

A môj druhý problém je, že z tej istej firmy z Čiech, ktorej vystavujem faktúry, od platcu DPH mu prišla zálohová faktúra za auto, ktoré si prenajíma na základe Zmluvy o prenájme. Aký dátum kurzu použijem na prepočet? Keďže môj živnostník nie je platcom DPH, tak s DPH sa nerobí nič?

Ďakujem za pomoc.
ucetni_fantozzi
19.05.10,05:28
na prepocet faktury pri jej zaevidovani do knihy faktur sa pouzije kurz predchadzajuceho dna.

co sa tyka DPH, treba sa na to pozriet, ci to splna §16 ods. 2, tzn. ci ide o kratkodoby najom dopravneho prostriedku (do 30 dni), vtedy sa DPH odvadza v state, kde bolo auto dane k dispozicii (predpokladam, ze v CR). ak by slo o dlhodobejsi najom, plati nove pravidlo - miesto dodania v state, kde sidli prijemca + povinnost registracie...
Soňula
19.05.10,05:32
na prepocet faktury pri jej zaevidovani do knihy faktur sa pouzije kurz predchadzajuceho dna.

co sa tyka DPH, treba sa na to pozriet, ci to splna §16 ods. 2, tzn. ci ide o kratkodoby najom dopravneho prostriedku (do 30 dni), vtedy sa DPH odvadza v state, kde bolo auto dane k dispozicii (predpokladam, ze v CR). ak by slo o dlhodobejsi najom, plati nove pravidlo - miesto dodania v state, kde sidli prijemca + povinnost registracie...


Chcela by som sa opýtať na 1.časť otázky: kurz predchádzajúceho dňa odo dňa vystavenia faktúry?, alebo odo dňa dodania tovaru, alebo služby?
ucetni_fantozzi
19.05.10,05:38
pokial ide o zaevidovanie faktury do knihy zavazkov a pouzitie spravneho kurzu, treba vychadzat z §24 ods. 2 zakona o uctovnictve - pouzije sa kurz zo dna predchadzajuceho dnu uctovneho pripadu - treba teda urcit den uctovneho pripadu. jednoduchsi sposob je, ze den uctovneho pripadu je den vystavenia. moze to vsak byt aj tak, ze den uctovneho pripadu je den prijatia faktury (podla datumovej peciatky z podatelne).

co sa tyka pripadnych povinnosti DPH a pouzitia spravneho kurzu (druha cast otazky), tu je treba presne zadefinovat plnenie (ci sa zdanuje, kedy vznika povinnost...)
Ivana P.
19.05.10,05:40
O tej registrácií veľa neviem, mohli by ste mi to prosím Vás trošku ozrejmiť tak po lopate? Viem, že je povinnosť sa zaregistrovať na daňovom úrade pri príjme z iného členského štátu, len vôbec neviem aké povinnosti pre neho z toho vyplývajú. Minulý rok uplatňoval paušálne výdavky, na základe týchto vecí sa bude musieť prejsť na jednoduché účtovníctvo??? Ďakujem.
Ivana P.
19.05.10,05:42
ohľadom toho prenájmu, ide o dlhodobejší prenájom auta
ucetni_fantozzi
19.05.10,05:50
ohladom tej registracie - ide o §7a ods. 1 zakona o DPH - je to novinka od 1.1.2010, ktora podla mna dost skomplikuje zivot malym podnikatelom, neplatitelom DPH, ktori hoc aj prilezistostne vyuzivaju sluzby v zahranici. podla tohto ustanovenia sa osoba, ktora prijme sluzbu, ktora podlieha zdaneniu podla §69, ods. 3 je povinna registrovat este pred prijatim tejto sluzby...

§69 ods. 3 - zdanitelna osoba, ktora prijme sluzbu od zahranicnej osoby s miestom dodania v tuzemsku podla §15 ods. 1 je povinna platit dan z tejto sluzby.

no a potom §15 tu je zakladne pravidlo (miesto dodania sluzieb pri sluzbach poskytnutych zdanitelnej osobe je tuzemsko) a §16 kde su upresnenia/vynimky