emarosl
19.05.10,08:38
Dobry den prajem,

prosim, mohli by Ste mi pomoct v nasledovnom?

Firma A kupi pohladavku od druhej firmy B v kupnej cene (napr. 60), ktora je nizsia ako je menovita hodnota pohladavky (menovita hodnota pohladavky je napr. 100) a tato pohladavka je nakoniec u firmy A plne vysporiadana, t.j. firma A dosiahne vynos z tejto kupenej pohladavky v sume 40 (= 100 - 60).

Firma A uctuje:

Kupa pohladavky v sume 60 je uctovana 315 / 221
Vysporiadanie pohladavky v sume 100 na stranu MD 221 (alebo ineho uctu aktiv) a na stranu DAL 315 v sume 60 a na stranu DAL 646 v sume 40.

Prosim Vas, je tento vynos v sume 40 predmetom DPH?

Len by som doplnil, ze firma A je obycajna obchodna firma (nema v predmete cinnosti ani faktoring, ani forfaing ani sa nezaobera vymahanim dlhov). Len kupila pohladavku...

Dakujem velmi pekne za Vasu pomoc!
ucetni_fantozzi
19.05.10,06:42
nie je! predmetom dane je dodanie tovaru a poskytnutie sluzby. vynos dosiahnuty z inkasa pohladavky nad cenu obstarania nie je ani jednym z nich
emarosl
19.05.10,06:58
nie je! predmetom dane je dodanie tovaru a poskytnutie sluzby. vynos dosiahnuty z inkasa pohladavky nad cenu obstarania nie je ani jednym z nich

Dakujem velmi pekne! Takze to ani nie oslobodene od DPH ani to nema proste ziadny vplyv na DPH, vsak?

A ako je to potom, prosim, napr. s fakturou od pravnika za poskytovanie poradenstva ohladom tejto pohladavky - tam asi nie je narok na odpocet, vsak? Alebo sa mylim? Prosim, poradite mi este?

Dakujem krasne!
ucetni_fantozzi
19.05.10,08:48
no kedze platitel si moze odpocitat dan z tych tovarov a sluzieb, ktore pouzije na dodavku svojich tovarov a sluzieb ako platitel (§49), pri takejto sluzbe by odpocet nemal byt uplatneny...
emarosl
19.05.10,10:42
no kedze platitel si moze odpocitat dan z tych tovarov a sluzieb, ktore pouzije na dodavku svojich tovarov a sluzieb ako platitel (§49), pri takejto sluzbe by odpocet nemal byt uplatneny...

Dakujem pekne!