petacuckova
19.05.10,09:12
Dobrý deň. Známa ma poprosila o radu. Keďže s tým vôbec nerobím, obraciam sa s prosbou na Vás a vopred ďakujem za odpoveď.
"V roku 2008 bolo schválené nariadenie EP, ktorým sa zavádza nová štatistická klasifikácia produktov CPA, nadobudla platnosť 1.3.2009 ale povinná bola až od 1.1.2010.Od januára postupujeme podľa nej. Mňa by však zaujímalo (keďže som to nikde nenašla tak jednoznačné), čí musím preklasifikovať majetok nadobudnutý pred januárom 2010 alebo to môžem nechať tak ako to je, alebo mam preklasifikovať majetok len ten, ktorý v dôsledku zmeny CPA bol preradený do nižšej odpisovej skupiny a daňovo sa stále odpisuje. Potrebovala by som to "čierne na bielom". V zákone o dani z príjmov to tak jednoznačne napísané nie je a rovnako ani v tom nariadení."
truch
19.05.10,07:40
Európsky parlament a Rada dňa 23. apríla 2008 schválili nariadenie č. 451/2008, ktorým sa zavádza Nová štatistická klasifikácia produktov podľa činností (CPA). Nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné (od 1.1.2008) vo všetkých členských štátoch, teda aj v Slovenskej republike bez toho, aby sme ho osobitným predpisom prebrali do nášho právneho poriadku.Štatistickú klasifikáciu produktov upravovala vyhláška Štatistického úradu SR č. 632/2002, ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia produkcie. Vzhľadom na to, že nariadenie Európskeho parlamentu a Rady je právnym predpisom oveľa vyššej právnej sily, táto vyhláška prakticky stráca platnosť (a to spätne od 1.1.2008) v častiach, ktoré sú v rozpore s nariadením EÚ. Podniky a organizácie sú teda pri svojej činnosti povinné používať"Novú štatistickú klasifikáciu produktov podľa činností (CPA)".
Zmenila som kódy pri všetkom ešte neodpísanom majetku.
petacuckova
19.05.10,07:53
Takže ak som to správne pochopila, treba preklasifikovať všetok neodpísaný majetok, aj ten nadobudnutý pred rokom 2010 ?
truch
19.05.10,09:46
Takže ak som to správne pochopila, treba preklasifikovať všetok neodpísaný majetok, aj ten nadobudnutý pred rokom 2010 ?
Ja som to urobila, našťastie nemám veľa položiek:)