andrea4211
19.05.10,08:22
Ahojte poraďáci

Chcela by som overiť nasledujúce.
Firma kúpi nákladné vozidlo ktoré prihlási na polícii a zaeviduje do obchodného majetku. Potom by nasledovalo prihlásenie na daňovom úrade. Zaujíma ma od kedy plynie 30 dňová lehota na prihlásenie vozidla k DzMV.

Príklad:
Auto prepísané na firmu k 20.4.2010
Prvé použitie na dopravné výkony(prvá jazda): 10.5.2010

Podľa mňa prihlásiť k DzMV je potrebné od 10.5.2010.
Overovala som od viacerých zdrojov a všade dali iné odporúčanie.
Uvádzam:
- Je potrebné prihlásiť od 20.4.2010
- Je potrebné prihlásiť od 10.5.2010
- Je potrebné iba oznámiť na DU, že je v obchodnom majetku a potom prihlásiť k DzMV (toto nechápem ako oznámiť)
Viete o nejakom § alebo usmernení ktoré to jasne a zrozumiteľne vysvetľuje?

Ďakujem
Tweety
19.05.10,07:03
Ahojte poraďáci

Chcela by som overiť nasledujúce.
Firma kúpi nákladné vozidlo ktoré prihlási na polícii a zaeviduje do obchodného majetku. Potom by nasledovalo prihlásenie na daňovom úrade. Zaujíma ma od kedy plynie 30 dňová lehota na prihlásenie vozidla k DzMV.

Príklad:
Auto prepísané na firmu k 20.4.2010
Prvé použitie na dopravné výkony(prvá jazda): 10.5.2010

Podľa mňa prihlásiť k DzMV je potrebné od 10.5.2010.
Overovala som od viacerých zdrojov a všade dali iné odporúčanie.
Uvádzam:
- Je potrebné prihlásiť od 20.4.2010
- Je potrebné prihlásiť od 10.5.2010
- Je potrebné iba oznámiť na DU, že je v obchodnom majetku a potom prihlásiť k DzMV (toto nechápem ako oznámiť)
Viete o nejakom § alebo usmernení ktoré to jasne a zrozumiteľne vysvetľuje?

Ďakujem Daň z MV
§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

(3) Ak sa vozidlo použije na podnikanie 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, daňová povinnosť vzniká týmto dňom.

(4) Daňová povinnosť právneho nástupcu daňovníka, ktorý bol zrušený bez likvidácie, vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po zániku daňovníka, ktorý bol zrušený bez likvidácie.

§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

(3) Daňovník, ktorý použije vozidlo v rámci kombinovanej dopravy v súlade s § 93, uplatní zníženie dane v daňovom priznaní.

(4) Daňovník, ak ide o fyzickú osobu, je povinný uviesť v daňovom priznaní meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo, ak má pridelené, dátum narodenia, a ak ide o právnickú osobu, je povinný uviesť obchodné meno alebo názov, daňové identifikačné číslo a sídlo. Súčasne je daňovník povinný vyplniť všetky údaje podľa daňového priznania. Osobné údaje podľa tohto odseku sú chránené podľa osobitného predpisu. 22)
truch
19.05.10,07:11
V tvojom prípade máš oznamovaciu povinnosť do 9.6.2010.
JURI-MT
20.06.10,21:06
Prihlasis k 11.5. do 30 dni