miges
19.05.10,09:06
Ahojte, v juli 2009 som uzatvoril zmluvu s firmou na zhotovenie plynovej pripojky. Dielo podla zmluvy malo byt odovzdane do 31.10.09. Firma termin nedodrzala a vznikli mi zvysene naklady na poplatok za pripojenie cca 100€. Mozem odstupit od zmluvy, ked firma jednostranne porusila zmluvu? V zmluve je dodatok, ze ak odmietnem dielo, zaplatim pokutu 400€. Ak by som odstupil, musel by som platit pokutu?
Mgr.Shrek
19.05.10,11:10
Samozrejme, že máš právo odstúpiť od zmluvy vzhľadom na to, že je viac ako zrejmé, že dielo nebolo vykonané včas(§ 642 ods. 2 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník).

Okrem toho, by tu ako dôvod odstúpenia mohlo byť aj podstatné porušenie zmluvnej povinnosti, ale to len za predpokladu, že ste to zhotoviteľovi oznámili bez zbytočného porušenia(§ 345 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník), resp. ak po písomnou upozornení a poskytnutí primeranej lehoty je možné odstúpiť od zmluvy. (346 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník)

§ 642 ods. 2 z.č. 40/1964 Zb.
Objednávateľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy aj vtedy, ak je zrejmé, že dielo nebude včas hotové alebo nebude vykonané riadne, a ak zhotoviteľ neurobí nápravu ani v poskytnutej primeranej lehote.

§ 345 ods. 1 z.č. 40/1964 Zb.
Ak omeškanie dlžníka (§ 365) alebo veriteľa (§ 370) znamená podstatné porušenie jeho zmluvnej povinnosti, je druhá strana oprávnená od zmluvy odstúpiť, ak to oznámi strane v omeškaní bez zbytočného odkladu po tom, čo sa o tomto porušení dozvedela.

§ 346 ods. 1 z.č. 40/1964 Zb.
Ak omeškanie dlžníka alebo veriteľa znamená nepodstatné porušenie zmluvnej povinnosti, môže druhá strana odstúpiť od zmluvy v prípade, že strana, ktorá je v omeškaní, nesplní svoju povinnosť ani v dodatočnej primeranej lehote, ktorá jej na to bola poskytnutá.
miges
19.05.10,19:35
dakujem, ale ako mam chapat vetu " ak to oznami bez zbytocneho odkladu"
Mgr.Shrek
19.05.10,19:53
dakujem, ale ako mam chapat vetu " ak to oznami bez zbytocneho odkladu"

to nie je nikde definované...záleží od konkrétneho prípadu a od posúdenia sudcu....
wegamizi
21.06.10,14:58
Pekny den.
Pred tromi tyzdnami som predala firemne auto ( N1 ) fyzickej osobe. Hned v prvy den podpisu kupnopredajnej zmluvy mal novy majitel k dispozicii technicky preukaz. Teraz chce vratit auto a odstupit od zmluvy, lebo nemoze auto prihlasit na M1. Ma na to novy majitel pravo? Je dovod na odstupenie od zmluvy, ze som ho vylozene neupozornila na to, ze auto si kupuje v skupine N1? Mam za to, ze mal k dispozicii technicky preukaz od prveho dna, takze vsetky udaje si mohol overit a sa s nimi oboznamit.
Mgr.Shrek
22.06.10,06:23
Pekny den.
Pred tromi tyzdnami som predala firemne auto ( N1 ) fyzickej osobe. Hned v prvy den podpisu kupnopredajnej zmluvy mal novy majitel k dispozicii technicky preukaz. Teraz chce vratit auto a odstupit od zmluvy, lebo nemoze auto prihlasit na M1. Ma na to novy majitel pravo? Je dovod na odstupenie od zmluvy, ze som ho vylozene neupozornila na to, ze auto si kupuje v skupine N1? Mam za to, ze mal k dispozicii technicky preukaz od prveho dna, takze vsetky udaje si mohol overit a sa s nimi oboznamit.

Podľa mňa o tomto prípade pojednáva § 597 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník.

(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.

(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

Je tu však niekoľko otázok, ktoré je potrebné zodpovedať.
Videl kupujúci technický preukaz, auto alebo čokoľvek, z čoho mohol posúdiť, že auto je kategória N1, pred tým, ako bola kúpna zmluva uzavretá?
Ako bolo auto zadefinované v zmluve? Bola tam zmienka o tom, že auto je N1?

Pokiaľ je odpoveď aspoň na jednu otázku áno, tak sa nemáte čoho báť.

Po akej dobe sa Vám ozval? Povedal Vám on, že chce auto prepísať na M1, bola to podmienka s ktorou auto kupoval?
wegamizi
22.06.10,13:58
Ano, hned po technickej obhliadke auta sa spisovala zmluva a buduci majitel mal k dispozicii original technickeho preukazu. Robila som mu aj kopiu z TP, ktoru si zobral zo sebou, dokonca mal aj poradcu pri kupe auta. Myslim si, ze nebolo mojou povinnostou sa pytat noveho majitela, na ake ucely si auto kupuje, taka otazka z mojej strany by nebola namieste. Tak isto ani on sa ma nepytal, naco som to auto vo firme pouzivala.
Auto kupoval zhruba pred 22-mi dnami.
Mgr.Shrek
23.06.10,11:16
Ano, hned po technickej obhliadke auta sa spisovala zmluva a buduci majitel mal k dispozicii original technickeho preukazu. Robila som mu aj kopiu z TP, ktoru si zobral zo sebou, dokonca mal aj poradcu pri kupe auta. Myslim si, ze nebolo mojou povinnostou sa pytat noveho majitela, na ake ucely si auto kupuje, taka otazka z mojej strany by nebola namieste. Tak isto ani on sa ma nepytal, naco som to auto vo firme pouzivala.
Auto kupoval zhruba pred 22-mi dnami.

V tomto prípade si myslím, že odstúpenie od zmluvy z jeho strany pre dôvod aký uvádza nie je možné. To, že si kupujúci nezistil všetky pre neho podstatné informácie nie je tvoja vina.
Kupujúci ako dôvod uvádza, že nebol upozornený na jednu skutočnosť. To však nie je tvoja povinnosť ho na niečo takéto upovedomiť. Je jeho povinnosťou sa informovať o skutočnostiach pre neho rozhodných.
Nebol tvojím konaním uvedený do omylu, preto nie je z jeho strany dôvod na odstúpenie od zmluvy.

Ozval sa po 3 týždňoch...no to mu to trvalo, kým zistil, že prepis nebude možný.
wegamizi
23.06.10,16:23
Dakujem, potvrdil si mi to, co som si myslela. Potrebovala som nestranny kvalifikovany pohlad, este raz dakujem.