lucinkaa
19.05.10,09:31
Chcem vrátiť tovar. V piatok mi uplynie lehota 7dní. Chcem sa opýtať musí mať tovar fy u nich, aby mi vzala reklamáciu za platnú alebo stačí podať písomne reklamáciu a potom tovar odoslať?

Ďakujem

Lucia
Danielle369
19.05.10,07:47
Predajca s tebou musí pri reklamácii spísať reklamačný protokol. Nemal by v ňom chýbať dátum prijatia reklamácie, popis vady a tvoje požiadavky. Z obchodu by si nemala odísť bez písomného dokladu, ktorý si starostlivo uschovaj.

Alebo zabaliť do balíka a priložiť reklamačný list a odoslať.

Tu máš aj vzor

http://www.dolceta.eu/slovensko/Mod4/IMG/doc/vzor-reklamacia.doc
lucinkaa
19.05.10,09:06
Ďakujem.

A ešte sa chcem opýtať, keď vraciam tovar do 7 dní, nemusím udať dôvod. Musím tovar vrátiť zo zákona v pôvodnom obale? ALebo to je od podmienky predajcu.
lucinkaa
19.05.10,09:08
Ja by som tovar vracala poštou pretože to je z iného mesta. Ako postupovať potom?
Danielle369
19.05.10,09:11
tu to máš pekne rozpísané

http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=10

a 7 dní máš v piatok tak urýchlene
arizona
19.05.10,09:19
Je to tovar zakúpený cez e-schop? Pozri aj tu : http://www.porada.sk/836539-post2.html
jozka56
19.05.10,09:25
Arizona prepáč, veď mi nenaskočilo užitočné:rolleyes: a objavilo sa zábavné:mad:
lucinkaa
19.05.10,10:49
Arizona, kupovala som to cez e-shop.

A dnes som volala s pani a ona mi povedala, že pokiaľ chcem tovar vrátiť do 7 dní, musí mať pôvodný obal - krabicu. Je to tak?


Ďakujem Vám za odpovede.

Lucia
ivka70
19.05.10,11:09
Arizona, kupovala som to cez e-shop.

A dnes som volala s pani a ona mi povedala, že pokiaľ chcem tovar vrátiť do 7 dní, musí mať pôvodný obal - krabicu. Je to tak?


Ďakujem Vám za odpovede.

Lucia

Neviem ako a ci je to definovane v zakone, ale kedze vracias nepouzity tovar, myslim si, ze by bolo minimalne slusne vratit ho v povodnom obale.
zdenka131
19.05.10,11:41
Zákon o podomovom predaji a zásielkovom predaji nepojednáva o tom, či je tovar, vrátený v zákonnej lehote, použitý alebo nie. Z toho vyplýva, že ak spotrebiteľ tovar rozbalí a vyskúša, teda podľa niektorých predávajúcich tovar „použije“, nestráca nárok na jeho vrátenie. Jedná sa o tovar, ktorý nie je vylúčený z možnosti vrátenia v zmysle vyššieuvedeného § 12 ods. 5 zákona o podomovom predaji a zásielkovom predaji.

Ak predávajúci odmietne v rámci zákonnej lehoty 7 pracovných dní takýto tovar prijať, koná v rozpore so zákonom a spotrebiteľ má možnosť obrátiť sa s podnetom na kontrolu na miestne príslušný inšpektorát SOI podľa sídla predávajúceho.

http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-spotrebitelovi/Informacia-k-pravu-na-odstupenie-od-zmluvy-pri-kupe-tovaru-cez-internet.soi?ind=
janka51
19.05.10,11:52
Ak sa tovar vracia do 7 dní má byť v pôvodnom obale.Či je to zo zákona to presne neviem, ale každý predajca aj výrobca to vyžaduje.
arizona
19.05.10,13:01
Arizona, kupovala som to cez e-shop.

A dnes som volala s pani a ona mi povedala, že pokiaľ chcem tovar vrátiť do 7 dní, musí mať pôvodný obal - krabicu. Je to tak?


Ďakujem Vám za odpovede.

Lucia
Asi záleží aj o aký tovar sa jedná. Osobne nakupujem cez net napr.šatstvo, ale pri vracaní tovaru používam vlastnú krabicu.
Ak je to nejaká technika, možno žiadajú krabicu, kvôli štítkom, ktoré na nej bývajú nalepené...

Najlepšie bude, ak si prečítaš papiere, ktoré si dostala s tovarom, alebo si nájdi ich intern. stránku a prečítaj si ich podmienky pre vrátenie tovaru. Ak tam nie sú pôvodné obaly uvedené, kľudne pošli aj v inej krabici. Ak by niečo namietali, môžeš sa vyhovoriť, že ťa na to neupozornili a že to nemajú uvedené v podmienkach pre vrátenie tovaru.
Danielle369
19.05.10,15:58
Takisto som vrátila pár kusov šatstva do Bonprix..alebo cez internet maliarske plátna kúpené..ešte sa mi nestalo že by niekto vyžadoval originál krabicu.
martinetto
24.06.10,14:49
V zmysle platnej legislativy ma spotrebitel svoje prava ale i povinnosti. Vzhladom na e-shopy a ochranu spotrebitela je dost vysoka. Zakony hovoria o tom ze vrateny tovar musi byt nepouzity a nesmie javit znamky poskodenia. Pokial zakaznik vyskusa tricko a vrati ho tak sa nic nedeje. Pokial si cez e-shop necha vyrobit tricko a vrati ho - tovar "na mieru" sa nedá vratit. Ale ak zoberie LCD, pouziva ho par dni, a potom ho nasledne vrati a predavajuci zisti ze na LCD su skrabance napr. na obrazovke, vie ze to spravil zakaznik (logicky ked vam dojde poskriabana telka tak hned volate predajcovi)!! Predajca ma pravo vyzadovat kompletne balenie tovaru (kedze takyto tovar bude chciet dalej predat hoci so zlavou).