Kennard
19.05.10,10:24
Rad by som sa spytal ak by vedel niekto podadit ako je to s platenim zdr. poistenia u ludi ktori maju dvojite obcianstvo. VsZP nevie normalne odpovedat len poslat cislo uctu kde treba zaplatit.Ziadna ucta k klientovi.

Pred casom ma tato poistovna kontaktovala , ze nemam vykryte asi 14 dnove obdobie ked som bol v zahranici a neplatil som si zdravotne poistenie na Slovensku t.zn. ze som nebol ani samoplatcom ani vedeny na Urade prace. Poskytol som im original potvrdenia od poistovne u ktorej som poisteny v druhej krajine , kde mam druhe obcianstvo, avsak oznamili mi ze nebola splnena podmienka nepretrziteho pobytu 6 po sebe iducich mesoiacov takze to mam doplatit.

Ak by niekto vedel o tejto zalezitosti co zakon hovori na situacie ako je tato? Som povinny toto 14 dnove obdobie zaplatit alebo je dostacujuce ak som im predlozil original dokladu od poistovne v zahranici kde som riadne poisteny?

Dakujem.
Andyke
19.05.10,08:52
§3 Zák. o zdrav.poistení č. 580/2004
(2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak

a) je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,
b) vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť,
c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov
Kennard
19.05.10,09:11
Dakujem velmi pekne Andy.

Presne tuto informaciu som hladal.
daniela0303
21.09.10,13:41
Dobry den,
ja s manzelom mame dvojite obcianstvo ( slovenske a nemecke). V marci sa nam narodil syn v nemecku, vybavila som mu aj slovensky rodny list a rodne cislo. Chcela som ho poistit vo Vszp, ale tam mi povedali, ze musim doniest potvrdenie, ze som syna odhlasila z nemeckej statnej zdr.poistovni. Ak je syn obcanom 2 Statov, preco nesmie byt v 2 statoch aj poisteny? V oboch statoch sa zdrzujeme rovnako dlho, mesiac sme tam, mesiac tu.

Prosim pomozte mi. Ak su vynimky v dvojitom obcianstve, tak su urcite nejake vynimky v poisteni obcanov s dvojitym obcianstvom.

dakujem pekne
daniela
Jana Motyčková
22.09.10,07:32
V rámci EÚ platia predpisy EÚ, ktoré hovoria, že (až na vyjednané výnimky) občan EÚ môže byť sociálne (v tom zdravotne) poistený iba v jednom štáte EÚ. Toto poistenie platí potom pre celú EÚ. Výnimky sa netýkajú občanov s dvojitým občianstvom, týkajú sa ľudí, ktorí majú zárobkovú čnnosť v dvoch štátoch EÚ.
daniela0303
22.09.10,10:57
Dakujem, ale aj to plati ciastocne na mna. RP poberam v Nemecku, Manzel pracuje v nemecku a plati on zdravotne poistenie ( rodinne zdravotne poistenie) a ja podnikam na Slovensku a aj tak nesmieme byt poisteny aj na slovensku???
BXLmiami
22.09.10,11:08
Treba vybaviť Europsky zdravotný preukaz poistenia a na našej poistovni ktorejkoľvek Ti dajú partnerský preukaz zdrav.poistenia.Lekári ťa vyšetria a učtuju našej poistovni extra a tá si to dá preplatiť Tvojej poistovni v Nemecku.Trochu viac ich pootravuj,nech Ti vysvetlia postup.To že lekári na to frflú pretože sa im to finančne neoplatí nie je Tvoja vec.
Jana Motyčková
23.09.10,05:59
Vo všeobecnosti platí, ak aj občan má zárobkovú činnosť na úzmení dvoch štátov, poistený je len v jednom. Z tohto pravidla si štáty vyrokovali asi 37 výnimiek. Keďže ty máš zárokovú činnosť len v jednom štáte (SR), mala by si byť poistená len tu, nemala by si byť poistená v Nemecku. Manžel by mal byť poistený v Nemecku, nemal by byť poistený v SR. Obaja by ste si mali vybaviť EZP ako píše BLXmiami a ten vám platí v prípade potreby v oboch štátoch.
Ak by si mala zárobkovú činnosť v dvoch štátoch, napr. zamestnanie v Nemecku a podnikanie na Slovensku, potom si povinná v SP si vyžiadať formulár E101, kde ti určia príslušnosť k právnym predpisom (SR alebo Nemecko) a podľa toho by si sa poistla v SR alebo v Nemecku, prípadne by si bola poistená v oboch štátoch - ak by to bolo v tom formulári uvedené.

Pokiaľ ide o syna, ten určite nemá zárobkovú čisnnosť, takže môže byť poistený len v jednom štáte - detto treba vybaviť Európsky zdravotný preukaz - ten mu platí na území celej EÚ.