alla66
19.05.10,12:05
Dobrý deň. Dcéra mojej priateľky si podala prihlášky na VŠ. Bola prijatá na prvú školu, kde bolo treba do určitého dátumu prísť na zápis. Zaevidovala sa z obavy, že na ďalšie školy nebude prijatá. O desať dní po zápise jej prišlo vyrozumenie o prijatí z druhej školy, o ktorú mala väčší záujem. Z prvej sa odhlásila, stihla to do termínu zápisu na druhej škole. Chceme vedieť, či bude platiť celoročné školné na prvej škole, kde bola evidovaná 8 dní.

Hľadala informácie, nevedeli jej poradiť ani na Ministerstve školstva.

Tiež som zisťovala ne nete, ako postupovať, keď si maturanti dajú viac prihlášok, odpovede chodia v rôznych termínoch. Ísť na zápis, alebo čakať? Máte s tým skúsenosti? Vďaka
pe.pe
19.05.10,10:19
Opisujete momentálnu situáciu? Teda z aktuálneho šk. roka? Ak áno, nemohlo ísť o riadny zápis, pretože zapísať sa na vysokoškolské štúdium je možné len po získaní úplného stredného vzdelania (maturita). Preto sú riadne zápisy až v jeseni. Nešlo len o nejakú návratku?
alla66
19.05.10,11:27
Ospravedlňujem sa za neúplné informácie, dievča študuje prvý rok na VŠ. Edit k zápisom: zápisy sa konajú skôr, každá fakulta má iné termíny. Napr. na Technickej fakulte v BA sa musia dostaviť na zápis 1. júla. Zatiaľ čo do KE stačilo odoslať prihlášky pred pár dňami.
pe.pe
19.05.10,14:11
Podľa mňa by za štúdium nemala platiť, keďže sa z prvej fakulty odhlásila. Pri zápise na druhú fakutu nebola študentkou inej fakulty, takže nemôže ísť o súbežné štúdium. Navyše štúdium na prvej fakulte evidentne ukončila pred začiatkom akademického roka. Ale je to len môj názor, možno sa ozve niekto, kto mal podobný problém. Ale keď ani na MŠ nevedia...?
alla66
19.05.10,14:28
Vďaka, určite je viac podobných prípadov...dieťa sa zapíše na prvej škole, neskôr sa rozhodne pre inú...
Mgr.Shrek
20.05.10,07:04
Ja som sa tejto problematike venoval asi pred 2 rokmi a zistil som nasledovné.
Pokiaľ študent príde na zápis a absolvuje ho stáva sa študentom danej VŠ, danej fakulty.
Je pri tom úplne jedno, či aj fyzicky tú fakultu, ten odbor navštevuje alebo nie.
Po zápise škola dostane od štátu financie na jeden rok a štát nerieši či tam ten študent je alebo nie.
Štát totiž garantuje a zaplatí každému do 26 rokov 3 roky bakalárskeho a 2 roky inžinierskeho, magisterského štúdia resp. 6 rokov na lekárskej fakulte (tam netuším ako to majú delené).
Ak teda jeden študent absolvuje zápis na 2 odboroch, fakultách VŠ, tak hneď prvý rok mu štát zaplatí 2 roky štúdia, a to aj napriek tomu, že fyzicky navštevoval iba jeden odbor atď. Štát mu teda potom uhradí už len jeden rok bakalárskeho štúdia.

Ako sa tomu vyhnúť?
Odďaľovať zápis čo najdlhšie, kým nie sú isté výsledky prijímačiek na ostatné odbory. Napr. vyhovoriť sa písomne na dovolenku, prácu v zahraničí atď.
Ak to nie je možné, je potrebné sa informovať, či je možné dodatočne stornovať zápis. Ak áno, tak je potrebné vyžiadať si od školy záväzné vyjadrenie, že študent nebol zapísaný na štúdium.
Potom by sa vlastne škola bezdôvodne obohatila a mala by to obohatenie vydať. A teda mal by štát zaplatiť vrátené školné navštevovanej VŠ.
To je však len teoretizovanie.

mimotemyInak systém "školného" je asi o tomto:
Štát odpojil "hadičky", ktorými dotoval študentov a napojil ich na občanov. Teda to, čo sme niekedy hradili cez dane všetci, teraz platia len tí, čo študujú.
Laco-monter
20.05.10,07:18
Ja som sa prihlásil do dvoch zamestnaní , čo s tým ??
Tweety
20.05.10,07:21
Ja som sa prihlásil do dvoch zamestnaní , čo s tým ??
Jeden návod by bol, makať 2x viac.:---
alla66
20.05.10,10:21
Ja som sa prihlásil do dvoch zamestnaní , čo s tým ??
mimotemyLaci, je tvoja otázka vhodná v tejto téme?:confused: Cez pracovnú dobu sa venuj tomu, za čo dostávaš plat, nedráždi na Porade. V tom prípade dostaneš padáka zo zamestnania a budeš sa musieť prihlásiť na dve VŠ;)