jarabica
21.10.05,09:11
Dobry den.

Firma z CZK (platca DPH) nam poskytla sluzbu - oprava servra. Sluzba sa uskutocnila na Slovensku. Ceska firma nam to fakturovala s ich DPH. Citam § 15, ale neviem kam to spravne zaradit a nezda sa mi ich postup spravny. Vie mi niekto poradit?
Ferko
21.10.05,16:17
Mohlo by sa to posudzovať ako služba pri prácach na hmotnom majetku. Tu je výcuc z Metodického pokynu DRSR:

"5.Miesto dodania služieb pri ocenení hnuteľného hmotného majetku a pri prácach na hnuteľnom hmotnom majetku:

Miestom dodania tejto služby je miesto, kde sa služba fyzicky vykoná. Ak sa služba vykoná pre zákazníka, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom ako je členský štát, kde sa služba fyzicky vykoná, miestom dodania služby pri ocenení hnuteľného hmotného majetku a pri prácach na hnuteľnom hmotnom majetku je členský štát, ktorý pridelil zákazníkovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná. Osobou povinnou platiť daň je prijímateľ služby – osoba identifikovaná pre daň. Existuje tu však jedna podmienka takéhoto postupu. Ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služba fyzicky vykonala, miestom dodania služby je členský štát, v ktorom sa služba fyzicky vykonala."

Myslím si, že česká firma nemala fakturovať české DPH.
Jana Acsová
21.10.05,16:22
Miesto dodania je skutočne SR a mám za to, že českému dodávateľovi vznikla povinná registrácia na území SRhttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif, preto si to radšej poistil zdanením českou DPH. Neuhraďte im ju a žiadajte opravu faktúry.

Dobry den.

Firma z CZK (platca DPH) nam poskytla sluzbu - oprava servra. Sluzba sa uskutocnila na Slovensku. Ceska firma nam to fakturovala s ich DPH. Citam § 15, ale neviem kam to spravne zaradit a nezda sa mi ich postup spravny. Vie mi niekto poradit?
apo
02.11.05,21:56
Mohlo by sa to posudzovať ako služba pri prácach na hmotnom majetku. Tu je výcuc z Metodického pokynu DRSR:

"5.Miesto dodania služieb pri ocenení hnuteľného hmotného majetku a pri prácach na hnuteľnom hmotnom majetku:

Miestom dodania tejto služby je miesto, kde sa služba fyzicky vykoná. Ak sa služba vykoná pre zákazníka, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom ako je členský štát, kde sa služba fyzicky vykoná, miestom dodania služby pri ocenení hnuteľného hmotného majetku a pri prácach na hnuteľnom hmotnom majetku je členský štát, ktorý pridelil zákazníkovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná. Osobou povinnou platiť daň je prijímateľ služby – osoba identifikovaná pre daň. Existuje tu však jedna podmienka takéhoto postupu. Ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služba fyzicky vykonala, miestom dodania služby je členský štát, v ktorom sa služba fyzicky vykonala."

Myslím si, že česká firma nemala fakturovať české DPH.
Ferko,
nemôžem súhlasiť s Tvojím vysvetlením. Citát z metodického usmernenia sa týka situácie keď český platiteľ DPH pošle počítač na opravu slovenskému podnikateľovi registrovanému na DPH a tento opravený počitač Slovák vráti do čiech a vyfakturuje výkon opravy počítača. Faktúra bude bez DPH a český podnikateľ sa samozdaní. Miestom dodaniA SLUžBY JE čESKá REPUBLIKA § 16 ODS. 7 Zaákona o DPH.

Takto postupujem pri vystavení faktúry (pohľadávky) voči talinskej fy pre ktorú slovenská firma vykoná ušitie konfekcie. Talian dodal všetky materiálové vstupy a slovenká firma vyvezie hotovú konfekciu. Pred vstupom do EÚ to bol režim zušľachťovacieho styku.

My teraz riešime poskytnutie služby na hnuteľnom hmotnom majetku v štáte príjmateľa tejto služby a budeme sa riadiť § 15 odst. 6 (tento odstavec ako výnimku uvádza odvolávku na §16 ods. 7). Miestom dodania služby je krajina kde sa služba fyzicky vykoná. ČECH nemal účtovať DPH a slovenská fy sa ASI samozdaní.

Ahoj
apo