armor1
19.05.10,14:48
Caute Poradaci. Potreboval by som poradit s vytvorenim excelovskeho suboru na ucenie cudzich jazykov.
Do excelu by som si zapisal alebo skopiroval slovicka, ktore sa potrebujem naucit. Program by po povele vybral 10-20 slovicok a ja by som musel napisat spravne odpovede. Nasledne by excel vyhodnotil spravnost vysledkov. Pomohol by niekto:confused:
jojom
19.05.10,13:12
uf tak to chcem aj ja to kto urobí ten si zamaká. Načo ti to je? Veď je podobných vceí aj free na internete: http://www.helpforenglish.cz/ tu máš aj doplňovanie.
http://www.e-academy.cz/index.php
Tieto dve používam najčastejšie a páčia sa mi.
Alebo potom translátor - konkrétne slovník, úplne super, ale nie free.
zk24
19.05.10,13:15
Ja by som najprv "hajdla" spravne odpovede. Potom do stlpca vedla dala priradit nahodne cisla cez jednoduchu funkciu. potom by som dala zoradit (sortovat) podla nahodne pridelenych cisel aj stlpce predtym, poprehadzuje ti tym vsetky slovicka, nepojdu po rade, nebudes sa ich ucit po pamati.
do dalsieho stlpca by som pisala svoje odpovede. a do dalsie dala funkciu IF (ak sa trebars D1 = hidnutemu stlpcu vyhodi OK alebo FAIL).

nebolo by ich 20 nahodnych, ale zakazdym vsetky ale poprehadzovane.
zk24
19.05.10,13:21
Takto.

NOTE: B1 stlpec so spravnymi anglickymi slovickami je schovany. Pises iba do sltpca D tvoje odpovede. ked skoncis, obsah stlpca D vymaz a daj znova zosortovat slpce A a B podla stlpca C (hodnoty v stlpci C sa ti menia po kazdej zmeme v xls), takze funkciu nechavas rovnaku, len nanovo zosortujes. Do stlpca sa ti podla porovnavacej funkcie vklada ci ho napisal dobre alebo zle.


56983


pripadne, ked ich chces vidiet vzdy iba 20, tak od riadku 21 az nadol vsetko schovaj.

Nic jednoduchsie ma teraz nenapada...
zk24
19.05.10,13:22
Preco mi to nedalo ikonku xls ale odkaz? Nevadi, kazdopadne po kliknuti na odkaz sa otvori xls file.
Stevo5
19.05.10,15:02
No neviem, mne sa neotvorí, napíše že sa nedá rozpoznať formát súboru.
Skús to vložiť znovu - cez prílohu pridať/odobrať.
armor1
19.05.10,15:14
Mne to funguje, idem to trosku odskusat a uvidim. Vyzera to dobre, mozno nieco este upresnim. Velke vdaka zatial
zk24
19.05.10,17:36
2. pokus o vlozenie xls.

MS Office 2003.

56999

Legenda:
A - poradove cislo (aby bolo vidno, ze ked sa zosortuje subor, ze naozaj sa riadky poprehadzovali)
B - slovenske slovo
C - spravny anglicky preklad (treba skryt, predtym nez zacnes pisat svoje odpovede)
D - funkcia RAND() - priradi nahodne cislo.
E - sem vpisovat svoje preklady
F - vysledok / kontrola

Postup:
1. skryt stlpec C (Hide)
2. vymazat obsat slpca E (kam budem vpisovat svoje odpovede)
3. vysvietit A1 : D24 - Data - Sort (nastavit sortovanie podla stlpca D (Cislo pre sortovanie) a vyznacit ze vysvietena oblast ma hlavicku (This range has a header row)

vyplnat a mat radost :-)

Vela stastia
zk24
19.05.10,17:41
ako vlozit xls tak aby tam bola ikona a nie iba odkaz? :(
armor1
19.05.10,18:52
Super, perfecto. Funguje to perfektne a podla mojich predstav. Super Super. Dakujem velmi pekne za promptnu pomoc.:)
zk24
19.05.10,19:12
Rada som pomohla ;)
PotPalo
19.05.10,21:40
Alebo aj takto sa to dá urobiť. Je tam aj návod. :D:D:D
PotPalo
19.05.10,21:51
Je to stručné, keby dačo, tak sa pýtajte...
zk24
20.05.10,06:15
Aj toto je pekne ;)
Stevo5
20.05.10,07:45
ZK24
"ako vlozit xls tak aby tam bola ikona a nie iba odkaz?"

Nedá sa to ak použiješ políčko "rýchla odpoveď". Alebo dá sa aj z neho, ale musíš sa prepnúť dolu na "Formátovať odpoveď". Tam sú dolu ďalšie voľby:
- Prílohy (pridať/odobrať) - toto využi, po kliknutí ťa navedie
- Možnosti upozorňovania - zvoľ ak chceš aby si bola mailom upozornená na to že v téme bola pridaná ďalšia odpoveď
- Možnosť hodnotiť príspevok

Ak použiješ "Formátovať odpoveď" - na vloženie prílohy sa dá použiť aj ikonka "spinka" hore z ikôn okna.
Ten druhý link v #8 od teba finguje.
marjankaj
20.05.10,16:13
Tak aj ja pridám jeden. Stačí kliknúť na makro.
A slovník sa dá vybrať.
zk24
20.05.10,16:17
ZK24
"ako vlozit xls tak aby tam bola ikona a nie iba odkaz?"

Nedá sa to ak použiješ políčko "rýchla odpoveď". Alebo dá sa aj z neho, ale musíš sa prepnúť dolu na "Formátovať odpoveď". Tam sú dolu ďalšie voľby:
- Prílohy (pridať/odobrať) - toto využi, po kliknutí ťa navedie

Ak použiješ "Formátovať odpoveď" - na vloženie prílohy sa dá použiť aj ikonka "spinka" hore z ikôn okna.
Ten druhý link v #8 od teba finguje.

Robim to presne tak ako pises. Mozno je problem v mojej Opere. Prve som robila cez "spinku" a druhe cez Pridat/Odobrat prilohu...

Ked pridavam obrazky, (jpeg), tak mi to pekne vlozi s nahladom obrazku, ale ked file - xls tak iba ako keby hyperlink :(
marjankaj
20.05.10,18:47
Tak aj ja pridám jeden. Stačí kliknúť na makro.
A slovník sa dá vybrať.A ešte raz, aby v ponuke nebolo to isté slovo dvakrát.

Ešte je jeden problém. Ak má slovo viac významov.:eek:
PotPalo
20.05.10,21:03
Tak aj ja pridám jeden. Stačí kliknúť na makro.
A slovník sa dá vybrať.

Tiež som uvažoval o makre, to nieje problém. Aj by to vyzeralo krajšie. Lenže obyčajne majú užívatelia makrá v Exceli zakázané, a potom by im to nefungovalo. Tak som to riešil ručne-stručne aj s návodom:D:D:D.
PotPalo
20.05.10,21:06
A ešte raz, aby v ponuke nebolo to isté slovo dvakrát.

Ešte je jeden problém. Ak má slovo viac významov.:eek:
Nemáš tam doriešené C6 :D
(ja mám)
marjankaj
20.05.10,21:08
Tiež som uvažoval o makre, to nieje problém. Aj by to vyzeralo krajšie. Lenže obyčajne majú užívatelia makrá v Exceli zakázané, a potom by im to nefungovalo. Tak som to riešil ručne-stručne aj s návodom:D:D:D.


Kto chce tak si makrá povolí. Makrá sú na to aby urobili niektoré činnosti za nás.
marjankaj
20.05.10,21:14
Nemáš tam doriešené C6 :D
(ja mám)

Neviem síce o čom hovoríš, ale 8 sa ti v ponuke vyskytuje trikrát.
Viem, že si to vzriešil pekne aj bez makier, ale asi sa mu nebude chcieť zakaždým kopírovať bunky, namiesto jedného kliknutia.
PotPalo
20.05.10,21:15
Áno, ale niekto makrám jednoducho neverí. Ja tiež nespúšťam kadejaké makrá. Niektoré môžu trošku aj preriediť dokumenty v PC...
Keď to kopírovanie riešim cez pravé myšítko, je to otázka sekúnd.

To C6: v mojom súbore, na karte slovník je "anglicky". Keď si na karte "test" dáš otočiť (do B7 zadáš 1), tak sa zmení okrem slov aj text v D9 zo "slovensky" na "anglicky".

Opakovanie slov som neriešil, to sa musím priznať. Ale keď je v slovníku 100 slov, tak možnosť, že v 20-tich z nich sa bude niektoré opakovať je minimálna.

Keby som to celé riešil cez makrá, tak by to už nevyzeralo ako tabuľka v Exceli, ale skôr ako aplikácia:D:D:D, v makrách sa tiež vyznám:cool:

Ešte dačo: keď upravuješ súbor v Exceli, nastav si správne meno autora (v Exceli: súbor->vlastnosti), aby to nevyzeralo, že som ho robil ja;)
marjankaj
20.05.10,22:33
Áno, ale niekto makrám jednoducho neverí. Ja tiež nespúšťam kadejaké makrá. Niektoré môžu trošku aj preriediť dokumenty v PC...
Keď to kopírovanie riešim cez pravé myšítko, je to otázka sekúnd.

To C6: v mojom súbore, na karte slovník je "anglicky". Keď si na karte "test" dáš otočiť (do B7 zadáš 1), tak sa zmení okrem slov aj text v D9 zo "slovensky" na "anglicky".

Opakovanie slov som neriešil, to sa musím priznať. Ale keď je v slovníku 100 slov, tak možnosť, že v 20-tich z nich sa bude niektoré opakovať je minimálna.

Keby som to celé riešil cez makrá, tak by to už nevyzeralo ako tabuľka v Exceli, ale skôr ako aplikácia:D:D:D, v makrách sa tiež vyznám:cool:

Ešte dačo: keď upravuješ súbor v Exceli, nastav si správne meno autora (v Exceli: súbor->vlastnosti), aby to nevyzeralo, že som ho robil ja;)

Myslel si takto? Veď to tam bolo.
msviki
20.05.10,22:44
samozrejme, no je to citlive na gramatiku. dufam, ze to nehra ulohu, pretoze pri vysledkoch by potom aj tak mal byt niekto, kto to skontroluje osobne inac vysledky budu same bludy.
PotPalo
21.05.10,08:11
Myslel si takto? Veď to tam bolo.
Myslel som tak (ako to mám ja), že keď zmením na karte "slovník" text "anglicky" napríklad na "nemecky" (keby som zadával nemecké slová), tak sa to na karte "test" automaticky zobrazí, že je to nemecky. Teda pokiaľ je nastavené otoč, inak sa zobrazí "slovensky".

(žltá farba napovie;))

Inak pekná práca, marjankaj
stormcatcher
21.05.10,08:28
xcem sa spytat, ci sa aj nejak nastavuje pri doplneni slovicok. vyskusal som a doplnil slovicka. z en do sk bez problemov, ale z sk do en mi to nefunguje. vlastne urobi spravny preklad len pri slovax ktore tam uz boli. kde robim xybu
PotPalo
21.05.10,12:24
Ja mám na svedomí len tú verziu v príspevku číslo 12. V nej to funguje aj tak, aj opačne. Stačí postupovať podľa návodu, ktorý som tam napísal.
Ešte som zabudol, opravte si tam v slovenských slovách mäkčene, chýbajú tam. Som to totiž len skopíroval z predošlého príspevku, a nekontroloval som to.

K tomuto s makrom nech sa vyjadrí autor :D
Ale asi treba po doplnení slov do slovníka kliknúť na "nový test", aby sa znovu náhodne vybrali slová zo slovníka, teda aj z tých nových. Neskúšal som, len tipujem...
stormcatcher
21.05.10,12:41
kam kopirovat a10:a29 a b10:b29
PotPalo
21.05.10,13:06
Takže rozsiahly návod k tomu môjmu Excel-testu z príspevku číslo 12 (anglictina3.xls) je tu:

Najprv sa dole prepni na kartu slovník. Tam doplň, oprav, alebo prepíš slová. Mali by ísť postupne, nemali by byť žiadne voľné riadky medzi nimi. Tiež môžeš prepísať hore to žlté "anglicky" na názov reči, ktorej sú slová (napr. nemecky...).
Potom sa dole prepni naspäť na kartu "test". (hore by to malo automaticky spočítať počet slov v slovníku) Myšou označ bunky A10 až A29, stlač na nich pravé myšítko, daj "kopírovať". Potom myšou označ bunky B10 až B29, stlač na nich pravé myšítko, daj "prilepiť špeciálne...", objaví sa okno, kde vyber "hodnoty" a klikni na OK. (tým sa nakopírujú automaticky náhodne generované indexy slov A10 až A29 na pevno do B10 až B29) Aby ti tam neblikal ten obdĺžnik, stačí stlačiť ESC. Tiež je možnosť písať indexy slov ručne. Indexy sú poradové čísla slov v slovníku. Preto som ich dal skryté, aby sa nedalo podľa nich...
Do bunky B7 zadaj 0 pre preklad zo slovenčiny do iného jazyka, alebo 1 pre opačne, z iného jazyka do slovenčiny. Tak, môžeš písať odpovede. Pre nový test, čiže iné náhodne vybrané slová, najprv zmaž svoje odpovede, a potom postupuj od toho kopírovania A10 až A29...

Niektoré slová sa môžu opakovať, čo už, nechcelo sa mi to riešiť. Pri počte 200 slov v slovníku je to nepravdepodobné.

Prajem veľa zábavy s mojím Excel-testom.
stormcatcher
21.05.10,13:52
Takže rozsiahly návod k tomu môjmu Excel-testu z príspevku číslo 12 je tu:
urobil som presne vsetko podla navodu a xibicka sa vloudila. na lavej strane od odpovedi, kde by malo byt napr. po slovensky, tak sa striedaju sk slovicka s uk slovickami. preco?
marjankaj
21.05.10,15:02
urobil som presne vsetko podla navodu a xibicka sa vloudila. na lavej strane od odpovedi, kde by malo byt napr. po slovensky, tak sa striedaju sk slovicka s uk slovickami. preco?

Asi skombinoval návod od Potpalo s mojím súborom.
V mojom si iba dopíšeš slovíčka na hárku SLOVNIK, na hárku TESTt si zvolíš slovník, klikneš na makro a píšeš odpovede.
Ak ti to ani tak nejde, pripni to sem.
stormcatcher
21.05.10,15:13
Asi skombinoval návod od Potpalo s mojím súborom.
V mojom si iba dopíšeš slovíčka na hárku SLOVNIK, na hárku TESTt si zvolíš slovník, klikneš na makro a píšeš odpovede.
Ak ti to ani tak nejde, pripni to sem.
skus
marjankaj
21.05.10,15:19
skus

No ale do slovníka si napísal za slovo ešte aj medzeru. Preto ti to nesedí.
Odstráň medzery, alebo v stlpci E si zmeň vzorec.

' =IF(D7="";"";IF(D7=F7;"SPRÁVNE";"ZLE"))
na
' =IF(D7="";"";IF(trim(D7)=trim(F7);"SPRÁVNE";"ZLE"))
stormcatcher
21.05.10,15:37
No ale do slovníka si napísal za slovo ešte aj medzeru. Preto ti to nesedí.
Odstráň medzery, alebo v stlpci E si zmeň vzorec.

' =IF(D7="";"";IF(D7=F7;"SPRÁVNE";"ZLE"))
na
' =IF(D7="";"";IF(trim(D7)=trim(F7);"SPRÁVNE";"ZLE"))
slova pridaval synator, neviem ako ich tam daval. po oprave to bude fungovat. ale v jeho mene sa pytam, ci by sa dala urobit tabulka aj tak, aby tam bol dalsi stlpec pre doplnujucu odpoved. vid. obrazok. a da sa nejako zabranit nacitaniu duplicitnych slovicok. diki moc
marjankaj
21.05.10,18:21
slova pridaval synator, neviem ako ich tam daval. po oprave to bude fungovat. ale v jeho mene sa pytam, ci by sa dala urobit tabulka aj tak, aby tam bol dalsi stlpec pre doplnujucu odpoved. vid. obrazok. a da sa nejako zabranit nacitaniu duplicitnych slovicok. diki moc

neviem, čo sú to duplicitné slovíčka, ale skús súbor z príspevku č 24.
Ak by tam bolo viac výrazov, tak potom asi nebude fungovať opačný slovník? Bolo to urobené špeciálne pre zadaný problém, teda sú tam aj nezrovnalosti. Napríklad red= červený, vyhodnotí ako chybu, ale cervena je OK.:eek:
stormcatcher
22.05.10,05:16
neviem, čo sú to duplicitné slovíčka, ale skús súbor z príspevku č 24.
Ak by tam bolo viac výrazov, tak potom asi nebude fungovať opačný slovník? Bolo to urobené špeciálne pre zadaný problém, teda sú tam aj nezrovnalosti. Napríklad red= červený, vyhodnotí ako chybu, ale cervena je OK.:eek:
duplicitne som myslel, ze pri nacitani dalsej sady slovicok sa aj dve tri slova objavia 2x
marjankaj
22.05.10,09:34
duplicitne som myslel, ze pri nacitani dalsej sady slovicok sa aj dve tri slova objavia 2x

Ak si stiahneš súbor z príspevku č.24 alebo 18, tam je to odstránené. Čo tak trochu čítať? Ak by bolo v slovníku menej ako 20 slovíčok, tak to asi nebude fungovať. Zabudol som to ošetriť.
marjankaj
22.05.10,21:18
2. pokus o vlozenie xls.

MS Office 2003.

56999

Legenda:
A - poradove cislo (aby bolo vidno, ze ked sa zosortuje subor, ze naozaj sa riadky poprehadzovali)
B - slovenske slovo
C - spravny anglicky preklad (treba skryt, predtym nez zacnes pisat svoje odpovede)
D - funkcia RAND() - priradi nahodne cislo.
E - sem vpisovat svoje preklady
F - vysledok / kontrola

Postup:
1. skryt stlpec C (Hide)
2. vymazat obsat slpca E (kam budem vpisovat svoje odpovede)
3. vysvietit A1 : D24 - Data - Sort (nastavit sortovanie podla stlpca D (Cislo pre sortovanie) a vyznacit ze vysvietena oblast ma hlavicku (This range has a header row)

vyplnat a mat radost :-)

Vela stastia

Jednoduché a pekné. Ešte sa to dá vylepšiť. Vysvietiť prvý riadok a zapnúť automatický filter. Sortovanie je jednoduchšie a je tam aj výber prvých 20 riadkov.