pasavy
19.05.10,16:53
Prosim o radu. Zomrel mi otec matka žije , mam jedneho súrodenca vlastného a mama ma z prvého manželstva ešte dve deti . Dedičské konanie ešte neprebehlo . Zistili sme že zosnulí otec platil výživné na neaké dieťa čo nás veľmi prekvapilo. Máme po ňom pátrať a uviesť ho do dedičského konania???
Mária27
19.05.10,14:57
Samozrejme, veď je to tvoj súrodenec. Keby sa prihlásil do troch rokov od ukončenia dedičského konania, mohol by sa súdne domáhať svojho práva.
pasavy
19.05.10,15:21
Otec si bol vedomí že to nieje jeho syn, ale jeho matka ho uviedla ako otca. Dá sa to teraz neako zistiť či to je jeho pokrvný syn alebo sa to nedá? Ďakujem.
Xanti
19.05.10,15:22
Otec si bol vedomí že to nieje jeho syn, ale jeho matka ho uviedla ako otca. Dá sa to teraz neako zistiť či to je jeho pokrvný syn alebo sa to nedá? Ďakujem.
Zistiť sa dá DNA testom, či je tvojím bratom alebo nie. Lebo ak áno tak sa DNA bude zhodovať čiastočne.
ivka70
19.05.10,15:24
Otec si bol vedomí že to nieje jeho syn, ale jeho matka ho uviedla ako otca. Dá sa to teraz neako zistiť či to je jeho pokrvný syn alebo sa to nedá? Ďakujem.

Ak to otec nepoprel do 3 rokov veku dietata, je jeho otcom a vy nedokazete jeho otcovstvo napadnut po jeho smrti.
Kedze platil vyzivne a ziadny sud ohladom zapretia otcovstva neprebieha, zjavne uznal, ze je otcom dietata a teda aj to dieta je riadnym dedicom.
pasavy
19.05.10,15:26
Prosim Ťa DNA test je spoplatnený alebo nieje.
Xanti
19.05.10,15:29
Majú akciu http://www.dnatest.sk/index.php?page=ponuka-a-ceny ale to Vám asi fakt nepomôže, akurát budete mať istotu.
arizona
19.05.10,15:36
Otec si bol vedomí že to nieje jeho syn, ale jeho matka ho uviedla ako otca. Dá sa to teraz neako zistiť či to je jeho pokrvný syn alebo sa to nedá? Ďakujem.
Nuž, neviem...
Píšeš, že otec si bol vedomí, že to nie je jeho dieťa?
Myslím, že keby si bol toho naozaj vedomí, ako píšeš, tak by si to vybavil hneď po zistení, že ho "nejaká žena" uviedla ako otca svojho dieťaťa.
Tým, že platil roky výživné, asi nepriamo priznal, že dieťa je naozaj jeho.
Asi sa s tým musíš zmieriť, že máš súrodenca, ktorí má tiež nárok na dedičstvo po zosnulom otcovi.

Snáď sa tu nájde nejaký odborník, ktorý potvrdí, že je možné žiadať súd o zrušenie (zapretie) otcovstva niekým iným, než samotným otcom (ja myslím, že nie...)
arizona
19.05.10,15:41
Prosim Ťa DNA test je spoplatnený alebo nieje.
Platil by si pár sto euro.

Ale ako chceš donútiť toho pána aby ti dobrovolne daroval vzorky DNA ?
Ak nedá dobrovoľne, tak mu to môže nariadiť jedine súd.Je otázne, či ti vyhovie... ;)
pasavy
19.05.10,15:45
Ďakujem veľmi pekne za Vaše názory a rady.
sharingan
19.05.10,15:57
Zistili sme že zosnulí otec platil výživné na neaké dieťa čo nás veľmi prekvapilo.



Otec si bol vedomí že to nieje jeho syn, ale jeho matka ho uviedla ako otca.

Nerozumiem jednej veci, ako si môžete byť istý, že otec si bol vedomý toho, že to nie je jeho dieťa, ak ste sa o existencii dieťaťa dozvedeli až po otcovej smrti (t. j. tú informáciu nemôžete mať od otca).
pasavy
19.05.10,17:17
Tu informáciu som sa dozvedel dnes od matky.
Xanti
19.05.10,17:29
Prosim o radu. Zomrel mi otec matka žije , mam jedneho súrodenca vlastného a mama ma z prvého manželstva ešte dve deti . Dedičské konanie ešte neprebehlo . Zistili sme že zosnulí otec platil výživné na neaké dieťa čo nás veľmi prekvapilo. Máme po ňom pátrať a uviesť ho do dedičského konania???
Ver tomu, že dotyčné dieťa o ktorom si až doteraz ty netušil sa určite prihlási o svoje zákonné nároky.
Treba spomenúť notárovi, bohužial. Ak nevieš adresu ani nič, tak notár dá vyhľadať. Ak nájdete ústrižok kam otec posielal peniaze tak tú adresu treba uviesť notárovi.

Po otcovi má nárok dediť tvoja matka, ty a aj tvoj nevlastný súrodenec. Mamine deti z prvého manželstva dediť nebudú, ak ich tvoj otec neosvojil.
pasavy
19.05.10,18:35
Ďakujem za radu.