vegoska
19.05.10,20:53
Prosim si o radu v takomto pripade:

Budem kupovat vyrobky a chcem ich dat predavat ludom po Slovensku. Chcela by som, aby to boli nezamestnani. Akou formou by sa to dalo urobit? Mozu nieco len tak predavat medzi ludmi bez dokladu? Mozem im vystavit fakturu na tovar? Predavali by 100-500 kusov mesacne tak, aby mali celkovy prijem kolko im dovoluje zakon 116 € kazdy mesiac ci ako to je.

Malo by to byt nieco ako Avon ci podobne firmy, ale ja nebudem mat ziadny katalog len jeden druh vyrobku, ktory by mali rozpredat medzi ludmi sukromne, nikde verejne. Vyrobky sa budu striedat podla sezony.

Ak to nie je mozne, tak da sa to nejak vyriesit cez studentov, mamicky na materskej ci hocikoho, kto pracuje? Ako uctovnicky takyto predaj riesit? Viem len tolko, ze chcem, aby si tovar dopredu kupili a tak budu predavat za vyssie ceny.

Poradte, ako konkretne najlepsie zabezpecit takyto predaj v ramci zakonov:-)
ego.mc
20.05.10,09:33
V žiadnom prípade nie je možné legálne predávať tovar bez dokladov.
Podľa mňa máte iba dve možnosti:
1. uzatvoríte s nimi zmluvu o sprostredkovaní predaja alebo im budete tovar predávať. Oni budú musieť mať živnostenský list.
2. uzatvoríte s nimi pracovnú zmluvu alebo dohodu o pracovnej činnosti.
vegoska
08.06.10,19:12
Je naozaj mozne vyhnut sa zivnosti? Na zivnostenskom mi povedal ze musia mat. Nie je to absurdne, aby si nezamestani nemohli privyrobit predaojm vyrobkov, to zakony su tak hlupe, ze sa nemysli na vynimky a spaja sa predaj automaticky s podnikanim???

A dalsie veci:

1. Ak by mal niekto zivnost popri praci musi nieco platit, ked ma uz z prace tie odvody hradene??
2. Ked si zarobi rocne asi 1000-1500 € vztahuje sa na neho normalne odpocitatelna polozka, cize by urcite dan neplatil pri takom zarobku??
3. Musi si viest uctovnictvo a podat priznanie?
4. Za aku sumu ci kolko kusov vyrobkov by mohol niekomu predavat, aby mu ten clovek pomohol rychlo predat dalej vo svojom okoli, aby nemal z toho problemy sam, ze to je uz akoby on bol tiez predajca a musel mat zivnost? Napr 1000 ks by mohol predat na fakturu 20 ludom po 50 kusov??

DAKUJEM ZA ODPOVEDE:-)
Xanti
08.06.10,19:49
Je naozaj mozne vyhnut sa zivnosti? Na zivnostenskom mi povedal ze musia mat. Nie je to absurdne, aby si nezamestani nemohli privyrobit predaojm vyrobkov, to zakony su tak hlupe, zákony nie sú dokonalé, ale kam by sme došli keby každý si robil čo chce. ze sa nemysli na vynimky a spaja sa predaj automaticky s podnikanim??? a čo sa týka predaja, tak ak niekto predáva nadbytky napr. úrody tak nemusí mať živnostenské oprávnenie. Ale ak predáva tovar ďalej tak to bez živnosti alebo dohody o pracovnej činnosti robiť nemôže. Bohužial.

A dalsie veci:

1. Ak by mal niekto zivnost popri praci musi nieco platit, ked ma uz z prace tie odvody hradene?? To, že je niekto zamestnaný neznamená že nemusí platiť odvody zo szčo. Tieto ovplyvňuje pri sociálnej poisťovni obrat ( príjem zo SZCO )
2. Ked si zarobi rocne asi 1000-1500 € vztahuje sa na neho normalne odpocitatelna polozka, cize by urcite dan neplatil pri takom zarobku?? No ak by to robil popri zamestnaní tak sa táto suma priráta k mzde a urobí sa sumár, je predpoklad, že pri takom bočnom príjme už aj nejakú daň trebalo platiť, všetko záleží od príjmu v zamestnaní .
A ak by mal taký príjem nezamestnaný tak môže si uplatniť odpočitateľnú položku a žiadnu daň by neplatil.
3. Musi si viest uctovnictvo a podat priznanie? Ked má živnosť áno, vedie JU alebo paušalne výdavky. A je vhodné podávať DP za každých okolností pri živnosti.
4. Za aku sumu ci kolko kusov vyrobkov by mohol niekomu predavat, aby mu ten clovek pomohol rychlo predat dalej vo svojom okoli, aby nemal z toho problemy sam, ze to je uz akoby on bol tiez predajca a musel mat zivnost? Napr 1000 ks by mohol predat na fakturu 20 ludom po 50 kusov?? a tomu som vôbec nepochopila čo sa pýtaš . :eek:

DAKUJEM ZA ODPOVEDE:-)
v texte.
vegoska
08.06.10,20:22
Ale ak predáva tovar ďalej tak to bez živnosti alebo dohody o pracovnej činnosti robiť nemôže. Bohužial.

TAK TEDA AKO? ZA AKYCH OKOLNOSTI MOZE BYT DOHODA, KED SOM PISALA, ZE ZIVNOSTENSKY TVRDI, ZE MUSI BYT ZIVNOST

A ak by mal taký príjem nezamestnaný tak môže si uplatniť odpočitateľnú položku a žiadnu daň by neplatil.

ALE VED PRE NEZAMESTNANEHO JE TO HLUPOST MAT ZIVNOST A ZARABAT SI LEN 100-150 € MESACNE A Z TOHO ESTE NIECO PLATIT, KED PODPORU Z URADU PRACE BY MAL VYSSIU.

a tomu som vôbec nepochopila čo sa pýtaš.

JE TO UPLNE JASNE NAPISANE PODLA MNA:-) AK MAM PREDAT 1000 KS, MOZEM TO PREDAT PAR LUDOM PO VELA KUSOV, ABY TO ROZPREDALI DALEJ, ABY SOM SA JA NESTRAPILA S TYM PREDAJOM DLHO A PREDAVALA VELA LUDOM PO PAR KUSOV? NEBUDE MAT NIEKTO PROBLEM, ZE KAZDY MESIAC MU FAKTURUJEM 50-200 KUSOV MESACNE, ZE DO MNA KUPIL? NEBUDE MAT PROBLEM, ZE ON TO PREDAVA DALEJ A MA URCITE ZISK A TEDA AJ ON BY MAL BYT AKOZE PREDAJCA A MAT ZIVNOST??
Xanti
08.06.10,20:28
Ale ak predáva tovar ďalej tak to bez živnosti alebo dohody o pracovnej činnosti robiť nemôže. Bohužial.

TAK TEDA AKO? ZA AKYCH OKOLNOSTI MOZE BYT DOHODA, KED SOM PISALA, ZE ZIVNOSTENSKY TVRDI, ZE MUSI BYT ZIVNOST

A ak by mal taký príjem nezamestnaný tak môže si uplatniť odpočitateľnú položku a žiadnu daň by neplatil.

ALE VED PRE NEZAMESTNANEHO JE TO HLUPOST MAT ZIVNOST A ZARABAT SI LEN 100-150 € MESACNE A Z TOHO ESTE NIECO PLATIT, KED PODPORU Z URADU PRACE BY MAL VYSSIU.

a tomu som vôbec nepochopila čo sa pýtaš.

JE TO UPLNE JASNE NAPISANE PODLA MNA:-) AK MAM PREDAT 1000 KS, MOZEM TO PREDAT PAR LUDOM PO VELA KUSOV, ABY TO ROZPREDALI DALEJ, ABY SOM SA JA NESTRAPILA S TYM PREDAJOM DLHO A PREDAVALA VELA LUDOM PO PAR KUSOV? NEBUDE MAT NIEKTO PROBLEM, ZE KAZDY MESIAC MU FAKTURUJEM 50-200 KUSOV MESACNE, ZE DO MNA KUPIL? NEBUDE MAT PROBLEM, ZE ON TO PREDAVA DALEJ A MA URCITE ZISK A TEDA AJ ON BY MAL BYT AKOZE PREDAJCA A MAT ZIVNOST?? Ak to chceš robiť takto, tak živnosť mať musí. Ak by si chcela zamestnávať dohodárov tak sa musíš prihlásiť na SP a na DU, ako zamestnávateľ a tie výrobky im poskytnúť zadarmo a oni by TI mali dávať tržby z predaja výrobkov.

Ale tam si myslím to naráža na ďalšie problémy podľa mňa. Nakoľko by potrebovali registračnú pokladňu, lebo zamestnanec - dohodár nebude vystavovať zákazníkovi faktúru, resp. ty by si mohla priamo. A ked sú v evidencii na UP tak nesmú zarobiť viac ako 136,38 eur. v texte
vegoska
08.06.10,20:46
Ok takze vysledok je taky, ze musi byt zivnost ale teda kolko moze predat teda maximlane niekomu na fakturu vyrobkov ci za aku sumu, aby nemal problem ten clovek, co to kupuje? Nebude sa ten clovek prvy predsa kaslat z vystavovanim 500 ci kolko faktur mesacne, ked moze dat par faktur a predat vela vyrobkov par osobam, co mu to prozpredaju dalej...
Xanti
08.06.10,20:48
Prepáč nerozumiem tomu čo sa pýtaš. Hádam Ti niekto poradí.
vegoska
08.06.10,21:01
Ved je to uplne jasne, co na tom je nezrozumitelne?:-)
Mam predat 1000 vyrobkov, na co by som sa babral s predajom po 1-2 kuse 500-700 ludom, ked mozem predat po 200 kusov 50 ludom a oni moje vyrobky predaju dalej dalsim ludom.
Moze niekto vystavit fakturu niekomu na tak vela vyrobkov? Nebude mat ten clovek problem, ze nemoze tolko vela nakupovat a predavat, ze to je uz akoby sam bol predajca???
Melnick
08.06.10,21:47
Ved je to uplne jasne, co na tom je nezrozumitelne?:-)
Mam predat 1000 vyrobkov, na co by som sa babral s predajom po 1-2 kuse 500-700 ludom, ked mozem predat po 200 kusov 50 ludom a oni moje vyrobky predaju dalej dalsim ludom.
Moze niekto vystavit fakturu niekomu na tak vela vyrobkov? Nebude mat ten clovek problem, ze nemoze tolko vela nakupovat a predavat, ze to je uz akoby sam bol predajca???
Tak potom si urob živnosť - znášaj všetky supervýhody SZČO a na faktúru predaj ďalšej SZČO, ktorá bude mať povolenie na predaj, bude mať RP a proste chovaj sa ako SZČO, živnostník, podnikateľ, alebo sa nazvi ako chceš.

mimotemy Nevidím žiadnu výhodu nezamestnaných , ktorých chceš zneužiť na "tiežpodnikanie" - musia od Teba kúpiť predmet predaja a potom sa snažiť predať ho. A čo s tými výrobkami, ktoré nepredajú ??? Dajú sa natrieť aspoň na chlieb ????
Pripomína mi to praktiky Herba...u. :cool:
korela
09.06.10,02:42
Nepoznám jedného človeka ktorý pracuje v MLM systéme aby mal živnosť a odovzdával daňové priznanie.
Táto kategória predaja výrobkov kam spadá?
ego.mc
09.06.10,03:01
Treba na to živnostenské oprávnenie.
Mimochodom, je to predaj tovaru, nie výrobkov.
korela
09.06.10,03:15
Treba na to živnostenské oprávnenie.
Mimochodom, je to predaj tovaru, nie výrobkov.

Áno. Ďakujem.
vegoska
09.06.10,16:57
Dakujem. Ale prosim vas odpovedzte mi na to, kolko moze predajca kusov vyrobkov ci v akej cene predat niekomu na fakturu, aby ten kupujuci nemal problemy, ze je to to vela. Je predsa logicke, ze sa niekto nebude kaslat s predajom po 1-2 kusov vela osobam, ked to moze rozpredat o vedal kusov par ludo ma oni mu to pomozu predat dalej.
vegoska
09.06.10,17:47
ODPOVED PRE MELNICK:

SOM SOKOVANA, CO SI NAPISALA A MUSIM PRIZNAT, ZE SA MA TO VELMI DOTKLO. UROBILA SI ZO MNA NEJAKU HLUPANU, KTORA IDE ZNEUZIT NEZAMESTNANYCH...

Ako mi mozes radit, nech sa stanem zivnostnickou, ked je uplne logicke, ze ja nou davno som. Ved nemozem predsa len tak pisat o kupe tovaru niekde, keby som nebola ci to nie je logicke?

Ako mozes napisat, ze nevidis vyhodu nezamestnaych??? Preboha ved tolko nezamestnanych chudakov je na Slovensku a treba im pomoct a teda to, ze by mohli predavat nejake vyrobky by im pomohlo aspon nieco si privyrobit a zlepsit socialnu situaciu. Lenze ked je zakon hlupy a museli by mat zivnost, co neprichadza do uvahy, moze to mat ich partner, ktory pracuje, lebo aj rodina, kde je jeden zamestnany je casto chudobna a v problemoch.
Tak ake zneuzitie prekristapana, ked ja im chcem pomahat????

Samozrejme, ze musia odo mna najprv nieco kupit, lebo ako mozem cudzim ludom na dialku doverovat, ked im poslem tovar, ze aj mi potom poslu prachy, ked ho predaju??? Ako mozes pisat v duchu, akoby som bola blba a nechala ich predavat nieco, co nepredaju a zneuzivala ich, hlavne ze ja som to predala a uz mam prachy? Ano bude to nieco ako co sa da "natriet na chlieb", vyrobky, ktore ludia bezne kupuju, chcu ich a budu ich kupovat uz iba od nich. A je na kazdom predsa, kolko kusov kupi podla toho, kolko si predstavi, ze asi preda...

A je logicke, ze nenecham chudakov trapit sa vystavovat 500 ci viac faktur, lebo niekto si kupi 1-2 vyrobkov mesacne, ale lepsie bude pre kazdeho, ked preda par ludom po vela kusov a oni mu to rozpredaju medzi znamymi, kamaratmi, spoluziakmi ale samozrejme ako bezni zakaznici. Ved uz budu mat mnohi problem, kde tie faktury tlacit, budu si musiet zrejme kupit pocitac ci tlaciaren, ak nebudu mat kde. Vzdy je teda lepsie, ked im ich vytlaci niekto a nemusi im tlacit 500 ks, ale staci 10-20 nie??

Ohanas sa na mna Herbalifom? Na mna, ktora sa uz nemoze pozerat na tu lahostajnost slovakov, ze nekupuju slovenske vyrobky a ze je tu tolka nezamestnanost?? Na mna, ktora chce pomahat slovenskym firmam, tym, ze u nich bude kupovat ich vyrobky a davat chudobnym ludom sancu privyrobit si a zlepsit situaciu ich predajom???

Ano budem mat z toho aj ja zisk, aby som mala z coho platit postovne a vsetko a najma cloveka, ktory im to bude distribuovat a robit, co treba okolo toho. A kedze chcem pomahat chudobnym ludom este viac potrebujm zisk na dalsiu a dalsiu pomoc slovenskym zivnostnikom a podnikatelom a kupu ich tovaru ci priamu financnu pomoc chudobnym ludom.

Velmi velmi som smutna z toho, co si napisala a dost ma to zranilo:-(( Clovek tu ide pomahat kope ludi, slovenskej ekonomike a je tu zhodeny ako nejaky predajca Herbalife, ktory ide v duchu "MLM "zneuzivat nezamestnanych". No nemam slov...:-((

Zobud sa! Nie kazdy podnikatel ci zivnostnik je oblbnuty prachmi, ktory chce stale viac a viac, aby zil v luxuse a zneuziva tych, co na neho robia. Niekto ide podnikat preto, lebo je mu zle z katastrofalnej situacie na Slovensku a chce pomahat a zarabat, aby pomahal aj peniazmi...
Katy a R
09.06.10,18:30
... však zamestnaj tých ľudí .. ve´d stačí aj brigádnicky, alebo na kratší prac úväzok;)
vegoska
09.06.10,19:32
ako tu uz bolo povedane neda sa to, musi byt zivnost...
a ked by mali byt zamestani tak asi tazko mozu mat plat 150 € maximalne
alebo tomu nerozumiem?
Xanti
09.06.10,19:37
ako tu uz bolo povedane neda sa to, musi byt zivnost...
a ked by mali byt zamestani tak asi tazko mozu mat plat 150 € maximalne
alebo tomu nerozumiem?
Môžu mať plat aj 150 eur ako zamestnaný,
zákonník práce pozná :
1.pracovný pomer min. mzda 307,70 eur
pracovný pomer na kratší pracovný čas min. mzda je 307,70/8 (7,5)* počet hodín toho prac. pomeru

2.dohodu o vykonaní práce max. 350 hodín ročne pre jedného zamestnávateľa
dohodu o pracovnej činnosti max. do týždňa 10 hodín pre jedného zamestnávateľa.

Z pomerov pracovných uvedených v bode 1 zamestnávateľ odvádza za zamestnanca všetky povinné odvody.

Z dohôd uvedených v bode 2 zamestnávateľ odvádza odvody do garančného a úrazového fondu vo výške 1,05 % sumárne z hrubej mzdy.

Nezamestnaný môžu zarobiť 136,38 brutto.
vegoska
09.06.10,20:04
Ale na predaj vyrobkov musi byt zivnost no nie je to hlupost???????? Preco nie je vynimka pre nezamestnanych, ze mozu predavat normalne, preco sa nemyslelo len na to, ze tovar predavaju len podnikatelia???
Danielle369
10.06.10,04:48
Počúvaj vegoška...ved napíš to prezidentovi alebo do parlamentu,čo sa tu sťažuješ na zákony. MY ti asi ťažko prerobíme zákony na porade
Xanti
10.06.10,05:06
Ale na predaj vyrobkov musi byt zivnost no nie je to hlupost???????? Preco nie je vynimka pre nezamestnanych, ze mozu predavat normalne, preco sa nemyslelo len na to, ze tovar predavaju len podnikatelia???
A nepísala som TI náhodou o možnostiach?
Ty máš živnosť sama hovoríš, zaregistruj sa na SP a DU ako zamestnávateľ a zamestnávaj ľudí.
Oni mať živnosť nemusia, lebo budú predávať v tvojom mene ako tvoji zamestnanci.

Predavačka v obchode živnosť nemá, a ty budeš mať zamestnaných predavačov. Prosím čítaj čo TI kto píše.
vegoska
10.06.10,08:36
Ja som zamestnana na na SP a DU ako zamestnavatel, takze sa tam uz registrovat nemusim.
Ale na zivnostenskom mi jednoznacne povedali, ze zivnost musia mat. Vobec neplati, ze by predavali pre mna.
vegoska
10.06.10,08:36
zaregistrovana nie zamestnana:-)
vegoska
10.06.10,08:39
Ako mozu byt mojimi zamestnancami, ked plati nejaka minimalna mzda a zarabali by rozhodne menej, kolko avon lady si zarobia ako normalny plat???

Hluuuupi politici, mali by pri kazdom zakone mysliet na vynimku. Poslanci su obycajni trtkovia, ktori nevedia, co schvaluju a my mame trpiet a riadit sa vsetkym, co schvalili.