tsmpas
19.05.10,22:33
Dobry vecer, mam 2 otazky.
1. Ak je jedina pristupova cesta k mojmu pozemku v sukromnom vlastnictve ineho cloveka a nie je na nej ziadne vecne bremeno, ktore by mi pristup umoznovalo, moze mi majitel tejto cesty neumoznit pristup na pozemok?
Tato cesta tam existovala asi 50-80 rokov, ale v katastri je vedena ako ostatny pozemok...su na nej uz davno vsetky IS, ktore by som potreboval dotiahnut asi 50m k mojmu pozemku - a z toho vyplýva 2 otazka...

2. Moze mi majitel tejto cesty zabranit aby som sa na tieto IS napojil?

Dakujem velmi pekne za odpovede.
Mgr.Shrek
20.05.10,07:58
Dobry vecer, mam 2 otazky.
1. Ak je jedina pristupova cesta k mojmu pozemku v sukromnom vlastnictve ineho cloveka a nie je na nej ziadne vecne bremeno, ktore by mi pristup umoznovalo, moze mi majitel tejto cesty neumoznit pristup na pozemok?
Tato cesta tam existovala asi 50-80 rokov, ale v katastri je vedena ako ostatny pozemok...su na nej uz davno vsetky IS, ktore by som potreboval dotiahnut asi 50m k mojmu pozemku - a z toho vyplýva 2 otazka...

2. Moze mi majitel tejto cesty zabranit aby som sa na tieto IS napojil?

Dakujem velmi pekne za odpovede.

Na otázku č. 1 je odpoveď jednoduchá.
Samozrejme že môže. Pozemok je jeho vlastníctvom, teda pokojne ti môže brániť. Je to všetko na dohode Vás dvoch, prípadne je potrebné podať návrh na súd na zriadenie vecného bremena.

Čo sa týka IS, v tom poradí niekto iný.
tsmpas
22.05.10,15:28
dakujem za info
Rozalka
11.09.10,13:14
S bratom sme po rodičoch zdedili pozemok, ktorý nemá prístupovú cestu.
Medzi dokladmi som našla "Prehlásenie" z r. 1973, kde dávny majiteľ (nazvime ho IN) podpísal prevzatie určitého obnosu "za pozemok par.č. xx vo výmere 200 m2" - čo je vlastne plocha prístupovej cesty, toto bolo spísané na Miestnom národnom výbore, ako svedok podpísal predseda MNV.
Na listine je aj vetička "Majetkoprávne usporiadanie nie je prevedené".

Čo sa však stalo: IN predal celý pozemok (aj s našou prístupovou cestou) inému pánovi, ktorý to minulý rok daroval vnukovi.
Po rozhovore s ním (s vnukom) mi povedal, že on toto právo používania cesty uznáva a naďalej aj bude možné ju používať.

Je pravda, že bez prístupovej cesty nie je možné uskutočniť predaj (nezapíšu do katastra)?

V súčasnosti mám objednané spracovanie geometrického plánu, ale čo ďalej? čo ak vnuk "ucukne" a nedovolí zapísať zmenu?

Čo by ste mi poradili, čo mám urobiť?
Mária27
11.09.10,14:33
Dobre si prečítajte § 151o obč. zákonníka - ods. 3 je zavedený len nedávno, ale o vydržaní bremena o ods. 1 ste sa mohli dočítať už skôr. Ak tá cesta tam existuje už dlho, je aj zaznačená a dokonca všetky inžinierske siete sú vedené pri nej, súd vydržanie potvrdzuje.

§ 151o

(1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.

(2) Zmluvou môže zriadiť vecné bremeno vlastník nehnuteľnosti, pokiaľ osobitný zákon nedáva toto právo aj ďalším osobám.

(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
draik
11.09.10,17:19
Chcelo by to viac info od zadavatelov. Oni zrejme vlastnia pozemok bez stavby.
Rozalka
11.09.10,18:08
My na pozemku máme stavbu, je tam aj elektrina.
Vnuk má rozostavenú budovu, bez elektriny.
Cesta nie je zaznačená v žiadnych dokumentoch.

Prikladám foto
červené obrysy - náš vinohrad
žlté obrysy - vnukov vinohrad
zelenou farbou - cesta (samozrejme od okraja vnukovho pozemku, len mi ušla farbička)


Mária27, k tomu bodu 3) je nutný geometrický plán?
Mária27
11.09.10,19:09
My na pozemku máme stavbu, je tam aj elektrina.
Vnuk má rozostavenú budovu, bez elektriny.
Cesta nie je zaznačená v žiadnych dokumentoch.

Prikladám foto
červené obrysy - náš vinohrad
žlté obrysy - vnukov vinohrad
zelenou farbou - cesta (samozrejme od okraja vnukovho pozemku, len mi ušla farbička)


Mária27, k tomu bodu 3) je nutný geometrický plán?

Pri zriadení vecného bremena je potrebný geometrický plán vždy ako príloha k návrhu - viď katastrálny zákon (162/1995) § 30 ods. 5 písm.c) "geometrický plán, ak sa pozemok rozdeľuje alebo zlučuje alebo pri zriadení vecného bremena k pozemku,".
Nemali by ste mať problém so zriadením vecného bremena dohodou ani vydržaním. Podľa toho, čo píšeš, by ste tú cestu mohli mať aj v spoluvlastníctve.
Rozalka
12.09.10,12:55
Je to podstatné, že pozemok je zaradený ako orná pôda/vinica a nachádza sa v extraviláne?
Rozalka
14.05.11,15:49
Opäť píšem v tejto téme: medzičasom sa zistilo, že vlastníkom pozemku, cez ktorý sme chodili, je nový majiteľ, ktorý kúpil pozemok naľavo od žltej čiary (v novej mapke "žltý majiteľ").

Náš pozemok je ten okrovo-oranžový.
Cestičku som zafarbila fialkastou. Dnes sme zistili, že "žltý" pri fialovej cestičke odmontoval našu bránku a svoj pozemok oplotil.
A keďže nemám ani krídla ani helikopotvoru, nemám sa ako dostať k mojej nehnuteľnosti.

Mám nejakú šancu uspieť pri vymáhaní práva na prístup? Zriadiť vecné bremeno súdnou cestou - to je isto veľmi dlhá pesnička: majiteľ bude robiť prieťahy.
Podotýkam, že tú cestu využívalo cca 14-16 ďalších vlastníkov.

Nájde sa tu nejaký odborník na túto oblasť?
Dobré právne rady rada zaplatím.
doktor23
14.05.11,18:15
Samozrejme, že šanca. Lenže, ak sa nedohodnete, tak len súdnou cestou. Ak by ste ale mali šikovného advokáta, podľa môjho názoru by to nemuselo trvať nejako veľmi dlho.

P.S. Za termín veľmi dlho je v slovenskej justícii považovaný čas 5 a viac rokov

P.P.S. To som sa snažil len trošku odľahčiť. Čím skôr začnete, tým skôr skončíte
Rozalka
24.05.11,17:57
Situácia sa zmenila, som zase takmer na začiatku. Modrý vlastník je ochotný predať mi 190 m2.
Ale chyba lávky: ph pôda sa nesmie drobiť na menšie lány ako 20 árov, tak nemôžem odkúpiť menší kus. Jemu potom ostane presne 2000 m2, ale aj to z dvoch častí, pretože ten pás si chce dať vytýčiť cez pozemok, nie skraja (na okraji má ovocné stromy, tých sa nechce zriecť).

Poraďte, či existuje nejaké východisko?
Ak sa pričlení od neho kúpená časť k môjmu, náš pozemok bude mať 18 árov.
A či je vôbec možné jeden pozemok predeliť na 2 oddelené, samostatné časti.
baracuda512
10.08.11,11:18
Prosim poraďte,
rekonštruujeme dom držíme sa pôvodného pôdorysu, pôvodné múry,
k domu viedla prístupová cesta cez pozemok "nulka" desiatky rokov. Nie je však zaznačená ako cesta, (hoci sused nad nami tam dal asfaltový koberec)
Treraz v rámci ROEP sa nulka stala vlastníctvom suseda pod nami
K nášmu domu ani k domom nad nami nie je možný pre okolitú zástavbu iný prístup.
Aké su naše možnosti zábezpečiť si právo prechodu a prejazdu ?
V súčasnosti sme v stavebnom konaní a postoj spodného suseda nám môže komplikovať situáciu s prejazdom.
Ďakujem za odpoveď
Mária27
10.08.11,11:38
Skúste vybaviť, aby to bola cesta. Ak nie, tak zriadiť vecné bremeno právo prechodu a prejazdu k stavbe.
Zriadenie bremena sa dá vymáhať aj súdne.

Občiansky zákonník
§ 151o

(1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.

(2) Zmluvou môže zriadiť vecné bremeno vlastník nehnuteľnosti, pokiaľ osobitný zákon nedáva toto právo aj ďalším osobám.

(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
baracuda512
11.08.11,06:51
ďakujem pekne za odpoveď. Otázka je keď bol pozemok vedený ako nulka až do 2010- dom stojí od roku 1950) dá sa to dá využiť na uplatnenie zvykového práva alebo treba ist cestou vecného bremena cez notariát ( no tu sa vyžaduje asi spolupráca suseda) alebo súdnou cestou ( keďže sme v stavebnom konaní dosť nám to môže skomplikovať život.
ďakujem
Mária27
11.08.11,08:01
Najrýchlejšie je vecné bremeno vydržať.
Pain
19.08.11,11:15
Chcel by som sa spýtať ako postupovať, keď si chcem na svojom pozemku, postaviť v stavbu. Na pozemok nemám prístupovú cestu, najbližšia cesta je 20m od pozemku. Pozemok sa nachádza v intraviláne obce a v okolí sa nachádzajú inžinierske siete. Na pozemku zatial, ale nemám el. prípojku ani vodu. Parcela je zatiaľ vedená ako E parcela (orná pôda). Chcel by som vedieť ako postupovať, keď si tam chcem vybudovať prístupovú cestu. Okolitý vlastníci mi nechcú umožniť prístup, k mojemu pozemku. Ako mám teda postupovať. Jedná sa mi o postup, či najprv spraviť elektriku na pozemku? Prípadne vytýčiť presné hranice (teda pre konvertovať pozemok na C parcelu, je to vôbec nutné, jedná sa my o to, či treba spraviť, aby sa stal z E parcely priamo stavebný pozemok)? Prípadne, ako prinúťiť okolitých vlastníkov, aby my umožnili prístup? Existuje nejaká možnosť pre tento konkrétny prípad?

Ako prílohu posielam nákres. Žltá je môj pozemok, červená okolité pozemky, modrá je potok, šedá je cesta.

Ďakujem za odpovede.
baracuda512
23.08.11,05:28
ďakujem pekne za odpoveď, notár to nechce urobiť bez súhlasu suseda.
Na pozemok nám z hlavnej komunikácie vedie cez nášu parcelu 3x5 asi meter široký koridor o dlžke 20 cm a za koridorom je už náš dom s pozemkom, čiže obchádzame susedov pozemok. Dalo by sa to využiť na získanie stavebného povolenia, materál budeme voziť ručne prípadne prekladať ramenom na náš pozemok. Pravdepodobne by bol problém s kolaudáciou, ale to by som už paralerne riešil vydržanie súdnou cestou a čakal na rozhodnutie súdu.