branuska
20.05.10,07:31
Ahojte poradaci,

prosim vas, mam v tom riadny chaos a chcela by som mat v tom jasno...ako mam postupovat v tejto situaci.

Dvaja dohodari - DoPC podpisali Vyhlasenie, jeden dohodar nie - je dochodca.
Kedy presne mam co poslat do SP a na DU? Myslim aj datumovo, mam v tom riadny chaos...:-(((
Poradte mi prosim, nech v tom mam konecne jasno....

dakujem
Nutricia
20.05.10,05:38
Ahojte poradaci,

prosim vas, mam v tom riadny chaos a chcela by som mat v tom jasno...ako mam postupovat v tejto situaci.

Dvaja dohodari - DoPC podpisali Vyhlasenie, jeden dohodar nie - je dochodca.
Kedy presne mam co poslat do SP a na DU? Myslim aj datumovo, mam v tom riadny chaos...:-(((
Poradte mi prosim, nech v tom mam konecne jasno....

dakujem
podpísanie vyhlásenia, aj dohodári majú možnosť podpísať vyhlásenie za predpokladu, že k 1.1. nie je dôchodca

do SP posielaš prihlášku na registračnom liste najneskôr pred začatím výkonu práce.

na DU sa neposiela nič až po skončení štvrťroka do 30 dní pošleš prehlad o zrazených a odvedených preddavkoch.
nezabudnúť sa zaregistrovať ako zamestnávatel na SP aj na DU ako platitel dane zo záv.činnosti.
Timka1
20.05.10,05:39
Ahojte poradaci,

prosim vas, mam v tom riadny chaos a chcela by som mat v tom jasno...ako mam postupovat v tejto situaci.

Dvaja dohodari - DoPC podpisali Vyhlasenie, jeden dohodar nie - je dochodca.
Kedy presne mam co poslat do SP a na DU? Myslim aj datumovo, mam v tom riadny chaos...:-(((
Poradte mi prosim, nech v tom mam konecne jasno....

dakujem


Sociálna poisťovňa - najprv si mala dohodárov prihlásiť na Registračnom liste a to najneskôr deň vopred - pred nástupom
- potom po skončení mesiaca a zúčtovaní miezd posielaš výkaz do poisťovne každý mesiac, kde odvádzaš aj úrazové a garančné poistenie za nich

Daňový úrad - registrácia na daňový úrad na daň zo závislej činnosti,
-tým čo podpísali vyhlásenie na zdanenie príjmov uplatníš NČ o výške 335,47 € mesačne a o túto sumu sa im poníži ZD na výpočet preddavkovej dane, ten čo nepodpísal - dôchodca (nemá nárok na NČ len ak bol dôchodcom k 1.1.2010) zdaňuješ celú výšku odmeny a samozrejme zrážkovú daň odvádzaš na daňový úrad do 15 dní

do konca nasledujúceho mesiaca po skončení kal. štvrťroka (tzn. teraz je máj, takže za 4,5,6 mesiac podávaš do 31.7.) prehľad o zrazenej dani zo závislej činnosti na daňový úrad
truch
20.05.10,05:40
Dohodárov, všetkých troch prihlásiš do SP najneskôr 1 deň pred vznikom DoPČ.
branuska
20.05.10,05:41
Dakujem, to uz vsetko mam, zacali pracovat od maja...len mi teraz ide o tie vykazy. Myli ma ta preddavkova a zrazkova dan, takze mesacne na DU netreba nic? Pretze na DU hovorili nieco ze mam poslat do 5 dni od vyplatenia na ucet dohodara...no som z toho zmatena :-(((( ako to vlastne je????
branuska
20.05.10,05:43
Dakujem dakujem...toto som potrebovala.

Pekny den
Nutricia
20.05.10,06:12
Dakujem, to uz vsetko mam, zacali pracovat od maja...len mi teraz ide o tie vykazy. Myli ma ta preddavkova a zrazkova dan, takze mesacne na DU netreba nic? Pretze na DU hovorili nieco ze mam poslat do 5 dni od vyplatenia na ucet dohodara...no som z toho zmatena :-(((( ako to vlastne je????
preddavková dan je splatná do 5 dní po pripísaní mzdy na účet zamestnanca.
ak majú podpísané vyhlásenie o zrážkovej dani nemôže byť reč, automaticky tam bude dan preddavková ak nejaká bude, záleží na výške odmeny, ak bude odmena nižšia ako je NZČ tak preddavky budú 0,- Eur
branuska
20.05.10,07:43
Takze tomu mam rozumiet tak, ze dan za dochodkynu uhradim do 5 dni od jej vyplaty,cize kazdy mesiac uhradim urcitu ciastku z jej odmeny za vykonanu pracu na ucet DU- na to nie je ziadne tlacivo(?) a kazdy stvrtrok poslem prehlady za vsetkych dohodarov?
Nutricia
20.05.10,07:52
Takze tomu mam rozumiet tak, ze dan za dochodkynu uhradim do 5 dni od jej vyplaty,cize kazdy mesiac uhradim urcitu ciastku z jej odmeny za vykonanu pracu na ucet DU- na to nie je ziadne tlacivo(?) a kazdy stvrtrok poslem prehlady za vsetkych dohodarov?

dôchodkyna môže mať bud zrážkovú dan alebo preddavkovú, to závisí od jej mesačného príjmu resp.výšky odmeny.Tú potom treba odviesť. V obidvoch prípadoch je dan 19% .
Tlačivá mesačné k dani nie sú , obidve dane sa vykazujú aj s dátumami úhrady v štvrťročnom prehlade. To je prehlad nie len za dohodárov ale za celkové dane zo závislej činnosti čiže aj za zamestnancov.
Maya1
20.05.10,07:54
snáď ešte to, že v prehľade sa preddavková daň uvádza za konkrétny mesiac, zrážková sa uvádza v konkrétnom mesiaci (nie za).
branuska
20.05.10,07:56
Ako to myslite, ze to zavisi od jej vysky odmeny? kedy to je teda preddavkova a kedy zrazkova? potrebujem to poslat j s dobrym konst. symbolom....uz som z toho zmatena :-( kurzy miezd ma konecne cakaju az v polovici jula :-)
vopred dakujem
Nutricia
20.05.10,08:05
Ako to myslite, ze to zavisi od jej vysky odmeny? kedy to je teda preddavkova a kedy zrazkova? potrebujem to poslat j s dobrym konst. symbolom....uz som z toho zmatena :-( kurzy miezd ma konecne cakaju az v polovici jula :-)
vopred dakujem
zrážková dan : sa zrazí pri príjme do 165,97 Eur pričom dotyčný nemá podpísané vyhlásenie, nad túto sumu už zrážaš preddavkovú dan

preddavková : podpísané vyhlásenie aj pri príjme do 165,97 Eur
Timka1
20.05.10,08:07
trošku zo zákona ohľadom zrážkovej dane, prečítaj

§ 43
Daň vyberaná zrážkou

.....
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33,
......
branuska
20.05.10,08:08
Dakujem, ste super :-)
GAP
16.12.10,13:29
Ako je to z dochodcami? Podpisuju vyhlasenie k dani? Ak je cely rok poberatelom starobneho dochodku, viem ze nema narok na NCZD, teda vyhlasenie nepodpisuje? Alebo tieto dva pojmy si nemam miesat dokopy? A co z invalidnym dochodcom?