lexy
20.05.10,07:44
Dobrý deň.
Zaráža ma jedna vec na prevádzkovaní podnikania a rada by som vedela aj názory iných ľudí. Ako môže bez problémov pokračovať v podnikaní človek, ktorý je už priam totálnym neplatičom ?
Dotyčný podniká už viac ako pätnásť rokov - je živnostník, ale posledných sedem rokov neplatí odvody do fondov, má exekúcie od soc.poisťovne, od zdrav.poisťovní, od daňového úradu, od mesta, od hygienikov a iných inštitúcií v rámci podnikania i mimo neho. Ďalej si v pohode podniká ďalej, upravuje príjmy a jeho obhajoba je, že mu nejde podnikanie. Ale jemu to takto vyhovuje, lebo sa mu nechce robiť. Doplatila na to už aj jeho rodina, ktorá má vďaka nemu tiež problémy.
Ale zaujíma ma to, že doteraz v pohode funguje ďalej a zatiaľ sa nič nedeje. To mu vôbec nič nehrozí ? Prečo inštitúcie voči takýmto zneužívateľom nekonajú ? A dokedy toto vôbec môžu a budú tolerovať ?
Okrem iného ma to zaujíma aj to preto, že som z rodiny a vďaka nemu máme v exekúcii aj naše majetky-zdedené nehnuteľnosti, ktoré máme v spoluvlastníctve.
ďakujem za názory a odpovede
Dantess
20.05.10,05:58
Bohužiaľ... Na Slovensku je to tak. Na malých zlodejov, výtržníkov, alebo podnikateľov, ktorým "niečo ušlo" bičom a na tých, ktorí vedome porušujú zákon cukrom. Proste neviem prečo to tak je, ale tu to je už nejaké nepísané pravidlo
profesional
21.05.10,06:11
Ono je to v podstate v tom, ze urady u nas este nie su poprepajane. Neplnenie povinnosti voci poistovniam a danovemu uradu a pod. je porusenim zakona o zivnostneskom podnikani.

Preto odporucam podat na neho podnet na miestene prislusny Obvodny urad, odbor zivnostenskeho podnikania a oni ak zistia ze skutocne neplati riadne odvody, zivnost mu zrusia.

Proste ono je to o tom ze urady si navzajom podnety neposielaju a Obvodny urad nema moznost samoiniciativne preverovat sustavne kazdeho komu zivnost vydal.

Ale v pripade podnetu od kohokolvek, je povinny konat.
masterm@centrum.sk
22.05.10,08:45
na riešenie tejto situácie prichádza do úvahy podanie aj návrhu na vyhlásenie konkurzu na príslušnom súde. po konkurze mu bude zamedzené podnikanie na niekoľko rokov, exekúcie budú v postate zrušené a dlhy sa uspokoja len z majetku ktorý vlastní. nie je to zrovna jendoduchá záležitosť ale každý advokát alebo správca by to mal zvládnuť spraviť (ten návrh) a tiež sú na to firmy čo to vedia spraviť (napr. synergyghrt.sk)
stormcatcher
22.05.10,09:08
Ono je to v podstate v tom, ze urady u nas este nie su poprepajane. Neplnenie povinnosti voci poistovniam a danovemu uradu a pod. je porusenim zakona o zivnostneskom podnikani.

Preto odporucam podat na neho podnet na miestene prislusny Obvodny urad, odbor zivnostenskeho podnikania a oni ak zistia ze skutocne neplati riadne odvody, zivnost mu zrusia.

Proste ono je to o tom ze urady si navzajom podnety neposielaju a Obvodny urad nema moznost samoiniciativne preverovat sustavne kazdeho komu zivnost vydal.

Ale v pripade podnetu od kohokolvek, je povinny konat.
prepac, to xces povedat ze,
"Dotyčný podniká už viac ako pätnásť rokov - je živnostník, ale posledných sedem rokov neplatí odvody do fondov, má exekúcie od soc.poisťovne, od zdrav.poisťovní, od daňového úradu, od mesta, od hygienikov a iných inštitúcií v rámci podnikania i mimo neho."
sa nestihli za sedem rokov spojit?
lexy
22.05.10,10:55
Čo som si prezisťovala, tak prestal platiť od roku 2003, postupne mu začali zasielať obsielky a výzvy, ktoré však nepreberal a ani s nikým nekomunikoval. Takto sa to ťahalo až do exekučných konaní, ktoré začali od roku 2008 postupne narastať a pribúdajú mu stále nové. Z exekúcií si vyplatil iba exekúciu od policajtov ( jazdil pod vplyvom alkoholu a rozbil dve odstavené autá a následne policajtom ušiel) a on je bez auta stratený.
Na jar prišiel o svoju nehnuteľnosť, v ktorej podnikal-banka mu na ňu vyhlásila dražbu, momentálne má prenajaté priestory v inom kraji a prevádzkovanie podnikania a aj sídlo podnikania má vedené stále v spomínanej nehnuteľnosti, aj keď tá už má nového majiteľa.
Autá dal napísať na svojho syna a z majetku mu už zostali len pozemky a dom, ktoré máme v spoločnom dedičstve.
danushka
22.05.10,11:57
Je ženatý?...ak áno, jeho maželka už dávno mala požiadať súd o zrušenie BSM.
Jediný spôsob ako zachrániť podielové spoluvlstníctvo nehnuteľností je odkúpiť ho, ale čím viac zúčastnených, tým menší predpoklad dohody.
Asi by bolo vhodné spojiť sa s exekútorom a pokúsiť sa o nejakú rozumnú dohodu.
Exekútor jeho dedičský podiel na nejakej nehnuteľnosti ťažko predá nejakej tretej osobe okrem rodiny, ktorá je spoluvalstníkom.
A určiť cenu od buka do buka za podiel tiež exekútor nemôže.
Určite sa s Vami nejako dohodne a verím, že aj za rozumnú cenu, časť dlhu sa z vysporiadania takejto nehnuteľnosti vráti veriteľom - ovi, exekútor si stiahne svoju províziu a jediný kto tu bude nespokojný, bude dlžník.
lexy
22.05.10,12:52
Už je rozvedený a BSM už má vysporiadané(-aj ženu ošklbal).
Čo sa týka toho domu, tam ešte žije mama-tam mu patrí podiel po otcovi.
A ako sa dohodnúť s exekútormi, keď je ich je "zatiaľ" osem rôznych exekútorov a čo sa týka spločne vymáhanej sumy tá už presiahla
2 500 000,- Sk a ako som spomínala, ďalšie sú už na obzore.
fch
22.05.10,13:08
skontaktovať dvoch veriteľov a podať návrh na konkurz a vyrovnanie.