JayZee
20.05.10,09:09
Zdravim Vas,
nikto mi nevie zodpovedat na jednu otazku.
Prestahoval som sa s priatelkou do bytu, kedze ona je z CR a nema tu kamaratky, velmi na mna tlacila,aby mohla mat v byte macku...ja s takymi vecami moc nesuhlasim, ale prehovorila ma...pretoze je naozaj sama a ked som ja prec, je to pre nu velka pomoc...
No ale odkedy som tuto macku doniesol domov, tak som stale chory a priatelka tiez....
DOteraz som nebyval chory,max 2x do roka...odkedy ju mame doma :
- crevna chripka
- chripka
- asi 5x sople a 37,5st teplota
- stale upchaty nos
- unava
Priatelka podobne:
- crevna chripka
- svalova chripka
- chripka
- sople,teplota a pod.

Mam za to, ze to moze sposobit ta macka...pretoze samozrejme beha po celom byte..tzn. ze si zahrabuje vykali a potom beha po postely...vsade su chlpy, ked ma spinavy piesok,tak moci na chodbe a pod....co viem,tak macky su co sa tyka bakterii a pod. nebezpecnejsie ako pes...
Chcel som ju uz davno dat prec,ale pokial jej nedokazem,ze je pricinou macka,tak mi to neprejde....
Macka to nie je anglicka,ani nic podobne....je to domaca,co sa narodila vonku...

Viete mi niekto povedat,ze je to naozaj od nej?ALebo si len domyslam...
Dakujem.
irma1
20.05.10,07:22
Ešte som nepočula, že by niekto dostal chrípku od mačky.
hanelie
20.05.10,07:24
pri dodržaní všetkých hygienických zásad, očkovaní ap. sa riziko prenosu chorôb eliminuje takmer na nulu / ale je evidentné, že sa chceš mačky zbaviť a podvedome urobíš všetko pre to ,aby sa tak aj stalo / hoci zodpovedný chovateľ by si prípadné riziká zistil dopredu
nesca
20.05.10,07:30
Nie som lekár,ale tiež sa mi to nezdá.Ak si chceš byť na 100% istý,daj si urobiť alergologické vyšetrenia...len tie príznaky by boli pri alergii iné.Tiež mám dojem,že hľadáš dôvody ako sa jej zbaviť.Predtým si bol možno tiež usoplený,zachrípkovaný,len si to nepočítal.
Mám tiež dojem,že nie je dostatočne vychovaná..myslím mačka.Mali sme tiež mačku domácu,tak viem o čom hovorím.
paťuška
20.05.10,07:30
Určite si nedomýšľaš, mačka - resp. jej chlpy sú veľmi častým spúšťačom alergií a podľa príznakov, ktoré popisuješ, asi na mačku alergický ste obaja. Sople a upchatý nos je na počiatku každej alergie, ktorá sa môže rozvinúť do veľkých komplikácií a môže prerásť až do astmy. Ubezpečujem ťa, viem o čom hovorím.
Okrem toho mačka, ak ju už chcete mať v byte musí mať naučené hygienické návyky a je samozrejmé jej pravidelné kúpanie, čistenie atď.
Ja osobne by som mačku do bytu nezobrala ani za svet a v tvojom prípade je to aj zdraviu škodlivé.
lenkam68
20.05.10,07:31
Ja mám tiež kocúra v dome, ale ešte sa nestalo, aby si išiel urobiť potrebu mimo svojho WC. Piesok čistím minimálne 2 krát denne. Netvrdím, že nemôžete mať kvôli mačke zdravotné problémy, ale to by boli skôr alergologického charakteru. A to zistíš po návšteve alergológa.
arizona
20.05.10,07:34
Keď chová niekto v byte zviera, samozrejme sú zvýšené nároky na čistotu a hygienu.
-zviera treba pravidelne očkovať a odčervovať (3-4 x do roka)
-zvierací piesok držať v čistote a občas vydezinfikovať misu ( napr. SAVO s obrázkom domčeka je na to určené)
- mačka je čistotné zviera, ak má špinavý piesok, tak je možné, že spraví potrebu inde...
-misky na jedlo a vodu tie udžiavať čisté, nenechávať zaschnuté zbytky jedál
- Savo je dobré pridávať aj do vody na umývanie podlahy
- časté vysávanie chlpov po celom byte je tiež samozrejmé ( alebo obmedziť mačke prístup na miesta, ktoré sa ťažko vysávajú)

Tiež si nemyslím, že mačka môže zapríčiniť vaše choroby, pokiaľ sa dodržiava čistota a je očkovaná.
Možno tak alergiu, môžete si dať urobiť testy.
Mačka može byť ako spúšťač alergie, ale aj môže alergiu utlmiť. Ja a syn sme boli silní alergici, ale alergia výrazne ustúpila, odkedy máme mačky. Pozri aj tu : http://zena.pluska.sk/bajecna-zena/clanky/tema/zijem-s-mackou.html

Pozri aj tu : http://www.porada.sk/t136711-macka-v-byte.html
hanelie
20.05.10,07:39
alergia na čokoľvek je len následkom, príčinou prejavu alergií / takisto ako iných chorôb/ je znížená imunita
Llívia
20.05.10,08:26
Sestra má tiež "interiérovú mačku". WC-ko jej pravidelne čistia (každý deň). Sestra ho tiež raz za čas čistí Savom ako odporúča aj Arizona. Tiež pravidelne zametá podstielku, ktorú mačka vynesie z WC von na labkách. Odčervujú ju pravidelne (teraz a keď bola tehotná, tak častejšie). Má malé dieťa (dojča) a ani ono, ani rodičia nemajú kvôli mačke žiadne zdravotné problémy.
Problém bol, len keď sa mačka pokúšala ľahnúť si na dieťa :D Našťastie to spravila len raz.
Karla26
22.05.10,06:30
Ja zas podobne bojujem s priatelom o domace zviera, kedze som sama, bez kamaratok v cudzom meste uz skoro rok.. Najprv to mal byt pes, potom zajac, nakoniec som mu povedala bud zviera alebo dieta.. Nenechal sa odbyt, ale nakolko sa mi vratili depresie, a som velmi smutna, beriem aj lieky, tak som mu vcera naznacila ze chcem zajka, uz len neviem najst kde, z chovu je to drahe a chcela by som uplne malinkeho nech si na nas zvykne.. chcela som aj macku ale vadilo by mi keby behala sem a tam a uz vobec by som nedovolila aby bola na posteli kde spavame.. Skor to bude alergia.. vela stastia a pevnych nervov
lujza.j
22.05.10,19:34
Ja zas podobne bojujem s priatelom o domace zviera, kedze som sama, bez kamaratok v cudzom meste uz skoro rok.. Najprv to mal byt pes, potom zajac, nakoniec som mu povedala bud zviera alebo dieta.. Nenechal sa odbyt, ale nakolko sa mi vratili depresie, a som velmi smutna, beriem aj lieky, tak som mu vcera naznacila ze chcem zajka, uz len neviem najst kde, z chovu je to drahe a chcela by som uplne malinkeho nech si na nas zvykne.. chcela som aj macku ale vadilo by mi keby behala sem a tam a uz vobec by som nedovolila aby bola na posteli kde spavame.. Skor to bude alergia.. vela stastia a pevnych nervov
nechcem ti do toho kecať, ale ja by som volila psíka. bola som kedysi "anti-psíčkar" pozri do môjho profilu už 7rokov máme doma takého fešáka:);)
hubatá
23.05.10,05:43
Do bytu je fakt najvhodnejší malý psík napr. bišónik alebo yorkšír. Mačka má strašne veľa chlpov, ak je nekastrovaná sa nevyspíte čo v noci behá po byte, šuchoce - proste loví. U zajaca veľmi smrdia výkaly a si na omyle ak si myslíš že bude prítulný: nie je ako psík, nerozumie ti.:)
willma
23.05.10,06:17
Mačka má strašne veľa chlpov, ak je nekastrovaná sa nevyspíte čo v noci behá po byte, šuchoce - proste loví. Kastrácia mačky 50€ a kastrácia kocúra cca 30€ a je po probléme. Pravidelné vyčesávanie a je po probléme aj s chlpami. A na okraj, máme doma trio kocúr (už kastrovaný) a dve cice (tie to ešte len čaká) cez noc drochmú, blbnúť začínajú okolo 5:00:mad:. Ale na víkendovom pobyte, kde majú možnosť vylietať sa po vonku počas celého dňa ( do baráku vlezú akurát sa nažrať, a vyšpiniť sa na svoju toaletu:D, a keď majú lietania dosť tak vydrichmať sa) potom sú v noci pokladíky - zalezú a nepočuť ich do rána.
paťuška
25.05.10,12:37
alergia na čokoľvek je len následkom, príčinou prejavu alergií / takisto ako iných chorôb/ je znížená imunita

Máš pravdu ale..... ja, ako "starý alergik" ktorému prepukla alergia z nepochopiteľných príčin som žila spolu aj so zvieratami na dvore, v prírode a zrazu mi ju zistili aj na stromy, aj na mačky, aj na potraviny, preto som za to, že zviera patrí do prírody či na dvor, nie do bytu.

http://www.imuno-alergo.sk/alergeny/alergia-na-zvierata/
otázka
25.05.10,13:55
[QUOTE=JayZee;1407395]
No ale odkedy som tuto macku doniesol domov, tak som stale chory a priatelka tiez....
Neuviedol si, či si bol s mačkou pred tým ako si ju doniesol domov u veterinára = odčervenie ( keď je len v byte a nekŕmi sa surovým mäsom stačí 2x do roka + očkovania proti besnote a trojkombinácia, neviem už presne načo, ale očkovacia látka sa nazýva Quadricat a po 2-3 týždňoch je nutné preočkovanie, potom stačí 1x za rok.

Mam za to, ze to moze sposobit ta macka...pretoze samozrejme beha po celom byte..tzn. ze si zahrabuje vykali a potom beha po postely...vsade su chlpy, ked ma spinavy piesok,tak moci na chodbe a pod....co viem,tak macky su co sa tyka bakterii a pod. nebezpecnejsie ako pes..
Samozrejme, že mačka urobí svoju potrebu mimo WC, pokiaľ ho má špinavý pretože mačka je čistotné zviera. To znamená, že podstieľku treba kontrolovať ( u nás je to ráno a večer ) a výkaly aj stvrdnuté hrudy vybrať lopatkou. Raz za týždeň kocúrom podstieľku aj s igelitom vymením a WC vydezinfikujem.
Chcel som ju uz davno dat prec,ale pokial jej nedokazem,ze je pricinou macka,tak mi to neprejde....
No aj keď si túto tému založil, dúfam že sa k nej ešte vrátiš a prečítaš si naše rady :). Skús začať podľa nich a daj vedieť, či sa problémy vyriešili alebo nie ( v tom prípade to bude asi tá alergia ).
Macka to nie je anglicka,ani nic podobne....je to domaca,co sa narodila vonku...
Aj moji kocúry sa narodili vonku, sú krátkosrsté a to je pri plznutí len plus.

Zuzana
Blazenka1
14.06.10,14:59
Ahoj,o tom co pises som nikdy nepocula, trochu inaksie sa prejavuje alergia.Mam doma dvoch kocurov a obcas u mna neaky dovolenkuje.Mne zistili tiez alergiu ale lieky jedno balenie na 3 mesiace som dobrala a tym to u mna skoncilo,a teraz je uz dobre.Alergia nebyva na srst,ale na macacie sliny,vecer ako si k tebe lahne ju zlahka poutieraj pokrou handrou.Aj tak je mat lepsie dve same sa zahraju a nie je im smutno.Deticky narodene v macacom prostredi na 99 percent nemaju ziadne alergie. Samozrejme musis snimi chodit k veterinarovi,odcervnovat aspon 3 krat do roka aj ked su len v byte,kopu svinstva prinesies ty domov na topankach.

odkaz pre Patusku /uz si skusala kupat macku,niektore sa tak boja vody, ze sa vobec nekupu.Vela mojich znamych kupalo macku iba raz, ked ju priniesli z vonku domov.Treba ju pravidelne cesat.

odkaz pre Hubata/ lepsi pes/volny cas si musis riadi aj podla psa vencenie,rozne vylety atd. Pri macicke mozes ist v piatok na chalupu a vratit sa v nedelu.Staci viac granul,vela vody a vacsi zachod aby sa jej nezdal byt spinavy.A tym pritulnym to nemyslis vazne,len co si ja doma sadnem kocur je hned na mne a necha sa hladkat cele hodiny.Pred spankom si kazdy hlada poziciu aby bol blizsie ku mne a iba nazizaju kedy pojdem spat.

Vela informacii sa dozvies aj na stranke/ Macky SOS/
tak zatial ahoj
paťuška
17.06.10,08:23
Ahoj,o tom co pises som nikdy nepocula, trochu inaksie sa prejavuje alergia.Mam doma dvoch kocurov a obcas u mna neaky dovolenkuje.Mne zistili tiez alergiu ale lieky jedno balenie na 3 mesiace som dobrala a tym to u mna skoncilo,a teraz je uz dobre.Alergia nebyva na srst,ale na macacie sliny,vecer ako si k tebe lahne ju zlahka poutieraj pokrou handrou.Aj tak je mat lepsie dve same sa zahraju a nie je im smutno.Deticky narodene v macacom prostredi na 99 percent nemaju ziadne alergie. Samozrejme musis snimi chodit k veterinarovi,odcervnovat aspon 3 krat do roka aj ked su len v byte,kopu svinstva prinesies ty domov na topankach.

odkaz pre Patusku /uz si skusala kupat macku,niektore sa tak boja vody, ze sa vobec nekupu.Vela mojich znamych kupalo macku iba raz, ked ju priniesli z vonku domov.Treba ju pravidelne cesat.

odkaz pre Hubata/ lepsi pes/volny cas si musis riadi aj podla psa vencenie,rozne vylety atd. Pri macicke mozes ist v piatok na chalupu a vratit sa v nedelu.Staci viac granul,vela vody a vacsi zachod aby sa jej nezdal byt spinavy.A tym pritulnym to nemyslis vazne,len co si ja doma sadnem kocur je hned na mne a necha sa hladkat cele hodiny.Pred spankom si kazdy hlada poziciu aby bol blizsie ku mne a iba nazizaju kedy pojdem spat.

Vela informacii sa dozvies aj na stranke/ Macky SOS/
tak zatial ahoj

Mačku som nekúpala, moji známi ju majú a keď príde z vonku, má špinavé nielen packy, tak ju kúpu. Nehovorím, že to má rada, ale vydrží.
Inak na návšteve u nich mám stále ťažkosti s dýchaním a musím vždy použiť sprey, aby som sa nezadusila. Ak nemáš takéto problémy t.j. alergiu na mačky a ani nikto z tvojej rodiny, nevieš o čom hovorím. Pre toto by som mačku v byte nikdy netrpela a preto tvrdím, že patrí do prírody.
kristinagabi
18.06.10,17:58
Dajte sa vysetrit na toxoplazmozu.
JayZee
27.06.10,09:22
Dakujem vsetkym za rady....kocicaka sme si nechali, lebo by sa s mladou nedalo vydrzat :D Dala ju odparazitovat,odcervit,zaockovat a pod...a ako je starsia uz nerobi taky bordel....aj ked stale si myslim,ze nieco pravdy na tom,ze mam viac problemov zdravotnych bude....no mozno to bolo zo zaciatku,ked sme ju doniesli...ked bude preliecena,tak snad to bude OK.
Diky moc vsetkym...
somavi
22.02.13,13:49
My akurát riešime ten istý problém. Zobrali sme si domov mačku (máme psa aj papagája) a po krátkom čase sme boli zrazu ja a dcérka vkuse choré. Kašel, sople, nádcha... dnes som bola u Dr.,už to trvá takmer 2 mesiace...podľa neho to je asi alergia, ešte musím ísť na krv a pod..takže asi si mal pravdu. To bude plaču keď kocúrik bude musieť odísť:(
ilona
22.02.13,16:04
Ja by som žiadne zviera do domu nezobrala, vadí mi to. Mám zvieratá veľmi rada,ale pes,mačka,zajac patria na dvor a nie do bytu. Hlavne keď náhodou imunita zoslabne vtedy sa objavia choroby z týchto zvierat.
arizona
22.02.13,17:04
Ked sa domace zviera drzi v cistote,je pravidelne odcerovane a zaockovane, myslim, ze ziadne riziko nehrozi.
A alergie,ci oslabenia imunity? To su skor choroby z terajsieho nezdraveho zivotneho stylu,malo pohybu na vzduchu,nezdrave,nekvalitne potraviny,stres a pod.
Za to zvierata nemozu, to su len vyhovorky.
ilona
22.02.13,17:54
To áno, oslabenie imunity sú tie príčiny ako píše arizona.Ale až vtedy, keď je imunita oslabená sa tieto choroby prejavia. Pokiaľ je človek úplne zdravy tak tiež možno má tieto choroby napr.toxoplazmozu a pod. ale o nich nevie. Keď sa však organizmus oslabí až vtedy to prepukne.
kaivorus
26.02.13,09:29
Mačky , psy nie sú odčervované na tie parazity, baktérie a plesňové baktérie, tie vedia vytvoriť s donesením plesní veľkú traumu v ľudskom organizme.e
kaivorus
26.02.13,09:33
Ilone:
toxoplazmoza ak je v organizme a neprejavuje sa, ona neoslabuje tiež imunitu?
nie je tiež príčinou oslabenia?
alebo cha, cha,..., však sa neprejavila, tak mi neškodí, tak mi asi neoslabuje organizmus.
Takže mačky áno, dovtedy, pokiaľ nemám organizmus oslabený. Ale ak mi ho presunuté baktérie, plesne, parazity oslabia, tak už potom mačky nie?
alabut
26.02.13,11:45
Radsej s mackou a priatelkou, ako bez macky a priatelky. :-)
arizona
26.02.13,14:00
aku traumu preboha? Nepozeraj tolko hororov :-DDD