slvk
20.05.10,11:09
Kúpili sme do firmy tlačiareň. Zaradila som ju do knihy drobného majetku. Ako to mám zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve? Ako prevádzovú režiu, alebo nákup H NHIM a FM?
Tamila
20.05.10,09:13
Drobný majetok sa v JÚ účtuje do materiálu.
calimero1
02.06.11,08:27
Dobrý deň,
takže každý nákup majetku, ako napr. počítač, tlačiareň, stolík a pod. zaúčtujem ako nákup materiálu. Na konci roka mi bude súhrnná suma figurovať vo Výkaze príjmov a výdavkov v kolonke nákup materiálu.

A ako to je vo Výkaze majetku a záväzkov? Tam bude drobný majetok figurovať v zásobách, konkrétne v materiáli tak dlho, kým ho nevyradím? Teda aj niekoľko rokov?

Vďaka za radu.
veronikasad
02.06.11,08:29
Dobrý deň,
takže každý nákup majetku, ako napr. počítač, tlačiareň, stolík a pod. zaúčtujem ako nákup materiálu. Na konci roka mi bude súhrnná suma figurovať vo Výkaze príjmov a výdavkov v kolonke nákup materiálu.

A ako to je vo Výkaze majetku a záväzkov? Tam bude drobný majetok figurovať v zásobách, konkrétne v materiáli tak dlho, kým ho nevyradím? Teda aj niekoľko rokov?

Vďaka za radu.
drobný hmotný majetok, zaradený do používania, neuvádzaš vo výkaze o majetku. Vedieš len operatívnu evidenciu.
Ejo
12.12.11,17:21
Dobrý deň. Ak kupujem drobný majetok do čistiarne napr. pračka 1200,-, sušička 1500,- Eur, toto všetko može byť aj na jednej fakúre, však? A zaúčtujem ako daňové výdavky /celú faktúru 2700,- EUR/, neodpisujem, lebo nepresahuje 1700,- eur jednotlivo. Je to O.K.?
rodina1
12.12.11,19:55
Dobrý deň. Ak kupujem drobný majetok do čistiarne napr. pračka 1200,-, sušička 1500,- Eur, toto všetko može byť aj na jednej fakúre, však? A zaúčtujem ako daňové výdavky /celú faktúru 2700,- EUR/, neodpisujem, lebo nepresahuje 1700,- eur jednotlivo. Je to O.K.?

Áno, neodpisuješ, nakoľko jednotlivá položka na faktúre (teda majetok) nepresiahla sumu 1 700 Eur.
Ejo
13.12.11,07:23
ďakujem. A ešte taká otázka, ak je stavba zaradená v OM a dá sa nová omietka a premaluje v hodnote 2000,- EUR, tak to možem dať do daňových výdavkov, podľa mňa nejde o technické zhodnotenie.
Tweety
13.12.11,07:24
ďakujem. A ešte taká otázka, ak je stavba zaradená v OM a dá sa nová omietka a premaluje v hodnote 2000,- EUR, tak to možem dať do daňových výdavkov, podľa mňa nejde o technické zhodnotenie. Sú to služby-réžia.
Ejo
13.12.11,07:45
Ale keď si živnostník sám nakúpi farby, tak ich možem zaúčtovať do materiálu - ako materiál oprava.
Tweety
13.12.11,07:47
Ale keď si živnostník sám nakúpi farby, tak ich možem zaúčtovať do materiálu - ako materiál oprava. Ak si vymaľuje sám, nebude mať teda výdavok za maľovanie, len za nakúpené farby- materiál.
Ejo
13.12.11,08:12
O.K. ďakujem. Chcela som sa len uistiť, že v každom prípade to budú dańové výdavky, ak aj hodnota je vačšia.