AnitaMartinska
20.05.10,11:58
Dobry den,
prosim poradit.
Ak bol uskutocneny z uctu majitela prevod vsetkych cennych papierov na FNM, je zaroven zruseny aj ucet majitela?
Alebo ucet ostal prazdny a treba este poziadat o zrusenie uctu?
Alebo to nechat uz tak?
Vdaka
AnitaMartinska
05.11.10,10:07
Prosim poradit, kde sa najst, ci su podniky / cenne papiere / este platne. Jedna sa o : Old Herold a Pruzinaren a strojarne Brezova pod Bradlom. Prezrela som zoznam zrusenych emisii a nenasla som tieto tam.
Vdaka.
VERONIKA6
05.11.10,10:17
AnitaMartinska
05.11.10,10:20
Skús pozrieť túto tému:
http://www.porada.sk/t121239-bezcenne-cenne-papiere-ako-sa-ich-zbavit.html

Ja viem postup, ako ich previest, ale chcela by som najst /vraj to niekde je /, ci maju este nejaku hodnotu, alebo ci je podnik v konkurze...
Chobot
05.11.10,11:04
Prosim poradit, kde sa najst, ci su podniky / cenne papiere / este platne. Jedna sa o : Old Herold a Pruzinaren a strojarne Brezova pod Bradlom. Prezrela som zoznam zrusenych emisii a nenasla som tieto tam.
Vdaka.

Old Herold je vyradený z obchodovania:

http://www.bsse.sk/Obchodovanie/_CPDetail.aspx?LANG=SK&TypCp=A&IcCp=199&IcEm=197

Naposledy sa obchodovali v roku 1997:

http://www.bsse.sk/Obchodovanie/_PriemerCenaHistoria.aspx?LANG=SK&TypCp=A&IcCp=199&Od=5.%201.%201997%200:00:00&Do=5.%2011.%202010%200:00:00


od 1999 je firma v konkurze:

http://www.orsk.sk/vypis.asp?ID=5750&SID=6&P=1

Musel to byť pekný tunel, lebo v 1998 roku bola založená spoločnosť Old Herold s.r.o,

http://www.orsk.sk/vypis.asp?ID=8848&SID=6&P=1

ktorá funguje dodnes. Podľa mňa, Old Herold s.r.o. odkúpil majetok firmy Old Herold a.s. v konkurze. Čo tomu predchádzalo, to nechám tvojej fantázii. Takže akcionárov pekne okakali.

Za chvíľu ti pozriem aj tú druhú firmu.
Chobot
05.11.10,12:28
Prosim poradit, kde sa najst, ci su podniky / cenne papiere / este platne. Jedna sa o : Old Herold a Pruzinaren a strojarne Brezova pod Bradlom. Prezrela som zoznam zrusenych emisii a nenasla som tieto tam.
Vdaka.

Tak bohužiaľ, tú druhú firmu som pod názvom Pružináreň a strojáreň nenašiel. teda existuje Pružináreň a strojáreň, ale to je s.r.o a je v BA. Tá v Brezovej ako keby neexistovala. Možno je na burze alebo v CDCP vedená pod iným názvom.

Ak máš výpis z účtu, napíš ISIN tej emisie, možno podľa ISINu ju bude možné nájsť.

Inak aj na stránke CDCP sú zoznamy zrušených emisií. Tieto emisie (cenné papiere) sú už úplne bezcenné, lebo ich "pochoval" aj CDCP. Ostané, aj keď ešte v evidencii sú, môžu byť bezcenné kvôli konkurzu či likvidácii emitenta.
AnitaMartinska
05.11.10,14:25
Vdaka za info, zistim ISIN / lebo to nie je pre mna/ a este sa ozvem.
A podla info na OLD HEROLD, tak tam su uz bezcenne? Ak by to bolo tak , potom by dotycna pani nemusela ist nic prevadzat, lebo by to bolo bez poplatku? / do 35 eur podla zakona /. Je to stara pani a musela by ist do okresneho mesta,a to je na cely den pre nu dost velka zataz. Prosim potvrdit, alebo vyvratit moje otazky. Vdaka.
Kvaka
05.11.10,14:40
Aj mňa toto zaujíma, síce som nedostala nijakú výzvu na zaplatenie poplatkov, ale mám pár akcií OTP banka, ešte z bývalej IRB, ktorá to prevzala. Chodia mi pozvánky na zasadnutie valného zhromaždenia, tak neviem, ako to je. Niektoré som našla vymazané, mala som Chiranu Prema Stará Turá, Bukózu Vranov nad Topľou, neviem už. Môj manžel nejaké zdedil, ale v ČR, odtiaľ mu nič nechodí.
Kvaka
05.11.10,14:55
Musel to byť pekný tunel, lebo v 1998 roku bola založená spoločnosť Old Herold s.r.o,

http://www.orsk.sk/vypis.asp?ID=8848&SID=6&P=1

ktorá funguje dodnes. Podľa mňa, Old Herold s.r.o. odkúpil majetok firmy Old Herold a.s. v konkurze. Čo tomu predchádzalo, to nechám tvojej fantázii. Takže akcionárov pekne okakali.

Za chvíľu ti pozriem aj tú druhú firmu.
Máš pravdu, stačí pozrieť krátkotrvajúci medzistupeň v tom výpise s.r.o. a najmä mená spoločníkov, konateľov.
AnitaMartinska
05.11.10,18:06
Tak bohužiaľ, tú druhú firmu som pod názvom Pružináreň a strojáreň nenašiel. teda existuje Pružináreň a strojáreň, ale to je s.r.o a je v BA. Tá v Brezovej ako keby neexistovala. Možno je na burze alebo v CDCP vedená pod iným názvom.

Ak máš výpis z účtu, napíš ISIN tej emisie, možno podľa ISINu ju bude možné nájsť.

Inak aj na stránke CDCP sú zoznamy zrušených emisií. Tieto emisie (cenné papiere) sú už úplne bezcenné, lebo ich "pochoval" aj CDCP. Ostané, aj keď ešte v evidencii sú, môžu byť bezcenné kvôli konkurzu či likvidácii emitenta.

Takze podarilo sa mi uz zistit tie Pruzinarne. Je to PSB a.s., ISIN CS 0005053453.
Ak sa aj vam podari este nieco zistit,budem povdacna a budem tlmocit dalej.
Pekny vikend.
Chobot
07.11.10,01:32
Takze podarilo sa mi uz zistit tie Pruzinarne. Je to PSB a.s., ISIN CS 0005053453.
Ak sa aj vam podari este nieco zistit,budem povdacna a budem tlmocit dalej.
Pekny vikend.

Tak bohužiaľ, aj ten je vyradený.

http://www.bsse.sk/Obchodovanie/_CPDetail.aspx?LANG=SK&TypCp=A&IcCp=173&IcEm=171

Ten mal trochu dlhšiu životnosť, "až" do roku 1999:

http://www.bsse.sk/Obchodovanie/_PriemerCenaHistoria.aspx?LANG=SK&TypCp=A&IcCp=173&Od=7.%201.%201997%200:00:00&Do=7.%2011.%202010%200:00:00

Podľa obchodného registra bol pri tejto spoločnosti ukončený konkurz a spoločnosť bola vymazaná z OR:

http://orsk.sk/vypis.asp?ID=33802&SID=2&P=1

Takže tie papiere sú zrelé na darovanie FNM, ak ich dotyčný ešte má na účte. Sú menej, než bezcenné.
Chobot
07.11.10,01:37
Aj mňa toto zaujíma, síce som nedostala nijakú výzvu na zaplatenie poplatkov, ale mám pár akcií OTP banka, ešte z bývalej IRB, ktorá to prevzala. Chodia mi pozvánky na zasadnutie valného zhromaždenia, tak neviem, ako to je. Niektoré som našla vymazané, mala som Chiranu Prema Stará Turá, Bukózu Vranov nad Topľou, neviem už. Môj manžel nejaké zdedil, ale v ČR, odtiaľ mu nič nechodí.

Tak potom si riadny akcionár a tie akcie nie sú bezcenné. Sú normálne obchodnovateľné a má hodnotu cca 3 EUR:

http://www.bsse.sk/Obchodovanie/_PriemerCenaHistoria.aspx?LANG=SK&TypCp=A&IcCp=1979&Od=7.%201.%202010%200:00:00&Do=7.%2011.%202010%200:00:00
Kvaka
07.11.10,16:37
Tak potom si riadny akcionár a tie akcie nie sú bezcenné. Sú normálne obchodnovateľné a má hodnotu cca 3 EUR:

http://www.bsse.sk/Obchodovanie/_PriemerCenaHistoria.aspx?LANG=SK&TypCp=A&IcCp=1979&Od=7.%201.%202010%200:00:00&Do=7.%2011.%202010%200:00:00
No to si ma "potešil", ale ďakujem za odpoveď. Mala som tri IRB akcie z kupónovej privatizácie, potom som ešte tuším tri kúpila po 1100 korún, a teraz majú 10x nižšiu hodnotu. Občas som to sledovala, viem, že sa menilo ZI, vtedy zmenili hodnotu na desatinu, no čo už. Ale ostatné akcie mám bezcenné, nič za vedenie účtu neplatím, nikto ma nevyzval, ako to teda je?
KoxXxo
07.11.10,18:54
Prosím o radu. Na stránke cdcp.sk mi našlo, že mame vedú účet a má aj akcie, pritom si myslela že už tam nič nemá. Chcel som požiadať o výpis, ale vlastne nemám z čoho opísať číslo účtu. Akým smerom treba postupovať?
Kvaka
07.11.10,19:18
Našla som si na stránke cdcp.sk, že Máte vedený účet, máte cenné papiere.
Za vedenie účtu neplatím, nikto ma nevyzval. Nevyznám s v tom.
Na internete som našla nejaké informácie.
http://www.cdcp.sk/dokumenty/otazky/IRSPZVUM_08_09.pdf
AnitaMartinska
08.11.10,05:24
Vdaka za info, zistim ISIN / lebo to nie je pre mna/ a este sa ozvem.
A podla info na OLD HEROLD, tak tam su uz bezcenne? Ak by to bolo tak , potom by dotycna pani nemusela ist nic prevadzat, lebo by to bolo bez poplatku? / do 35 eur podla zakona /. Je to stara pani a musela by ist do okresneho mesta,a to je na cely den pre nu dost velka zataz. Prosim potvrdit, alebo vyvratit moje otazky. Vdaka.
Chobot, velmi ,pekne dakujem za informacie. Este ak mozem poprosit vid hore text.
Ak tie akcie nemaju ziadnu hodnotu, znamena, ze to bude bez poplatku, tak by pani nemusela ist to zrusit. Nezrusia ucet po case aj sami, ked tam nie je pohyb? Chcem ju uchranit tej cesty.
Vdaka.
Chobot
08.11.10,09:26
Chobot, velmi ,pekne dakujem za informacie. Este ak mozem poprosit vid hore text.
Ak tie akcie nemaju ziadnu hodnotu, znamena, ze to bude bez poplatku, tak by pani nemusela ist to zrusit. Nezrusia ucet po case aj sami, ked tam nie je pohyb? Chcem ju uchranit tej cesty.
Vdaka.

Bohužiaľ až tak podrobné informácie nemám. Neviem poradiť ani zaručiť, či to bude bez poplatku. Isté však je, že pokiaľ má akcie na účte, tak by bolo lepšie ich previesť bezplatne na FNM, aby nebola prekvapená, ak jej príde účet za vedenie účtu. Myslím, že účet sa nezruší automaticky, aj keď na ňom žiadne CP nie sú.

Ale to, že cenné papiere nemajú žiadnu trhovú hodnotu, neznamená, že nemôže byť vyrubený poplatok. Poplatok sa počíta z nominálnej hodnoty CP. Akurát podľa sadzobníka, platného do konca tohto roka sa neplatí poplatok, ak hondota CP na účte nie je vyššia, ako 6639 EUR (sadzobník platný od 1.1.2010 časť VI. ods. 1):

1. Cena za vedenie úctu majitela, zriadeného podla §105 alebo §164a zákona je 0,055% z objemu cenných papierov na úcte majitela, minimálne však 10,00 € (301,26 Sk) a maximálne 200,00 € (6 025,20 Sk) za kalendárny rok vrátane DPH. Výsledná cena sa zaokrúhli aritmeticky na desatinu €. Ak je k poslednému dnu každého kalendárneho mesiaca v roku objem cenných papierov na úcte menší ako 6 639 € (200 006,50 Sk), CDCP nefakturuje cenu za vedenie úctu majitela

Ale pozor, od nového roka sa to zmení a poplatok budú platiť aj tí, ktorí majú na účte CP v hodnote nižšej. Od platenia poplatku budú oslobodení len majitelia CP s hodnotou nižšou ako 35 EUR:

„Článok VI.
Vedenie účtov cenných papierov
1. Cena za vedenie účtu majiteľa, zriadeného podľa §105 alebo §164a zákona je 0,055% z objemu cenných papierov na účte majiteľa, minimálne však 10,00 € (301,26 Sk) a maximálne 200,00 € (6 025,20 Sk) za kalendárny rok vrátane DPH. Výsledná cena sa zaokrúhli aritmeticky na desatiny € .
2. Cenu za vedenie účtu majiteľa v zmysle bodu 1 tohto článku CDCP fakturuje aj v prípade, ak bol účet majiteľa vedený kratšie ako kalendárny rok.
3. Ak je k poslednému dňu každého kalendárneho mesiaca objem cenných papierov na účte menší ako 35,00 € (1 054,41 Sk), CDCP nefakturuje cenu za vedenie účtu majiteľa.

Takže tí, čo teraz neplatili, hoci majú na účte akcie, budú možno prekvapení, že im príde budúci rok (alebo ten nasledujúci) faktúra.

Preto doporučujem, ak tá známa má na účte CP, nech ich prevedie na FNM, vyhne sa tým nepríjemným prekvapeniam v budúcnosti. Na prevod akcií nemusí ísť osobne, môže niekoho z rodiny alebo príbuzných či známych splnomocniť:

http://www.natfund.gov.sk/doc/menu83.html#otazka6
Chobot
08.11.10,09:32
Našla som si na stránke cdcp.sk, že Máte vedený účet, máte cenné papiere.
Za vedenie účtu neplatím, nikto ma nevyzval. Nevyznám s v tom.
Na internete som našla nejaké informácie.
http://www.cdcp.sk/dokumenty/otazky/IRSPZVUM_08_09.pdf

Neplatíš, lebo asi ich hodnota je nižšia ako 6639 EUR. Ale od budúceho roka sa to zmení, od platenia budú oslobodení len majitelia CP s hodnotou nižšou ako 35 EUR! Prečítaj si môj predchádzajúci príspevok.
Chobot
08.11.10,09:36
Prosím o radu. Na stránke cdcp.sk mi našlo, že mame vedú účet a má aj akcie, pritom si myslela že už tam nič nemá. Chcel som požiadať o výpis, ale vlastne nemám z čoho opísať číslo účtu. Akým smerom treba postupovať?

Treba ísť osobne na CDCP a tam vypísať tlačivo Žiadosť o výpis z účtu (http://www.cdcp.sk/dokumenty/ziadost/F11.xls). Po overení totožnosti pracovníci CDCP ti povedia číslo tvojho účtu.

Môžeš skúsiť aj telefonicky si to zistiť, ale neviem, či ti to povedia. Ale skúsiť môžeš, potom stačí poslať žiadosť poštou:

http://www.cdcp.sk/general/sluzby.php#vypis_z_uctu
Kvaka
08.11.10,09:44
Neplatíš, lebo asi ich hodnota je nižšia ako 6639 EUR. Ale od budúceho roka sa to zmení, od platenia budú oslobodení len majitelia CP s hodnotou nižšou ako 35 EUR! Prečítaj si môj predchádzajúci príspevok.
Hej, už viem, ako to v budúcom roku bude, len moje akcie majú hodnotu 6x 3 eurá, takže zatiaľ to nechám tak. V tom linku, čo som priložila, som to ešte včera našla, len som nevedela, ako je to za roky 2008 a 2009, nemala som čas to podrobnejšie skúmať. Pomohla mi tvoja informácia, že za tieto roky platí: Ak je k poslednému dnu každého kalendárneho mesiaca v roku objem cenných papierov na úcte menší ako 6 639 € (200 006,50 Sk), CDCP nefakturuje cenu za vedenie úctu majitela.
Takže ešte raz ďakujem
Chobot
08.11.10,10:13
No to si ma "potešil", ale ďakujem za odpoveď. Mala som tri IRB akcie z kupónovej privatizácie, potom som ešte tuším tri kúpila po 1100 korún, a teraz majú 10x nižšiu hodnotu. Občas som to sledovala, viem, že sa menilo ZI, vtedy zmenili hodnotu na desatinu, no čo už. Ale ostatné akcie mám bezcenné, nič za vedenie účtu neplatím, nikto ma nevyzval, ako to teda je?


Hej, už viem, ako to v budúcom roku bude, len moje akcie majú hodnotu 6x 3 eurá, takže zatiaľ to nechám tak. V tom linku, čo som priložila, som to ešte včera našla, len som nevedela, ako je to za roky 2008 a 2009, nemala som čas to podrobnejšie skúmať. Pomohla mi tvoja informácia, že za tieto roky platí: Ak je k poslednému dnu každého kalendárneho mesiaca v roku objem cenných papierov na úcte menší ako 6 639 € (200 006,50 Sk), CDCP nefakturuje cenu za vedenie úctu majitela.
Takže ešte raz ďakujem

Nemáš len 6x3 EURá. Ako píšeš, máš tam aj iné akcie, ktoré tiež majú nominálnu hodnotu. A ani tie akcie IRB nemajú nominál 3 EURá, ale tuším 30 EUR (1000 SKK). Poplatok za vedenie účtu sa nepočíta z trhovej hodnoty akcií, ale z ich nominálnej hodnoty, takže nebuď prekvapená...

Doteraz si sa tomu asi vyhla - tvoje akcie nemajú vyššiu hodnotu ako 6639 EUR. Ale určite majú vyššiu hodnotu ako 35 EUR.
Kvaka
08.11.10,10:27
No vidím, že som sa unáhlila, ďakujem.
Kvaka
08.11.10,10:37
Nemáš len 6x3 EURá. Ako píšeš, máš tam aj iné akcie, ktoré tiež majú nominálnu hodnotu. A ani tie akcie IRB nemajú nominál 3 EURá, ale tuším 30 EUR (1000 SKK). Poplatok za vedenie účtu sa nepočíta z trhovej hodnoty akcií, ale z ich nominálnej hodnoty, takže nebuď prekvapená...

Doteraz si sa tomu asi vyhla - tvoje akcie nemajú vyššiu hodnotu ako 6639 EUR. Ale určite majú vyššiu hodnotu ako 35 EUR.
Chobot, ja viem, že OTP sa znížili na desatinu, ale čo už je to za blbosť, aby sa platil poplatok z nominálu? Ja som dokúpila za 1000 sk jednu, a teraz ju mám predať fondu za 3 eurá? Veď oni znížili ZI, a ja mám platiť za nejakú neexistujúcu hodnotu? A tie vymazané asi nemajú nijakú ani nominálnu hodnotu, keď už neexistujú.
Chobot
08.11.10,11:38
Chobot, ja viem, že OTP sa znížili na desatinu, ale čo už je to za blbosť, aby sa platil poplatok z nominálu? Ja som dokúpila za 1000 sk jednu, a teraz ju mám predať fondu za 3 eurá? Veď oni znížili ZI, a ja mám platiť za nejakú neexistujúcu hodnotu? A tie vymazané asi nemajú nijakú ani nominálnu hodnotu, keď už neexistujú.

Nie je to hlúposť - ako má CDCP zistiť aktuálnu hodnotu a podľa nej počítať poplatok? Trhová hodnota sa mení podľa situácie na trhu ale nominál je zapísaný v registri emitenta, to sa mení len zriedkavo (naposledy pri konverzii). Bolo by to prácne a niekedy aj nemožné určovať poplatok podľa trhovej hodnoty.

Neviem, či sú vymazané, niektoré len boli zrušené z obchodovania. Ale ak ich máš na účte, stále majú nominálnu hodnotu, tie akcie na účte existujú. Tak podrobne to už nepoznám, kedy sa mažú akcie z účtu. Možno nikdy, možno až po výmaze spoločnosti z OR. Možno likvidátor zrušuje emisiu akcií, to neviem....
Kvaka
08.11.10,12:53
Nie je to hlúposť - ako má CDCP zistiť aktuálnu hodnotu a podľa nej počítať poplatok? Trhová hodnota sa mení podľa situácie na trhu ale nominál je zapísaný v registri emitenta, to sa mení len zriedkavo (naposledy pri konverzii). Bolo by to prácne a niekedy aj nemožné určovať poplatok podľa trhovej hodnoty.

Neviem, či sú vymazané, niektoré len boli zrušené z obchodovania. Ale ak ich máš na účte, stále majú nominálnu hodnotu, tie akcie na účte existujú. Tak podrobne to už nepoznám, kedy sa mažú akcie z účtu. Možno nikdy, možno až po výmaze spoločnosti z OR. Možno likvidátor zrušuje emisiu akcií, to neviem....
Tak som niečo našla, z roku 2003 zmenový výpis z účtu, kde mám uvedené akcie OTP, a majú menovitú hodnotu 120 Sk. To je to, čo som písala, že znižovali ZI. A mám ich 13, mala som 3 a 10 som kúpila v roku 1997. V roku 2004 som dostala ponuku na odkúpenie za 220 sk jedna akcia. Takže teraz 13x3 je 39. Idem ešte zisťovať, mám svoje číslo účtu.
:confused::confused::confused:

Tam, kde boli emisie CP zrušené, je uvedené: Následkom zrušenia emisií je výmaz cenných papierov týchto emisií z účtov majiteľov.
Nenašla som ešte dve emisie CP, ktoré mám na poslednom výpise, zrušené. Musím ísť teda niekde na pobočku a vybavovať.
Chobot
08.11.10,13:18
Tak som niečo našla, z roku 2003 zmenový výpis z účtu, kde mám uvedené akcie OTP, a majú menovitú hodnotu 120 Sk. To je to, čo som písala, že znižovali ZI. A mám ich 13, mala som 3 a 10 som kúpila v roku 1997. V roku 2004 som dostala ponuku na odkúpenie za 220 sk jedna akcia. Takže teraz 13x3 je 39. Idem ešte zisťovať, mám svoje číslo účtu.
:confused::confused::confused:

Tam, kde boli emisie CP zrušené, je uvedené: Následkom zrušenia emisií je výmaz cenných papierov týchto emisií z účtov majiteľov.
Nenašla som ešte dve emisie CP, ktoré mám na poslednom výpise, zrušené. Musím ísť teda niekde na pobočku a vybavovať.

Máš pravdu, aktuálna nominálna hodnota akcií je 3,98 EUR:

http://www.bsse.sk/Obchodovanie/_CPDetail.aspx?LANG=SK&TypCp=A&IcCp=1935&IcEm=37

To bude asi po tom, čo sa znížila nomin. hodnota akcií. Tiež som zažil, keď iná banka znižovala nominálnu hodnotu akcií z dôvodu strát za niekoľko rokov z 1000 SKK na 180 SKK. Malí akcionári neboli spokojní, skôr pobúrení, lebo tak veľa stratili. Ale taký je biznis - ak si raz akcionár, tak sa podieľaš na strate spoločnosti, ktorej si akcionárom.
AnitaMartinska
31.10.12,05:01
Dobry den,po dlhsej odmlke idem znova poprosit o radu. Jedna sa o spolocnost SLOVPOL a.s.,ktora bola v konkurze. Uz davno som vypustila z hlavy nejake akcie s tym,ze uz nic nemam. Vcera som obdrzala list od konatelky,vraj sa nasiel nejaky majetok tejto spolocnosti a mam uviest cislo uctu,kam mi zaslu cast zisku z predanych akcii splocnosti SLOVPOL a.s.V pripade,ze do 7 dni nezaslem to cislo uctu,bude vytazok ulozeny do sudenej uschovy.Je mozne,ked uz nie som majitelom tychto akcii,ze mam mat vyplateny nejaky zisk?
Nejedna sa o nejaky podvod? Neda sa niekde zistit,aku maju akcie hodnotu?
Dakujem.