Inga6
20.05.10,14:44
Mili poradaci, prosim vas o pomoc.
V pokladni mame vysoky uctovny zostatok. Je to niekde osetrene, aky maximalny uctovny zostatok moze byt v pokladni, alebo je to jedno? Mozem mat napr. zostatok v pokladni aj 20 000, aj 100 000 EUR? Ide mi o to, ci to danova kontrola nejako komentuje, alebo je to ciste vec podnikatela.
Dakujem.
Jana Acsová
20.05.10,12:49
Isteže. Zostatok môže byť akýkoľvek, ak to podnikateľ neobmedzí stanovením pokladničného limitu. Kontrola môže byť zameraná napríklad na dane a účtovníctvo. V rámci účtovníctva na vykonanie fyzickej inventúry. V rámci fyzickej inventúry ... si môže nájsť spôsob, ako od subjektu požadovať preukázanie zostatku. Či sa nejedná napríklad o pôžičku, napríklad bezúročnú, napríklad s povinnosťou zdanenia nepeňažného príjmu a podobne.
Inga6
24.05.10,10:46
Dakujem za odpoved :).
Vyvstala mi vsak v Tvojej odpovedi dalsia otazka - bezurocna pozicka. My mame v spolocnosti zauctovane bezurocne pozicky tak od majitela firmy ako aj od inej sro. To znamena, ze poziciali nam FO ako aj PO financne prostriedky, ale obe strany sa dohodli sa bezurocnej pozicke.
Je to takto v poriadku? Moze sa jednat aj o bezurocne pozicky, ze?

Dakujem!
Tweety
24.05.10,10:47
Dakujem za odpoved :).
Vyvstala mi vsak v Tvojej odpovedi dalsia otazka - bezurocna pozicka. My mame v spolocnosti zauctovane bezurocne pozicky tak od majitela firmy ako aj od inej sro. To znamena, ze poziciali nam FO ako aj PO financne prostriedky, ale obe strany sa dohodli sa bezurocnej pozicke.
Je to takto v poriadku? Moze sa jednat aj o bezurocne pozicky, ze?

Dakujem!
ÁNo.
Jana Acsová
24.05.10,11:03
Skúste zotrvať v pôvodne zadanej otázke. Riešite vysoký zostatok v pokladni. Načo by Vám boli pôžičky, ak máte ako vravíte vysokú hotovosť? Respektíve, nepíšete o výške zostatku, v každom prípade však je dosť nepravdepodobná kombinácia: reálny vysoký zostatok x prijatá pôžička zodpovedajúca napríklad výške zostatku

Upozorňujem týmto smerom, ako aj na možnú situáciu, že by sa jednalo aj o poskytnutú bezúročnú pôžičku závislej osobe.
JarkaL
24.05.10,11:07
Vyzerá to tak, že peniaze evidujete síce v pokladni, ale točí ich spoločník (alebo konateľ). V každom prípade je podozrivé požičať si na to, aby som peniaze skladovala v pokladni. Asi to nie je trestné, ale nevyzerá to dobre. Vyvoláva to rôzne ďalšie otázniky.
Inga6
24.05.10,11:10
Ano, moja druha otazka bola mimo temy, uznavam :( a preto som to vo formulacii otazky aj strucne uviedla.

Spolocnost ma prijate bezurocne pozicky, ale kedze su hlavne od majitela spolocnosti, tak ten doposial neziadal ich vratenie, kedze je jedinym spolocnikom. Takto ma tieto peniaze takto ulozene vo vlasltnej firme. A kedze ich pozical vlastnej firme bezurocne, polozila som uvedenu otazku - aj ked mimo temy.

Dakujem v kazdom pripade za odpoved.
Inga6
24.05.10,11:11
....tie pozicky su este z minulosti, nedeje sa to tak, ze v pokladni je vysoky zostatok a firma si nadalej poziciava. To len na upresnenie, aby som nezavadala neuplnymi informaciami:).
Jana Acsová
24.05.10,11:21
....tie pozicky su este z minulosti, nedeje sa to tak, ze v pokladni je vysoky zostatok a firma si nadalej poziciava.A nie je možné ich splatiť a tým znížiť zostatok v spomínanej pokladni?
zk24
24.05.10,20:50
Ohladne este povodnej temy, chcela by som sa spyat, ci mozem viest popri hlavnej pokladni aj nejaku "vedlajsiu pokladnu", ktora by bola trebars trezor. My mame takisto vysoky zostatok v pokladni, ktory tam fyzicky neni, lebo konatelia si odkladaju peniaze do trezoru. Mozem takyto trezor evidovat ako 211(2)? Lebo pri nejakej kontrole, ktora by robila fyzicku inventuru by taky obnos v kase urcite nebol.
JarkaL
24.05.10,21:23
Myslím, že je to dobré riešenie - mať jednu 211 AE reálnu (Kde by naozaj zostatok korešpondoval so skutočným stavom) a 211 AE - trezorovú - aj pre túto pokladňu však platí, že je nutná 4x ročne fyzická inventúra.
evina
24.05.10,21:27
Ohladne este povodnej temy, chcela by som sa spyat, ci mozem viest popri hlavnej pokladni aj nejaku "vedlajsiu pokladnu", ktora by bola trebars trezor. My mame takisto vysoky zostatok v pokladni, ktory tam fyzicky neni, lebo konatelia si odkladaju peniaze do trezoru. Mozem takyto trezor evidovat ako 211(2)? Lebo pri nejakej kontrole, ktora by robila fyzicku inventuru by taky obnos v kase urcite nebol.

No neviem, čo by si v prípade tej 211.2 účtovala na druhej strane. Ak by bola kontrola hotovosti, tak konateľ otvorí trezor a aj pokladničku :), ale stále je to na 211...
zk24
24.05.10,21:43
No neviem, čo by si v prípade tej 211.2 účtovala na druhej strane. Ak by bola kontrola hotovosti, tak konateľ otvorí trezor a aj pokladničku :), ale stále je to na 211...

No ano, ale trezor nie je na prevadzke. neda sa na mieste otvorit trezor a mat vsetko v pokladni...

na tej 211.2 by som neuctovala nic... len prevod z pokladne:
261/211.1
211.2/261

Vyzera to zle? :confused:
KEJKA
25.05.10,07:22
prečo brať zodpovednosť za hotovosť, ktorá de facto neexistuje? peniaze naviac musí mať niekto u seba-obyčajne konateľ, spoločník. Vyberie z banky ale nikomu do pokladnice neodovzdá - ja to účtujem na 355.
zk24
25.05.10,10:18
prečo brať zodpovednosť za hotovosť, ktorá de facto neexistuje? peniaze naviac musí mať niekto u seba-obyčajne konateľ, spoločník. Vyberie z banky ale nikomu do pokladnice neodovzdá - ja to účtujem na 355.

ako taka nejaka "nenavratna" pozicka? :cool:
KEJKA
25.05.10,10:32
ako taka nejaka "nenavratna" pozicka? :cool:
nie, ako hotovosť, ktorú nikto po výbere do pokladnice nevložil. Kto ju vybral z banky - je zrejmé, ja za nikoho príjmový doklad nevystavím.
Pri audite a vysokých príjmových blokoch ma vždy zaujíma podpis príjemcu a je namieste otázka, či takú hotovosť podpísaný príjemca skutočne prebral. Zvyčajne je to niekto iný, než ekonomka, alebo účtovníčka vo firme.
zk24
25.05.10,10:35
nie, ako hotovosť, ktorú nikto po výbere do pokladnice nevložil. Kto ju vybral z banky - je zrejmé, ja za nikoho príjmový doklad nevystavím.
Pri audite a vysokých príjmových blokoch ma vždy zaujíma podpis príjemcu a je namieste otázka, či takú hotovosť podpísaný príjemca skutočne prebral. Zvyčajne je to niekto iný, než ekonomka, alebo účtovníčka vo firme.


takze iba tak 355/221? A nic k tomu? nejaka zmluva, nieco? neni su to vysoke sumy, ale take 50-eurove polozky ... z casu na cas... :confused::confused:
KEJKA
25.05.10,11:17
ak budeš mať zmluvu - však si ju pýtaj, tak potom zaúčtuješ podľa zmluvy. Alebo si ty prijala tie peniaze? Alebo kto ich prijal do pokladnice.
Zamysli sa............ ja tu píšem o skutočnej reálnej pokladničnej hotovosti.
zk24
25.05.10,11:29
Uz som to cele domotala, aj bankovy ucet som tam zaplietla... proste ked sa konatelovi zda ze je v kase velka hotovost, zoberie ju domov, nech nema v kase na prevadzke dajme tomu 5,000 eur, kedze ju neni treba... vezme ju domov a ma ju doma... ci ju tam naozaj ma alebo co s nou robi, to neviem... podpise mi ze zobral z kasy napriklad 4500 eur, a teraz co mam dat proti ucet? ked tvrdi ze ten cash stale mame, len je u neho doma, tak som myslela ze zriadime 211.2, ale je pravda, ja neviem ze tam je, tak nepodpisem, ze som prijala do druhej kasy 4500 eur... Tak to dam asi teda 355/211 ako Kejka hovoris, a ked nieco donesie spat, ked sa trebars cash v kase minie, tak mu to odpocitam z 355...

Asi sa staci obcas iba zamysliet hlbsie a clovek by nemal niekedy aj take primitivne otazky :rolleyes::rolleyes:
KEJKA
25.05.10,13:32
nuž po tomto vysvetlení, ked máš od neho podpis, že fyzicky od teba prevzal peniaze, tak je na zváženie aj 211.2. nazvala by som ju - Pokladnica 2/konateľ. lenže VPD originál podpísaný maš v hlavnej/reálnej pokladnici a k tej druhej by si zasa musela vypísať príjmový na konateľa a ten by tiež musel podpísať. je to viac papierovania.
Ked to dáš na 355, tak inventúru 355 urobíš jednoduchšie, k položkám priložíš kopie pokl. dokladov s tými sumami, ktoré tvoria zostatok účtu 355. Inventúru ti podpíše na konci roku, nemusíš 4x robiť fyzicku inv.hotovosti 211.2, ktorú ani nevidíš...........
Johanka
25.05.10,14:23
Uz som to cele domotala, aj bankovy ucet som tam zaplietla... proste ked sa konatelovi zda ze je v kase velka hotovost, zoberie ju domov, nech nema v kase na prevadzke dajme tomu 5,000 eur, kedze ju neni treba... vezme ju domov a ma ju doma... ci ju tam naozaj ma alebo co s nou robi, to neviem... podpise mi ze zobral z kasy napriklad 4500 eur, a teraz co mam dat proti ucet? ked tvrdi ze ten cash stale mame, len je u neho doma, tak som myslela ze zriadime 211.2, ale je pravda, ja neviem ze tam je, tak nepodpisem, ze som prijala do druhej kasy 4500 eur... Tak to dam asi teda 355/211 ako Kejka hovoris, a ked nieco donesie spat, ked sa trebars cash v kase minie, tak mu to odpocitam z 355...

Asi sa staci obcas iba zamysliet hlbsie a clovek by nemal niekedy aj take primitivne otazky :rolleyes::rolleyes:
Akosi nechápem, prečo tie peniaze nosí domov ... čo si ich po večeroch prezerá a má z toho dobrý pocit :) ? Chápem iba to, že ich nechce mať na prevádzke. Konateľ je aj spoločník ? Aby sa pri účtovaní o pôžičke nestavali na zadné spoločníci a nežiadali úrok ...
zk24
25.05.10,14:36
Akosi nechápem, prečo tie peniaze nosí domov ... čo si ich po večeroch prezerá a má z toho dobrý pocit :) ? Chápem iba to, že ich nechce mať na prevádzke. Konateľ je aj spoločník ? Aby sa pri účtovaní o pôžičke nestavali na zadné spoločníci a nežiadali úrok ...

Ano konatel je aj spolocnik. No nosi ich domov, kvoli tomu keby vykradli prevadzku kde je kasa, tak aby tam nebola taka hotovost. on ich nasledne na druhy den nenesie nazad. proste trzbu nosi domov do trezoru... na bankovy ucet nedavame, aby boli v hotovsoti k dispozicii keby boli treba...

proste ide len o to ze sa ta hotovost nenachadza priamo na prevadzke. Este nikdy sme nemali kontrolu, ak by nam poevdali zajtra dojdeme, tak vie konatel tu hotovsot doniest, aby nam sedela kasa... vraj prepocitavaju aj stav v pokladni. ak pridu a budu kazat spravit inventuru vsetkeho, tak nam kasa nebude sediet o celkom slusnu sumu.

to je vsetko co chcem osetrit. Moznoze taka kontrola neexistuje, a nemusim to vobec riesit. Fakt som chvalabohu nemala este kontrolu...
evina
25.05.10,14:44
Ano konatel je aj spolocnik. No nosi ich domov, kvoli tomu keby vykradli prevadzku kde je kasa, tak aby tam nebola taka hotovost. on ich nasledne na druhy den nenesie nazad. proste trzbu nosi domov do trezoru... na bankovy ucet nedavame, aby boli v hotovsoti k dispozicii keby boli treba...

proste ide len o to ze sa ta hotovost nenachadza priamo na prevadzke. Este nikdy sme nemali kontrolu, ak by nam poevdali zajtra dojdeme, tak vie konatel tu hotovsot doniest, aby nam sedela kasa... vraj prepocitavaju aj stav v pokladni. ak pridu a budu kazat spravit inventuru vsetkeho, tak nam kasa nebude sediet o celkom slusnu sumu.

to je vsetko co chcem osetrit. Moznoze taka kontrola neexistuje, a nemusim to vobec riesit. Fakt som chvalabohu nemala este kontrolu...

Konateľ podľa mňa koná správne, ak peniaze ukryje v trezore. Neriešila by som to účtovaním, t.j. žiadnym prevodom, medzi kasou a trezorom, ale potvrdením konateľa, že prevzal hotovosť EUR...a tú ma uloženú z bezpečnostných dôvodov v trezore...