TomasHolly
21.10.05,09:26
Dobry ,

mam jeden problem a potreboval by som poradit.

od dnes zacinam jednu pracu robit na zivnost a sucasne uz dlhsie pracujem na dohody...

poradte mi ci je vyhodnejsie prejst z tych dohod na zivnost alebo zostat takto ako to je..

dakujem
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif
Johanka
21.10.05,10:07
Podľa mňa je výhodnejšie robiť všetko na živnosť, pretože z príjmov, ktoré dosiahneš ako živnostník si môžeš odpočítať skutočne vynaložené výdavky súvisiace s týmito príjmami alebo tzv. paušálne výdavky vo výške 25 % príjmov. Rozdiel medzi príjmami a výdavkami sa po odpočítaní nezdaniteľnej časti základu dane zdaní 19 %-mi. Pri dohodách sa Ti zdaňuje celý príjem.
apsgroup
21.10.05,11:05
Na druhej strane z dohod neplatis odvody. Nedá sa to dobre vyčislit, závisí od toho ake prijmy dosiahnes. Co sa týka dani, rozhodne súhlasim s predchádzajúcim prispevkom.
Naile
21.10.05,14:05
Zdravotné poistenie určite budeš platiť. Ak nebudeš platiť sociálne poistenie, tak nebudeš mať ani nárok na plnenia z SP v prípade choroby, úrazu atď. Odrazí sa to aj na dôchodku. Musiš si toho byť vedomý.
ajobs
21.10.05,14:19
Závisí to značne od tých príjmov, ale samozrejme pracovať na živnosť je profesionálnejšie, výhody aj nevýhody platenia odvodov do ZP a SP tu už boli spomenuté.