Gard
20.05.10,13:50
Cestovne nahrady a tym aj cestovny prikaz je mozne podla zakona pausalizovat. Toto treba zrejme spravit pisomnou dohodou medzi zamestnancom a zamestnavatelom.
Je mozne takto stanovit mesacny pausal cestovnych nahrad ako 1/12 sumy celkovych minulych nahrad zamestnanca za rok 2009 ? Teda by sa zobrali priemerne mesacne cestovne nahrady za minuly rok 2009 a tieto by sa zamestnancovi vyplacali pocas tohoto roka, aby nemusel vydy pracne robit cestaky kazdy mesiac ? Je to takto OK ?
Chobot
20.05.10,12:37
Cestovne nahrady a tym aj cestovny prikaz je mozne podla zakona pausalizovat. Toto treba zrejme spravit pisomnou dohodou medzi zamestnancom a zamestnavatelom.
Je mozne takto stanovit mesacny pausal cestovnych nahrad ako 1/12 sumy celkovych minulych nahrad zamestnanca za rok 2009 ? Teda by sa zobrali priemerne mesacne cestovne nahrady za minuly rok 2009 a tieto by sa zamestnancovi vyplacali pocas tohoto roka, aby nemusel vydy pracne robit cestaky kazdy mesiac ? Je to takto OK ?

Zákon oCN len veľmi stroho upravuje paušalizovanie CN v § 34:

Náhrady podľa tohto zákona možno paušalizovať. Pri výpočte paušálnej sumy zamestnávateľ vychádza z priemerných podmienok rozhodujúcich na poskytovanie náhrad zamestnancovi alebo skupine zamestnancov. Ak sa zmenia podmienky, za ktorých sa paušálna suma určila, je zamestnávateľ povinný túto sumu preskúmať a upraviť. Pri výpočte paušálnej sumy je zamestnávateľ povinný prihliadať na zákonné nároky zamestnanca, ako aj na jeho oprávnené záujmy.

Takže ťažko ti dá niekto záväzné stanovisko. Môžu to byť len názory poraďákov.

Je tu veľa tém o paušalizovaných náhradách, ja som svoj názor napísal tu:

http://www.porada.sk/t29500-pausalizovane-stravovanie.html
Gard
20.05.10,12:54
Viem, ze je to takto stroho definovane. Zato by som rad vedel ako sa toto dava do praxe. Ked teda zamestnanec robi v tom istom zaradeni na tom istom mieste, s tou istou naplnou, mal a mal vselijake prilezitostne cesty doma aj v zahranici za minuly rok a suhlasi s tym aby sa to pausalizovalo.
Tak najlepsie asi 1/12 mesacne zo sumy minuleho roka po cely tento rok. Cesty su kazdy mesiac. Ma niekto toto takto podchytene, alebo treba vzdy kazdy kilometer vypisovat do cest. prikazu ?