erla
20.05.10,13:59
Pekný deň prajem....zomrel mi ocko...mal firmu.."kamarátil"sa s človekom,ktorý vytiahol na nás Čestné prehlásenie podpísané ockovou rukou pred notárkou,na základe ktorého si nárokuje na 50% firmy...má na to právo,ak nebola medzi nimi podpísaná spoločenská zmluva ani iná zmluva o združení?Dotyčný nefiguruje na žiadnom úrade(živnosť,daňový úrad apod.)Ďakujem za odpoveď...
Wes
20.05.10,12:21
Nie som sice pravnik ale myslim si, ze nema narok jedine ak by mal podpisanu kupno predajnu zmluvu o predaji obchodneho podielu co zjavne nema. Mohla by si sem dat ako vyzera to cestne vyhlasenie alebo si ho este nevidela?
Valli
20.05.10,18:13
akú firmu mal ocko? Ak mal s.r.o.čku tak na prevod podielu je potrebné uzavrieť Zmluvu o prevode obchodného podielu a so všetkými náležitosťami dať túto zmenu zapísať do obchodného registra. "čestné prehlásenie" ktoré spomínaš by nemalo byť dostačujúce na prevod obchodného podielu - avšak je dôležíté,čo v tom čestnom prehlásení je napísané. Čo je tam napísané. A podpísené je len otcom? Druhou stranou nie?
erla
20.05.10,19:08
ocko mal len živnosť...v čestnom prehlásení je napísané"prehlasujem na svoju česť,že celý majetok...50%podielu na uvedenom majetku a právom náleží pánovi xxx,nakolko je mojim nepísaným partnerom od r.xxx a rovnakým percentom investícii sa podielal na rozvoj mojej firmy. Toto prehlásenie je napísané z mojej vlastnej vôle a dobrovolne bez nátlaku.V .....mesto...dátum.... Podpísal to len môj otec osvedčením o pravosti podpisu u notára...
KEJKA
20.05.10,19:34
to čestné prehlásenie posúdi notárka v rámci dedičského konania.
Ak si ako dieťa jediná dedička, mama nie je, dedíš zozákona.
Nie som právnik, ale o majetok po otcovi neprídeš.
Porozmýšľaj z hľadiska živnosti - či vieš v tom pokračovať a či sa ti pán xxx do budúcnosti nehodí.
bjuty smis
20.05.10,19:41
z toho, čo som čítal sa jej pán ..xxx hodí, aby si došiel každý mesiac pre 50% zisku....ináč by asi tému nehodila...
KEJKA
20.05.10,20:04
treba sa zamyslieť, ako bude firma pokračovať. Ak končí, podá sa posledné DP, tak na majetok ten dotyčný xxx podľa mňa nárok nemá, nie je dedič.
Ak je však firma životaschopná, tak nech ten pán xxx pokračuje a zarobi už nie pasívnou účasťou. Ale ani také pokračovanie neovplyvní výšku dedičského nároku dcéry (podľa mňa).
bjuty smis
20.05.10,20:13
kejka,
už len z toho " kamarát " , ktorý na nás vytiahol...( po smrti otecka)...si nárokuje...má na to právo...
si nemyslím, že čaká na rady typu ..tak nech ten pán xxx pokračuje ..ja som to pochopil tak, že sa ho chce zbaviť..
Valli
26.05.10,13:18
Zachovaj si hlavne chladnú hlavu. A pána xxx sa veľmi neboj.

zákon hovorí toto:
Až do skončenia dedičského konania môžu deti a manželka riadne pokračovať v živnosti otca, len to musia ohlásiť na živnostenský úrad a to do jedného mesiaca od úmrtia.

Akú živnosť mal ocko? Pretože ak je to viazaná živnosť na nejaké odborné vzdelanie, tak musíte k tomu ohláseniu na živnostenský úrad uviesť aj inú tzv. zodpovednú osobu – teda osobu, ktorá má potrebné odborné vzdelanie, pod „dohľadom“ ktorej budete do skončenia dedičského konania pokračovať v živnosti.

Pokračovať v živnosti samozrejme nemusíte – treba opäť ohlásiť živnostenskému úradu úmrtie ocka.

To čestné prehlásenie naozaj posúdi notár v rámci dedičského konania, teda posúdi, či na základe tohto čestného prehlásenia nadobudol pán xxx 50% majetkový podiel na prevádzkovanie živnosti a teda bude dedičom podielu vo firme.

V prípade, že notár v osvedčení o dedičstve uzná pána xxx dedičom 50% podielu, máte právo Vy ako ostatní dedičia namietať na súde a bude sa viesť riadne súdne konanie k tomu. O tomto postupe sa určite informuje u notára.