Baty
20.05.10,14:40
ahoj, potrebujem poradiť. :)

predvčerom sa mi ozval bývalý zamestnávateľ, s ponukou na prácu, jednalo by sa o spomínané obchodné zastúpenie. už som pre neho pracoval, máme fakt dobrý vzťah. Pred tým som tiež mal za úlohu ponúkať produkty a nevyšlo to. Boli to veci technického charakteru a merače a takéto veci. Tentokrát pôjde o čosi podobné. Keďže ja nie som ten typ človeka čo bude chodiť a otravovať a otravovať, rád by som sa poradil, ako by som to predal bez otravovania. Proste som taký, nehanbím sa, že ponúknem a ak človek nemá záujem nechám to tak, ved o nič neide. Keď však má niekto otázky, pripomienky, všetko zistím, vybavím, zariadim. Pri predchádzajúcom tovare som skúšal stretnutia, maily, telefonáty.... teraz ma napadlo, či by som tie veci nemohol predávať cez net ( e - shop ), nechcem Vás otravovať s eshopom, na porade je dosť informácií. myslíte že by sa to dalo ?? jedná sa o produkty pre zváračov, pre stavebniny, rôzne merače, vybavenie nádrží, využitie daždovej vody. Dalej by som šefovi navrhol, aby sme nasli dalšich dodávateľov, a ponúkali aj ich produkty, týkajúce sa stavebnej činnosti a pod ..... Čo Vy na to ??

chcem sa uchytiť, nie len bezhlavo behať a po polroku skončiť..... dikes za postrehy
profesional
21.05.10,06:26
Ten kto sa hanbi a nema dusu obchodnika, nema sancu uspiet na poli obchodu nech uz vyuzije akukolvek platformu. Radsej si najdi nieco co ta bude bavit a co ti vynesie dostatok penazi.
Baty
21.05.10,09:06
môžeš mi definovať dušu obchodníka ?? Hanbiť sa nehanbím, som písal, len nie som otrava......, nápady mám tiež, či sú dobré to už neviem :),
práve preto, že nie som možno taký presvedčivý a otravný, by som skúsil predávať cez net, proste kto má záujem sa ozve...... a naučiť sa dá skoro všetko,
linko1
21.05.10,09:35
ono je to veľmi ťažké radiť, to je ako keby som sa pýtala niekoho či zajtra vyhrám na športke....., ak to nevyskúšaš tak nebudeš vedieť, treba skúsiť a uvidíš...
Baty
21.05.10,10:39
asi sa nechápeme, ja za ním pôjdem, určite, aj sa do toho chcem pustiť, len chcem dôjsť k šefovi s nejakým nápadom, resp. filozofiou, ako by to mohlo fungovať. či sa do toho pustime či nie, sa uvidi po stretnuti. proste jednoduchá otázka: ako to mám robiť ? mám behat od dverí k dveram a ponúkat ?? čo by som mohol popri zváračských potrebách v eshope este ponukat? alebo by bolo lepsie venovat sa len zvaračskym potrebam ???
profesional
21.05.10,15:24
Lenze neschopnost vykonavat predaj face to face nie je hanblivost. To je strach z odmietnutia, ktory nemas zvladnuty. Preto chces predavat cez net. Lebo sa citis za PC pri odmietnuti do istej miery anonymny. Lenze ak nedokazes prekonat strach z odmietnutia, je uplne jedno akym sposobom budes skusat predavat, neuspejes.

Clovek s dusou obchodnika je ten ktory sa dokazal vysporiadat s vnutornym pocitom - strachom z odmietnutia.

Ty si sa s tym nedokazal vysporiadat a preto sa chces schovat za pocitac a telefon.

A tak ti poviem, ziadny napad ani ten najgenialnejsi nedokaze zarobit peniaze kym sa budes bat stretavat s potencialnymi klientami. Lebo najvacsie biznisy sa nerobia na nete a ani cez telefon. Chvilu mozes na nete a cez telefon rast, ale potom bud zacnes predavat aj face to face, alebo zacnes stagnovat a potom padnes..
Baty
21.05.10,16:12
strach z odmietnutia ?? neviem, mňa už toľkokrát odmietli jaaaaj, ani neviem koľkokrát.......... skôr mam problem s tym že to nedokážem predat face to face, proste nie je to nič čo ma zaujíma a sa v tom nevyznám, takže akokoľvek by som sa snažil by ma to nebavilo. Mojim úmyslom mu bolo pomôcť aspon nejako.... tým že to predám.... ale kedže k tomu nemam ani najmenši vztah ( som technicky antitalent ), asi odmietnem, hoc na druhej strane prachy treba...... musim niečo ine vyhutat......
dikes za postrehy
msviki
21.05.10,23:06
napriklad pohovory na predajcu sa uz dnes robia na zaklade psychologickeho profilu. tento profil obsahuje spravny pomer empatie a ega. Ak ma clovek viac empatie, tak je to najlepsi kamarat, ktory sa rad vyrosprava. (ale neuzavrie obchod)
Ak je tam viac ega, tak je to proste k.... osobnost.
Tvoj pociatocny text (zalozenie temy) zneje prilis empaticky.
nema to GULE.
Ako postupuje konverzacia, objavuje sa v tebe macho.

V prvom rade si sahni do gati a skus nahmatat, ci mas to, comu sa hovori gule.

V druhom rade, cokolvek predavas, a tym myslim uplne cokolvek , tak sa zamysli: predal by si to svojej vlastnej mame?
Pretoze neotravujes ked predavas. Robis to preto ze, to co predavas prinesie okamzitu ulavu, odstrani stres a starosti, usetri nejake to euro, zachrani biznis pred krachom, umozni ziskat lukrativnu zakazku, vybuduje biznis vztahy na vysokej urovni, ... atd.
Tak mi uprimne povedz co je vacsia hanba. to ze otravujes s nejakym meradlom, alebo hanba z toho, ze kvoli tebe mohol prezit co i len jeden zivnostnik, keby vedel, ze to co ponukas mu da riesenie pre dalsie prezitie jeho firmy?!

chcem pocut tvoj nazor!!
Baty
22.05.10,13:51
- nemyslim si že som macho, vobec nie........
- neide o prežitie, on ma svoj biznis, ide mu to, toto by bolo čosi naviac, priležitost pre mna
- s tym pohovorom na predajcu si asi trafil, strasne rad kecam, ale ako kamarat....... tam je asi pes zakopany
- zase sa ťažko predava niečo, na čo už firmy maju svojich dodavatelov, nekupia to od Teba, len preto že mas trosku lepsie ceny, alebo tak, tu ide asi o schopnost predat tovat face to face, čo mne chýba......
matus-x1
22.05.10,16:23
Chlapče, ja keď som vyšiel zo školy, tak som išiel vyskúšať naháňať zmluvy pre T-com po domoch. Tiež som si tvrdil že niekomu pomôžem a aj sa stalo, niektoré rodiny ma pekne pohostili. Ale bolo mi proste proti srsti len tak niekoho otravovať a tá nervozita prvé dni, keď som ani poriadne nevedel aké paušály ponúkam. Tretí deň som to zabalil, lebo mi to išlo proti srsti a štýl, že by som každý deň od 7:00 do 18:00 bol vonku keď som chcel mať aj voľný čas mi nevyhovovali.

Rok a pol som drel na druhých v strojarine no neľutujem toho, pretože mi to dalo dobrú skúsenosť a zistil som čo chcem. Chcem robiť na seba a nie na druhých a byť pánom svojho času.

Teraz robím stránky a baví ma to. Baví ma moje služby ponúkať druhým, zákazníci si radi pokecajú ak vidia, že sa zaujímam i o ich problémy, pomôže mi ich to lepšie pochopiť. Keď sa mám stretnúť z novou firmou, tak mám žalúdok ako sáčok bez vzduchu ale keď sa po začiatočných vetách rozkecám na všetko zabudnem.

Chce to len mať dobrú filozofiu, že budem mať úspech a že i svojim zákazníkom pomôžem v ich biznise. Iný stav neexituje! :)
Baty
23.05.10,08:47
ked si to dám dokopy, všetky došlé príspevky, vychádza mi len jedno - venovať sa tomu, čo ma baví......rád budem ráno vstávat z postele do práce, rád budem v práci, rád sa budem angažovať a ked bude dobre tak aj zveľadovat.......... tak ??
Generalissimus
06.06.10,10:53
To čo tu popisuješ mi pripadá ako snaha dostať firmu tvojho bývalého zamestnávateľa na trh s novým sortimentom a získať čo najviac nových zákazníkov.
Píšeš, že nechceš behať, vybavovať, telefonovať a po polroku zistiť že to za nič nestálo a zabaliť to.

Vidieť, že v obchode nemáš moc skúseností. Dostať novú firmu (nové produkty) na trh nieje záležitosť na pol roka, ale minimálne za dva roky poctivej mravenčej práce to začne byť pre firmu zaujímavé. Ako sám píšeš všetci už majú svojich dodávateľov.

Dobrý obchodník nesmie byť otravný taký v dnešnej dobe nič nepredá , treba niekde začať, spraviť si databázy potencionálnych zákazníkov, kontaktovať každého z nich a nerozprávať o produkte ale dotlačiť ho do stretnutia a tam treba vyzistiť základné veci:
- od koho čo berie, za aké ceny, ako je so svojím dodávateľom spokojný, všetky informácie ihneď zaznamenávať ak je to nevhodné tak čo najskôr po stretnutí, lebo sa ti možno za pol roka, rok veľmi veľmi hodia. Samozrejme ak sa to spýtaš na rovinu tak ťa pošle kade ľahšie, to je to umenie obchodovania že ti aj najnepríjemnejší oponent povie aj čo nevie a ani nevie ako.

Dobý obchodník musí byť dobrý analytik, vyzistiť muchy konkurencie a na nich začať stavať u potencionálnych zákazníkov. Ak oslovíš 100 klientov tak 5 z nich dostaneš hneď, 20 po pol roku a ďalšich 20 po roku príde k tebe samo. Samozrejme treba sa pripomínať, nový druh sortimentu máme môžem ho prísť predviesť? a pod. proste skamarátiť sa s klientami aby ťa radi privítali aj keď nič neberú od teba, skôr či neskôr neskôr budú, ale to vieš len ty :)
Ak ti niekto povie jasné NIE tak taktiež založiť do archívu a po roku navštíviť s novinkou :) Tí čo sa rozčulujú, že ich otravuješ veľa krát povedia viac než by chceli a to sú pre teba potrebné informácie ;)

Toto všetko chce ale veľkú trpezlivosť od zamestnávateľa, proste obchodník niečo stojí a zavádzanie na trh stojí mnohokrát viac, čiže veľa nákladov a na pohľad minimálny prínos. Ak si myslí, že za rok bude vďaka nejakému obch. zástupcovi za vodou tak sa naňho rovno vykašli, len sa budeš trápiť jeho priblblými poznámkami...
Obchodník keď nepredáva a nezarába firme na seba tak sa trápi aj sám dostatočne nieto ešte počúvať poznámky typu no koho sme našli nového včera? čo budeme robiť dnes?...
Generalissimus
06.06.10,11:06
ked si to dám dokopy, všetky došlé príspevky, vychádza mi len jedno - venovať sa tomu, čo ma baví......rád budem ráno vstávat z postele do práce, rád budem v práci, rád sa budem angažovať a ked bude dobre tak aj zveľadovat.......... tak ??


Ak ťa baví stretávanie sa s ľuďmi, komunikácia, behanie kade tade furt na cestách a hlavne dobrý pocit po uzatvorenom obchode tak rob obchodovanie.
Podľa mňa je úplne jedno čo predávaš, každý tovar má nejaké charakteristiky a použitie ktoré keď ovládaš tak ti môže byť jedno že si v živote nezvaril ani výfuk na mopede. Je to výhoda ak produkt poznáš osobne, ale keď sa s ním dostatočne oboznámiš tak ho po krátkom čase vieš predávať ako by si bol zvárač vo volkswagene ;) Treba predať najskôr seba, potom je na rade produkt :)
profesional
08.06.10,06:03
Chlapče, ja keď som vyšiel zo školy, tak som išiel vyskúšať naháňať zmluvy pre T-com po domoch. Tiež som si tvrdil že niekomu pomôžem a aj sa stalo, niektoré rodiny ma pekne pohostili. Ale bolo mi proste proti srsti len tak niekoho otravovať a tá nervozita prvé dni, keď som ani poriadne nevedel aké paušály ponúkam. Tretí deň som to zabalil, lebo mi to išlo proti srsti a štýl, že by som každý deň od 7:00 do 18:00 bol vonku keď som chcel mať aj voľný čas mi nevyhovovali.

Rok a pol som drel na druhých v strojarine no neľutujem toho, pretože mi to dalo dobrú skúsenosť a zistil som čo chcem. Chcem robiť na seba a nie na druhých a byť pánom svojho času.

Teraz robím stránky a baví ma to. Baví ma moje služby ponúkať druhým, zákazníci si radi pokecajú ak vidia, že sa zaujímam i o ich problémy, pomôže mi ich to lepšie pochopiť. Keď sa mám stretnúť z novou firmou, tak mám žalúdok ako sáčok bez vzduchu ale keď sa po začiatočných vetách rozkecám na všetko zabudnem.

Chce to len mať dobrú filozofiu, že budem mať úspech a že i svojim zákazníkom pomôžem v ich biznise. Iný stav neexituje! :)
Len tak dalej. Mas moje uznanie. Podomovych obchodnikov zvladne robit iba malokto.
A to ze mas vlastny biznis - ano, pochopil si o com je zivot.
V com vidis zatial najvacsie problemy svojho biznisu? Co by si robil inak, keby si mohol?
matus-x1
09.06.10,12:51
Tak zatiaľ nejaké veľké problémy nevidím... skôr sa treba stretávať z novými ľudmi a naberať skúsenosti v komunikácii.