tama
20.05.10,19:53
Ahojte,
chcem sa spýtať, firma A nakupuje zásoby za účelom ďalšieho predaja a účtuje ich ako tovar. Tieto zásoby však idú od výrobcu priamo k predajcovi, teda firma A nemá žiadne fyzické sklady. Ako sa účtuje v tomto prípade obstaranie tovaru? 131? A ešte ma zaujíma ako sa v tomto prípade uskutočňovať inventúra resp. inventarizácia ...len dokladovo?
KEJKA
20.05.10,18:08
dokladovo
doktor01
20.05.10,18:42
Ahojte,
chcem sa spýtať, firma A nakupuje zásoby za účelom ďalšieho predaja a účtuje ich ako tovar. Tieto zásoby však idú od výrobcu priamo k predajcovi, teda firma A nemá žiadne fyzické sklady. Ako sa účtuje v tomto prípade obstaranie tovaru? 131? A ešte ma zaujíma ako sa v tomto prípade uskutočňovať inventúra resp. inventarizácia ...len dokladovo?
Pri inventarizácii zásob porovnávaš fyzický stav so stavom z evidencie (z PC). Keďže v sklade nič nemáš, tak stav v sklade je 0 a stav z evidencie by mal byť tiež 0. Môže sa však stať, že to nesadne a vznikne ti prebytok alebo manko (v tvojom prípade je to spôsobené len účtovnou chybou).
PS: podľa môjho názoru ale nie je možne hovoriť o zásobách keď si ich neskladovala. Tvoja firma nakupuje tovar nie zásoby. Zásoby si môže vytvárať Vaša firma (skladovať tovar) pre vlastnú potrebu alebo pre potrebu kupujúceho. V tvojom prípade v princípe ide skôr o sprostredkovanie predaja aj keď z pohľadu účtovníctva ide o nákup a predaj.
a_je_to
20.05.10,20:14
Ahojte,
chcem sa spýtať, firma A nakupuje zásoby za účelom ďalšieho predaja a účtuje ich ako tovar. Tieto zásoby však idú od výrobcu priamo k predajcovi, teda firma A nemá žiadne fyzické sklady. Ako sa účtuje v tomto prípade obstaranie tovaru? 131? A ešte ma zaujíma ako sa v tomto prípade uskutočňovať inventúra resp. inventarizácia ...len dokladovo?
Možno na to bude mať niekto iný názor, ale ..... na účet 131 by som to vôbec neúčtoval, niet dôvod. Po prvé, tovar ide priamo na ďalší predaj, teda dôvodne priamo do spotreby, účtovanie 504/321, lebo možno skôr, ako príde dodavateľská faktúra, odíde odberateľská 311/604. Po druhé, jednému odberateľovi, bez potreby rozpisu výdaja nakúpených zásob. Po tretie, žiadne zásoby ani na moment nevznikajú, škoda to preháňať cez účet 131. Inventúra prebehnúť musí, lebo okrem tovaru firma môže mať budovy, vozidlá, inventár .... žiadny tovar sa pri nej nezistí, ani fyzicky, ani účtovne. Ide zrejme o nákup a okamžitý predaj. Sprostredkovanie by sa účtovalo rovnako, ako nákup a predaj, viď § 8, ods. 6, ZoDPH. Trojstranný obchod je niečo úplne iné, viď napr. definícia Finančný spravodajca č.14/2009 str. 551, bod II./d., alebo poučenie k vyplneniu súhrnného výkazu k DPH., ten istý bod.
KEJKA
20.05.10,20:25
Ahojte,
chcem sa spýtať, firma A nakupuje zásoby za účelom ďalšieho predaja a účtuje ich ako tovar. Tieto zásoby však idú od výrobcu priamo k predajcovi, teda firma A nemá žiadne fyzické sklady. Ako sa účtuje v tomto prípade obstaranie tovaru? 131? A ešte ma zaujíma ako sa v tomto prípade uskutočňovať inventúra resp. inventarizácia ...len dokladovo?


Možno na to bude mať niekto iný názor, ale ..... na účet 131 by som to vôbec neúčtoval, niet dôvod. Po prvé, tovar ide priamo na ďalší predaj, teda dôvodne priamo do spotreby, účtovanie 504/321, lebo možno skôr, ako príde dodavateľská faktúra, odíde odberateľská 311/604. Po druhé, jednému odberateľovi, bez potreby rozpisu výdaja nakúpených zásob. Po tretie, žiadne zásoby ani na moment nevznikajú, škoda to preháňať cez účet 131. Inventúra prebehnúť musí, lebo okrem tovaru firma môže mať budovy, vozidlá, inventár .... žiadny tovar sa pri nej nezistí, ani fyzicky, ani účtovne. Ide zrejme o nákup a okamžitý predaj. Sprostredkovanie by sa účtovalo rovnako, ako nákup a predaj, viď § 8, ods. 6, ZoDPH. Trojstranný obchod je niečo úplne iné, viď napr. definícia Finančný spravodajca č.14/2009 str. 551, bod II./d., alebo poučenie k vyplneniu súhrnného výkazu k DPH., ten istý bod.
Presne, nejde o trojstranný obchod v zmysle DPH, aj ked vylúčiť sa to nedá. Priamo do nákladov účtovať to nejde v prípade, že je povinný audit.
Použila by som pravdepodobne účet 139-TnC.
a_je_to
20.05.10,21:32
Presne, nejde o trojstranný obchod v zmysle DPH, aj ked vylúčiť sa to nedá. Priamo do nákladov účtovať to nejde v prípade, že je povinný audit.
Použila by som pravdepodobne účet 139-TnC.

Trojstranný obchod dokážem vylúčiť úplne jednoznačne, pretože chýba k tomu práve .... tá tretia strana. Aj keď je povinný audit, tak takýto obchod možno účtovať podľa vecnej povahy priamo do spotreby. V zákone o účtovníctve je u auditovaných iba povinnosť viesť zásoby spôsobom A, ale nevylučuje účtovanie do priamej spotreby, ak je to vo vnútornej smernici. Nie je nič ľahšie, ako v smernici ustanoviť, že zásoby sa vedú spôsobom A, ale nakúpené zásoby z jedného nákupu, dodávané jednému odberateľovi bez medziuskladnenia v účtovnej jednotke sa budú účtovať ako priama spotreba na účet 504. Ak na dodavateľskú faktúru namiesto príjemky uvediem poznámku ... predané cez od.fa č..., tak preukaznosť je úplne dokonalá. Účet 139 rieši iba stavy, keď faktúra dojde do účtovnej jednotky podstatne skôr, ako samotné zásoby a spravidla ako koncoročné účtovania, inak je jeho použitie viazané na zúčtovanie 132/139, čo v tomto prípade reálne nevznikne. Ale inak díky .... že si to trochu prevetrala.