nautilus
20.05.10,19:35
Dobrý deň, prosím Vás veľmi pekne o radu. Sestra sa rozviedla tento január, ale ešte počas manželstva si s manželom zobrali pôžičku, z ktorej kúpili auto. Po rozvode auto používa manžel. Ústne sa dohodli a aj mne to povedal, že aby sme sa nebáli, že tú pôžičku bude platiť. Pôžičku ešte treba platiť 2 roky a jej výška je 5000 eur a mladý pán sa rozhodol, že už platiť nebude. Najhoršie na tom je to, že naša mama im za tú pôžičku ručí domom. Chcela by som vedieť, či vôbec má význam podať majetkové vyporiadanie na súd, keď hodnota nimi spoločne nadobudnutého majetku má reálne hodnotu asi 6500,- eur, lebo nemám šajnu o tom, či sa vyporiadanie "odbaví" na 1 pojednávaní, alebo sa mladý pán môže naťahovať po viacerých pojednávaniach a celých 5000,- eur nás bude stáť právnik. Kvôli tomu ručeniu domom to podľa mňa bez právnika nezvládneme. Alebo by to podľa Vás šlo, keď je to také komplikované? A už vôbec neviem, či by sa dal aj nejak inak "vyslobodiť" ten dom našej mamy z tej nešťastnej pôžičky. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. Katarína
Chobot
21.05.10,07:03
Dobrý deň, prosím Vás veľmi pekne o radu. Sestra sa rozviedla tento január, ale ešte počas manželstva si s manželom zobrali pôžičku, z ktorej kúpili auto. Po rozvode auto používa manžel. Ústne sa dohodli a aj mne to povedal, že aby sme sa nebáli, že tú pôžičku bude platiť. Pôžičku ešte treba platiť 2 roky a jej výška je 5000 eur a mladý pán sa rozhodol, že už platiť nebude. Najhoršie na tom je to, že naša mama im za tú pôžičku ručí domom. Chcela by som vedieť, či vôbec má význam podať majetkové vyporiadanie na súd, keď hodnota nimi spoločne nadobudnutého majetku má reálne hodnotu asi 6500,- eur, lebo nemám šajnu o tom, či sa vyporiadanie "odbaví" na 1 pojednávaní, alebo sa mladý pán môže naťahovať po viacerých pojednávaniach a celých 5000,- eur nás bude stáť právnik. Kvôli tomu ručeniu domom to podľa mňa bez právnika nezvládneme. Alebo by to podľa Vás šlo, keď je to také komplikované? A už vôbec neviem, či by sa dal aj nejak inak "vyslobodiť" ten dom našej mamy z tej nešťastnej pôžičky. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. Katarína

Málo údajov na to, aby ti mohol niekto kvalifikovane odpovedať. V prvom rade treba vedieť, na koho meno znie tá pôžička (sestra, sestra+ex-manžel, alebo len ex-manžel?). Potom na koho meno je písané auto?

Ak je zostatok pôžičky tak vysoký, má to zmysel podať návrh na vysporiadanie BSM na súd. Právnik nebude stáť až toľko, najmä ak hodnota spoločného majetku je relatívne tak nízka.

Tým aspoň dosiahne, že sa vysporiada tá pôžička.

Inou možnosťou je, zaplatiť tú pôžičku a potom súdne vymáhať regres od ex-manžela (teda žiadať od neho spätne to, čo ste za neho zaplatili). Je to síce trochu zdĺhavé, ale aj tak sa to ešte asi bude ťahať dosť dlho. Ťarchu na dome kvôli pôžičke tak ľahko nezrušíte.

Treba zobrať všetky dokumenty do ruky a poradiť sa s právnikom, čo by navrhol (musí ale vidieť všetky podklady - úverovú zmluvu, zoznam majetku a pod.).
nautilus
21.05.10,09:29
Ďakujem za odpoveď, pôžička je písaná na oboch, auto je len na jeho mene, ale ešte počas manželstva bolo kúpené, keď ešte spolu žili. Keď je to takto, tak ideme za tým právnikom. Ešte raz veľmi pekne ďakujem
Chobot
21.05.10,10:05
Ďakujem za odpoveď, pôžička je písaná na oboch, auto je len na jeho mene, ale ešte počas manželstva bolo kúpené, keď ešte spolu žili. Keď je to takto, tak ideme za tým právnikom. Ešte raz veľmi pekne ďakujem

To nevadí, že je auto na jeho meno, tým, že bolo kúpené počas manželstva, je majetkom oboch (bývalých) manželov.
reno38
23.05.10,08:34
Moja sestra taktiež dopadla.Počas manž.zobrali pôžičku na auto.Pôžička bola písaná na sestru,auto na jej manžela.Rozviedli sa,auto si nechal on,pôžičku splatili spolu-na polovicu.Tým,že mu pomohla splatiť auto si odratala sumu,z ktorej ho nemusí vyplatiť z bytu.