mamba0
20.05.10,20:23
Prosim vas vie mi niekto poradit co je to za burinu na fotke?
Dost aj zapácha mam ju v zahrade a zacala sa mi tam dost roztahovat.
Popripade ako,a cim s nou bojovat.
Dakujem za info
Silvernola
20.05.10,18:29
Aristolochia clematitis - vlkovec obyčajný . Dokáže za vhodných podmienok potrápiť. Odporúčam totálny herbicíd.
Mimochodom, je liečivý http://botanika.wendys.cz/kytky/K561.php
aviator
21.05.10,05:06
Prosim vas vie mi niekto poradit co je to za burinu na fotke?
Dost aj zapácha mam ju v zahrade a zacala sa mi tam dost roztahovat.
Popripade ako,a cim s nou bojovat.
Dakujem za info


mimotemy Odkiaľ si prosím? Celkom by sa mi taká burina hodila. U nás som sa s tým nestretol.
mamba0
21.05.10,17:47
mimotemy Odkiaľ si prosím? Celkom by sa mi taká burina hodila. U nás som sa s tým nestretol.

Západné Slovensko,-Kúty
Nevidim v tom problem len neviem presne kedy to treba zberat.
V jahodach mi to moc nepasuje :D:D
Samir
25.05.10,05:40
Aristolochia clematitis - vlkovec obyčajný . Dokáže za vhodných podmienok potrápiť. Odporúčam totálny herbicíd.
Mimochodom, je liečivý

Takže ak nájdeme nejakú liečivú rastlinu, tak je najlepšie postriekať ju nejakým chemickým jedom? Milé, príroda sa nám iste odvďačí...
mamba0
25.05.10,06:39
Takže ak nájdeme nejakú liečivú rastlinu, tak je najlepšie postriekať ju nejakým chemickým jedom? Milé, príroda sa nám iste odvďačí...

Pocuj ja som sa pytal co je to za burinu,a ako sa jej zbavit,lebo je tam kde nechcem aby bola,to ze rastie aj na inom mieste je mi ukradnute, a nemam preco ju likvidovat,ak mas ine riesenie tak sem s nim,ja pouzivam chemiu ako posledný variant!!!
Samir
25.05.10,06:48
Pocuj ja som sa pytal co je to za burinu,a ako sa jej zbavit,lebo je tam kde nechcem aby bola,to ze rastie aj na inom mieste je mi ukradnute, a nemam preco ju likvidovat,ak mas ine riesenie tak sem s nim,ja pouzivam chemiu ako posledný variant!!!

ospravedlňujem sa, len som sa nechal uniesť tým herbicídom
aviator
25.05.10,07:00
Pocuj ja som sa pytal co je to za burinu,a ako sa jej zbavit,lebo je tam kde nechcem aby bola,to ze rastie aj na inom mieste je mi ukradnute, a nemam preco ju likvidovat,ak mas ine riesenie tak sem s nim,ja pouzivam chemiu ako posledný variant!!!

Aj pýr je liečivá rastlina http://www.herbar.org/databaza/op/31
:D :D :D
Samir
25.05.10,07:10
Aj pýr je liečivá rastlina
:D :D :D

ok, ok, už som ticho :D
pavol54
25.05.10,14:52
Prosim vas vie mi niekto poradit co je to za burinu na fotke?
Dost aj zapácha mam ju v zahrade a zacala sa mi tam dost roztahovat.
Popripade ako,a cim s nou bojovat.
Dakujem za info
Na záhradke motykou a rukami, ak ju nemáš aspoň 10 árovú.
pavol54
25.05.10,17:21
Aj pýr je liečivá rastlina http://www.herbar.org/databaza/op/31
:D :D :D
Inak aj výdrv pestovaných kultúr je považovaný za nežiadúci a je ho treba v inej pestovanej kultúre likvidovať, aby som bol úprimný považujem používanie chémie na likvidáciu nežiadúcich rastlín na bežnej záhradke (cca 10 a) za prejav lenivosti a nezodpovednosti voči sebe a svojej vlastnej rodine.
Chémiu nemôžem ale celkom vylúčiť pri ochrane rastlín proti škodcom a chorobám a pod ani v kvetináči.
Samir
25.05.10,18:07
Inak aj výdrv pestovaných kultúr je považovaný za nežiadúci a je ho treba v inej pestovanej kultúre likvidovať, aby som bol úprimný považujem používanie chémie na likvidáciu nežiadúcich rastlín na bežnej záhradke (cca 10 a) za prejav lenivosti a nezodpovednosti voči sebe a svojej vlastnej rodine.
Chémiu nemôžem ale celkom vylúčiť pri ochrane rastlín proti škodcom a chorobám a pod ani v kvetináči.

Presne s Tebou súhlasím, ja mám záhradu 30árovú a ešte som nikdy nepoužil herbicíd alebo akúkoľvek chémiu na ničenie rastliny ktorá tam prirodzene sama od seba narástla. Zatiaľ mi na to našťastie stačili vlastné ruky a pomoc prírody. Je predsa veľa spôsobov, ako s rastlinami pracovať bez použitia chemikálií. Rastlinu, ktorú nechcem, môžem predsa vytrhnúť, alebo použiť motyku, či rýľ, alebo presadiť inam. Ale nie dávať pôde chemické jedy a potom čakať, že mi tá pôda dá potravu, ktorú budem jesť. Úžasný spôsob je mulčovanie (napr. slamou a pod.), pri ktorom nielenže zamedzíme rastu jednoročných burín, ale zelenú biomasu použijeme na vrátenie živín do pôdy z ktorej vzišli. Takto sa vyhneme neustálemu oberanou pôdy o živiny, ktorý by sme potom museli dodať umelo - ako inak - chemicky. A už úplne sa mi zdá choré chémiou ničiť liečivé rastliny, ktoré sú tu preto, aby nám pomohli vrátiť alebo udržať naše zdravie. Takže spôsobov je niekoľko. Len ma mrzí, že keď som vyslovil svoj názor a nesúhlas s použitím totálneho herbicídu (čím som priamo reagoval na príspevok), tak bol môj príspevok označený ako - mimo témy. Ale nevadí :).
Silvernola
26.05.10,04:33
..ešte som nikdy nepoužil herbicíd alebo akúkoľvek chémiu na ničenie rastliny ktorá tam prirodzene sama od seba narástla... .
V tom prípade vidím nasledujúce možnosti:
1) Nemáš tam pupenec (to je jediná burina, ktorú sa mi nedarí držať na uzde mechanicky - v trvalých porastoch:mee:)
2) Bojom proti burine tráviš 60% bdelého stavu:cool:
3) Tvoja záhrada je totálne zelená (bez rozlíšenia významu zelene -úžitková - okrasná - nežiadúca):)
4) Poznáš nejakú neznámu metódu. (ja stále hovorím o pupenci a podobných - kozonoha, bodliak, aj vlkovec, pričom máš v susedstve nekonečný zdroj zásoby ďalších rastlín a semien). V tom prípade nebuď škrob, a podeľ sa o ňu;)
Inak s tebou súhlasím ohľadom použitia chémie v záhrade. Striekam čo najmenej a dľa možnosti (ktorých je :mee: veľmi málo) šetrnnými prípravkami.
pavol54
26.05.10,05:39
V tom prípade vidím nasledujúce možnosti:
1) Nemáš tam pupenec (to je jediná burina, ktorú sa mi nedarí držať na uzde mechanicky - v trvalých porastoch:mee:)
2) Bojom proti burine tráviš 60% bdelého stavu:cool:
3) Tvoja záhrada je totálne zelená (bez rozlíšenia významu zelene -úžitková - okrasná - nežiadúca):)
4) Poznáš nejakú neznámu metódu. (ja stále hovorím o pupenci a podobných - kozonoha, bodliak, aj vlkovec, pričom máš v susedstve nekonečný zdroj zásoby ďalších rastlín a semien). V tom prípade nebuď škrob, a podeľ sa o ňu;)
Inak s tebou súhlasím ohľadom použitia chémie v záhrade. Striekam čo najmenej a dľa možnosti (ktorých je :mee: veľmi málo) šetrnnými prípravkami.
Armáda bola vždy hybnou silou vedeckotechnického pokroku, bolo vždy dosť peňazí na výskum a vývoj toho čo má likvidovať(zabíjať protivníka a jeho okolie aby tam mohla bezpečne vstúpiť noha útočiaceho vojaka) VŠETKY PODOTÝKAM VŠETKY CHEMICKÉ PROSTRIEDKY sú pôvodne vyvinuté ako zbrane len z nižšou koncentráciou a mierne modifikované sa používajú ako ochranné prostriedky v poľnohospodárstve. Takže pre zdarné pôsobenie na organizmus ich používaj!!!
Samir
26.05.10,06:07
V tom prípade vidím nasledujúce možnosti:
1) Nemáš tam pupenec (to je jediná burina, ktorú sa mi nedarí držať na uzde mechanicky - v trvalých porastoch:mee:)
2) Bojom proti burine tráviš 60% bdelého stavu:cool:
3) Tvoja záhrada je totálne zelená (bez rozlíšenia významu zelene -úžitková - okrasná - nežiadúca):)
4) Poznáš nejakú neznámu metódu. (ja stále hovorím o pupenci a podobných - kozonoha, bodliak, aj vlkovec, pričom máš v susedstve nekonečný zdroj zásoby ďalších rastlín a semien). V tom prípade nebuď škrob, a podeľ sa o ňu;)
Inak s tebou súhlasím ohľadom použitia chémie v záhrade. Striekam čo najmenej a dľa možnosti (ktorých je :mee: veľmi málo) šetrnnými prípravkami.

Áno, poznám jednu neznámu metódu a tou je permakultúra a mulčovanie :). Voľné plochy pokosím a záhony či už zeleniny alebo trvaliek a okrasných kvetov mulčujem. Jednoročné a vytrvalé buriny sú tu preto, aby nimi príroda pokryla narušenú pôdu, zakryla ju zeleňou a tým pripravila miesto pre vyššie rastliny, trvalky a stromy. Navyše človek neustálym okopávaním pôdu narušuje, prevzdušňuje a tým sa neustále dostávajú semená burín na povrch a potom klíčia. Takže kým sú rastliny mladé, treba ich okolie dostatočne zamulčovať (ale nie burinami, ktoré by sa tam mohli vysemeniť). Tým v pôde udržíme vlahu, ochránime ju pred letnými horúčavami, zamedzíme rastu rôznych burín, a pri rozklade mulču dodáme pôde potrebné živiny. Toto mulčovanie je potrebné iba dovtedy kým nami pestované rastliny dostatočne nenarastú, nezosilnia a navzájom sa neprepoja. Potom už mulčovanie nie je potrebné, pretože buriny medzi silnými rastlinami v prepojenom záhone nemajú šancu. Takto to robila príroda od nepamäti, a takto to aj funguje. S pupencom máš pravdu. S tým mám aj ja problém, je veľmi vytrvalý, ale zatiaľ som chémiu nemusel použiť. Na voľných kosených plochách mi nevadí, ale kde prerastá do záhonov, tam vie spraviť veľkú neplechu. Takže tam sa ho snažím vytrhnúť kým je malý. Ak proti nemu nájdem nejakú dobrú metódu, tak dám vedieť. :). Inak záhradu mám 20km od domu, takže denné okopávanie neprichádza do úvahy ;). Aj k tomu permakultúra postupne vedie, aby bola záhrada časom bezúdržbová, alebo len minimálne, a aby sme sa nestali jej otrokom v neustálom okopávaní a vytváraniu ziskov pre chemické závody a ničením prírody jedmi. Ale samozrejme potom sa človek musí rozlúčiť s modernými a "mŕtvymi" záhradami typu golfového ihriska ohraničenom tujami, (ktoré sú skôr umeleckým dielom s naaranžovanými rastlinami, než živou záhradou), ktoré sa pri 2 týždňovej dovolenke začnú prebúdzať k životu a meniť na divočinu.
Inšpiratívna bola pre mňa stránka www.ekozahrady.com, aj keď divočinu mám rád v prírode a nie v záhrade, tá má človeku prinášať radosť, oddych a potešenie nie len z jedlých rastlín, ale aj z okrasných kvetov a kríkov.
pavol54
26.05.10,10:52
Neviem čo bolo na tom neužitočné že som upozornil na pravdivé skutočnosti
Napríklad defoliant Agent orange bol základom pre väčšinu desikantov a totálnych prípravkov na likvidáciu zelene,
Plynovanie obilia sa vykonáva tým istým prostriedkom ako likvidácia ľudí v koncentrákoch.
To len pre ilustráciu
Okrem iného aj v televízii na to dokázali pred pár dňami upozorniť v súvislosti s ochranou ovocia
Adriana Boudná
03.06.10,07:45
Mala by som zaujem o tu rastlinku hľadám ju už dlho no zatiaľ som ju nenašla. Používam ju pri koníkoch, je to veľmi liečivá rastlinka čo sa týka veľmi škaredých hnisavých ranách. Kľudne si ju prídem vykopať.
aviator
03.06.10,15:26
Neviem čo bolo na tom neužitočné že som upozornil na pravdivé skutočnosti
Napríklad defoliant Agent orange bol základom pre väčšinu desikantov a totálnych prípravkov na likvidáciu zelene,
Plynovanie obilia sa vykonáva tým istým prostriedkom ako likvidácia ľudí v koncentrákoch.
To len pre ilustráciu
Okrem iného aj v televízii na to dokázali pred pár dňami upozorniť v súvislosti s ochranou ovocia
VŠETKY PODOTÝKAM VŠETKY CHEMICKÉ PROSTRIEDKY sú pôvodne vyvinuté ako zbrane........
Toto bolo neužitočné a som presvedčený, že aj nepravdivé. Napríklad ako herbicídy sa používajú častokrát fytohormóny - regulátory rastu. Vypiť by som to nechcel ale fytohormón asi nebol vyvinutý ako zbraň.
Nič v zlom.
pavol54
03.06.10,18:03
VŠETKY PODOTÝKAM VŠETKY CHEMICKÉ PROSTRIEDKY sú pôvodne vyvinuté ako zbrane........
Toto bolo neužitočné a som presvedčený, že aj nepravdivé. Napríklad ako herbicídy sa používajú častokrát fytohormóny - regulátory rastu. Vypiť by som to nechcel ale fytohormón asi nebol vyvinutý ako zbraň.
Nič v zlom.
Presvedčenie ešte neznamená istotu,
pred vyše dvadsiatimi rokmi som čítal štúdiu o možných zbraniach vtedy som povedal že som presvedčený že je to fantasmagória a dnes by som za vtedajšie presvedčenie ruku do ohňa nedal, ale to nie je debata pre túto tému
aviator
03.06.10,18:11
Presvedčenie ešte neznamená istotu,
pred vyše dvadsiatimi rokmi som čítal štúdiu o možných zbraniach vtedy som povedal že som presvedčený že je to fantasmagória a dnes by som za vtedajšie presvedčenie ruku do ohňa nedal, ale to nie je debata pre túto tému
mimotemyNerád používam silné slová / všetky, nikdy /. Poprosím zdroj, ako aká zbraň bol vyvinutý MCPA. :D
ubka
03.06.10,19:50
Na záhradke motykou a rukami, ak ju nemáš aspoň 10 árovú.
Motyka veľmi nepomôže, teraz pri namočenej pôde možno ruky. Rastlina má totiž korene až 2 metre pod zemou, je nutné likvidovať každý kúsok, ktorý vyrastie nad zem, ale skutočne pomôže ideálne-cielene napríklad štetcom potrieť dva lístky herbicídom Rondop.
Dáša_
03.06.10,20:09
nepatrí náhodou táto rastlina medzi invazívne druhy?
Silvernola
04.06.10,04:52
nepatrí náhodou táto rastlina medzi invazívne druhy?
Nie, patrí medzi pôvodné druhy a je skôr na ústupe. Vyžaduje teplé vlhké pôdy (čiže po dnešku sa možno opätovne rozšíri:mee:)