misin
20.05.10,21:28
dobry vecer,
rad by som si zosumarizoval ciastkove info z viacerych porad.
Manzelka konci rodicovsku dovolenku. Bola na nej suvisle cca 5,5 roka. Do 7.dni od ukoncenia (t.j. od dovrsenia 3.roku veku mladsieho potomka - predpokladam, ze ziadne avizo nedostane) by sa mala prihlasit na Urade prace. Pred nastupom na RD nepracovala, nemala pracovny pomer.
1.Potrebuje teda najskor na UPSVaR dostat v nejakych dverach potvrdenie o ukonceni RD a potom v nejakych inych dverach sa zaregistrovat ako nezamestnana?
2.Ma este nejake ine povinnosti s registraciou, alebo je to vsetko?
3.Su potrebne pri tychto ukonoch nejake extra dokumenty (rodne listy deti a pod.)?
4.Ma narok na podporu v nezamestnanosti vo vyske 55% z minimalnej mzdy? Ak ano, na 6 alebo 8 mesiacov?
5.Je mozne poziadat o prevod agendy do ineho mesta aj v pripade, ak v tom inom meste nema trvaly, ani prechodny pobyt, ale byva tam?

za odpoved vopred dakujem!
p.
brčko
20.05.10,20:12
dobry vecer,
rad by som si zosumarizoval ciastkove info z viacerych porad.
Manzelka konci rodicovsku dovolenku. Bola na nej suvisle cca 5,5 roka. Do 7.dni od ukoncenia (t.j. od dovrsenia 3.roku veku mladsieho potomka - predpokladam, ze ziadne avizo nedostane) by sa mala prihlasit na Urade prace. Pred nastupom na RD nepracovala, nemala pracovny pomer.
1.Potrebuje teda najskor na UPSVaR dostat v nejakych dverach potvrdenie o ukonceni RD a potom v nejakych inych dverach sa zaregistrovat ako nezamestnana?
2.Ma este nejake ine povinnosti s registraciou, alebo je to vsetko?
3.Su potrebne pri tychto ukonoch nejake extra dokumenty (rodne listy deti a pod.)?
4.Ma narok na podporu v nezamestnanosti vo vyske 55% z minimalnej mzdy? Ak ano, na 6 alebo 8 mesiacov?
5.Je mozne poziadat o prevod agendy do ineho mesta aj v pripade, ak v tom inom meste nema trvaly, ani prechodny pobyt, ale byva tam?

za odpoved vopred dakujem!
p.

Len ťa poopravím, ak nie je zamestnaná, tak nečerpala rodič.dovolenku, ale len poberala rodičovský príspovok popri riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov. V takom prípade nemá nárok na podporu, lebo nebola poistená v nezam. aspon 3roky v posledných štyroch, ak si neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti.

Zaregistrovať sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie nie je povinnosť, ale jedna z možností.

moje otázky:
1. dala si prihlášku na soc.poistovnu podla trv.pobytu, aby bola dôchodkovo poistená štátom počas riadnej starostl. o dieťa do 6rokov? (aj na prvé aj na druhé dieťa, resp. dávala rodný list alebo nejako dokladovala druhé dieťa?)
2. mladšie dieťa ide do škôlky? odkedy?

Ak by dieťa nešlo do škôlky, ale sa on nadalej osobne stará, tak môže nadalej byť považovaná za osobu riadne sa starajúcu o dieťa do 6rokov, t.j. môže byť zdravotne a aj dôchodkovo poistná štátom. Prácu si môže hladať aj bez úradu práce. UPSVaR, odbor soc.vecí a rodiny, by jej mal doručiť rozhodnutie o odnatí rodič.príspevku od 1.-ého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci, kedy dieťa dovrší 3roky (ak nie je narodené prvého, to je inak po starom). S týmto papierom nech zájde na svoju zdr.poisťovnu aj s RL dieťaťa. Tam ukončia poistenie štátom z titulu poberania RP a bude poistencom štátu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6 rokov.

Ak sa zamestná alebo dieťa pôjde do škôlky alebo dovrši 6rokov, tak treba dať odhlášku do SP a nahlásiť to aj na ZP.

Vštky papiere nech si odkladá, napr. aj kopie prihlášky a odhlášky do SP.

5. myslím, že takáto možnosť nie je, treba v mieste trv.pobytu.
misin
21.05.10,19:51
ahoj,
dakujem za promptnu odpoved.
k Tvojim otazkam:
1. ano
2. pravdepodobne od septembra 2010, vek 3.rokov dovrsi v maji 2010.

mam este doplnujucu otazku - vo vztahu k podpore v nezamestnanosti.
Manzelka od 11.2001 bola sukr.hosp.rolnik, dobrovolne si platila do Fondu zamestnanosti, az do 8.2004, ked skoncila s SHR. Od 8.2004 bola nezamestnana do 12.2004, ked zacala poberat rodicovsky prispevok. Toto platenie (necele 3 roky) teda nema vplyv na pripadne priznanie podpory v nezamestnanosti, vsak?

dakujem,
p.
brčko
22.05.10,16:07
ahoj,
dakujem za promptnu odpoved.
k Tvojim otazkam:
1. ano
2. pravdepodobne od septembra 2010, vek 3.rokov dovrsi v maji 2010.

mam este doplnujucu otazku - vo vztahu k podpore v nezamestnanosti.
Manzelka od 11.2001 bola sukr.hosp.rolnik, dobrovolne si platila do Fondu zamestnanosti, az do 8.2004, ked skoncila s SHR. Od 8.2004 bola nezamestnana do 12.2004, ked zacala poberat rodicovsky prispevok. Toto platenie (necele 3 roky) teda nema vplyv na pripadne priznanie podpory v nezamestnanosti, vsak?

dakujem,
p.

nie nemá, ak sa z dobrov.poistenia odhlásila a dalej si ho neplatila. Nie je to v obd. 4ry roky späť.

ak dieťa nastúpi do škôlky až od 2.9.2010, tak ak sa o dieťa dovtedy stará ona, môže byť do 1.9.2010 dôchodkovo a aj zdravotne poistenáš státom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Potom musí dať do 8dní odhlášku a zaregistrovať sa najlepšie od 2.9. na UPSVaR, ak si nechce sama platiť zdrav.poistenie.