slavka124
21.05.10,11:32
banálna otázka, ale ako je správne slovom písať €, napr.: 0,36€= 36/100EUR alebo nula36/100EUR. dík
domenico.office
21.05.10,09:35
36/100 Eur.
slavka124
21.05.10,09:37
ďakujem, pekný víkend
pohodička
21.05.10,15:25
Ja si nie som istá, či správne používam dve a dva Eura. Ja si myslím, že správne je dve eura, ale málokedy to počujem alebo vidím, väčšinou sa používa dva. Mne to nejak nesedí, ja ho skloňujem v strednom rode ako mesto, ale už si nie som istá. Rozčuľujem sa, keď počujem pracovníčku OcÚ v rozhlase, keď pri každej relácii predajcov aspoň 10x zahlási dva eura a možno má pravdu ona - ak sa euro neskloňuje. Poradí niekto, čo je správne?
rodina1
21.05.10,15:50
Ja si nie som istá, či správne používam dve a dva Eura. Ja si myslím, že správne je dve eura, ale málokedy to počujem alebo vidím, väčšinou sa používa dva. Mne to nejak nesedí, ja ho skloňujem v strednom rode ako mesto, ale už si nie som istá. Rozčuľujem sa, keď počujem pracovníčku OcÚ v rozhlase, keď pri každej relácii predajcov aspoň 10x zahlási dva eura a možno má pravdu ona - ak sa euro neskloňuje. Poradí niekto, čo je správne?
Napr. aj tu:
http://slovensky.diskusneforum.sk/clanky/ako-spravne-sklonovat-slovo-euro/
http://vas.cas.sk/clanok/1725/viete-spravne-sklonovat-euro-pomozeme-vam-malou-tabulkou.html
http://www.edb.sk/cs/spravy/europenazenka-spravne-sklonovanie-slova-euro-a794.html
otázka
21.05.10,16:08
Euro je podstatné meno stredného rodu a skloňuje sa podľa vzoru mesto.
pohodička
22.05.10,17:59
Veľmi pekne ďakujem. Určite to pomôže viacerým poraďakom. Som rada, že táto téma bola otvorená.
Lubaba
22.05.10,18:17
Ja si nie som istá, či správne používam dve a dva Eura. Ja si myslím, že správne je dve eura, ale málokedy to počujem alebo vidím, väčšinou sa používa dva. Mne to nejak nesedí, ja ho skloňujem v strednom rode ako mesto, ale už si nie som istá. Rozčuľujem sa, keď počujem pracovníčku OcÚ v rozhlase, keď pri každej relácii predajcov aspoň 10x zahlási dva eura a možno má pravdu ona - ak sa euro neskloňuje. Poradí niekto, čo je správne?

správne je dve €
VieraPopluharova
22.05.10,18:41
správne je dve €

Nuz uradnicka OcU by si mala oprasit sklonovanie , ktore prikladam:
Ako ale ohýbať slovo euro tak, aby sme nepochybili, si ukážeme v nasledujúcej tabuľke:

euro koruna
singulár plurál singulár plurál
nominatív (kto, čo) euro eurá koruna koruny
genitív (koho, čoho) eura eur koruny korún
datív (komu, čomu) euru eurám korune korunám
akuzatív (koho, čo) euro eurá korunu koruny
lokál (o kom, o čom) eure eurách korune korunách
inštrumentál (s kým, s čím) eurom eurami korunou korunami

Vychádzajúc z predchádzajúcej tabuľky si môžeme uviesť zopár príkladov, ako správne používať (skloňovať) slovo euro v bežnej reči v porovnaní so slovom koruna:

euro koruna
jedno euro jedna koruna
dve eurá dve koruny
päť eur päť korún
sto eur sto korún

Odpoveď na prvotnú otázku, či slovo euro skloňovať, je kladná. Čiže áno, slovo euro sa v slovenčine skloňuje. Ak teda vyslovíme trinásť euro, pochybíme. Korektný je tvar trinásť eur.

Na záver ešte doplním informáciu, že znak eura € sa na počítači píše súčasným stlačením kláves CTRL, ALT a písmena E.