marmiko
21.05.10,13:36
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu.
Jedna moja znama, ktora zije s priatelom (nie su zosobaseni) kupili byt na hypoteku. Hypoteku vzali na neho (pretoze jej hypoteku neschvalili). Byt je napisany na neho no od zaciatku hypoteku splacala ona, do dnes je to okolo 25000eur, on nedal do bytu ani cent. Je mozne prepisat byt na nu, ak ona nema stale zamestnanie a byt banke vyplatit nemoze. Ako sa da postupovat, aby byt patril jej.
Velmi pekne dakujem za kazdu radu.
Pekny den.
Mária27
22.05.10,05:07
Najlepšie bude poradiť sa v banke. Ak ona splácala byt, nejaký príjem musela mať. Banky sú dnes ústretové, často zdôrazňujú, že klienti majú prísť a situáciu riešiť.
Ice dive
22.05.10,06:42
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu.
Jedna moja znama, ktora zije s priatelom (nie su zosobaseni) kupili byt na hypoteku. Hypoteku vzali na neho (pretoze jej hypoteku neschvalili). Byt je napisany na neho no od zaciatku hypoteku splacala ona, do dnes je to okolo 25000eur, on nedal do bytu ani cent. Je mozne prepisat byt na nu, ak ona nema stale zamestnanie a byt banke vyplatit nemoze. Ako sa da postupovat, aby byt patril jej.
Velmi pekne dakujem za kazdu radu.
Pekny den.
Je to dosť málo informácií na to aby sa dalo nejak relevantne poradiť...

záleží od konkrétnej situácie... keď priateľka nemá stály príjem, predpokladám, že nejakým spôsobom platí dane t.j. vie preukázať príjem napr. daňovým priznaním, t.j. mohla by požiadať o novú hypotéku na zostatkovú časť, resp. požiadať v banke, o prevod pôvodnej hypotéky na ňu... (kvázi priateľ by jej "papierovo" byt predal - to by však musel spolupracovať...)
Treba však zvážiť, podmienky pôvodnej hypotéky so súčasnými možnosťami na trhu, nakoľko môže byť výhodnejšie starú hypotéku predčasne splatiť, a zobrať si novú s lepšími podmienkami... veď keď už je časť bytu splatená tak bude predpokladám, žiadať o nižšiu sumu takže teraz by jej ju mohli aj schváliť...