Natka
21.10.05,11:54
Nemôžem nájsť zákon o povinnosti mať školenie pri používaní služobného motorového vozidla, či je to zamestnanec, konateľ, skrátka všetci, čo jazdia na služobnom aute. Sú tu na porade 3 príspevky o takomto školení, ale keď som pozerala do uvedených zákonov, tam to nie je. Viem, že to školenie by malo byť raz do roka. Prosím, poraďte.
Natka
24.10.05,09:44
Prosím o radu...
garter
24.10.05,09:48
Skús pozrieť vyhlášku č. 208 z roku 1991 Z. z. - možno tam to bude
urs
24.10.05,10:05
Ja som už niečo podobné hľadala, ale ozval sa tam len človek, ktorý robí tie biele kartičky. Tak, že som sa moc nedozvedela o opraktických veciac.
Monča
24.10.05,10:25
Asi máte na mysli školenie vodičov z povolania a vodičov referentských vozidiel v zmysle Zák. č. 330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení zák. č. 95/2000 a zák. č. 158/2001 Z.z. Keďže nie sú vyslovene povinné, ak neprihliadame na to, že v Zák. práce sú uvedené povinnosti zamestnávateľa, kde je uvedené, že zamestnávateľ dbá o pravidelné školenia, zvyšovanie kvalifikácie a pod. svojich zamestnancov, mnohé firmy od toho upustili. Hlavne štátna správa a akciovky však toto dodržujú. Takéto školenia môžu robiť aj autoškoly, samozrejme Vám musia vydať nejaké potvrdenie o absolvovaní (spomínané biele kartičky) a nejaký záznam zo školenia + prezenčnú listinu s Vaším podpisom. Čo sa týka spomínanej Vyhl. SÚBP a SBÚ č. 208/1991 Zb. o bezpečnosti práce a technických zariadení pri prevádzke, údržbe a opravách vozidiel, tá sa dotýka predovšetkým vodičov z povolania u nákl. automobilov, ktorí si sami robia aj opravy, napr. správy a údržby ciest tieto školenia vyžadujú, poľnohospodárske družstvá. Tieto školenia však môže prevádzať iba zariadenie, ktoré na to má oprávnenie napr. z bývalého ÚBP SR, dnes ich vydáva MPSVaR SR. Koncové číslo oprávnenia musí byť 08.
urs
24.10.05,10:37
Monča, ja som pôvodne pátrala preto, že niekto hovoril o vodičoch ktorí používajú vlastné motorové vozidlá na prac. cesty. Potom si uplatnia cesťák s paušálom. Mám takých, u nás sa to využíva. Len neviem či ich preškoliť, či to niekto môže kontrolovať, a ako, či sa to týka aj dohodárov. Takže úplne z praxe súkromníka.
Natka
24.10.05,10:47
Jeden môj známy mi povedal, že mali v práci ťažkú autonehdu, konateľ rozpráskal služobné auto a keď prišli policajti na miesto činu, vraj prvé čo si pýtali, tak tú "bielu kartičku", cestovný príkaz. Že keby nemali tieto veci v poriadku, tak že je veľký problém pri náhrade škody. Myslela som, že niekto s poraďákov má nejaké skúsenosti s tým školením.
Tweety
24.10.05,10:50
Netýka sa to iba profesionálnych vodičov?
bendži
24.10.05,10:54
Ja viem iba povedať z vlastnej skúsenosti, robila som v s.r.o.-čke a tam všetci povinne, ktorí používali referentské vozidlá, museli absolvovať toto školenie a mali sme tie biele kartičky...
karol.za
24.10.05,14:43
ak sa pozrieš na inzeráty autoškôl tam niektoré ponúkajú takéto školenia,podľa mňa je jednoduché osloviť nejakú autoškolu s týmto dotazom a oni odpovedia trochu odbornejšie ako my vedia koho sa to týka a aj podľa akého predpisu,ak sa nemýlim musia mať aj nejakú akreditáciu aby toto ,,preškoľovanie,,mohli vykonávať.
salka
03.10.07,10:58
Asi máte na mysli školenie vodičov z povolania a vodičov referentských vozidiel v zmysle Zák. č. 330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení zák. č. 95/2000 a zák. č. 158/2001 Z.z. Keďže nie sú vyslovene povinné, ak neprihliadame na to, že v Zák. práce sú uvedené povinnosti zamestnávateľa, kde je uvedené, že zamestnávateľ dbá o pravidelné školenia, zvyšovanie kvalifikácie a pod. svojich zamestnancov, mnohé firmy od toho upustili. Hlavne štátna správa a akciovky však toto dodržujú. .

...aké máte skúsenosti s "bielymi kartičkami" dnes, s odstupom dvoch rokov po uverejnení tohto príspevku?
Ja jazdím len na služobnom aute, 3x ma zastavili policajti a ani raz odo mňa bielu kartičku nepýtali; ako firma fungujeme 7 rokov, máme 3 autá a ešte sa nikomu nestalo, že by to niekto pýtal. Teraz keď sa tu prehrabávam a natrafila som na tento príspevok som zneistela, či zas niekde nerobíme chybu.
Vďaka