tetele
22.05.10,11:09
Pekný deň prajem všetkým. Potrebovala by som pomôcť s problémom, ktorý sa týka, chodbovej elektriky. Bývam v bytovke, ktorá sa nachádza na dedine. Skladá sa zo šiestich bytov . Z toho sú štyri 3-izbové a dve v strednej časti bytovky 2-izbové. Môj problém spočíva v tom , že bytovka je vykurovaná zemným plynom. Kvôly tomu sú na cirkuláciu vody čerpadlá ,ktoré nemajú samostatný elektromer , ale je zavedený do elektrických hodín na spoločné osvetlenie priestorov. Kedže patríme pod SBD, tak sa spotreba chodbovej elektriky sa rozpočítava na počet osôb v domácnosti a nie na byty. Sme 4-členná rodina a prišlo nám vyúčtovanie v sume 216eur, tak väčšinu čiastky platím ja, pretože v ostatných bytoch sú maximálne dvaja nájomcovia. Moja otázka znie : "Má SBD právo rozpočítavať spotrebu chodbovej elektriky na počet osôb,ak na chodbovú elektriku sú napojené čerpadlá?? Ak je osvetlenie spol. priest. bez čerpadiel rozpočitavaná podla osôb to pochopím. Ale ak sú tam čerpadlá nemala by byť potom rozpočítavaná spotreba podľa počtu bytov, alebo podľa rozlohy m2 ??
Dúfam, že ste pochopili otázku a že mi pomôžete. Ak mi radíte dohodu so susedmi tak to sa "nedá!"
Ďakujem..
Mária27
22.05.10,09:28
Je to skutočný problém, ktorý si však musíte vyriešiť v dome vy vlastníci a správcovi to nahlásiť.
Pokiaš budete mať spoločné hodiny, spravodlivejšie by to bolo, podľa môjho názoru, rozpočítavať podľa plochy bytu - ako kúrenie. Pri osvetlení sa spotrebuje tej elektriky oveľa menej.
sito
22.05.10,12:18
Správca je povinný zabezpečiť pre dom služby. Vo vašom prípade sa jedná o osvetlenie spoločných priestorov a vykurovanie bytov. Teda vykurovanie bytov zabezpečuje čerpadlami, ktoré sú napojené na jeden elektromer s osvetlením.

Správca si to zjednodušil tým, že rozúčtuje na jednotlivé byty všetky náklady za elektrinu ako za osvetlenie spoločných priestorov.

Treba požiadať správcu, aby tieto náklady rozdelil na dve časti, osvetlenie a vykurovanie. Časť za osvetlenie rozdelil podľa osobomesiacov a druhú časť pripočítal k nákladom na kúrenie a rozdelil ich podľa dohodnutého spôsobu rozdelenia nákladov na teplo v dome.

Ak tak nespraví, môžete požiadať súd, aby o veci rozhodol. Alebo sa zmieriť s tým, že správca si v dome robí čo vyhovuje jemu, nie vlastníkom bytov.
VieraHu
22.05.10,13:15
Mali by ste požiadať správcu o namontovanie nového elektromeru na prívod ku čerpadlám. Tak budete mať oddelené meranie. Ja som namontovala elektromer na prívod do práčovne, lebo neboli spokojní tí, čo tam neprali. Teraz si každý odpíše po praní stav elektromeru, zaplatí to čo spotreboval a zostatok ( elektrina na osvetlenie spoločných priestorov ) sa rozpočíta sa rozpočíta podľa osôb.
tetele
22.05.10,13:56
sito.... prebrala som to s nájomcami. Tvrdia že súhlas nedajú, pretože oni majú na tom zisk. SBD tvrdí že potrebuje podpis nájomcov že súhlasia. Ale ja by som chcela vymáhať sumu spätne len za seba ako samostatná jednotka . Mohla by som ??
tetele
22.05.10,14:22
VieraHu.....Na spoločnom účte máme len 38tisic. SK. Bez súhlasu nájomníkov nemôžem platiť zo spol. penazí na montovanie a kúpenie elektromeru. Len nový elektromer vyjde asi 10 000 SK. A s tým je problém, pretože SBD si účtuje vysoké peňažné položky. Susedov ústretových veľmi nemám .
sito
22.05.10,14:32
sito.... prebrala som to s nájomcami. Tvrdia že súhlas nedajú, pretože oni majú na tom zisk. SBD tvrdí že potrebuje podpis nájomcov že súhlasia. Ale ja by som chcela vymáhať sumu spätne len za seba ako samostatná jednotka . Mohla by som ??

Najprv si treba vyjasniť vlastnícke vzťahy. V bytovke je šesť bytov. Tie byty sú v osobnom vlastníctve bývajúcich v bytoch, alebo sú vlastníctvom SBD?

Ak sú vo vlastníctve SBD, SBD ako vlastník nepotrebuje súhlas nájomníkov.

Ak je SBD len správca domu, musí sa riadiť rozhodnutím väčšiny, to je štyri byty.

Tých 216 € je čo? Náklady za osvetlenie, preplatok, nedoplatok ročného vyúčtovania?
tetele
22.05.10,15:02
V osobnom vlastníctve má len 1 nájomca . Ostatní sme nájomníkmi SBD .
sito
22.05.10,15:40
Takže, v dome sú dvaja vlastníci. Jen má byt v osobnom vlastníctve a má jeden hlas. Druhý vlastník je SBD, ktorý ma päť hlasov, to je 83,33 %. Teda o všetkom rozhoduje SBD, nepotrebuje súhlas nájomníkov. Formálne na schôdzi môže byť individuálny vlastník proti rozhodnutiu SBD. Schôdze sa môžu zúčastniť aj nájomcovia, ak im to správca umožni, no nemôžu rozhodovať.

Za osvetlenie ročne 6 507 Sk., 216 €. Ako to vydokladovali?

Keď sú v ostatných bytoch po dvaja, celkové náklady by mali byť okolo 23 000 Sk. Pekné!

Asi ti neostane iná možnosť len nech o tom, že je to za osvetlenie rozhodne súd.

Kto je ten individuálny vlastník?
tetele
22.05.10,16:30
v jednom-dvojizbovom je jedna osoba-vlastník bytu
v jednom-dvojizbovom sú dve osoby
v dvoch troj-izbových sú po dve osoby
v jednom troj-izbovom je jedna osoba
v jednom troj-izbovom sú štyri osoby - my
V správach dávali podobný problém .Vraj chodbová elektrika je vedená ako miestnosti na podnikanie ak sa platí cez SBD. Cena elektriky je tým vyššia.
Zdokladovanie bolo v poriadku . Vyžiadali sme z SBD fotokópiu faktúry .
Len za prenájom elektromeru mesačne sme platili 1490 Sk. Ostatné bolo za spotrebu energie. Keby si niekto vzal na seba ako fyzická osoba platbu
energie možná by tarifa bola nižšia .Alebo nie??
sito
22.05.10,16:50
Isto by to bolo lacnejšie, ale či budú súhlasiť vlastníci a dodávateľ elektriny.

To nevyrieši problém s úhradou nákladov za elektrinu, ktorá zabezpečuje chod čerpadiel na zabezpečenie tepla v bytoch.

Vlastník SBD by mal povedať, príklad 30 % nákladov za osvetlenie, podľa osobomesiacov a 70 % na čerpadlá podľa spôsobu rozdelenia nákladov na kúrenie. V prípade, že nemáte pomerové meranie je to podľa m2.
VieraHu
22.05.10,18:37
VieraHu.....Na spoločnom účte máme len 38tisic. SK. Bez súhlasu nájomníkov nemôžem platiť zo spol. penazí na montovanie a kúpenie elektromeru. Len nový elektromer vyjde asi 10 000 SK. A s tým je problém, pretože SBD si účtuje vysoké peňažné položky. Susedov ústretových veľmi nemám .
Elektromer som kúpila od elektrární, repasovaný aj s certifikátom za 700.- Sk.
lubica_02
22.05.10,20:02
Mali by ste požiadať správcu o namontovanie nového elektromeru na prívod ku čerpadlám. Tak budete mať oddelené meranie. Ja som namontovala elektromer na prívod do práčovne, lebo neboli spokojní tí, čo tam neprali. Teraz si každý odpíše po praní stav elektromeru, zaplatí to čo spotreboval a zostatok ( elektrina na osvetlenie spoločných priestorov ) sa rozpočíta sa rozpočíta podľa osôb.
Myslím, že týmto by svoj problém nevyriešili, lebo platba za istič by navyšovala spotrebu el. energie, mohlo by sa stať, že tým by si zvýšili náklady na dodávku tepla viac ako by počítali. Lepšie by bolo dohodnuť rozpočítať spotrebu el. energie podľa priemernej spotreby čerpadla , toto dať do nákladov za dodávku tepla ( dá sa to pekne zistiť aj sledovaním spotreby mimo vykurovania ) a tým by zistili približnú spotrebu na osvetlenie a tento náklad rozpočítať podľa počtu osôb bývajúcich v byte. Je to len moj názor, myslím, že lepšie dohodnuť sa ako platiť zas niekomu za niečo.
sito
23.05.10,03:53
Ideálne by bolo, keby sa vlastníci dohodli a dodávateľ elektriny by súhlasil istič, elektromer previesť na individuálneho vlastníka, prípadne nájomníka, s tým, že všetci budú prispievať na jeho úhradu nákladov. Vždy je to určité riziko pre toho kto si to vezme na starosť, že ostatní mu prestanú prispievať a náklady bude uhrádzať on, aj prípadné penále. Ale zasa má možnosť zrušiť odber a všetci budú bez svetla a kúrenia.

Dohodnúť sa na rozdelení nákladov na osvetlenie a na čerpadlá. Nie je to také jednoduché ako píše Ľubica. Keď sa nekúri je vonku dlhšie svetlo, menej sa používa osvetlenie. Keď sa kurí, je vonku kratšie svetlo a viac sa používa osvetlenie. Skôr by som podľa počtu žiaroviek a predpokladaného počtu zasvietení, alebo podľa príkonu motorov čerpadiel. Dohoda je možná.

Ale ako napísala tetele:

Ak mi radíte dohodu so susedmi tak to sa "nedá!"
Laco-monter
23.05.10,06:04
Takto ako píšete, že čerpadlá na cirkuláciu sú napajné z okruhu chodbového osvetlenia , je proti normám a predpisom !

El.okruh svetelný je určený len na osvetlenie, na pohon čerpadla musí byť SAMOSTATNÝ okruh istený ističom min.10 A

Takže prerobiť !
sito
23.05.10,08:43
Takto ako píšete, že čerpadlá na cirkuláciu sú napajné z okruhu chodbového osvetlenia , je proti normám a predpisom !

El.okruh svetelný je určený len na osvetlenie, na pohon čerpadla musí byť SAMOSTATNÝ okruh istený ističom min.10 A

Takže prerobiť !

Laco, ak sú bojové podmienky, ako v ich dome, každý bojuje za svoj okruh. Istotu im nedá ani istič 100 A

Nie im tak ty, rozkážeš!
tetele
23.05.10,17:16
Dobrý večer ..Dnes sme mali schôdzu ako nájomníci . Neostáva mi nič iné iba skúsiť zobrať na svoje meno energiu. Dúfam že mi budú prispievať na elektriku.
Každý podpísal súhlas aj výšku mesačnej platby. Zaujimavé je že domovníčka bola v elektrárňach a vypočítali jej menšie platby ako teraz. Vraj to je na fyzickú osobu lacnejšie ako cez podnik. Skúsim 1 rok a uvidím. Súhlasili aj, že sa bude rozpočítavať na byty. Uvidíme za pokus to stojí pretože inú alternatívu nemám.
Aspoň nie v tejto chvíly.Uvažujem na samostatnom kúrení. Ďakujem za pomoc !! :):):)
sito
24.05.10,05:24
Vždy tvrdím, že keď sa chce, tak sa dá. O rok sa pochvál, alebo :mad:... ;) :)
tetele
24.05.10,14:53
Uvidíme. Dala som skontrolovať istič pred hodinami. Máme 100 A . Už je aj žiadosť na SBD na výmenu. Už len dohliadnuť aby dali dobrý.