Cyros
22.05.10,12:29
Chcel by som Vás požiadať o radu. Mám úzky pozemok a sused má pol metra od hranice pozemku škaredú hospodársku budovu. Nemá na nej ani okapy, takže náter by pomohol len na čas. Uvažoval som nad brečtanom, ale asi by nesúhlasil aby mu stavba obrástla z mojej (severnej) strany. Ďalšia možnosť by bola postaviť na hranicu pozemku pletivo a nechať brečtan nech rastie na ňom, neviem však či by sa mu chcelo štverať sa po pletive. Uvažoval som aj nad tujou mlyňankou, tuje však zaberajú dosť veĺa miesta, dosť by zúžii pozemok, navyše sa bojím aby ich nepolámal sneh z tej susedovej stavby. Ako by ste to riešili vy ? Foto je v prílohe.
arizona
22.05.10,10:41
Danielle369
22.05.10,10:50
Moj švagor mal tiež taký škaredý susedov plot a natiahol tam také rákosie..to sú také trstiny pospájané a kúpil to myslím v Baumaxe a ešte na ten plot povešal staré kolesá ( volakedy boli také vozy)...Kolesá má tam tri a medzi kolesá ešte upevnil hrantíky s muškátmi...škoda že nemám foto, je to velmi pekne urobené a po škaredom plote ani chýru

u nás sa tie trstiny volajú palach...dávalo sa to volakedy aj hore pri stavbe plafonu...
KEJKA
22.05.10,11:09
my sme dali kari rohože - tri a zasadili tahavé rastlinky. Máme to už 6 rokov - povodne sme to chceli len dočasne.
Cyros
22.05.10,11:20
No vyzerá to pekne tá treláž, neviem však čo by s tým narobil padajúci sneh zo strechy
lavanda
22.05.10,14:34
Presne viem, čo urobí padajúci sneh, máme tento problém so susedmi, že sneh z ich strechy mi permanentne láme všetky kríky, čo máme posadené pozdĺž hranice pozemkov, prípadne tie menšie zasype kopami, ktoré sa na jar nie a nie roztopiť, takže tie menšie kríčky sú pod nimi udusené a zdeformované. My máme v záhrade treláž s brečtanom, na začiatku sme mu trochu pomohli, vyväzovali sme vetvičky, potom sa už sám chytil a preplietal, vyzerá to dobre a cez ten brečtan nič nevidno, ale pri tuhšej zime namŕzajú konce a na jar ho treba pristrihnúť, ale potom zas obrastie. Ak treláž, tak odporúčam urobiť hore malú sedlovú striešku z nejakých latiek/drevených šindľov, aby nasmerovala sneh do bokov a nie na rastliny.
hubatá
23.05.10,04:38
Asi fakt len nejakým brečtanom alebo psím vínom (to rastie rýchlejšie)
wabi
23.05.10,11:32
Treba brať do úvahy, že ak tam dáte čokoľvek z dreva a trstiny, tak pod vodou pri daždi a snehom v zime sa životnosť akéhokoľvek neživého materialu organického pôvodu, či drevo či trstina značne zníži.
Striešku tam nad to je ťažko dať, pretože by všetku vodu nasmerovala pod základy susedovej chatky a tá by riadne vlhla a iste by s tým nesúhlasil.
Mohla by to vyriešiť rína, ktorú by ste susedovi na vlastné náklady urobili a za odmenu si potom po dohode zo susedom do sudov zachytávali dažďovú vodu. Ak však nie ste zástancom využitia dažďovej vody, a nechcete do toho investovať tak je to bezpredmetné, zároveň s tým však pri tak vlhkom prostredí zabudnite na trstinu a drevenné konštrukcie.
Čo však je nevýhodou pre mŕtve drevo je pre akékoľvek popínavky výhodou, pretože majú dostatok vlhka a budú dobe a rýchlo rásť.
Ak chcete prirodzene niečo stálezelené, zužuje sa nám výber na brečtan, akébiu, alebo niektorý s lomicer alebo potom niečo opadavé a toho je viac, ale v zime to nepomôže.
Dobrá správa, že pletivo je dostatočnou oporou aj napríklad pre brečtan, čo sa dá vidieť na mnohých miestach na Slovensku keď človek chodí s otvorenými očami...
Danielle369
23.05.10,12:32
Ale kedže má úzky pozemok tak ten brečtan zaberie dosť miesta..mám velký pozemok a na dvoch plotoch mám nasadený brečtan a poviem vám aj ked sa pravidelne strihá tak zaberie miesto. Ja by som ho poprosila nech si dá stenu do poriadku a ked nie natiahla by som mu na tú stenu palach. Je to estetické,lacné a pozemok sa nezúži. A sused nech podakuje a ked bude chcieť tak aj polovicu na to prispeje.
Cyros
23.05.10,14:28
Hmmm, čo je to palach ?
Danielle369
23.05.10,14:38
Už som sa aj muža pýtala ako sa to správne slovensky povie..on tvrdí že palach odjakživa pozná len palach
Na strope je palach (omietka, trstina, )
Táto trstina je pozväzovaná ..kúpiš to taký bal a to by sa rozmotalo na tú stenu.
Cyros
23.05.10,14:57
Ale kedže má úzky pozemok tak ten brečtan zaberie dosť miesta..mám velký pozemok a na dvoch plotoch mám nasadený brečtan a poviem vám aj ked sa pravidelne strihá tak zaberie miesto. Ja by som ho poprosila nech si dá stenu do poriadku a ked nie natiahla by som mu na tú stenu palach. Je to estetické,lacné a pozemok sa nezúži. A sused nech podakuje a ked bude chcieť tak aj polovicu na to prispeje.
Aha, to sú tie trstinové rohože. Ale ak by som ich natiahol na susedovu stavbu, obávam sa že by mu omietka pod nimi vlhla. Nemá tam rýne, aj teraz je stena v daždi mokrá, ale aspoň to po daždi uschne. Tie trstinové rohože sú síce pekné, ale po 2 rokoch ak sú vo vlhku sú zrelé na výmenu.
Danielle369
23.05.10,15:14
švagor to urobil takto. Na ten škaredý múr natlkol hmoždinky a do toho klince a palach nepriliehal tesne na stenu ale bola tam medzera...On to tam má už piaty rok a jasné že to zmenilo farbu na tmavohnedú ale ináč žiadne poškodenie a takisto tam nie je rýna..škoda že nemám foto, bol by si prekvapený ako pekne to urobil.Aj tie kolesá z voza také velké drevené tam utvárajú pekný dojem...
220870
23.05.10,15:27
Hmmm, čo je to palach ?
Rákos.My sme tam nasadili brečtan.Máme takmer identickú stavbu od susedov.
Danielle369
23.05.10,15:36
http://2.bp.blogspot.com/_l-Twa0B0ET0/SgrEJP_pFdI/AAAAAAAAAS8/YrktgQ_dxWo/s400/juniperus+2.jpgtu som nasla ten palach na nete....
Cyros
23.05.10,15:38
švagor to urobil takto. Na ten škaredý múr natlkol hmoždinky a do toho klince a palach nepriliehal tesne na stenu ale bola tam medzera...On to tam má už piaty rok a jasné že to zmenilo farbu na tmavohnedú ale ináč žiadne poškodenie a takisto tam nie je rýna..škoda že nemám foto, bol by si prekvapený ako pekne to urobil.Aj tie kolesá z voza také velké drevené tam utvárajú pekný dojem...
Ak by si zohnal foto budem rád. Kolesá z voza by som zohnať vedel. Ešte ma napadlo (ak by s tým sused súhlasil)....čo tak dať tam ten palach a zároveň nasadiť brečtan ? Efekt by bol okamžitý a ak by sa brečtanu zapáčilo štverať sa po tom rákosí tak než to rákosie zostarne prekryl by ho brečtan.
arizona
23.05.10,16:59
Ak by si zohnal foto budem rád. Kolesá z voza by som zohnať vedel. Ešte ma napadlo (ak by s tým sused súhlasil)....čo tak dať tam ten palach a zároveň nasadiť brečtan ? Efekt by bol okamžitý a ak by sa brečtanu zapáčilo štverať sa po tom rákosí tak než to rákosie zostarne prekryl by ho brečtan.
Aj brečtanu trvá pár rôčkov, pokým ti stenu prerastie ;)
alabut
24.05.10,04:42
Ja by som doporucoval okolo susedovej steny vykopat kanal, odvodnit do trativodu, nahadzat dom velke skaly, navrch mensie, aby stena nevlhla a zatial natiahnut maskacovu siet na stenu alebo zelenu siet, aka sa pouziva okolo tenisovych kurtov. Dalsia moznost je natriet stenu prijemnou farbou, kto ma talent aj s nejakym vyjavom (preto to odvodnenie okolo steny), alebo natiahnut stierku vo farbe domu. Kto ma cas, moze stenu ozivit zakomponovanou mensou mozaikou ... :-)
korela
27.05.10,13:14
Nedopustím na brečtan. Nerastie až tak pomaly, treba mu pomôcť, má rád "nohy" vo vode. Tak občas priložiť hadicu s vodou ku koreňom. Je stále zelený, je krásny ak počas zimy, dá sa tvarovať aj do výšky, šírky, bobuľami sa živia vtáky, peľom včely, ak ho necháte na niektorých miestach prirodzene vyrásť. A ešte sa v ňom zahniedzia vtáky.
Nezakrýva iba nepríjemné miesta, ale aj vytvorí súkromie. Jeden koreň na meter postačí. A prichytí sa na všetko.
Bionda
28.05.10,19:25
ja doporučujem pavinič - neničí steny, strechy, múry a pritom lezie a rýchlo....sú viac typov opadavé, neopadavé , my máme opadavý typ a v jeseni je krááásny červený, ale musím uznať dobre sa prispôsobuje a naozaj je rýchly rastom....
s rákosom nemám až tak dobré skúsenosti dosť podlieha počasiu, farba, korozia tých drotov.... už by som to nechcela, radšej sieťovinu nepriehľadnú a zelenú...:)
iv@n
01.06.10,13:38
ja mám presne takú istú stavbu od susedov, akurát že ten sused je normálny rozumný človek a ked sme sa prisťahovali, tak si tam dal sneholamy a okapy. žena tam nasadila brečtan a ten sa pekne ťahá po tom brizolite nahor.
nepúšťať vodu a sneh zo svojej strechy ku susedom by malo patriť hádam k slušnosti, čo ked ti tam budú behať cez zimu deti a padne im na hlavu pol metráku snehu.