brank0
22.05.10,13:29
Dobry den, potreboval by som poradit co mam robit. Pozical som so znamym 12 000eur cloveku ktory mal nakupit notebooky, dali sme peniaze dopredu, lebo tovar bolo treba objednat. Mame s nim spisanu zmluvu o pozicke overenu u notara. V den ked mal tovar dodat, zmizol. Na policii sme uz boli 2x vypovedat a stale nic. Informoval som sa uz aj u pravnika,ktory mi povedal ze to nie je trestny cin, ze je to len neplnenie si zavazkov voci veritelovi. Dotycny totiz je gambler, vsetko prehral, nic nema. Aj jeho rodina sa ho vzdala, nepovazuju ho za svojho syna ani nie su ochotny za neho nieco zaplatit (jeho otec je totiz aj sudca..) Neviem co mam robit, prisiel som uz o dost penazi, a nerad by som este investoval do pravnikov a exekutorov, lebo aby sud vydal platobny prikaz musim zaplatit na sude 6% z dlznej sumy. Ak mu nebude doruceny platobny prikaz do vlastnych ruk ( co je dost pravdepodobne ked sa skryva a mozno ani policajti nevedia kde je ), bude zacate pojednavanie, na ktore sa nemusi dostavit a moze sa odrocovat.... Je niaka moznost ako ziskat peniaze spat? Moze sa niako dlh dedit alebo vztahovat na jeho rodinu, ak ma nahlasene trvale bydlisko u rodicov? Alebo da sa tato zmluva nejako predat? Hned by som ju predal bez vahania keby to bolo mozne za polovicu, keby to niekto vedel vymoct v plnej sume. Mozem zaslat po dohode kto by potreboval vidiet tu zmluvu a vsetky potrebne udaje. Dakujem velmi pekne za odpovede a rady, som z toho nestatny, uz je to od novembra 2009 a stale sa nic nedeje.
danushka
22.05.10,11:46
Najlepšie by bolo, ak by ste navštívili niektorú advokátsku kanceláriu a požiadali o celkové zhodnotenie prípadu.
Pokiaľ Vám dlžník dlhuje peniaze a Vy máte doklad o tom, že ste mu ich vyplatili (ústrižok z poštovej poukážky, bankový prevod, ), mohli by ste teoreticky od dlžníka získať peniaze späť prostredníctvom súdu - podaním žaloby, za predpokladu, že pred súdom preukážete, že zaplatené peniaze boli pôžičkou a nie darom. Pokiaľ to preukážete a súd Vašej žalobe vyhovie, peniaze získate späť prostredníctvom exekútora, ktorý bude Vašu pohľadávku nútene od dlžníka vymáhať. V závislosti od výšky Vašej pohľadávky a veľkosti majetku dlžníka budete úspešná pri vymáhaní dlžnej čiastky. Konkrétne riziko, resp. efektivitu vymáhania Vám bude vedieť vyjadriť niektorá advokátska kancelária, ktorú oslovíte a vysvetlíte podrobnosti prípadu.
brank0
22.05.10,11:49
Doklad o tom nemam, peniaze dostal do ruky. A aj keby sud rozhodol, exekutor mu nema co zobrat, vazne nic nema. Preto vaham ci do toho investovat dalsie peniaze, sudu a exekutorovi, dalsich minimalne 1500 eur, ked z toho nic nemusi byt.
danushka
22.05.10,12:03
Doklad o tom nemam, peniaze dostal do ruky. A aj keby sud rozhodol, exekutor mu nema co zobrat, vazne nic nema. Preto vaham ci do toho investovat dalsie peniaze, sudu a exekutorovi, dalsich minimalne 1500 eur, ked z toho nic nemusi byt.

Naletel si podvodníkovi.
To, že Ti niekto podpíše zmluvu o pôžičke pred notárom ešte neznamená, že dotyčný v skutočnosti peniaze aj dostal.
Asi aj sám tušíš, že svoje peniaze regulérnou cestou už neuvidíš.
brank0
22.05.10,12:07
To mi je jasne, dufal som ale ze je este niaka moznost. Ostava mi najskor asi na to zabudnut..
danushka
22.05.10,13:09
To mi je jasne, dufal som ale ze je este niaka moznost. Ostava mi najskor asi na to zabudnut..

No ak mám byť úprimná, bála by som sa niekomu dlžiť takúto čiastku a žiť kľudne, že môj veriteľ zabudne;).
brank0
22.05.10,13:26
Jemu to ocividne asi nevadi. Uvidime co sa bude dat robit, este je v podstate cas do premlcacej doby. dakujem v kazdom pripade za radu.