kamoska1
22.05.10,19:08
Dnes som išla po tyždni na zahradu a aké ma čakalo prekvapenie?Všetky uhorky vonku mali 4 listy a boli prikrité s fóliou po cely čas od zasadenia,uschnuté.Všetky som ich vykopala a zasadila nové.Aj v skleníku to isté,šalátovky pekne vädnú jeden za druhým.Pytala som sa aj iných záhradkárov a všetci to isté,uhorky majú už vykopané.Stalo sa to aj niekde inde alebo len na Starej Turej je nova choroba?
Zita5
22.05.10,17:12
Stalo sa to aj v Nitre .Uhorky sú ako spálené .Musia sa vysadiť znovu .Nie je to len náš problém, ale aj problém susedov v okolí .

Neviem,neviem.........či to nie je sopka na vine ....;) už sa o tom začína polemizovať .Proste niečo je vo vzduchu .
tetrisss
22.05.10,17:26
Aj tu na juhu uhorky cosi spalilo, ale nie vsetky, a aj najmensie kvietky jahod su cierne ako po mraze, aj biely orgovan sa hodil do cierna a napr.aj zihlava je spalena, ale tiez len na niektorych miestach.
arizona
22.05.10,17:34
Aj ja mám uhorky "v čudu" :confused: .
Vysádzala som šalátové, vykapali behom 3-4 dní. Ešte sa mi to nestalo, myslela som, že je chyba u mňa...:mee::confused:
Zita5
22.05.10,17:41
Aj ja mám uhorky "v čudu" :confused: .
Vysádzala som šalátové, vykapali behom 3-4 dní. Ešte sa mi to nestalo, myslela som, že je chyba u mňa...:mee::confused:

Janka nie je chyba u Teba.To bude v niečom inom .My máme chytené aj hrozno , dokonca aj kôpor.
vierockak
22.05.10,18:05
tiež mám uhorky chytené a ožltli mi rajčiny .... tak som ich pekne okopala a uvidíme čo spravia
tina1
22.05.10,18:18
Tiez som vcera zistila, ze su napadnute uhorky, postriekala som ich roztokom z vapna a modrej skalice /5 l vody, 4 PL vapna, 1 PL modrej skalice/. Vyzera, ze uhorky preziju. Tymto roztokom som pre istotu postiekala rajciny aj hrozno. Susedove uhorky dnes boli uplne suche.
VieraPopluharova
22.05.10,18:19
Nuz dievcence, s nasimi uhorkami to dopadlo presne ako s Vasimi, hrozno taktiez, a dokonca i s niektorimy kvetmi a to som sa o to starala, aby sa mali ako v bavlnke.
Dnes som vysadila rajciny, papriku - tak uvidime co bude.
kamoska1
22.05.10,18:23
A to vapno má byť aké?Zo zahradkarskej predajne?Daj vedieť,či tie uhorky prežili po tom postreku.
mimo278
22.05.10,18:23
Aj nam uhorky pomaly hynu. uz ked sa predpestovavali postupne zacali uvedat. Vlahu mali akurat, skusili sme dat i do polotienu aby neboli spalene, ale nepomohlo. Rajciaky zacinaju od spodu zltnut tak uvidime ako to dopadne. Som z okolia Trencina takze nieje taky problem len u vas. :confused:
tina1
22.05.10,18:30
A to vapno má byť aké?Zo zahradkarskej predajne?Daj vedieť,či tie uhorky prežili po tom postreku.
Kupila som ho v stavivach. Musis ho rozpustit aj so skalicou a aspon 3x precedit cez sitko a pancuchu. Vcera som ich postriekala a dnes vyzerali, ze to pomohlo.
milka 60
22.05.10,19:28
Ja som od Prievidze a tiež som dnes stála ako obarená zo 100 koreňov mi zostalo 35 , ešte sa mi to nestalo , ked posadím nové- dokedy sa môžu sadiť? mám žlté dokonca aj cukety
VieraPopluharova
23.05.10,06:08
Ja som od Prievidze a tiež som dnes stála ako obarená zo 100 koreňov mi zostalo 35 , ešte sa mi to nestalo , ked posadím nové- dokedy sa môžu sadiť? mám žlté dokonca aj cukety

My sme skusili vysadit nove uhorky vcera, cukety idem este len sadit dnes, dufam, ze nieco z toho vyjde, ale takyto rok nepamätam, aby takto vsetko vyslo na skazu.
lusielaL
23.05.10,07:31
Ja myslim ze to je celoslovensky problem,môj nazor-na vine su tie caste dazde spolu s chladom,u nas pri NZ aj studeny vietor.
220870
23.05.10,07:42
Aj v Topoľčanoch nám dali uhorky zbohom.
Erika686
24.05.10,05:41
Tak to teda ziram.Ja som paradajky vysadila von asi pred dvoma tyzdnami, listy odspodu zltnu a vobec nesilneju, su take nejake nijake,ale kvitnu. Po ine roky su krasne. A ani do vysky nejak nejdu.Chystam sa vysadit aj uhorky, no ked vas tu citam, tak neviem...snad sa to pocasie konecne umudri. A to sme na vychode, okolie PO.
veva..
24.05.10,17:47
Ja som uhorky sadila na 2x. Prvé sú v poriadku, pekne rastú a tie druhé úplne zoschli. (Púchov)
Nina258
26.05.10,17:59
aj v okolí Trnavy uhorky poschli, voda sa leje a leje, myslím, že v tom je chyba, sú zaliate, nie je kedy prevzdušniť pôdu, veď stále prší
durisovad
26.05.10,18:18
Predpestovala som uhorky na parapete, pred dvomi tyzdnami som ich vysadila na zahradu, lebo uz boli velke cca 25 cm a kvitli. Dnes z nich nezostalo vobec nic, vsetky vykapali. Pocula som, ze za to mozu sirne dazde, ktore boli sposobene vybuchom tej sopky. Nasadila som nove, som zvedava, ci z nich nieco bude, ale pre istotu hladam v obchode nakladane uhorky v akcii a postupne ich budem nakupovat.
milláčikk
26.05.10,18:23
aj v okolí Trnavy uhorky poschli, voda sa leje a leje, myslím, že v tom je chyba, sú zaliate, nie je kedy prevzdušniť pôdu, veď stále prší

Ja som mal kedysi kapustu.
Pršalo toľko, až zostali holé hlúby a na nich guľa - kapustná hlava (aj to vonkajšie listy zväčša začernuté.
milláčikk
26.05.10,18:25
Predpestovala som uhorky na parapete, pred dvomi tyzdnami som ich vysadila na zahradu, lebo uz boli velke cca 25 cm a kvitli. Dnes z nich nezostalo vobec nic, vsetky vykapali. Pocula som, ze za to mozu sirne dazde, ktore boli sposobene vybuchom tej sopky. Nasadila som nove, som zvedava, ci z nich nieco bude, ale pre istotu hladam v obchode nakladane uhorky v akcii a postupne ich budem nakupovat.

Tie boli kedysi v Krušných horách.
Urob pokus - obetuj jednu črepníkovú kvetinu :
- ochlaď
- zalievaj / zatápaj
- uvidíš:).
Ani fúkať nemusíš.
durisovad
26.05.10,18:32
Mozno mas pravdu, ale skusat to nebudem, dost ma mrzia tie uhorky, nebudem na smrt odsudzovat chudak kvet.
milláčikk
26.05.10,18:35
Ja myslim ze to je celoslovensky problem,môj nazor-na vine su tie caste dazde spolu s chladom,u nas pri NZ aj studeny vietor.

Najmä ak vám takto napršalo :
judita1971
26.05.10,19:01
ja si myslím, že niečo bolo v tých dažďoch, uhorky tiež u nás uschýnajú, ale napr. ja som si všimla čerešňu, pred tými dažďami sme sa vytešovali aká bude pekná úroda, teraz keď sa na ňu pozriem, plody sú počerneté, všetko padá na zem, o marhuli už ani nehovorím.
rozborova
26.05.10,19:33
ja si myslím, že niečo bolo v tých dažďoch, uhorky tiež u nás uschýnajú, ale napr. ja som si všimla čerešňu, pred tými dažďami sme sa vytešovali aká bude pekná úroda, teraz keď sa na ňu pozriem, plody sú počerneté, všetko padá na zem, o marhuli už ani nehovorím.
Aj u nás je všetko čierne,nebude z ovocia nič,hnijú už aj jahody.
durisovad
27.05.10,15:13
Co neponicili dazde, to zeru slimaci. Dnes som ich prestrihla vyse sto.
Fellini
27.05.10,16:06
Ja mám v keli priesady paprík, vyschli. A na slimáky najviac zaberá jednoduchý recept - treba ich posoliť. Znie to bosorácky, ale slizniaky z toho vyschnú tiež:-)))
pavol54
27.05.10,18:09
Co neponicili dazde, to zeru slimaci. Dnes som ich prestrihla vyse sto.
čo takto poupratovať pokosené a rozkladajúce sa zvyšky do kompostera
Silvernola
28.05.10,02:07
čo takto poupratovať pokosené a rozkladajúce sa zvyšky do kompostera
Prezradím ti novinku: Slizniaky žijú aj na živých rastlinách a schovávajú sa v trsoch a pod listami živých rastlín. Pri tejto enormnej vlhkosti naozaj nepotrebujú nejaké úkryty:cool:.
VieraPopluharova
28.05.10,04:51
Mozte robit co chcete proti slimakom, ja mam zahradku vyupratovanu ako zrkadlo a kam stupi tam slimak,potvory, zacali mi zrat vsetky jahody, ktore nezhniju tak tie zozeru slimaci, a najnovsie sa mi pistili i do kvetov.
Viem, ze su i uzitocny, ale ak ich je raz vela tak .....???
Manual
28.05.10,04:55
Použite Mesurol na slimáky
durisovad
28.05.10,05:40
čo takto poupratovať pokosené a rozkladajúce sa zvyšky do kompostera
Ziadne zvysky na zahrade nenechavam, slimaky zeru rastliny, ktore len vykuknu zo zeme.
kamoska1
30.05.10,12:43
Neviete niekto,kedy sa môžu uhorky čo najskoršie postriekať?Lebo už druhe maju dva listy a bojím sa,že mi ich zasa trafí....
durisovad
30.05.10,13:01
Ja by som povedala, ze ak chces striekat, to mozes rovno kupit v obchode, tie su urcite striekane. Ja davam prednost nestriekanej zelenine, aj ked jej je menej a nie je taka vystavna. Ale zato viem, co zjem, resp. zavarim.
kamoska1
30.05.10,13:46
Ja by som povedala, ze ak chces striekat, to mozes rovno kupit v obchode, tie su urcite striekane. Ja davam prednost nestriekanej zelenine, aj ked jej je menej a nie je taka vystavna. Ale zato viem, co zjem, resp. zavarim.
To nieje pravda,v obchode su postriekane a hned obrane na kšeft,lenže doma si postriekam na začiatku,alebo podla signalizacie a dodržim si lehotu.A zeleninu si nestriekam každu chvilu ako ked je na kšeft.Len pri velkom tlaku choroby.A to len vtedy,ak ju nezbieram ešte.
milláčikk
30.05.10,13:51
To nieje pravda,v obchode su postriekane a hned obrane na kšeft,lenže doma si postriekam na začiatku,alebo podla signalizacie a dodržim si lehotu.A zeleninu si nestriekam každu chvilu ako ked je na kšeft.Len pri velkom tlaku choroby.A to len vtedy,ak ju nezbieram ešte.

Čistá demagógia.

PS
Kúpila si aspoň raz a dala urobiť ROZBOR ???????????:D
pavol54
31.05.10,15:05
Teda za prvé, na každom postreku je uvedená doba po ktorej možno bezpečne používať ovocie a zeleninu po jej aplikácii spravidla má skratku AT
Za druhé každý slušnejší pestovateľ vedie podľa zákona ten si nájdi na uksup-e záznamy o použitých ochranných prostriedkoch a musí mať záznam o jeho poslednej aplikácii pred zberom.
osobne si myslím že malí pestovatelia sú oveľa nebezpečnejší ako veľkí, na druhej strane, taký kel bez postreku by som chcel vidieť, alebo karfiol plný vošiek alebo mory kapustovej.
pavol54
31.05.10,15:08
To nieje pravda,v obchode su postriekane a hned obrane na kšeft,lenže doma si postriekam na začiatku,alebo podla signalizacie a dodržim si lehotu.A zeleninu si nestriekam každu chvilu ako ked je na kšeft.Len pri velkom tlaku choroby.A to len vtedy,ak ju nezbieram ešte.
to sa nepozbiera samo, na to treba zberačov, a tí by asi neriskovali manipuláciu s čerstvo ošetrenou zeleninou.
pavol54
31.05.10,15:10
To nieje pravda,v obchode su postriekane a hned obrane na kšeft,lenže doma si postriekam na začiatku,alebo podla signalizacie a dodržim si lehotu.A zeleninu si nestriekam každu chvilu ako ked je na kšeft.Len pri velkom tlaku choroby.A to len vtedy,ak ju nezbieram ešte.
Čo to je "veľký tlak choroby"
milláčikk
31.05.10,19:17
Čo to je "veľký tlak choroby"

Povedme keď vošky(húsenice / hubovité choroby) zožerú viac ako 1/3 prírastku :D.
pavol54
01.06.10,13:07
No veď preto lebo choroby sú asi hniloby, plesne ,hubovité ochorenia, použité prípravky proti ním nie sú až také nebezpečné pre ľudský organizmus, horšie je to s prípravkami proti škodcom(hromadný výskyt vošiek nie je choroba), teda proti živočíchom, tam by som bol podstatne opatrnejší ,
kamoska1
01.06.10,15:09
Čo to je "veľký tlak choroby"
Veľky tlak choroby je napr.teraz signalizujú veľky tlak fytoftory (pleseň zemiakova).Mam zahradu v zahradkarskej oblasti,mame tam všetky možne choroby a virusy.Ak nepostriekam zemiaky aspom raz,ked je tlak choroby ako toto daždive obdobie,tak marna naša namaha:drahe semeno,sadenie,okopavanie,ohŕňanie...
pavol54
01.06.10,15:17
Veľky tlak choroby je napr.teraz signalizujú veľky tlak fytoftory (pleseň zemiakova).Mam zahradu v zahradkarskej oblasti,mame tam všetky možne choroby a virusy.Ak nepostriekam zemiaky aspom raz,ked je tlak choroby ako toto daždive obdobie,tak marna naša namaha:drahe semeno,sadenie,okopavanie,ohŕňanie...
Súhlasím, ale tlak choroby nemožno nazvať premnoženie pásavky, a o čom som písal v predošlej reakcii?
kamoska1
01.06.10,15:23
Súhlasím, ale tlak choroby nemožno nazvať premnoženie pásavky, a o čom som písal v predošlej reakcii?
Nie,tlak choroby nieje napr.pásavka alebo vošky.Je to plesne,bakteriove a septoriove škvrnitosti atď...Rozumieme si.
milláčikk
01.06.10,16:03
A čo takýto tlak (úúúúúúúúplne nepriaznivých podmienok)?
Silvernola
01.06.10,16:36
Súhlasím, ale tlak choroby nemožno nazvať premnoženie pásavky, a o čom som písal v predošlej reakcii?
Existuje aj pojem "tak škodcov"
pavol54
01.06.10,19:53
A čo takýto tlak (úúúúúúúúplne nepriaznivých podmienok)?
kedy si fotil moje polia? Alebo že by sa všade podobali?
pavol54
01.06.10,19:58
Existuje aj pojem "tak škodcov"
Použil som taký výraz keď ho ku mojej diskusii pripájaš?
220870
01.06.10,20:27
Ja som miesto zhnitých a usušených uhoriek zasadil ryžu.Nevie niekto poradiť ,ako sa to pestuje ďalej?
doktor01
01.06.10,20:36
Ja som uhorky sadila na 2x. Prvé sú v poriadku, pekne rastú a tie druhé úplne zoschli. (Púchov)
Stalo sa to aj známemu na Orave. Mrkva, petržlen, šalát a fazuľa prežili bez problémov ale uhorky a tekvice úplne zoschli.
Silvernola
02.06.10,03:12
pavol54, keby to na „tvojich poliach“ malo vyzerať takto, uznal by si, že pri silnom TLAKU ŠKODCOV treba proti nim zasiahnuť chemicky. Tu ide i živočíchy, ktoré sú v našej prírode introdukované, a teda prirodzených nepriateľov nemajú. Vďaka tomu sa to môže dostať až do takého stavu. A keby to mal byť tvoj jediná možnosť obživy, chemický zásah by si nezatracoval.
Ak ale ide o slabý výskyt, čo sa dá zvládnuť “ručne“, v tom s tebou súhlasím
kamoska1
02.06.10,15:08
Existuje aj pojem "tak škodcov"
Chcela si napisať "tlak škodcov?"
Taky pojem som nepočula,viem že sa použiva vyskyt škodcov,nalet motyľov a premnoženie škodcov.Ale sme v uhorkovej téme,tak sa vraťme k tomu,teraz hrozí silny infekčny tlak plesne uhorkovej,zemiaky a rajčiny.
Len som chcela dat veci a pojmy na pravú mieru.
Silvernola,tie foto čo si uviedla,tam je nutny chemický zásah,inak o všetko prídete.
horkoláčik
02.06.10,15:19
kedy si fotil moje polia? Alebo že by sa všade podobali?

Fotil včera.
A vyschne naskôr v júli (alebo aspoň pred jesennou orbou :D:D ).
Silvernola
02.06.10,17:08
Chcela si napisať "tlak škodcov?"
Taky pojem som nepočula,viem že sa použiva vyskyt škodcov,nalet motyľov a premnoženie škodcov.Ale sme v uhorkovej téme,tak sa vraťme k tomu,teraz hrozí silny infekčny tlak plesne uhorkovej,zemiaky a rajčiny.
Len som chcela dat veci a pojmy na pravú mieru.
Silvernola,tie foto čo si uviedla,tam je nutny chemický zásah,inak o všetko prídete.
Tlak škodcov je oficiálny fytomedicínsky pojem. Ak som niečo nepočula neznamená to, že to neexistuje. Vygúgli si. Mimochodom, očakáva sa silný tlak slizniakov. Aj proti nim asi bude nutné zasahovať aj pri uhorkách.
pavol54
02.06.10,18:08
Ja som miesto zhnitých a usušených uhoriek zasadil ryžu.Nevie niekto poradiť ,ako sa to pestuje ďalej?
viem, ale najprv povedz kedy si ju vysieval pred sadením, ako máš vyriešené zavodňovanie(okrem toho z neba) a odvodňovanie pozemku. ryža sa zberá klasickými obilnými kombajnmi v polovičke augusta, máš lúpačku?
pavol54
02.06.10,18:13
pavol54, keby to na „tvojich poliach“ malo vyzerať takto, uznal by si, že pri silnom TLAKU ŠKODCOV treba proti nim zasiahnuť chemicky. Tu ide i živočíchy, ktoré sú v našej prírode introdukované, a teda prirodzených nepriateľov nemajú. Vďaka tomu sa to môže dostať až do takého stavu. A keby to mal byť tvoj jediná možnosť obživy, chemický zásah by si nezatracoval.
Ak ale ide o slabý výskyt, čo sa dá zvládnuť “ručne“, v tom s tebou súhlasím
Myslíš si že mám viac možností obživy? Povedal by som dokonca že to mám komplikovanejšie ako bežný poľnohospodár, lebo sme prišli o desať a viac ročné výsledky práce.
pavol54
02.06.10,18:26
Takže sa ospravedlňujem všetkým diskutujúcim otvoril som si stránku uksup- u a tam sa používajú odborné výrazy, takže nie "tlaky" ale silný výskyt( ako chorôb tak aj škodcov) aby sme sa bavili trocha na úrovni spisovného jazyka.
lusielaL
02.06.10,19:04
Ja som len zvedava aka uroda bude z tych co som dosadzala asi pred piatimi dnami-a to som ich ledva zohnala,vraj stali rady pred zahradkarstvami a kazdy chcel len uhorky.
Silvernola
04.06.10,11:20
Na nejakej nemeckej stanici som zazrela príspevok pre záhradkárov. Odporúčali tam posilniť kondičku rastlín listovou výživou lignohumátom. Myslím, že tým sa nič nedá pokaziť.
Ako píšem inde:
Zjednodušene povedané: je to tekutý výťažok z kompostu. Obsahuje organické aj minerálne látky. Mnohé firmy ho dodávajú pod rôznymi obchodnými názvami a rôznymi pridanými živinami. Spoločné poznávacie znamenie - tekutina tmavohnedej farby, v obsahu nájdeš humínové kyseliny. Používa sa ako koreňové či listové hnojivo. Riedi sa asi na farbu silného (ako koreňové) alebo slabého (ako listové) čaju. Je použiteľný prakticky pre všetky rastliny.
kamoska1
04.06.10,11:39
Na nejakej nemeckej stanici som zazrela príspevok pre záhradkárov. Odporúčali tam posilniť kondičku rastlín listovou výživou lignohumátom. Myslím, že tým sa nič nedá pokaziť.
Ako píšem inde:
Zjednodušene povedané: je to tekutý výťažok z kompostu. Obsahuje organické aj minerálne látky. Mnohé firmy ho dodávajú pod rôznymi obchodnými názvami a rôznymi pridanými živinami. Spoločné poznávacie znamenie - tekutina tmavohnedej farby, v obsahu nájdeš humínové kyseliny. Používa sa ako koreňové či listové hnojivo. Riedi sa asi na farbu silného (ako koreňové) alebo slabého (ako listové) čaju. Je použiteľný prakticky pre všetky rastliny.
Ten lignohumat mam,môžem doporučit,je vyborny,zalievala som s nim rajčinovu plantu na okne a papriku zasadenu v skleniku.Rastlinky maju pekný koreňovy system a pekne po presadení rastu.Kupila som ho u nas v drogerii,lebo v zahradkarskych potrebach nevedeli čo to je.V tej drogerii sa venuju predajom zahradkarskych hnojiv a aj postrekov.
zuzulienkaxxx
24.06.10,05:04
Vie mi niekto poradiť s týmto problémom? Vo foliovniku každý rok pestujem uhorky. No teraz vobec nerastu, su male a žltnu. Pritom listy maju krásne zelené len tie plody su male a zožlnuté. Myslite, že je to tými daždami?
kamoska1
24.06.10,15:29
Vie mi niekto poradiť s týmto problémom? Vo foliovniku každý rok pestujem uhorky. No teraz vobec nerastu, su male a žltnu. Pritom listy maju krásne zelené len tie plody su male a zožlnuté. Myslite, že je to tými daždami?
Ja si myslim,že to môžu byť aj roztoče v pôde,to byva v sklenikoch a vo foliovníkoch.Aj mne to minuly rok robilo v skleniku,ale tento rok som pôdu pred sadením vydezinfikovala ,,previcur607SL.Treba ich aj prihnojovať.
renca 57
29.05.16,07:36
Tak tento problem s uhorkami mam aj ja, listy zelene, plody nerastu a zltnu, ma s tym niekto skusenost?
arizona
29.05.16,10:27
Tak tento problem s uhorkami mam aj ja, listy zelene, plody nerastu a zltnu, ma s tym niekto skusenost?
Staci si precitat prispevky v teme