sylvia74
22.05.10,20:43
.
pe.pe
22.05.10,21:33
Ahoj,

vyhláška 437/2009 o kvalifikačných predpokladoch v časti VIII. A bod 2 hovorí:

Kv. predpokladom je vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa:

v neučiteľských študijných programoch len na vyučovanie predmetov príslušného alebo príbuzného odboru, z ktorého
bola vykonaná štátna záverečná skúška, a doplnenie pedagogickej spôsobilosti

...ekonomické predmety, ktoré si vymenovala je možné považovať za predmety príslušného odboru (ekonomické stavebnícke predmety) ale aj za príbuzné ekonomické predmety (všeobecné základy ekonomiky a pod.).
Zrejme bude záležať na ochote vedenia školy pochopiť to, čo hovorí vyhláška.
pe.pe
23.05.10,12:15
Počkať, počkať...až po Tvojej reakcii zisťujem, že mi dačo nesedí:) Ty si síce napísala, že máš stavebnú fakultu, vymenovala si predmety ŠZS, ale nanapísala si odbor, v ktorom si ŠZS vykonala a ja som automaticky predpokladal, že ekonomický odbor. Ak by to bolo tak, platí to čo som uviedol. Ak máš ale odbor bez akéhokoľvek použitia slova "ekonomika" tak to bude horšie.
Neviem, či taký odbor existuje, vymyslím si "ekonomika stavebníctva". Príbuzný predmet, ktorý by si mohla učiť je potom aj predmet "Základy ekonomiky" "Riadenie v ekonomike" a pod.
pe.pe
23.05.10,16:30
Takže:
1. moja prvá odpoveď, kde som napísal, že moôžeš vyučovať eko predmety vychádzala z tvojho základného príspevku. V ňom si nenapísala, v akom odbore na Stavebnej fakulte si získala diplom. Napísala si akurát predmety ŠZS. Ja som si domyslel, že si skončila nejaký ekonomický odbor na fakulte, tak som Ti odpísal, ako som odpísal.
2. Tvoja prvá reakcia, či môže byť stavebníctvo príbuzné ekonomike, ma doviedla k tomu, že som si ešte raz a pozorne prečítal Tvoje zadanie a zistil som, že si nenapísala, v akom odbore si stavebnú fakultu ukončila. A tak som svoju odpoveď upravil v tom zmysle, že ak si neukončila odbor na stavebnej fakulte, ktorý je zameraný na ekonomiku, bude ťažké pozerať na Teba ako na kvalifikovanú pre učenie ekonomických predmetov.
3. Až v ďalšom príspevku uvádzaš odbor VŠ štúdia. Podľa neho je jasné, že ekonomické predmety učiť nemôžeš. Môžeš učiť predmety rovnaké alebo príbuzné odboru svojho VŠ, z ktorého si vykonala ŠZS.

Neprotirečím si, akurát som som urobil chybu v tom, že som Ťa nevyzval k doplneniu Tvojho št. odboru. Potom som nemusel riešiť fiktívnu otázku. Mea culpa.
pe.pe
23.05.10,16:42
Ahoj, ja som ti predsa napísala že mám stavebnú fakultu a v rámci nej mám štátnicu z predmetu ekonomika v stavebníctve a ďalšie dva predmety - pozemné staviteľstvo a technológia stavieb. Môj odbor na Stavebnej fakulte bol Technológia a riadenie stavebných procesov. Takže podľa teba stavebníctvo už nie je príbuzným odborom ekonomiky? Trošku si protirečíš v týchto tvojich dvoch odpovediach. Vyhláška - tá časť čo si mi napísal, predsa hovorí o príbuznosti odborov nie o presnom názve " ekonomika stavebníctva". Tak teraz si ma úplne doplietol a už ničomu nerozumiem.

Učiteľ A:
Ukončená VŠ: Stavebná fakulta
Odbor VŠ: Ekonomika stavebníctva
Učiť môže: ekonomiku stavebníctva (predmet píslušný k odboru VŠ štúdia), základy ekonomiky (predmet príbuzný k odboru VŠ štúdia)...

Učiteľ B:
Ukončená VŠ: Stavebná fakulta
Odbor VŠ: Technológia a riadenie stavebníctva
Učiť môže: technológiu stavebníctva (predmet príslušný), stavebné zariadenia (predmet príbuzný)...

Tiež som ale napísal, že záleží na tom, ako bude vedenie ochotné pozerať na Tvoje vzdelanie. Vyhláška jednoducho nedokáže absorbovať všetky súčasné odbory VŠ štúdia. Ja by som sa vedel chytiť časti názvu Tvojho odboru...riadenie stavebníctva a prihliadol by som k predmetu ŠZS, konkrétne k ekonomike.
pe.pe
23.05.10,16:46
Ďakujem za odopveď,ale prečo moji známy ktorý ukončili strojárske odbory a na vysvedčení majú ekonomiku v strojárstve, ekonomiku v poľnohospodárstve automaticky učia kvalifikovane ekonomické predmety, vedenie im to uznalo.

Tak potom vedenie postupovalo tak, ako by som postupoval aj ja...v predchádzajúcom príspevku na konci.
Je pravda, že tento bod vyhlášky je nešťastne formulovaný, pretože skutočne nereflektuje na súčasný stav a profiláciu absolventov najmä technických odborov. Naozaj záleží len na ochote vedenia prečítať si pozorne názov vyštudovaného odboru a prejsť si predmety ŠZS.
pe.pe
23.05.10,16:52
Asi ťa s tým veľmi otravujem, ale fakt sa už nemám na koho obrátiť, tak prepáč. Ale v ramci mojich predmetov som absolvovala veľa skúšok z ekonomiky, z mamažmentu, ekonomika firmy a iné a preto je v názve aj riadenie stavebných procesov. Nemôžem sa chytiť toho že je to príbuzne k ekonomike, riadeniu?

Nie, neotravuješ, pohoda. Veď práve rozmýšľam, ako sa toho chytiť. Napadlo mi...pozri ako je uvedený profil absolventa Tvojho odboru na fakulte, niekde na webe to musia mať. Profil absolventa totiž popisuje a približuje spôsobilosť a kvalifikovanosť absolventa. To by mohlo pomôcť.
pe.pe
23.05.10,18:17
Ahoj niečo som našla, môj odbor sa premenoval na Technológia a realizácia stavieb, skopírovala som ti to prosím ťa ak môžeš prečítaj si to a skús mi poradiť.
Študijný program 2. stupňa- technológia a realizácia stavieb

Všeobecná charakteristika

Absolventi inžinierskeho programu Technológia a realizácia stavieb dokážu pripravovať a riadiť výstavbu zložitých stavieb, riadiť stavebnú firmu, vykonávať výskum s vysokou mierou tvorivosti a samostatnosti. Dôraz sa kladie na to, aby absolvent získal hlboké znalosti v oblasti teórie technológie stavieb, vedel riadiť tím pracovníkov v oblasti prípravy a realizácie stavieb, bol spôsobilý samostatne viesť aj veľké projekty a prevziať zodpovednosť za komplexné riešenia. Absolvent je schopný uplatňovať a rozvíjať získané teoretické vedomosti, analyzovať systémy, optimalizovať postupy a riešenia. Absolventi štúdia sú schopní chápať a riešiť problémy na regionálnej úrovni pri práci v rámci VUC.

Uplatnenie absolventa

Pri ukončení 2. stupňa vysokoškolského vzdelávania sa absolvent programu uplatní pri príprave, realizácii všetkých druhov stavieb a súborov stavieb na vyšších a riadiacich úrovniach:

*

hlavný stavbyvedúci, hlavný stavebný dozor,
*

interdisciplinárny odborník v oblasti ekonomiky a riadenia stavebníctva,
*

vedúci inžinier stavebno-technologických projektov,
*

manažér kvality stavebnej firmy,
*

vedúci stavebných odborov v štátnej správe a samospráve
*

štátny stavebný dohľad a štátny dozor
*

manažér a koordinátor bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
*

koncepčný pracovník normotvornej činnosti,
*

koncepčný pracovník výstavby a regionálneho rozvoja,
*

odborník v oblasti expertíznej činnosti.

Teoretické vedomosti

Absolvent inžinierskeho programu Technológia a realizácia stavieb nachádza a prezentuje vlastné riešenia problémov pri príprave a realizácii zložitých stavieb a ich súborov. Je schopný tvorivo a koncepčne pracovať vo výskume a vývoji, posúdiť navrhované projekty z ekonomického hľadiska. Tvorivo aplikuje získané poznatky v praxi, kriticky analyzuje a posudzuje navrhované riešenia. Vychádza z princípov a praktík odboru, pričom preukazuje efektívne rozhodovanie v súvislosti s výberom a použitím metód, softvéru a iných výpočtových prostriedkov. Vie zavádzať zložité technické riešenia, používať moderné metódy a prostriedky pri riešení problémov.

Praktické schopnosti a zručnosti absolventov

Absolvent inžinierskeho programu získa schopnosť analyzovať variantné možnosti technologických procesov z pohľadu ich tvorivej aplikácie v zmenených okrajových podmienkach navrhovania, modelovania a optimálneho výberu. Vie kvalifikovane riadiť procesy zmien technológie z pohľadu vývoja, vyznačuje sa schopnosťou kritického úsudku v celom spektre problémov súvisiacich s kvalitnou, hospodárnou, bezpečnou a ekologickou výrobou. Vie pracovať na projektoch, ktoré zahŕňajú identifikáciu problému, analýzu a implementáciu rozsiahlych riešení súvisiacich s navrhovaním, zhotovovaním a riadením stavieb, pričom akcentuje jednotlivé aspekty kvality a ekonomiky. Počas štúdia získa skúsenosti pre prácu s relevantnými softvérmi, spôsobmi kontroly výsledkov a analýzou získaných údajov.

Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti

Absolvent inžinierskeho programu Technológia a realizácia stavieb dokáže pracovať efektívne ako jednotlivec, ako člen a ako vedúci tímu, identifikovať mechanizmy pre kontinuálnu vlastnú profesionálnu kariéru a učenie sa, udržiavať kontakt s vývojom vo svojej disciplíne, dodržiavať pri výkone povolania všeobecné zásady etiky a morálky.
Ďakujem Sylvia

Sylvia, vyznačil som pár faktov o Tvojom odbore, ktoré svedčia o Tvojom nielen stavbárskom, ale aj ekonomickom vzdelaní a kvalifikácii. Odporúčam vytlačiť profil absolventa, vyznačiť tieto fakty, ďalej vypísať z indexu všetky absolvované ekonomické skúšky, priložiť vysvedčenie o ŠZS, vyznačiť v ňom predmet "ekonomika stavebníctva" a zájsť za vedením s tým, že si si vedomá, že Tebou vyštudovaný odbor na prvý pohľad nepôsobí ekonomicky, ale ako pomoc prinášaš tieto materiály. Zdôrazni tiež, že dnešné odbory na VŠ sú veľakrát pomenované zavádzajúco.
Ak Ti vedenie nechce dať učiť ekonomické predmety preto, lebo nevie, či spĺňaš kritériá, malo by im to pomôcť. Ak majú iný dôvod, tak potom je ťažko radiť.
Dúfam, že všetko dobre dopadne! Držím palce!
biosenka
23.05.10,18:24
pe.pe, ak sa môžem spýtať (nechcem zbytočne zakladať novú tému), ak som na rozširujúcom štúdiu a robím si ďalší aprobačný predmet, som už kvázi kvalifikovaná? Alebo sa to už aspoň inak berie ako keď učím niečo nekvalifikovane a neštudujem? Lebo pôjdem na pohovor, tak či sa tým môžem aspoň trochu "predať" :-), ďakujem.
pe.pe
23.05.10,18:31
Áno, už si "kvázi" kvalifikovaná. Keby si začala vyučovať predmet, ktorý ešte len študuješ a vyučovala by si ho hoci aj v plnom úväzku, budeš zaradená ako samostatný ped. zamestnanec. Akurát, že do doby ukončenia štúdia nemôžeš vykonať atestáciu.
biosenka
23.05.10,18:42
To je super, ďakujem ti. Samostatný ped. zamestnanec znamená, že do úväzku by sa mi to rátalo ako že vyučujem kvalifikovaný predmet. Lebo som uvažovala, či by ma nedali do 9. tr. Kde by som to mohla v zákone nájsť? Dik.
zdenka131
23.05.10,19:06
pe.pe, ak sa môžem spýtať (nechcem zbytočne zakladať novú tému), ak som na rozširujúcom štúdiu a robím si ďalší aprobačný predmet, som už kvázi kvalifikovaná? Alebo sa to už aspoň inak berie ako keď učím niečo nekvalifikovane a neštudujem? Lebo pôjdem na pohovor, tak či sa tým môžem aspoň trochu "predať" :-), ďakujem.

Pokiaľ študuješ , nespĺňaš ešte požadované vzdelanie na aprobačný predmet , ktorý študuješ. Budeš ho spĺňať až po ukončení vzdelávania.
zdenka131
23.05.10,19:09
Áno, už si "kvázi" kvalifikovaná. Keby si začala vyučovať predmet, ktorý ešte len študuješ a vyučovala by si ho hoci aj v plnom úväzku, budeš zaradená ako samostatný ped. zamestnanec. Akurát, že do doby ukončenia štúdia nemôžeš vykonať atestáciu.

Kvalifikovaná bude až po skončení štúdia. Do tej doby bude nekvalifikovaná pre výučbu daného predmetu.
biosenka
23.05.10,19:14
Zdenka, ani ja, ani pe.pe nepoužil slovo kvalifikovaná, ale "kvázi" kvalifikovaná. Jasné, že som nekvalifikovaná pokiaľ neukončím vzdelanie, ja som chcela len vedieť ako sa na to pozerajú zamestnávatelia. Proste či je to plus alebo je im to jedno. Asi tak.
zdenka131
23.05.10,19:21
Samozrejme je to pre Teba plus. Zamestnávateľ to pozitívne hodnotí.

Chcela som poukázať iba na to, že do doby, kým neukončíš štúdium budeš zaradená ako nekvalifikovaná na výučbu študovaného predmetu. / 9. PT/
zdenka131
23.05.10,19:43
Zdenka, ani ja, ani pe.pe nepoužil slovo kvalifikovaná, ale "kvázi" kvalifikovaná. Jasné, že som nekvalifikovaná pokiaľ neukončím vzdelanie, ja som chcela len vedieť ako sa na to pozerajú zamestnávatelia. Proste či je to plus alebo je im to jedno. Asi tak.

Reagovala som na tento Tvoj príspevok, z ktorého sa dalo pochopiť, že počas štúdia budeš už kvalifikovaná.
Citujem: „ Samostatný ped. zamestnanec znamená, že do úväzku by sa mi to rátalo ako že vyučujem kvalifikovaný predmet. Lebo som uvažovala, či by ma nedali do 9. tr. Kde by som to mohla v zákone nájsť? Dik.“
pe.pe
23.05.10,19:46
Hej, napísal som, že môžeš v plnom rozsahu učiť ešte neukončený predmet. Chyba. Ale môžeš ho učiť, celkovo ako kvalifikovaná, ak budeš zároveň učiť svoje už aprobované predmety. Podľa 317-ky môže zamestnávateľ znížiť kvalifikačnú požiadavku na rozsah 1/3 týždenného úväzku, pokiaľ tak situácia vyžaduje.

Čiže ak budeš mať v úväzku 16 hodín svojich aprobovaných predmetov a 7 hodín predmetu, ktorý ešte len študuješ, budeš zaradená ako samostatná PZ, alebo aj s 1. atestáciou, ak ju už máš, za predpokladu, že zamestnávateľ využije uvedenú možnosť.

Určite je to však plus pre Teba, mať širšie uplatnenie.
biosenka
24.05.10,15:40
Áno pe.pe, toto som myslela, lebo jasné, že mám kvalifikáciu na iné predmety. A riaditeľ mi hovoril, že to musí byť nadpolovičná väčšina, takže myslím, že by mi stačilo aj 12 hodín kvalifikovaných predmetov odučiť. A ešte existuje aj výnimka ak sa nedá zabezpečiť kvalifikované vyučovanie predmetu.