dilla
23.05.10,00:34
Zdravím,

chcel by som sa spýtať ako postupovať v prípade ak vystavím faktúru na 100 euro a na účet mi príde 98 euro ... viac v príklade
Učtujem v pohode

Uvediem príklad

Predám tovar do Ceskej republiky na dobierku. Faktúru vystavím v eurách príklad suma 100 euro. Pošta dobierku doručí a 100 euro prepočíta podľa kurzu na čk resp. kupujúci zaplatí v čk. Následne mi peniaze pošlú na účet podľa ich kurzového lístka čiže by to bolo napríklad 98 euro.
Ako alebo čo je možné robiť? Resp. za objednávku/tovar som dostal zaplatené.

Otázka znie
1/ Mám faktúru meniť alebo ako postupovať?
2/ Môžem českému zákaznikovy fakturovať v eurách?

ďakujem za Vaše rady
babi2
23.05.10,04:57
Zdravím,

chcel by som sa spýtať ako postupovať v prípade ak vystavím faktúru na 100 euro a na účet mi príde 98 euro ... viac v príklade
Učtujem v pohode

Uvediem príklad

Predám tovar do Ceskej republiky na dobierku. Faktúru vystavím v eurách príklad suma 100 euro. Pošta dobierku doručí a 100 euro prepočíta podľa kurzu na čk resp. kupujúci zaplatí v čk. Následne mi peniaze pošlú na účet podľa ich kurzového lístka čiže by to bolo napríklad 98 euro.
Ako alebo čo je možné robiť? Resp. za objednávku/tovar som dostal zaplatené.

Otázka znie
1/ Mám faktúru meniť alebo ako postupovať?
2/ Môžem českému zákaznikovy fakturovať v eurách?

ďakujem za Vaše rady
Faktúru nemeníš. Na banke zaúčtuješ príjem 98 €, ideš cez "likvidácia" dáš zlikvidovať čiastočne a zlikviduješ čiastku, ktorá prišla na účet. Potom ideš do knihy vydaných faktúr, nastav sa na tú faktúru a dáš znovu "likvidácia" a je tam možnosť "likvidácia bez väzby" a dáš zlikvidovať zostávajúcu čiastku. Českému zákazníkovi môžeš fakturovať aj v eurách
m.hladka
23.05.10,06:05
Neviem, ako je to v pohode, ale ten postup ako uvádza "babi2" je asi skoro dobrý, ibaže rozdiel platby je kurzový rozdiel, ktorý treba tiež zaúčtovať.
Ak sa dohodneš so zákazníkom, môžeš fakturovať aj v eurách.
babi2
23.05.10,06:20
Neviem, ako je to v pohode, ale ten postup ako uvádza "babi2" je asi skoro dobrý, ibaže rozdiel platby je kurzový rozdiel, ktorý treba tiež zaúčtovať.
Ak sa dohodneš so zákazníkom, môžeš fakturovať aj v eurách.
Otázka je zadaná v JÚ a pokiaľ viem, tak rámci jednoduchého účtovníctva sa v priebehu účtovného obdobia o kurzových rozdieloch neúčtuje. Kurzové rozdiely v JÚ sa zisťujú len v prípade vykázania zostatkov peňažných prostriedkov v cudzej mene na účte alebo v pokladnici ku dňu uzavierania účtovných kníh. Ak sa mýlim opravte ma.