Zita5
23.05.10,05:54
Dovoľujem si upozorniť na...
Zmeny v Živnostenskom zákone platné od 1. júna 2010
Od 1. júna 2010 nadobúda účinnosť zákon č. 136/2010 Z. z. o službách na vnútornom trhu, ktorý okrem iného novelizuje aj Živnostenský zákon. Od 1. júna 2010 tak nastanú výrazné zmeny v legislatíve upravujúcej živnostenské podnikanie. Viac info » (javascript:void(window.open('http://www.szk.sk/files/uvodna-stranka/zmeny-v-zz-od-01062010.doc'));)




Zmeny v Živnostenskom zákone týkajúce sa remeselných živností platné od 1. júna 2010
Medzi remeselné živnosti sa od 1. júna 2010 zaraďujú aj strechár a manikúra-pedikúra. Okruh remeselných živností sa tak rozširuje. Okrem tejto zmeny sa od 1. júna 2010 zavádza aj zmena, ktorá bude komplikovať založenie remeselnej živnosti po absolvovaní rekvalifikačného kurzu. Okrem dokladu o vzdelaní bude od júna potrebné predložiť aj doklad o absolvovaní6-mesačnej praxe v odbore. Viac info » (javascript:void(window.open('http://www.szk.sk/files/uvodna-stranka/zmeny-v-zz-od-01062010-remeselne-zivnosti.doc'));)

Zdroj:Slovenská živnostenská komora www.szk.sk
Danielle369
23.05.10,04:06
Zita5
23.05.10,04:22
Zita5
23.05.10,05:28
Prikladám aj Zákon ......Cez jednotné kontaktné miesto je možné riešiť aj zápis do OR .Viac sa dočítate v zákone .

㤠15d
Prechodné ustanovenia
k úpravám účinným od 1. júna 2010
(1) Od 1. júna 2010 môže navrhovateľ podľa § 5 ods. 1
podať návrh na zápis aj prostredníctvom jednotného
kontaktného miesta.
(2) Pre potreby tohto ustanovenia, ako aj pre potreby
§ 5b až 5d a § 10 ods. 4 poslednej vety sa návrhom na
zápis rozumie návrh na zápis údajov do obchodného registra.“.

Také perličky

Skrátenie lehoty na vydanie osvedčenia o živnostenskom podnikaní

Od prvého júna 2010 je lehota na vydanie osvedčenia o živnostenskom podnikaní 5 dní.

Určenie maximálnej dĺžky prerušenia živnosti

Právna úprava platná do 1. júna 2010 neobsahovala obmedzenie týkajúce sa maximálnej dĺžky prerušenia živnosti. Od 1. 6. 2010 zavádza novela živnostenského zákona maximálnu lehotu dĺžky pozastavenia živnosti na tri roky.

Zavedenie šesť mesačnej praxe a rozšírenie okruhu remeselných živností

Medzi remeselné živnosti sa od 1. júna 2010 zaraďujú aj strechár a manikúra – pedikúra. Okruh remeselných živností sa tak rozširuje. Okrem tejto zmeny sa od 1. júna 2010 zavádza aj zmena, ktorá bude komplikovať založenie remeselnej živnosti po absolvovaní rekvalifikačného kurzu. Okrem dokladu o vzdelaní bude od júna potrebné predložiť aj doklad o absolvovaní šesť (6) mesačnej praxe v odbore.


Je to skutočne rozsiahla novela.
Economic
23.05.10,06:05
Prikladám aj Zákon ......Cez jednotné kontaktné miesto je možné riešiť aj zápis do OR .Viac sa dočítate v zákone .

㤠15d
Prechodné ustanovenia
k úpravám účinným od 1. júna 2010
(1) Od 1. júna 2010 môže navrhovateľ podľa § 5 ods. 1
podať návrh na zápis aj prostredníctvom jednotného
kontaktného miesta.
(2) Pre potreby tohto ustanovenia, ako aj pre potreby
§ 5b až 5d a § 10 ods. 4 poslednej vety sa návrhom na
zápis rozumie návrh na zápis údajov do obchodného registra.“.

Také perličky

Skrátenie lehoty na vydanie osvedčenia o živnostenskom podnikaní

Od prvého júna 2010 je lehota na vydanie osvedčenia o živnostenskom podnikaní 5 dní.

Určenie maximálnej dĺžky prerušenia živnosti

Právna úprava platná do 1. júna 2010 neobsahovala obmedzenie týkajúce sa maximálnej dĺžky prerušenia živnosti. Od 1. 6. 2010 zavádza novela živnostenského zákona maximálnu lehotu dĺžky pozastavenia živnosti na tri roky.

Zavedenie šesť mesačnej praxe a rozšírenie okruhu remeselných živností

Medzi remeselné živnosti sa od 1. júna 2010 zaraďujú aj strechár a manikúra – pedikúra. Okruh remeselných živností sa tak rozširuje. Okrem tejto zmeny sa od 1. júna 2010 zavádza aj zmena, ktorá bude komplikovať založenie remeselnej živnosti po absolvovaní rekvalifikačného kurzu. Okrem dokladu o vzdelaní bude od júna potrebné predložiť aj doklad o absolvovaní šesť (6) mesačnej praxe v odbore.


Je to skutočne rozsiahla novela.

A ešte hlavná perlička : správny poplatok za 1 voľnú živnosť už nebude 3.- Eurá ale 5.- Eur, remeselný nie 16,50 Eura, ale 15.- Eur

Za elektronické podanie do OR budú vyberať nie 50% poplatok, ale plný poplatok, teda 331,50 Eur. To je tak isto ako keď si to podá človek papierovo.
Zita5
23.05.10,07:09
A ešte hlavná perlička : správny poplatok za 1 voľnú živnosť už nebude 3.- Eurá ale 5.- Eur, remeselný nie 16,50 Eura, ale 15.- Eur

Za elektronické podanie do OR budú vyberať nie 50% poplatok, ale plný poplatok, teda 331,50 Eur. To je tak isto ako keď si to podá človek papierovo.

Je to v zákone už uvedené .No čo už.
Ak niekto chce podnikať , tak nezostáva mu iná možnosť len si zaplatiť .To je to najmenej čo musí živnostník platiť napr. oproti minimálnym odvodom do fondov .:) Takže podľa mňa z tohto pohľadu je poplatok za živnosť len kvapkou v mori .:)
Economic
23.05.10,07:13
Je to v zákone už uvedené .No čo už.
Ak niekto chce podnikať , tak nezostáva mu iná možnosť len si zaplatiť .To je to najmenej čo musí živnostník platiť napr. oproti minimálnym odvodom do fondov .:) Takže podľa mňa z tohto pohľadu je poplatok za živnosť len kvapkou v mori .:)

Tak to je veru úplná pravda. Musím súhlasiť. Živnostníci to majú veru ťažké. No čo sa týka toho poplatku za elektronické podanie provzápisu spoločnosti do OR sú profesionálne firmy, ktoré to podávajú za symbolický poplatok elektronicky a klientom ušetria 50 % na súdnom poplatku.
Zita5
23.05.10,07:28
Nakoniec aj tak sa vraciame k jednému živnostenskému listu , na ktorom budú vyznačené všetky predmety činnosti .To bolo pred tým rečí , aké to je nevhodné, nevkusné a nepraktické , že živnostník predloží živnostenský list a tam má všetky možné živnosti .Teraz sa vraciame späť k pôvodnému postupu .Takže už nebude jeden predmet živnosti = jeden živnostenský list .
akina
23.05.10,07:35
Už to nebude živnostenský list, ale "osvedčenie o živnostenskom oprávnení".
Economic
23.05.10,07:37
Nakoniec aj tak sa vraciame k jednému živnostenskému listu , na ktorom budú vyznačené všetky predmety činnosti .To bolo pred tým rečí , aké to je nevhodné, nevkusné a nepraktické , že živnostník predloží živnostenský list a tam má všetky možné živnosti .Teraz sa vraciame späť k pôvodnému postupu .Takže už nebude jeden predmet živnosti = jeden živnostenský list .

Však to bolo veľmi nákladné, koľko papiera, nálepiek, aj to predlžovalo čas vydania živn. oprávnení, keď ich bolo zo 20 kusov, než sa vyznačila právoplatnosť a podobne. Toto určite vítam, to je jedno z pozitívnych vecí novely. A samozrejme bude sa volať Osvedčenie o živnostenskom oprávnení" Aj na toto nové pomenovanie si musíme zvykať.... Inak údajne 31. 5. 2010 nebudú prijímať žiadosti... k vôli tomu prechodu na nový spôsob.
Zita5
24.05.10,05:29
Za pozornosť však stojí aj fakt , že podnikatelia , ktorí majú prerušenú živnosť viac ako na tri roky , ak si túto neobnovia podľa novely Živnostenského zákona , tak im živnosť automaticky zaniká .

㤠80s
Prechodné ustanovenia
účinné od 1. júna 2010
(1) Živnostenské listy a koncesné listiny vydané do
31. mája 2010 zostávajú v platnosti.

(2) Tam, kde sa v osobitných predpisoch používa názov
„živnostenský list“ alebo názov „koncesná listina“,
rozumie sa tým „osvedčenie o živnostenskom oprávnení“.

(3) Podnikatelia, u ktorých bolo do 31. mája 2010 rozhodnuté
o pozastavení prevádzkovania živnosti, upravia
svoje právne vzťahy v súlade s § 57 ods. 6 do troch
rokov od účinnosti tohto zákona, inak im uplynutím tejto doby pozastavené živnostenské oprávnenie zanikne.


§ 57 odst.6 znie

42. V § 57 odsek 3 znie:
„(3) Ak v oznámení podľa odseku 1 písm. g) nie je uvedený
neskorší deň, živnostenské oprávnenie zanikne
dňom nasledujúcim po dni doručenia oznámenia
o ukončení podnikania živnostenskému úradu. Oznámenie
o ukončení podnikania možno vziať späť najneskôr
v deň, ktorý predchádza dňu zániku živnostenského
oprávnenia.“.
43. § 57 sa dopĺňa odsekmi 4 až 6, ktoré znejú:
„(4) Podnikateľ môže oznámiť miestne príslušnému
živnostenskému úradu pozastavenie prevádzkovania
živnosti. Účinky pozastavenia živnostenského oprávnenia
nastávajú dňom doručenia oznámenia o pozastavení
prevádzkovania živnosti živnostenskému úradu,
alebo ak je v oznámení uvedený neskorší deň, týmto
dňom.
(5) Po pozastavení prevádzkovania živnosti podnikateľ
nadobudne živnostenské oprávnenie uplynutím
doby pozastavenia prevádzkovania živnosti alebo
dňom uvedeným v oznámení o zmene doby pozastavenia
prevádzkovania živnosti.
(6) Pozastavenie živnosti nemôže trvať kratšie ako
šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky.“.
Ester plus
24.05.10,06:25
Pri rozšírení živnosti je nutné túto zmenu oznamovať aj na DÚ?
Zita5
24.05.10,09:19
Pri rozšírení živnosti je nutné túto zmenu oznamovať aj na DÚ?

Zmenu oznámite prostredníctvom jednotného kontaktného miesta príslušného živnostenského úradu .
andreaS
24.05.10,09:26
A ešte hlavná perlička : správny poplatok za 1 voľnú živnosť už nebude 3.- Eurá ale 5.- Eur, remeselný nie 16,50 Eura, ale 15.- Eur

Za elektronické podanie do OR budú vyberať nie 50% poplatok, ale plný poplatok, teda 331,50 Eur. To je tak isto ako keď si to podá človek papierovo.

Tak to je "super" ... hlavne ze kvoli usetreniu na prvozapis som si zriadovala ZEP... :( takto stiham len jednu sro :( .. no mozno dve ak sa poponahlam... na zabitieeeeeeee
mlisa
24.05.10,09:41
Tak to je "super" ... hlavne ze kvoli usetreniu na prvozapis som si zriadovala ZEP... :( takto stiham len jednu sro :( .. no mozno dve ak sa poponahlam... na zabitieeeeeeee

ale to je len moznost podat to na OR cez jednotne kontaktne miesto, stale si to moze kazdy podat sam, bud papierovo za plny poplatok alebo elektronicky za polovicny...
andreaS
24.05.10,09:52
mlisa: Economic pise ze za prvozapis elektronicky to bude 100% ... ze uz nie polovica...
ucetni_fantozzi
24.05.10,09:55
mlisa: Economic pise ze za prvozapis elektronicky to bude 100% ... ze uz nie polovica...

andrejka, sice som toto este nestudoval (aj ked mal by som, kedze spolocnosti zakladam aj ja), ale predpokladam, ze ten 100% poplatok bude vtedy, ak si das urobit zapis do OR prostrednictvom kontaktneho miesta na zivnostenskom urade...

otazku 50% zlavy na poplatkoch riesi iny zakon, ako zivnostensky...

ale samozrejme, nejdem kricat, este si to musime vsetci nastudovat.
andreaS
24.05.10,09:58
mna caka elektronicke podanie v premiere behom dneska-zajtrajska... tak to este stiham... no dalsie neviem neviem...

ak viete niekto isto, ze elektronicky zapis spolocnosti nebude za 50% tak hodte odkaz na zakon... nech to je iste...
ucetni_fantozzi
24.05.10,10:01
predpokladam, ze nez si sa pustila do nejakej cinnosti, dokladne si si preskumala suvisiace predpisy. urcite preto vies, ze zlava z poplatku je riesena inym ako zivnostenskym zakonom... ;-)
Zita5
24.05.10,10:01
Ja som zákon pochopila tak , že nie je povinnosť podať zápis do OR cez JKM , ale je to na rozhodnutí podnikateľa či túto možnosť využije . Zákon dáva možnosť a teda aj príležitosť to vybaviť cez JKM.Ale nie je to povinnosť .
mlisa
24.05.10,10:33
mna caka elektronicke podanie v premiere behom dneska-zajtrajska... tak to este stiham... no dalsie neviem neviem...

ak viete niekto isto, ze elektronicky zapis spolocnosti nebude za 50% tak hodte odkaz na zakon... nech to je iste...

zákon o súdnych poplatkoch 71/1992 , § 6 ods. 4, , spomínaná novela sa tohto ustanovenia nijako netýka.
Takže stále existujú tieto možnosti:
- podať si navrh samostatne papierovo na OR - plna suma poplatku
- podať si navrh samostatne elektronicky na OR - 50% poplatku
- podať navrh na OR prostrednictvom jednotneho kontaktneho miesta, elektronicky - plna suma poplatku
- podať navrh na OP prostrednictvom jednotneho kontaktneho miesta papierovo - plna suma poplatku + poplatok za ktory to JKM prevedie do elektronickej formy
andreaS
24.05.10,10:36
takze to elektronicky je myslene tak, ze to spravia na tom kontaktom mieste a zato si vypytaju rovnaku sumu ako rovno na ORSR osobne...

chapem to spravne?
mlisa
24.05.10,10:39
takze to elektronicky je myslene tak, ze to spravia na tom kontaktom mieste a zato si vypytaju rovnaku sumu ako rovno na ORSR osobne...

chapem to spravne?


presne tak
este som nasla aj ustanovenie tej novely ktora o tom hovori (t.j. mylila som sa, meni sa aj zakon o sud poplatkoch)

bude to novy § 11a ods. 4/
Pri podaní návrhu na zápis prostredníctvom jednotného kontaktného miesta podľa osobitného predpisu nevzniká navrhovateľovi nárok na zníženie
sadzby poplatku z pevnej sumy ustanovenej v sadzobníku podľa § 6 ods. 4.“.

tzn. klasicke zapisy sa nemenia, cez JKM sa len rusia zlavy za elektronicke podanie
domenico.office
24.05.10,12:48
Ja som zákon pochopila tak , že nie je povinnosť podať zápis do OR cez JKM , ale je to na rozhodnutí podnikateľa či túto možnosť využije . Zákon dáva možnosť a teda aj príležitosť to vybaviť cez JKM.Ale nie je to povinnosť .

Samozrejme, že to nie je povinnosť, je to len jedna z možností, ale myslím, že to dobre "prepískli", aby za polhodinové skenovanie dokumentov a vypísania návrhu do OR platilo 165 €, to je prisilná káva.
ucetni_fantozzi
24.05.10,14:16
Samozrejme, že to nie je povinnosť, je to len jedna z možností, ale myslím, že to dobre "prepískli", aby za polhodinové skenovanie dokumentov a vypísania návrhu do OR platilo 165 €, to je prisilná káva.

domenico, toto je zavadzajuce tvrdenie - za skenovanie sa plati 5 Eur za 15 stran a poplatok je v 100% vyske, cize tam nie je ta zlava, ktoru ma osoba so ZEP - to je cely rozdiel. ked povies A (plati sa za skenovanie dokumentov a vypisanie navrhu 165 Eur), treba povedat aj B (inak si cca tuto ciastku zinkasujem ja ako odmenu za sluzbu zalozenia)...

netreba si za kazdu cenu prihrievat polievocku - ja tiez zakladam spolocnosti, dokonca ak sa nemylim, tak aj za vyhodnejsiu cenu, ale nerobim si reklamu na tomto fore...
Economic
24.05.10,14:23
domenico, toto je zavadzajuce tvrdenie - za skenovanie sa plati 5 Eur za 15 stran a poplatok je v 100% vyske, cize tam nie je ta zlava, ktoru ma osoba so ZEP - to je cely rozdiel. ked povies A (plati sa za skenovanie dokumentov a vypisanie navrhu 165 Eur), treba povedat aj B (inak si cca tuto ciastku zinkasujem ja ako odmenu za sluzbu zalozenia)...

netreba si za kazdu cenu prihrievat polievocku - ja tiez zakladam spolocnosti, dokonca ak sa nemylim, tak aj za vyhodnejsiu cenu, ale nerobim si reklamu na tomto fore...

Určite je dôležité, aby ľudia aj o tejto možnosti vedeli. No aby aj vedeli, koľko ich to bude stáť, keďže sa tu veľa hovorilo o 50 % úspore na súdnych poplatkoch pri elektronickom podaní so ZEP-om.
domenico.office
24.05.10,14:30
Učetní, ja si neprihrievam polievočku, nikde o svojej spoločnosti nepíšem priamo ( Porada mi umožňuje mať svoju stránku v profile a ja to využívam a to môžeš aj ty ), že zakladám a za čo. Ak sa chce niekto pozrieť, nech sa pozrie, kto nechce, nenútim nikoho vchádzať na moju stránku.
V tomto momente stačilo povedať, čo som povedal, išlo mi o to, aký je rozdiel.

Pretože ak ku mne do firmy donesie niekto papiere, určite nezoberiem za skenovanie a podanie do OR elektronicky čiastku, ako na JKM.
ucetni_fantozzi
24.05.10,17:10
ja sa tu nechcem s vami hadat, len treba uviest veci na pravu mieru, teda netvrdit ze JKM si zoberie 165 Eur za skenovanie a vyplnenie navrhu. JKM si zoberie 5 Eur za 15 naskenovanych stran - to je vsetko. sluzby k tomu budu nulove - urcite nebudu skumat, ci su listiny vsetky, ci zmluva ma vsetky nalezitosti, atd.

tych 165 Eur je len potencialna uspora na sudnom poplatku, ktoru z pohladu klienta aj tak zhltne ten, kto spolocnost zaklada. realne na tom usporit vie len ten, kto ma ZEP a zaklada si sam pre seba...
Economic
24.05.10,17:31
ja sa tu nechcem s vami hadat, len treba uviest veci na pravu mieru, teda netvrdit ze JKM si zoberie 165 Eur za skenovanie a vyplnenie navrhu. JKM si zoberie 5 Eur za 15 naskenovanych stran - to je vsetko. sluzby k tomu budu nulove - urcite nebudu skumat, ci su listiny vsetky, ci zmluva ma vsetky nalezitosti, atd.

tych 165 Eur je len potencialna uspora na sudnom poplatku, ktoru z pohladu klienta aj tak zhltne ten, kto spolocnost zaklada. realne na tom usporit vie len ten, kto ma ZEP a zaklada si sam pre seba...

JKM určite nebude skúmať, či dokumenty, ktoré klient predloží k návrhu na zápis sro do OR sú správne. JKM vyberie za elektronické podanie návrhu poplatok za zápis 331,50 Eur. Či aj ďalšie za skenovanie, to sa ešte uvidí, o tom zatiaľ v zákone 136/2010 zmienka nie je.

Ako si prišiel na spôsob, že 165.- Eur zhltne klientovi ten kto mu ju zakladá?
Klient má vždy 2 možnosti.
1. Buď si vie vyhotoviť všetky potrebné dokumenty sám, vtedy môže zaplatiť napríklad 200.- Eur za elektronické podanie vrátane súdneho poplatku cez spoločnosť, ktorá takéto služby poskytuje, nič viac.
2. Druhá možnosť, že mu ju založí niekto na komplet s poskytnutím služby vyhotovenia všetkých potrebných dokumentov, vrátane elektronického podania do OR. Toto sa pohybuje na úrovni 400.- Eur. A má zabezpečený komplet servis a hlavne so zárukou, že mu návrh neodmietnu.
Ďalšie možnosti tak ako doteraz sú podať si to klasicky papierovo za 331.50 Eur. Má teda veľa spôsobov ako sa rozhodnúť spoločnosť si založiť.

3. Nemyslím si, že klient ušetrí iba vtedy, keď si ju založí sám cez svoj ZEP. Nepočítaš vstupný náklad na vystavenie certifikátu a zakúpenie QSign-u a následná registrácia na úrade vlády ? To nie je zanedbateľná položka.
ucetni_fantozzi
25.05.10,03:32
poplatok 5 Eur za 15 stran - vid Hospodarske noviny z 24.5.2010, rozhovor s Janom Dutkom z MVSR

ostatne nekomentujem, zbytocne sa tu dotahujeme a sme mimo temy...
Economic
25.05.10,05:18
poplatok 5 Eur za 15 stran - vid Hospodarske noviny z 24.5.2010, rozhovor s Janom Dutkom z MVSR

ostatne nekomentujem, zbytocne sa tu dotahujeme a sme mimo temy...


Už len na upresnenie. Poplatok 5.- Eur za 15 strán, ktoré sa môžu platiť na JKM sa týka skenovania iných dokumentov, nie dokumentov súvisiacich so založením spoločnosti a so zmenou o živnostenskom zákone. Táto téma je však založená na zmeny v živnostenskom podnikaní a vecí s tým súvisiacich. Tak neviem kto je mimo témy. Nech si urobí vlastný úsudok každý sám. Toto nie je informácia z novín, ale priamo zo živnostenského úradu.
Týka sa to teda služieb, ktoré budú JKM zabezpečovať inému orgánu štátnej správy alebo inštitúcii, ktorá bude v danej veci rozhodovať. Aj články treba čítať pozorne.
ASTAH
25.05.10,16:43
mna caka elektronicke podanie v premiere behom dneska-zajtrajska... tak to este stiham... no dalsie neviem neviem...

ak viete niekto isto, ze elektronicky zapis spolocnosti nebude za 50% tak hodte odkaz na zakon... nech to je iste...

určite to bude za 50%-ný poplatok - podľa zákona č. 71/1992 o súdnych poplatkoch podľa §6 o sadzbách poplatkov:

(4) Ak sa vo veciach týkajúcich sa obchodného registra celý návrh podáva elektronickými prostriedkami, je sadzba poplatku 50 % z pevnej sumy ustanovenej v sadzobníku.

a tento zákon stále platí a od 1.6.2010 nebude novelizovaný.... ten plný poplatok je len v prípade, keď sa to podáva cez JKM.
Economic
25.05.10,17:20
určite to bude za 50%-ný poplatok - podľa zákona č. 71/1992 o súdnych poplatkoch podľa §6 o sadzbách poplatkov:

(4) Ak sa vo veciach týkajúcich sa obchodného registra celý návrh podáva elektronickými prostriedkami, je sadzba poplatku 50 % z pevnej sumy ustanovenej v sadzobníku.

a tento zákon stále platí a od 1.6.2010 nebude novelizovaný.... ten plný poplatok je len v prípade, keď sa to podáva cez JKM.

Tých 50 % platí pre tých nepodávajú návrh prostredníctvom JKM. Pri podaní cez JKM to bude 100 % poplatku viď zákon 136/2010, i keď to bude podané elektronicky.
SAIVI
11.06.10,13:04
Medzi najdôležitejšie zmeny v živnostenskom zákone patria tieto:

* Zrušili sa živnostenské a koncesné listiny, boli nahradené osvedčením o živnostenskom oprávnení
* Zmenilo sa rozdelenie živností
* Remeselné živnosti boli rozširené o činnosti strechár a manikúra - pedikúraOkrem dokladu o vzdelaní bude 01.06.2010 u remeselných živností potrebné predložiť aj doklad o absolvovaní 6 mesačnej praxe v odbore
* Mení sa zoznam viazaných živností Zmenili sa správne poplatky Rozšírila sa pôsobnosť jednotných kontaktných miest
* Zaviedla sa maximálna dĺžka prerušenia živnostenského oprávnenia

..vie sa niekto vyjadriť ako je to teraz, aké povinnosti má spoločnosť ak si zakúpi nákladné vozidlo s ktorým bude rozvážať vlastný tovar a bude ho aj príležitostne prenajímať jednej dopravnej spoločnosti? ..na živnostenskom úrade ma odkázali že to má už na starosti ministerstvo dopravy od 1.6. :(
akina
12.06.10,13:44
Medzi najdôležitejšie zmeny v živnostenskom zákone patria tieto:

* Zrušili sa živnostenské a koncesné listiny, boli nahradené osvedčením o živnostenskom oprávnení
* Zmenilo sa rozdelenie živností
* Remeselné živnosti boli rozširené o činnosti strechár a manikúra - pedikúraOkrem dokladu o vzdelaní bude 01.06.2010 u remeselných živností potrebné predložiť aj doklad o absolvovaní 6 mesačnej praxe v odbore
* Mení sa zoznam viazaných živností Zmenili sa správne poplatky Rozšírila sa pôsobnosť jednotných kontaktných miest
* Zaviedla sa maximálna dĺžka prerušenia živnostenského oprávnenia

..vie sa niekto vyjadriť ako je to teraz, aké povinnosti má spoločnosť ak si zakúpi nákladné vozidlo s ktorým bude rozvážať vlastný tovar a bude ho aj príležitostne prenajímať jednej dopravnej spoločnosti? ..na živnostenskom úrade ma odkázali že to má už na starosti ministerstvo dopravy od 1.6. :(
Nákladná cestná doprava je od 1.6.2010 mimo režim živnostenského zákona a v kompetencii KÚ odbor dopravy, spadá pod osobitný právny predpis/ doterajšie koncesné listiny na dopravu platia ďalej /. Pokiaľ vaša firma bude len prenajímať MV, nevykonávať pre iných prepravu, tak vy vykonávate voľnú živnosť: prenájom hnuteľných vecí.

Ak používate MV pre vlastnú potrebu / napr. prepravu
tovaru /, to nie je samostatná živnosť, je súčasťou buď obchodnej činnosti ale činnosti, ktorá je viazaná na službu, ktorú máte v živnost. oprávnení.
SAIVI
14.06.10,11:35
..dakujem za odpoveď
alaya1
17.06.10,07:05
Strihanie a uprava psov ostala volnou zivnostou?
andreaS
17.06.10,07:10
Strihanie a uprava psov ostala volnou zivnostou?

je volna a spada pod zivnost s nazvom:

Poskytovanie služieb súvisiacich so starostlivosťou o zvieratá
Zita5
23.06.10,14:12
Ivenka
25.06.10,08:09
Nevyčítala som z toho prehľadu koľko je za zrušenie živnosti. Tiež 4 € ? Ďakujem za Váš čas.
Economic
25.06.10,08:11
Nevyčítala som z toho prehľadu koľko je za zrušenie živnosti. Tiež 4 € ? Ďakujem za Váš čas.

Oznámenie o pozastavení prevádzkovania živnosti alebo o zmene doby pozastavenia prevádzkovania živnosti 4 Eur
Ivenka
25.06.10,08:13
Economic toto som vyčítala ale ja chcem úplne zrušiť už živnosť, teda platí tá druhá časť vety ? Ďakujem
Economic
25.06.10,08:19
Economic toto som vyčítala ale ja chcem úplne zrušiť už živnosť, teda platí tá druhá časť vety ? Ďakujem

Tak teraz neviem, či zrušenie ako také je nie dokonca aj bez poplatku. Skús si zavolať na príslušný živnostenský úrad, najlepšie Ti povedia, pretože majú tam zmetky aj okolo stavebných činností, jeden týždeň platí jedno, druhý týždeň zase iné....
Zita5
25.06.10,08:22
Zrušenie živnosti je bez poplatku .
sisima
30.06.10,08:48
dobry den, prosim Vas o radu...

otec podnikal na zakl. konces.zivnosti, po jeho umrti mama pokracovala v jeho zivnosti, ubehli 3 roky, pocas ktorych sa ukoncila otcova zivnost a mama si urobila vlastnu zivnost v tom odbore, zivnost vykonavala so zodpovednym zastupcom.
Konecne sa prislusna komora dopracovala k zorganizovaniu polrocneho "studia" a ukoncenie osvedcenim samozrejme aj s pol rocnou praxou.

a nas problem je, ze sa presvihol termin zmeny ŽZ, a osvedčenie bolo vydané teraz koncom juna.
Podľa všetkeho mi vyplýva, že mama teraz musi absolvovat skušku pred komisiou zo živn.úradu a zaplatit si za nu dalsich 163€... co ma neskutocne vytocilo, nakolko sme na ten "kurz" cakali 3 roky, stalo sa nam asi vsetko, nebol to najlacnejsi kurz, a teraz po 3 dnovom skusani komorou ma ist na dalsiu skusku, a skusat ju bude nejaka poskladana komisia, z ktorych nikto o danej problematike (odbore) nic nevie, lebo sa jedna o dost specificky odbor...

mama je uz zo vsetkeho tak znechutena, ze s tym chce teraz skoncit...

dalo by sa 3 rocne prevadzkovanie tejto zivnosti povazovat za prax?

neexistuje sposob ako sa vyhnut tej "skuske"?

uz mi napadla aj moznost strcit osvedcenie do suplika a dalej pokracovat v zivnosti ako doteraz, pod zodpovednym zastupcom... po dalsich 3 rokoch takehoto fungovanie pojde na dalsi "kurz" bude mat osvedcenie o dalsej cinnosti, potom uz nebude potrebovat zodpovedneho zastupcu, a dovtedy sa mozno opat zmeni zakon... alebo potom ozelie tie peniaze a absolvuje tu skusku zo živn. uradu...

dost zamotany pribeh... :(
sisima
13.07.10,08:45
nikto mi nevie poradit? naozaj jej nestaci to osvedcenie a potvrdenie 6mes. praxe, musi absolvovať tu skušku zo živ.uradu?
:(
zalobaba
13.07.10,09:10
dobry den, prosim Vas o radu...

otec podnikal na zakl. konces.zivnosti, po jeho umrti mama pokracovala v jeho zivnosti, ubehli 3 roky, pocas ktorych sa ukoncila otcova zivnost a mama si urobila vlastnu zivnost v tom odbore, zivnost vykonavala so zodpovednym zastupcom.
Konecne sa prislusna komora dopracovala k zorganizovaniu polrocneho "studia" a ukoncenie osvedcenim samozrejme aj s pol rocnou praxou.

a nas problem je, ze sa presvihol termin zmeny ŽZ, a osvedčenie bolo vydané teraz koncom juna.
Podľa všetkeho mi vyplýva, že mama teraz musi absolvovat skušku pred komisiou zo živn.úradu a zaplatit si za nu dalsich 163€... co ma neskutocne vytocilo, nakolko sme na ten "kurz" cakali 3 roky, stalo sa nam asi vsetko, nebol to najlacnejsi kurz, a teraz po 3 dnovom skusani komorou ma ist na dalsiu skusku, a skusat ju bude nejaka poskladana komisia, z ktorych nikto o danej problematike (odbore) nic nevie, lebo sa jedna o dost specificky odbor...

mama je uz zo vsetkeho tak znechutena, ze s tym chce teraz skoncit...

dalo by sa 3 rocne prevadzkovanie tejto zivnosti povazovat za prax?

neexistuje sposob ako sa vyhnut tej "skuske"?

uz mi napadla aj moznost strcit osvedcenie do suplika a dalej pokracovat v zivnosti ako doteraz, pod zodpovednym zastupcom... po dalsich 3 rokoch takehoto fungovanie pojde na dalsi "kurz" bude mat osvedcenie o dalsej cinnosti, potom uz nebude potrebovat zodpovedneho zastupcu, a dovtedy sa mozno opat zmeni zakon... alebo potom ozelie tie peniaze a absolvuje tu skusku zo živn. uradu...

dost zamotany pribeh... :(

o aký predmet podnikania ide?
akina
13.07.10,13:42
Len pre upresnenie, skúška sa nevykonáva na živnostenskom úrade, ale pred komisiou na živnostenskej komore, následne osvedčenie vydáva ministerstvo vnútra. A o akú živnosť vlastne ide? koncesované živnosti od 1.6. neexistujú, presunuli sa do viazaných živností a doprava vypadla úplne z režimu živnostenského zákona.
sisima
15.07.10,09:53
skusim sa opytat inak...

pre ziskanie remeselnej živnosti, každý musí absolvovať aj tú skúšku? podľa toho zákona mi to tak vychádza...
eva31
23.07.10,08:23
Zmena v živnost. zákone sa týka aj taxislužby, nepravidelnej autobusovej dopravy a nákladnej dopravy. Tieto činnosti už nie sú živnosťami a spadajú pod ministerstvo dopravy, kde sa ich schvaľovanie riadi osobitnými predpismi.
Vie mi prosím niekto poradiť, čo z toho vyplýva pri vedení JU - pre taxikára?
Chápem, že už nie je živnostník, je iba SZČO? Môžem používať paušálne výdavky(40%)
Sú tam ešte nejaké zmeny, okrem toho, že spadajú pod MD?
akina
23.07.10,09:10
skusim sa opytat inak...

pre ziskanie remeselnej živnosti, každý musí absolvovať aj tú skúšku? podľa toho zákona mi to tak vychádza...
Existuje niekoľko spôsobov náhradného preukázania odbornej spôsobilosti ( 6 ), je to v § 22 živnostenského zákona.
andreaS
16.08.10,05:51
Chystame sa s manzelom zakladat sro, kt. zastresi moje aj jeho podnikanie... ja to mam jasne (uctovnictvo) ale manzel by chcel opravovat auta... tato zivnost je remeselna a vola sa "diagnostika a opravy cestnych motorovych vozidiel" a su pri nej uvedene cisla odborov... moj manzel ma odbor 2466 2 03 ... a ten tam nie je... je tam 04,06 a 09 :( ale ako skupina je uvedena 24... sme z toho zmateni, pretoze ten jeho odbor bol totozny s opravarom cestnych motorovych vozidiel ale navyse mal poziarnu ochranu... a v podstate od puberty robi s autami... a aj po skole nastupil ako mechanik (za sebou u dvoch zamestnavatelov) a u posledneho zamestnavatela bol "servisnym pracovnikom" a jeho naplnou prace boli aj opravy vozoveho parku...

je nejaka moznost ako ziskat tuto zivnost bez 3-tej osoby? nejake skusky, rekvalifikacny kurz?

Dakujem za akekolvek nasmerovanie :)
akina
16.08.10,06:22
Chystame sa s manzelom zakladat sro, kt. zastresi moje aj jeho podnikanie... ja to mam jasne (uctovnictvo) ale manzel by chcel opravovat auta... tato zivnost je remeselna a vola sa "diagnostika a opravy cestnych motorovych vozidiel" a su pri nej uvedene cisla odborov... moj manzel ma odbor 2466 2 03 ... a ten tam nie je... je tam 04,06 a 09 :( ale ako skupina je uvedena 24... sme z toho zmateni, pretoze ten jeho odbor bol totozny s opravarom cestnych motorovych vozidiel ale navyse mal poziarnu ochranu... a v podstate od puberty robi s autami... a aj po skole nastupil ako mechanik (za sebou u dvoch zamestnavatelov) a u posledneho zamestnavatela bol "servisnym pracovnikom" a jeho naplnou prace boli aj opravy vozoveho parku...

je nejaka moznost ako ziskat tuto zivnost bez 3-tej osoby? nejake skusky, rekvalifikacny kurz?

Dakujem za akekolvek nasmerovanie :)
Pre vášho manžela stačí aj doklad o najmenej desaťročnej praxi v odbore, ak od jej ukončenia neuplynuli viac ako tri roky. Doporučujem však zobrať jeho doklad o vzdelaní a poradiť sa priamo na ŽÚ, nemal by mať pri vybavení živnosti problém. Akceptujú sa aj príbuzné obory s najmenej jednoročnou praxou v odbore ( možností je viac, nepoznám vaše doklady ).
andreaS
16.08.10,06:39
dakujem za nadej ;)

musim zobrat jeho vyucny list a zbehnem rovno na zivnostensky...

a pocitam tu prax... od septembra 2000 - marec 2010 robil tuto pracu pre zamestnavatelov vkuse... takze spolu to 10 rokov nie je :(
akina
16.08.10,07:24
dakujem za nadej ;)

musim zobrat jeho vyucny list a zbehnem rovno na zivnostensky...

a pocitam tu prax... od septembra 2000 - marec 2010 robil tuto pracu pre zamestnavatelov vkuse... takze spolu to 10 rokov nie je :(
Malo by to ísť na základe výučného listu, takže zostáva to na rozhodnutí a posúdení ŽÚ.
andreaS
21.01.11,09:54
uz ste mi pomohli, tak skusim znova ;)

v juni 2010 som zakladala sro, ktorej nosna cinnost je deratizacia (a ine prace so skodcami) ...
v naplni volnej zivnosti z tohto isteho obdobia je:
"Poskytovanie služieb súvisiacich so starostlivosťou o zvieratá"
je uvedena aj tato cinnost ako "veterinárna asanácia
- zber, zvoz, spracúvanie, odstraňovanie uhynutých zvierat, dezinfekcia, dezinsekcia, deratizácia a dezodorizácia,
odchyt opustených a túlavých zvierat sieťkami a odchytávanie holubov sieťkami !"

Tuto zivnost nam odporucala aj pani na zivnostenskom urade, bola som tam vtedy priamo s konatelom (vtedy este len buducim samozrejme) kvoli tejto informacii.

Teraz mi prave volal, ze si chcel dat poistenie zodpovednosti pri vykone cinnosti a pani v poistovni mu hovorila, ze nema na tuto cinnost opravnenie.

Pozrela som aktualny zoznam volnych zivnosti a zivnost ma rovnaky nazov ale jej napln je zmenena od 10/2010 takto:

1.5.5 Veterinárna asanácia.
1.5.5.1 Zber, zvoz, spracúvanie, odstraňovanie uhynutých zvierat.
1.5.5.2 Odchyt opustených a túlavých zvierat sieťkami a odchytávanie holubov sieťkami

Nikde inde som deratizaciu, dezinsekciu nenasla...

Kde je vlastne pravda?
andreaS
21.01.11,10:28
podarilo sa mi dovolat na zivnostensky, tak si odpoviem :D

Najskor deratizaciu nemohla najst ani ona, ale nakoniec ju nasla, a ze ju ma tak isto ako bola v juni uvedena... takze chyba je pravdepodobne na strane ministerstva, ktore na svojej stranke uvadza napln bez dodatku deratizacie...

Kazdopadne v case zalozenia tejto zivnosti bola deratizacia sucastou "poskytovanie sluzieb suvisiacich so starostlivostou o zvierata" ...

takze chyba je v poistovni :D
akina
21.01.11,11:48
Chyba je na stránke MV SR, deratizácia, dezinfenkcia, dezinsekcia sú stále v kategórii 1.5.5.1.