Jozef Mihál
21.10.05,13:43
Zdanenie príjmu umelca a autora


Podľa zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“ alebo „ZDP") sa príjem umelca a autora považuje podľa § 6 ods.2 písm. a) ZDP za príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Umelec - autor si uvedie takýto príjem vo svojom daňovom priznaní.

Nie všetky príjmy však umelec – autor musí uvádzať v daňovom priznaní. Podľa § 43 ods.3 písm. h) ZDP sú zdanené zrážkovou daňou príspevky autorov do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon. Pri takýchto príjmoch autorov ich vydavateľ vyplatí autorovi honorár znížený o daň. Vydavateľ túto daň odvádza daňovému úradu. Uvedený príjem sa potom považuje za daňovo vysporiadaný a umelec – autor ho už v daňovom priznaní uvádzať nemusí.

Pri stanovení základu dane z príjmov, ktoré umelec – autor uvedie v daňovom priznaní, je nárok na uplatenie daňovo uznaných výdavkov podobne, ako je tomu v prípade živnostníka či iných osôb, majúcich príjmy podľa § 6 ZDP. Umelec – autor si môže výdavky uplatniť v ich skutočnej výške.

V prípade, že umelec – autor spĺňa príslušné podmienky dané zákonom o dani z príjmov - to znamená že nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty - si môže ak chce uplatniť paušálne daňové výdavky – vo výške 25% z dosiahnutých príjmov. Od roku 2006 by paušálne výdavky mali byť až vo výške 40% z dosiahnutých príjmov.

Ak si umelec – autor uplatňuje paušálne výdavky, v sume paušálnych výdavkov sú zahrnuté všetky výdavky, vrátane platieb do umeleckých fondov (napríklad do literárneho fondu, ďalej len „LF"). Nie sú tam však zahrnuté výdavky v súvislosti so zaplateným poistným na sociálne a zdravotné poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie. Pri stanovení základu dane si umelec a autor, ktorý sa rozhodne uplatniť paušálne výdavky, svoj základ dane stanoví tak, že od príjmu odpočíta výdavky vo výške 25% z príjmu a zaplatené poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie.

Príklad

Pán Marián je spisovateľ. Za rok 2005 dosiahne príjmy zo svojich diel vo výške 300000 Sk. Jeho vydavateľ mu vyplatí uvedenú sumu zníženú podľa § 5 zákona č.13/1993 Z.z. o umeleckých fondoch o príspevok vo výške 2% (6000 Sk) do LF.



V daňovom priznaní uvedie:


Výdavky:

Odvody do Sociálnej poisťovne.......... ..18000 Sk
Príspevky na starobné dôch. sporenie 10000 Sk
Platby do zdravotnej poisťovne............ 12000 Sk

Výdavky spolu................................. 115000 Sk


Na zdanenie.................................... 97064 Sk


















Príklad

Študent žurnalistiky Oliver má príjem za príspevky uverejnené v istom týždenníku v celkovej výške 20000 Sk za rok 2005. Vydavateľstvo mu tieto príjmy vyplatilo znížené o sumu zrážkovej dane v úhrne 2850 Sk.


Ak Oliver podá za rok 2005 daňové priznanie a v ňom uvedie príjmy z dohôd a aj príjmy z honorárov, jeho celkový príjem (70000 Sk) bude nižší, ako suma nezdaniteľnej čiastky na rok 2005, ktorá je 87936 Sk. To znamená, že jeho daň za rok 2005 bude 0 Sk. Ak Oliver skutočne podá daňové priznanie, sumu dane, ktorú zrazilo z jeho honorárov vydavateľstvo (2850 Sk) a jeho zamestnávateľ (9500 Sk), mu daňový úrad vráti.




Umelci, autori a sociálne poistenie

Na účely zákona č.461/2003 Z.z.o sociálnom poistení (ďalej len „zákon o sociálnom poistení"), nie sú umelci a autori považovaní za SZČO.







Príklad

Pani Petra je herečka „na voľnej nohe“. Má malé deti, ktoré sú často choré. Pani Petra sa prihlásila v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Vymeriavací základ si zvolila vo maximálnej možnej výške, teda ako sumu 21548 Sk. Mesačne platí poistné na nemocenské poistenie vo výške 4,4% zo stanoveného vymeriavacieho základu, čo je suma 949 Sk. V prípade potreby ošetrovania dieťaťa bude mať pani Petra nárok na ošetrovné, pri 10 dňovom ošetrovaní dieťaťa dostane ošetrovné približne 3900 Sk, naviac počas tejto doby nemusí platiť poistné na nemocenské poistenie.




Umelci, autori a zdravotné poistenie



Podľa zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení účinnom od 1.septembra 2005 (ďalej len „zákon o zdravotnom poistení") sa umelci a autori sa od 1.septembra 2005 považujú za SZČO len na základe ich vlastného vyhlásenia. Ak umelec – autor bol do 31.augusta 2005 prihlásený v zdravotnej poisťovni ako SZČO z dôvodu, že vykonáva činnosť ktorej výsledok je chránený autorským zákonom, môže sa zo zdravotnej poisťovne ako SZČO k 1.septembru 2005 odhlásiť. Pozor, ak umelec - autor vykonáva nejakú aj inú činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby, napríklad ak má živnosť alebo vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov (napr. je sprostredkovateľ starobného dôchodkového sporenia), zo zdravotnej poisťovne sa ako SZČO odhlásiť nesmie.









Čo je výhodnejšie, závisí od ďalších okolností, postavenia a príjmov každej jednotlivej osoby.


Od 1. septembra 2005 sa do vymeriavacieho základu na účely zákona o zdravotnom poistení nezapočítava príjem zdanený zrážkovou daňou, teda ani príjem autora za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu a televízie, ak nejde o umelecký výkon.


Umelec – autor, ktorý nevykonáva žiadnu inú činnosť.


Pre takúto osobu sa oplatí byť v zdravotnej poisťovni prihlásený ako SZČO a to vtedy, ak jeho príjem z činnosti umelca - autora (nezdanený zrážkovou daňou) za rok 2005 je vyšší, ako 78000 Sk. Bude platiť preddavky vypočítané ako 1/12 zo 14% z polovice základu dane dosiahnutého za rok 2004, najmenej však sumu 910 Sk mesačne.




Príklad


Pani Simona je výtvarná umelkyňa. Je prihlásená v zdravotnej poisťovni ako SZČO. Počas roka 2005 platí preddavky na poistenie vo výške 1500 Sk mesačne.


V ročnom zúčtovaní poistného bude jej vymeriavací základ daný ako:




Počas roka 2005 zaplatila preddavky 12 x 1500 Sk = 18000 Sk.



Ak umelec – autor má príjem z činnosti umelca – autora, nezdanený zrážkovou daňou, nižší ako 78000 Sk, neoplatí sa mu byť v zdravotnej poisťovni prihlásený ako SZČO. Ak nie je zamestnancom ani osobou za ktorú platí poistné štát (študent, dôchodca atď.), bude prihlásený ako poistenec podľa § 11 ods.2 zákona o zdravotnom poistení, čiže ako tzv. „dobrovoľne nezamestnaná osoba“ a bude platiť preddavky vo výške 575 Sk mesačne.

Po skončení roka 2005 vykoná ročné zúčtovanie. Jeho vymeriavací základ bude daný ako úhrn príjmov, ktoré dosiahol z činnosti umelca – autora (okrem príjmov za príspevky do novín, časopisov, televízie a rozhlasu, zdanených zrážkovou daňou). V tomto prípade si ale nemôže od príjmu odpočítať výdavky.

Pozor, do vymeriavacieho základu sa započítavajú aj príjmy z dohôd, ak nejaké má.

Vymeriavací základ musí byť najmenej vo výške úhrnu sumy vypočítanej ako súčin koeficientu a minimálneho základu pre dobrovoľne nezamestnanú osobu za každý mesiac.

V roku 2005 je situácia komplikovaná vďaka zmene zákona uprostred roka. Pre dobrovoľne nezamestnané osoby platí, že v ročnom zúčtovaní za rok 2005 sa započítava len príjem dosiahnutý za mesiace september až december 2005. Vymeriavací základ za rok 2005 musí byť najmenej výške úhrnu sumy vypočítanej ako súčin koeficientu a minimálneho základu pre dobrovoľne nezamestnanú osobu za mesiace september až december.


Keďže pre rok 2005 platí priemerná mzda 14365 Sk a minimálna mzda 6500 Sk, pre rok 2005 je tento koeficient daný ako:

(4% z 14365) deleno (14% z 6500) = 574,6 deleno 910 = 0,6315

Súčin koeficientu a minimálneho základu je suma 0,6315 x 6500 = 4104,75 Sk



Pán Rudolf je hudobník. Rozhodne sa neprihlásiť sa ako SZČO,, od 1.septembra je v zdravotnej poisťovni prihlásený ako dobrovoľne nezamestnaná osoba a platí preddavky 575 Sk mesačne.

Pán Rudolf dosiahne za rok 2005 príjmy ako umelec nasledovne:





II. alternatíva

Ak by sa pán Rudolf rozhodol od 1.septembra prihlásiť ako SZČO, tak by ako SZČO platil preddavky 910 Sk.











Umelec – autor, ktorý vykonáva aj inú činnosť ako SZČO

Ak umelec – autor je súčasne aj živnostníkom, alebo vykonáva inú činnosť na základe osobitného predpisu (advokát, daňový poradca, auditor, poisťovací maklér, sprostredkovateľ starobného dôchodkového sporenia, tlmočník, znalec atď.), musí byť povinne prihlásený do zdravotnej poisťovne ako SZČO z titulu tejto inej činnosti.


Príklad

Pani Terézia je daňová poradkyňa, preto je prihlásená v zdravotnej poisťovni ako SZČO. Popri tom napíše odbornú publikáciu. Keďže je už prihlásená ako SZČO, ako umelec – autor sa duplicitne ako SZČO prihlasovať nebude. Počas roka 2005 platí v prvom polroku preddavky 2000 Sk mesačne, v druhom polroku 2500 Sk mesačne.




































Príklad

Pán Adam je dôchodca. Má príjem z predaja svojich výtvarných diel. Za rok 2006 je tento príjem vo výške 100000 Sk.





















Janca
01.12.05,08:42
Váš príspevok mi dnes neskutočne pomohol, ďakujem.
matokoli
20.01.06,01:29
Ak sa umelci a autori stanú dobrovoľne poistenými osobami, sami si určia svoj vymeriavací základ z ktorého budú platiť poistné do príslušných fondov Sociálnej poisťovne. Výška vymeriavacieho základu nie je viazaná na príjem, ktorý dosahujú z činnosti umelca a autora. Vymeriavací základ musí byť najmenej vo výške minimálnej mzdy (od októbra 2006 je to suma 6900 Sk), najviac môže byť vo výške jedenapolnásobku priemernej mzdy na nemocenské poistenie (do júna 2006 suma 21548 Sk) a trojnásobku priemernej mzdy na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti (do júna 2006 suma 43095 Sk).
A nemá to byť 23738 Sk a 47475 Sk od 1.7.2005?
Jozef Mihál
23.01.06,21:06
Áno, Ď, opravené.
remenova
30.01.06,07:25
Ja som zamestnaná, ale v roku 2005 som mala jednorázový príjem za umelecký výkon. Odmena bola v sume 1 000,- Sk. To akože som sa po tomto príjme mala zaregistrovať na DÚ? To je nejaká blbosť, nie? A mám si tento jednorázový príjem zdaňovať, lebo ináč mi bude mzdárka robiť ročné zúčtovanie.
Denda
31.01.06,08:29
Daň mala byť zrazená podľa §43 tým, kto ju vyplácal. Ak bola, nemusíš uvádzať v daňovom priznaní.
Na príjem za umelecký výkon sa zrážková daň neaplikuje . Viď § 43 ods.3 písm.h. Daň nemala byť zrazená.
remenova
31.01.06,09:10
Veď určite podla mna ani nebola.Takze mam to zdanovat alebo nie? A co s tou registraciou?

Na príjem za umelecký výkon sa zrážková daň neaplikuje . Viď § 43 ods.3 písm.h. Daň nemala byť zrazená.
Marína
31.01.06,11:21
Na príjem za umelecký výkon sa zrážková daň neaplikuje . Viď § 43 ods.3 písm.h. Daň nemala byť zrazená.
Svoj príspevok s nesprávnou odpoveďou vymazávam.

Veď určite podla mna ani nebola.Takze mam to zdanovat alebo nie? A co s tou registraciou? Tvoj príjem medzi oslobodenými nie je(§ 9-oslobodené). Ale kvôli 1000 Sk sa registrovať. No ja neviem. Nech sa pridá aj niekto ďalší.
remenova
31.01.06,11:55
No mohol by sa, lebo neviem co mam spravit, a ktore DP by som mala podat, asi B, nie?
diana_2_2
01.02.06,11:24
ja mam ten isty problem. v minulom roku som bola na urade prace a neskor zamestnana a mala som jeden krat aj prijem z autorskej zmluvy. medzi casom som zistila, ze si teda musim spravit DP, kde uvediem prijem z autorskej zmluvy + 25% pausalne vydavky a prijem zo zavislej cinnosti. v tom problem nevidim. problemom mi vsak ostava zdravotna poistovna - treba im teda nieco posielat ked to bol len jednorazovy prijem? a v tej dobe sa poistne odvadzalo zo zamestnania?
janka37
01.03.06,15:39
Ďakujem za tento článok.

Len by som si ešte chcela upresniť jednu vec - v článku sa spomína umelec - autor. Mám prípad daňovníka, ktorý je zamestnancom a popri tom účinkuje ako spevák v divadelnom zbore. Od divadla dostal potvrdenie o vyplatenom honorári brutto.
Je možné v tento honorár posudzovať ako príjem podľa §6 ods.2 písm.a) a uplatniť 25% paušálne výdavky?

Vopred ďakujem za Vaše názory.
Jozef Mihál
01.03.06,15:52
janka37 - áno.
janka37
01.03.06,15:54
Veľmi pekne ďakujem :)
imro24
24.03.06,22:32
Soom študent a za minuly rok som mal nejaky prijem z brigadnickej prace + honorare za publikovane clanky.
Chcem sa spytat, ci mam uvadzat v danovom priznani len prijmy, ktore mi prisli v roku 2005. Jeden z mesacnikov, kde som publikoval, totiz posiela honorare oneskorene. Napr. december 2004 som dostal az v aprili 2005, a asi pred tyzdnom som dostal peniaze za minuly oktober.
Jozef Mihál
24.03.06,22:40
Pre DP 2005 sú zaujímavé honoráre, ktoré ste inkasovali v čase od 1.1.2005 do 31.12.2005 vrátane.
kocur301
25.03.06,07:40
Pán Mihál, pracujem na dohodu (oficiálne sa to volá zmluva o spolupráci) pre jedny regionálne noviny, čo je aj môj jediný príjem. Ekonómka vydavateľstva mi pre účely daňové priznania vystavila potvrdenie "za príspevky do novín podľa paragrafu 6., odstavec 2. písmeno a), zákona o dani príjmov" Vydavetelstvo mi vyplaca cisty prijem, ked z toho hrubeho odpocita zrazkovu dan a odvody do literarneho fondu. Kedze podla novely zakona o zdravotnom poisteni sa z prijmov, ktore su zdanene zrazkovou danou, v podstate neplatia zdravotne odvody, rozhodol som sa, že sa od 1. septembra 2005 stanem dobrovolne nezamestnanou osobou a platil som po 475 Sk mesacne. Do 1. jula 2005 som platil po 910 Sk, od 1. jula do 31.8. som zaplatil odvody 1694 Sk za mesiac. Co mam podla vas uviest do rocne zuctovania poistneho? Je moj postup prehlasenia sa za dobrovolne nezamestnanu osobu spravny? Velmi pekne dakujem za odpovede
imro24
25.03.06,09:18
dakujem za rychlu odpovede
Jozef Mihál
25.03.06,22:31
Pán Mihál, pracujem na dohodu (oficiálne sa to volá zmluva o spolupráci) pre jedny regionálne noviny, čo je aj môj jediný príjem. Ekonómka vydavateľstva mi pre účely daňové priznania vystavila potvrdenie "za príspevky do novín podľa paragrafu 6., odstavec 2. písmeno a), zákona o dani príjmov" Vydavetelstvo mi vyplaca cisty prijem, ked z toho hrubeho odpocita zrazkovu dan a odvody do literarneho fondu. Kedze podla novely zakona o zdravotnom poisteni sa z prijmov, ktore su zdanene zrazkovou danou, v podstate neplatia zdravotne odvody, rozhodol som sa, že sa od 1. septembra 2005 stanem dobrovolne nezamestnanou osobou a platil som po 475 Sk mesacne. Do 1. jula 2005 som platil po 910 Sk, od 1. jula do 31.8. som zaplatil odvody 1694 Sk za mesiac. Co mam podla vas uviest do rocne zuctovania poistneho? Je moj postup prehlasenia sa za dobrovolne nezamestnanu osobu spravny? Velmi pekne dakujem za odpovede
Ak to správne chápem, od 1.1.2005 do 31.8.2005 ste boli prihlásený v zdr.poisťovni ako SZČO, od 1.9.2005 potom ako dobrovoľne nezam.osoba.

Tým pádom budete podávať ročné zúčtovanie. Použijete tlačivo typu S.

V tlačive použijete list SB, v ktorom vyplníte údaje za platiteľa - SZČO a list SC, v ktorom vyplníte údaje za platiteľa podľa § 11 ods.2 (dobr.nez.osobu).

V liste SB uvediete nulový základ dane SZČO, z toho vyplývajúci nulový VZ na výpočet poistného. SZČO však musí platiť poistné najmenej z minimálneho základu, tj. výsledný VZ za SZČO bude suma 8 (mesiacov) x 6500 = 52000 Sk. Poistné z toho je 7280 Sk.

V liste SC uvediete nulový príjem dobr.nez.osoby, z toho vyplývajúci nulový VZ na výpočet poistného. D.n.o. však musí platiť poistné najmenej z 0,6315 x minimálneho základu, tj. výsledný VZ za d.n.o. bude suma 4 (mesiace) x 4105 = 16420 Sk. Poistné z toho je 2299 Sk.

Výsledné poistné je súčtom vyššie uvedených súm a bude 9579 Sk.

Od toho odpočítate preddavky:
6 x 910 + 2 x 1694 + 4 x 575 = 11148 Sk.

Výsledkom je preplatok 1569 Sk, ktorý Vám poisťovňa vráti.
slovakman
26.03.06,14:47
Pan Mihal, chcem poziadat o radu. Som student, za rok 2005 som jednorazovo prekladal poviedku pre vydavatelstvo. Vydavatelstvo mi vyuctovalo odmenu podla zmluvy o vytvoreni slovesneho diela a zmluvy na jeho vydanie. Dohodna odmena za AH bola zrazena len o odvod do LF, 2% (podla vypoctu odmeny vo vyuctovani odmeny, ziadna zrazena preddavkova dan tam nie je uvedena) a zvysok mi bol vyplateny. Celkova dohodnuta odmena je pod 3000 Sk. Chcem sa spytat, ci musim podavat DP, ak ano, tak ktory typ a ci mam riesit aj dalsie nalezitosti - prihlasenie na DU a pod. Dakujem.
Jozef Mihál
26.03.06,17:52
Nemusíte sa prihlasovať na DU, ak ide o jednorazovú činnosť.

Príjem, ktorý Vám bol vyplatený, sa posudzuje ako príjem podľa § 6 ods.2 písm. a) zákona o dani z príjmov.

Daňové priznanie podávať nemusíte - viď § 32 ods.1 zákona, pretože Váš príjem nepresiahol sumu 43968 Sk.
Balu103
26.09.06,10:20
Dobrý deň

som zamestnaný v TPP, a vyzerá to, že budem mať možnosť privyrobiť si aj autorskou činnosťou. Pochopil som, že na sociálnu poisťovňu sa hlásiť nemusím, na zdravotnú môžem, pri tej však musím potom v každom prípade zisk priznať.
Kedy sa ale musím registrovať na daňovom úrade? Stačí po prvej naozaj zrealizovanej platbe za autorskú činnosť, alebo hneď? Ako je to potom, keby som v niektorom roku nemal z autorskej činnosti žiadny príjem? Stačí v takom prípade, keď DP vypracuje zamestnávateľ, alebo aj vtedy budem musieť DP podávať sám?
Ako to je s príjmovým dokladom? Stačí vyplniť tzv. paragón? Ako je to pri platbe na účet? Účet máme spoločný s manželkou, toho času ma materskej dovolenke.
Čo si do nákladov môžem započítať, a čo už nie? Činnosť by sa týkala fotografovania. Môžem si do nákladov započítať technické príslušenstvo fotoaparátu, a vyhotovenie fotografií v laboch? Náklady za prenájom ateliéru, vizážistky, cestovné náklady?

Ďakujem a s pozdravom
Vlado
Jozef Mihál
26.09.06,11:19
Balu103:
Správne - sociálne sa neplatí, zdravotné tak či tak zaplatiť bude treba.
Na daňový úrad sa defacto stačí zaregistrovať pri prvej prijatej platbe.
Ak žiaden príjem za kal.rok mať nebudete, namiesto daňového priznania vám na vašu žiadosť urobí zamestnávateľ ročné zúčtovanie dane.
Príjmový doklad - ak ide o príjem v hotovosti, stačí pokladničný doklad - paragon. Pri platbe na účet doporučujem založiť si osobitný účet na ktorý budete inkasovať platby za autorskú činnosť.
Do nákladov si môžete započítať všetko, čo súvisí s dosahovaným výnosom, čiže všetko čo spomínate v otázke.
Balu103
26.09.06,11:44
Veľmi ďakujem za rýchlu odpoveď.
Chcem sa ešte opýtať, ako to je s prácou "cez hranice" ? Náklady na veľkoformátovú tlač zhotovenú v Prahe, prenájom ateliéru taktiež v Českej Republike? Bude sa to líšiť v prípadoch, ak ako občan SR zhotovím fotografie v zahraničí pre slovenského zákazníka, a pre zahraničného? Predpokladám aj príležitostnú spoluprácu s kolegami z Českej Republiky.

Vlado
bubaksmejl
12.12.07,14:12
Dobrý deň, potreboval by som radu ohľadom optimalizácie platieb štátu. Som študent a pracujem na autorskú zmluvu vo výške 20000 za mesiac. Koľko mám platiť daň? Nestrháva mi ju zamestnávateľ? Ako s paušálnymi výdavkami, ako ako si uplatňujem nezdaniteľné minimum? Odvody do SP platiť nemusím, ale neporozumel som presne koľko mám platiť zdravotné? A neplatí ho za mňa štát kým som študent? O všetkom tomto som už počul či čítal, ale aká je to hrôza. Pán Mihál sa síce snaží, ale ja tej právno-ekonomickej hantírke tak úplne nerozumiem. Ale aj tak Vám veľká vďaka.
A ďakujem.
sammy19
21.01.08,16:01
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, ako postupovať v mojom prípade. Celý minulý rok (2007) som bola na rodičovskej dovolenke a poberala som rodičovský príspevok. Okrem toho som ale od mája 2007 začala písať články, za ktoré dostávam honoráre na základe dohody o vykonaní práce. Tieto honoráre nepresiahli spolu sumu ani 20.000,-Sk (od mája do decembra) a daná firma za mňa neodvádza žiadnu daň z týchto honorárov (len 2% autorskému zväzu).
Zaujímalo by ma, či som teda povinná tento príjem zdokladovať a podať daňové priznanie.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
horvatka
19.03.08,08:49
Dobrý deň, prosím poradiť. Zamestnávame na kratší prac.čas zahraničnú kapelu, na základe pracovného povolenia, platíme zdravotné poistenie a do soc.poisťovne len garanč.fond a úraz.poist., taktiež odvádzame daň z mesač.mzdy. Otázka: máme odvádzať všetko sociálne poistenie, keď sú naši zamestnanci? Keď kapelu prenajmeme, vyfakturujeme inej firme, treba odviesť niečo navyše?
Gabinka
08.03.09,22:04
Nie som zivnostnicka a zaujima ma, ako mam platit, ked som v slobodnom povolani - prekladam na zaklade autorskych zmluv - a idem uzavriet dohodu o vykonani prace na dobu urcitu (do konca roka 2010 s predpokladanou odmenou cca 7.000 EUR).
Ako budem platit do zdravotnej poistovne - preddavkovo, alebo v ramci rocneho zuctovania? Musim sa prihlasit do Socialnej poistovne? A v oboch pripadoch ma zaujima, v akej vyske mam platit odvody? Ani autorske honorare, ani odmeny z dohody o vykonani prace nebudu vyplacane pravidelne, v niektorych mesiacoch to bude viac, v niektorych menej, v niektorych mi na ucet pravdepodobne nepride ani cent... Vie mi niekto odpovedat? Vopred dakujem.
ekofin
14.03.11,11:19
Dobrý deň, umelec odmeňovaný na základe zmluvy podľa autorského zákona má príjem podľa § 6 ods. 2 písm. b)?
Kde uviesť príjem za uverejnené články v 9/10 a 11/10 v ČR, ktoré boli aj v ČR zdanené a mám potvrdenie z finančného úradu o výške vyplateného honoráru a aj o zrazenej dani. Spolu odmena činila 5.000 CZK. daň 500,- CZK.,
Vopred ďakujem.
ekofin
15.03.11,13:11
Nikto mi neodpovie? Prosím.
Zauzana
16.03.11,21:35
Príjmy z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo z iného duševného vlastníctva - par. 6 ods. 2 písm. a/ /riadok 5 VI. oddiel DP/ Sem treba zahrnúť všetky príjmy podliehajúce dani podľa autorského zákona a v X. oddieli DP treba daň vypočítať a urobiť zápočet dane zaplatenej v zahraničí podľa certifikátov, vydaných českým finančným úradom...tak držím palce, snáď som trošku pomohla...
Gabinka
05.04.11,12:02
Od r.2011 sa autori pokladaju za SZCO, co znamena, ze od jula 2012 budu platit odvody do SP. Teraz stale pocuvame o tom, ako sa zvysia/znizia odvody pre zivnostnikov, ale nikde nepocut o tom, o akej vyske hovorime v suvislosti s autormi? Mam to chapat tak, ze autor(SZCO)=zivnostnik, a ak ano, na zaklade akeho zakona. A este malickost: ked toto ma byt to spravodlive riesenie, kde ostali uvahy o zruseni diskriminacneho dvojpercentneho prispevku Literarnemu fondu? Alebo aj ten budu v ramci tejto novej rovnosti platit vsetci zivnostnici?