LUBOMIRL
23.05.10,13:51
Potreboval by som poradiť, ako je to za založením živnosti popri hlavnom pracovnom pomere.
Som radový zamestnanec v štátnom podniku a popri zamestnaní pracujem ešte pre jednu súkromnú spoločnosť s úplne odlišným zameraním, kde dohodnutú prácu vykonávam na dohodu. Odmenu za vykonanú prácu dostávam zníženú o daň 19%, no náklady spojené s touto prácou ( cestovanie autom, telefón a pod.) si v tomto prípade nedokážem uplatňovať ako náklady súvysiace s vykonávaním dannej pracovnej činnosti.
Preto začínam uvažovať o založení si živnosti, no potreboval by som poradiť, aké odvody budem povinný odvádzať zo živnosti , keď zamestnávateľ, u ktorého pracujem v TPP už za mňa odvádza všetky odvody. Teda či som povinný ešte niečo odvádzať, alebo nie.
Za info vopred ďakujem. L :confused:
Xanti
23.05.10,11:57
Preto začínam uvažovať o založení si živnosti, no potreboval by som poradiť, aké odvody budem povinný odvádzať zo živnosti Po založení živnosti, to bude odvod do ZP aj napriek tomu, že za teba platí zamestnávateľ. Nemusíš platiť ale potom pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia ti výjde nedoplatok, ktorý uhradíš naraz. , keď zamestnávateľ, u ktorého pracujem v TPP už za mňa odvádza všetky odvody. Teda či som povinný ešte niečo odvádzať, alebo nie.
Za info vopred ďakujem. L :confused: Do SP neodvádzaš prvý rok nič, až po podaní prvého DP sa na základe príjmov zo živnosti určí či budeš mať povinnosť platiť do SP odvody alebo nie.
U poistenia v SP nemá vplyv platenie odvodov zamestnávateľom, nakoľko tu sa skúma príjem zo živnosti. Ak prekročíš sumu 3834,96 eur, tak budeš platcom odvodov do SP.
veronikasad
23.05.10,12:08
Potreboval by som poradiť, ako je to za založením živnosti popri hlavnom pracovnom pomere.
Som radový zamestnanec v štátnom podniku a popri zamestnaní pracujem ešte pre jednu súkromnú spoločnosť s úplne odlišným zameraním, kde dohodnutú prácu vykonávam na dohodu. Odmenu za vykonanú prácu dostávam zníženú o daň 19%, no náklady spojené s touto prácou ( cestovanie autom, telefón a pod.) si v tomto prípade nedokážem uplatňovať ako náklady súvysiace s vykonávaním dannej pracovnej činnosti.
Preto začínam uvažovať o založení si živnosti, no potreboval by som poradiť, aké odvody budem povinný odvádzať zo živnosti , keď zamestnávateľ, u ktorého pracujem v TPP už za mňa odvádza všetky odvody. Teda či som povinný ešte niečo odvádzať, alebo nie.
Za info vopred ďakujem. L :confused:
Do 8 dní od začiatku podnikania si povinný prihlásiť sa v prísl. zdravotnej poisťovni. Keďže budeš súčasne zamestnancom, vymeriavací základ si môžeš určiť nula a preddavky na zdr. poistenie platiť nemusíš. Príp. nedoplatok vysporiadaš v ročnom zúčtovaní zdr. poistenia.
Prihlásenie do zdr.poisťovne môže za teba urobiť živ. úrad, vymeriavací základ však treba isť nahlásiť osobne.

Ak si chceš uplatňovať náklady na auto, nezabudni na oznamovaciu povinnosť k dani z motor.vozidiel na daň. úrade (to ŽU za teba neurobí - iba registráciu dane z príjmu FO).