Lora154
23.05.10,14:38
Dobry den, chcem poprosit o radu. Hrozi mi prepustenie s prace, pracujem na strednej odbornej skole vo funkci MOV. Mam zmluvu na dobu urcitu spolu so mnou maju takuto zmluvu dalsie dve kolegine, ktore vsak maju nizsie vdelanie. Jedna kolegina dokonca nema ziadne a studuje, druha ma Bc. Ja mam Mgr. chcela by som vediet ci nieje nezakonne prepustit ma so vzdelanim Mgr. a ponechat v praci kolegine s nizsim ci ziadnym vzdelani. Prosim pomozte mi.
veronikasad
23.05.10,12:50
Dobry den, chcem poprosit o radu. Hrozi mi prepustenie s prace, pracujem na strednej odbornej skole vo funkci MOV. Mam zmluvu na dobu urcitu spolu so mnou maju takuto zmluvu dalsie dve kolegine, ktore vsak maju nizsie vdelanie. Jedna kolegina dokonca nema ziadne a studuje, druha ma Bc. Ja mam Mgr. chcela by som vediet ci nieje nezakonne prepustit ma so vzdelanim Mgr. a ponechat v praci kolegine s nizsim ci ziadnym vzdelani. Prosim pomozte mi.
Pracovný pomer na dobu určitú končí dňom dohodnutým v pracovnej zmluve.
Lora154
23.05.10,13:03
To samozrejme viem, ale podala som ziadost na predlzenie zmluvy spolu s koleginami a nepredlzit zmluvu sa rozhodol iba mne, tak som chcela vediet ci nemam pravo byt uprednostnena vzhladom na vzdelanie.
pe.pe
23.05.10,13:14
Komu zamestnavatel predlzi zmluvu je len a len v jeho kompetencii. Pokial obe kolegyne splnaju kvalifikacny predpoklad, a to splnaju (jedna sice studuje, ale to postacuje), nie je relevantny dovod jeho rozhodnutie spochybnit. V tomto pripade neexistuje vyssia a nizsia kvalifikovanost. Je len kvalifikovanost. Predpokladam, ze v Tvojom pripade je prave vyssie vzdelanie problem, pretoze Ta opravnuje na zaradenie do vyssej platovej triedy. Je to smutne, ale je to tak.
Miichaela
23.05.10,13:17
Je na rozhodnutí nadriadeného, koho uprednostní, to, že máte lepšie vzdelanie nemusí znamenať, že ste lepšia v práci ako kolegyne.
Nedá mi to, ale píšete, že máte lepšie vzdelanie ako kolegyne : prepustenie Z práce a kolegYňa = nemám slov :-(
xixix
23.05.10,13:46
Michaela, úplne súhlasím, aj mňa až zamrazilo pri tej predložke a 3 i v slove - kolegyňa. Aj to je obraz pre zamestnávateľa pri rozhodovaní.
pe.pe
23.05.10,14:21
...aj mňa mrazí, ak robí gramatické chyby učiteľ. Ak ich robí majster odborného výcviku, viem byť tolerantný. Predsa len, sú to ľudia z praxe, murári, lisári plastických hmôt, cukrárky, chovatelia hospodárskych zvierat. Keď končili odbornú školu, ani jeden z nich neostal pôsobiť priamo v školstve. Všetci šli pracovať do svojho odboru a postupne sa prepracovali až tam, kde sú dnes. A predpokladám, že najmä preto, lebo sú dobrí v tom, čo robia. Vedia piecť, starať sa o kone, obsluhovať frézy a robiť trvalú. A k tomu im "i", "y", genitív, či plurál nedopomohli.

Skôr ma mrazí z toho, že sa zadávateľka na poradu asi nevráti.
biosenka
23.05.10,17:17
Súhlasím s pe.pe. Neviem prečo má toľko ľudí potrebu súdiť iných. Aj ja si také niečo všimnem, ale som radšej ticho, lebo aj keď si myslím, že pravopis ovládam, chybička sa môže "vlôudiť"....
ninla
23.05.10,18:20
Tiež si myslím, že je možné tolerovať gramatickú chybu, keď človek aj pri písaní musí myslieť na veľmi vážne problémy... Horšie chyby sú morálne úpadky u ľudí...
ivka70
23.05.10,18:58
...aj mňa mrazí, ak robí gramatické chyby učiteľ. Ak ich robí majster odborného výcviku, viem byť tolerantný. Predsa len, sú to ľudia z praxe, murári, lisári plastických hmôt, cukrárky, chovatelia hospodárskych zvierat. Keď končili odbornú školu, ani jeden z nich neostal pôsobiť priamo v školstve. Všetci šli pracovať do svojho odboru a postupne sa prepracovali až tam, kde sú dnes. A predpokladám, že najmä preto, lebo sú dobrí v tom, čo robia. Vedia piecť, starať sa o kone, obsluhovať frézy a robiť trvalú. A k tomu im "i", "y", genitív, či plurál nedopomohli.

Skôr ma mrazí z toho, že sa zadávateľka na poradu asi nevráti.

Aj ja skor odpustim cloveku z praxe neznalost gramatiky, ale kedze autorka tu zvyraznuje, ze ma titul Mgr. (a kvoli tomu jej ma byt predlzena zmluva na rozdiel od kolegyn), tak vysokoskolsky vzdelanemu cloveku a este nie z technickeho odboru uz gramaticke chyby tolerovat nechcem.
A preklep clovek urobi raz , ale nie opakovane :)
Nina258
26.05.10,17:39
Dobrý večer, ja by som potrebovala radu skôr v opačnom prípade- v r. 2006 som bola prepustená zo ZŠ s odstupným, 3 roky som pracovala na iných školách vždy na dobu určitú, tento rok opäť pracujem na pôvodnej škole, ale tiež len na dobu určitú. Nakoľko je perspektíva trvalého miesta, poprosila som p. riaditeľku o takúto zmluvu, no bolo mi povedané, že asi to nebude možné, pretože som dostala odstupné. Mohol by to fakt byť problém a už nikdy ma na túto školu nemôžu prijať natrvalo? Vopred ďakujem za odpoveď
vieraaaa
26.05.10,18:19
Dobrý večer, ja by som potrebovala radu skôr v opačnom prípade- v r. 2006 som bola prepustená zo ZŠ s odstupným, 3 roky som pracovala na iných školách vždy na dobu určitú, tento rok opäť pracujem na pôvodnej škole, ale tiež len na dobu určitú. Nakoľko je perspektíva trvalého miesta, poprosila som p. riaditeľku o takúto zmluvu, no bolo mi povedané, že asi to nebude možné, pretože som dostala odstupné. Mohol by to fakt byť problém a už nikdy ma na túto školu nemôžu prijať natrvalo? Vopred ďakujem za odpoveď

§ 76 ZP Odstupné a odchodné
(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť.
Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

Podľa môjho názoru, ak Ti bolo vyplatené napr. 3-mesačné odstupné, tak ak by si sa vrátila skôr ako za 3 mesiace, v tom prípade by si bola povinná vrátiť odstupné, alebo jeho pomernú časť, pričom pomerná časť odstupného sa vypočíta podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.
Žiadna podmienka, že z tohto titulu nemôže byť uzavretý pracovný pomer na dobu neurčitú sa v tomto paragrafe nenachádza.
zdenka131
26.05.10,18:34
Želám pekný večer.

To, že Ti bolo v roku 2006 vyplatené odstupné, nie je prekážkou, aby bol uzatvorený pracovný pomer na dobu neurčitú.
Nina258
27.05.10,07:37
pekný deň prajem a ďakujem za odpovede, myslela som si to, pretože uplynuli 2 roky - to miesto bolo totiž zrušené a po 2 rokoch obnovené,vďaka
jankkam
29.05.10,06:56
Ahoj.
Potrebovala by som vedieť, že ako to je s tým novým zákonom čo sa týka predlžovania pracovného pomeru na dobu určitú. Ja pracujem ako učiteľka v MŠ môj pracovný pomer bol uzavretý na dobu určitú od 12.09.2008 do 30.06.2009 potom mi pán starosta predlžil na ďalší rok od 1.07.2009 do 30.06.2010. Teraz mi pracovný pomer končí, počula som že zákon ktorý platí od 1.03.2010 hovorí, že už nieje možné uzatvoriť pracovný pomer ďalej na dobu určitú ale neurčitú i napriek tomu že organizácia má menej ako 20 zamestnancov.
zdenka131
29.05.10,08:18
Ahoj.
Potrebovala by som vedieť, že ako to je s tým novým zákonom čo sa týka predlžovania pracovného pomeru na dobu určitú. Ja pracujem ako učiteľka v MŠ môj pracovný pomer bol uzavretý na dobu určitú od 12.09.2008 do 30.06.2009 potom mi pán starosta predlžil na ďalší rok od 1.07.2009 do 30.06.2010. Teraz mi pracovný pomer končí, počula som že zákon ktorý platí od 1.03.2010 hovorí, že už nieje možné uzatvoriť pracovný pomer ďalej na dobu určitú ale neurčitú i napriek tomu že organizácia má menej ako 20 zamestnancov.

Ahoj,

Pracovný pomer na dobu určitú podľa Zákonníka práce

S účinnosťou od 1. marca 2010 je podľa novelizovaného znenia § 48 ods. 4 a 6 Zákonníka práce, možné ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky iba z dôvodu:
- zastupovania zamestnanca,
- vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku, - vykonávania sezónnych prác,
- vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
- vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
- vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
- dohodnutého v kolektívnej zmluve,
- zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

S účinnosťou od 1. marca 2010 nie je možné ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov, alebo nad dva roky, u:

- zamestnancov, ktorí sú štatutárnymi orgánmi alebo členmi štatutárnych orgánov,
- vedúcich zamestnancov, ktorí sú v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárnych orgánov,
- zamestnancov, ktorí sú poberateľmi starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
- zamestnancov u zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú najviac 20 zamestnancov.
Meopta
29.05.10,11:24
Tymito poslednymi prispevkami ste Lore urcite "velmi" pomohli riesit problem...
jankkam
29.05.10,11:41
Tento zákon som čítala a chápem to. Problém je v tom, že starosta stále tvrdí, že v zákone ostalo to, že ak nezamestnávajú viac ako 20 zamestnancov, tak stále môžu dávať zmluvu na dobu určitú.
veronikasad
29.05.10,12:02
Tento zákon som čítala a chápem to. Problém je v tom, že starosta stále tvrdí, že v zákone ostalo to, že ak nezamestnávajú viac ako 20 zamestnancov, tak stále môžu dávať zmluvu na dobu určitú.
práve tento bod bol zo zákonníka práce vypustený.
veronikasad
29.05.10,12:16
Tymito poslednymi prispevkami ste Lore urcite "velmi" pomohli riesit problem...
odpoveď má v tomto príspevku - pracovný pomer na dobu určitú končí dohodnutým dňom, zamestnávatel žiadny zákon neporušil

http://www.porada.sk/1409930-post4.html
pe.pe
29.05.10,12:18
Tymito poslednymi prispevkami ste Lore urcite "velmi" pomohli riesit problem...

mimotemy Dobry den,

skor ako sa vyjadrite viac alebo menej "ironizujuco", precitajte si vsetky prispevky k danej teme. V jednej teme sa na Porade neriesi len otazka zadavatela, ktory vytvori temu, postupne sa na tuto temu nabaluju aj otazky dalsich zadavatelov a logicky sa v teme objavia aj odpovede na tieto dalsie otazky.
Preto si dovolim oznacit Vas prispevok za nevhodny.
Meopta
03.06.10,07:24
Mierila som na to gramaticke okienko co sa tu rozbehlo a vyslovene len na Lorin prispevok, ostatnych som vobec nechcela tym urazit. ;)