braxator
23.05.10,18:30
Prosim surne o radu.Budem sa snazit vysvetlit to v kratkosti. Po smrti otca ma prebehnut dedicske konanie.Ja som pravoplatnym vlastnikom jednej polovice bytu, v ktorom otec byval.Cize predmetom dedicskeho konania je teraz len polovica bytu (otcova ciastka).Ta by sa mala rozdelit medzi deti,cize mna a moju sestru.Ja som v tomto byte byval cely zivot a poslednych 6 rokov som sa venoval otcovi (po smrti mamy),byval som spolu s nim a podielal sa na plateni najomneho a celeho chodu domacnosti.
Podla zakona by som teda teraz mal dedit 1/2 z otcovej casti,cim by som sa stal vlastnikom 3/4 bytu.S tym vsak nesuhlasi moja sestra,ktora chce,aby sa otcova ciastka delila v takom pomere, aby jej prinalezala nie 1/4 bytu,ale aspon 2/4.
Kedze nechcem robit rozbroje v rodine, bol by som ochotny na to pristupit,ale obavam sa toho, co by sa mohlo stat v pripade, ze by na mna zacala naliehat,aby som jej jej podiel vyplatil,alebo aby som byt predal,vyplatil ju a hladal si ine ubytovanie.S tym vsak nesuhlasim,pretoze by som vlastne nemal ani kde byvat.
Akym sposobom sa da zaistit si pravne to,aby som nemusel byt dalsie roky pod natlakom a zit v neistote,ci ma z bytu moze sestra vyhnat alebo sudnou cestou odo mna ziadat vyplatenie svojho podielu?Moze vobec take nieco po pravnej stranke urobit?
Xanti
23.05.10,16:37
Z akého titulu máš polovicu bytu?

Sestra sa vzdala dedičstva po mame, alebo ako si sa stal vlastníkom polovice bytu?

Každý by ste mali dediť po otcovi polovicu jeho majetku, teda ty 1/4 a aj sestra 1/4 bytu.
Mária27
23.05.10,16:45
Ak sa v dedičskom konaní nedohodnete inak, budete dediť zo zákona. Notár nemôže rozhodnúť inak, len potvrdiť dedičské konanie podľa zákona. Čiže zdedíš 1/4 bytu a sestra druhú štvrtinu.
Ostatné veci zdedíte po otcovi tiež po 1/2 - teda za predpokladu, že dedíte len vy dvaja. Potom sa môžete navzájom vyplácať.

Stačí, aby si nesúhlasil s iným dedením.
braxator
23.05.10,16:54
Po maminej smrti,kedze som zil s otcom a staral sa onho,tak sme sa spolocne dohodli, ze sestra sa vzda svojej ciastky po mame,a tak som sa stal vlastnikom polovice bytu.Vsetkymi nakladmi som sa podielal na plateni najomneho a inych zalezitosti.Teraz to vsak sestra olutovala,resp.bola by rada, keby sa byt predal a bez ohladu na to, ze som bol predtym uznany za polovicneho vlastnika,som jej vyplatil adekvatnu sumu.Ja vsak nemam rodinu a teda ani dedicov.Keby som ju vyplatil, kupil si na hypoteku mensi byt,aj tak by ho, v pripade, ze by sa mi nieco stalo, vlastne dedili znovu jej deti,takze by som ju vlastne vyplatil dvakrat(aj ked by mi to po smrti uz bolo asi jedno).
ivka70
23.05.10,17:58
Bolo to jej slobodne rozhodnutie - vzdat sa dedicstva po matke. nemoze od teba ziadat ,aby si sa zasa ty vzdal dedicstva po otcovi (alebo jeho casti).
Skor sa s nou skus dohodnut, ze jej zdedenu cast bytu odkupis, tak aby bola spokojna (aj ked napr. o cosi preplatis uradnu cenu) - pre dobre vztahy v rodine, kedze mas uz len sestru.
Kazdopadne ako 3/4 vlastnik bytu mas lesiu moznost vyjednavat a ako vacsinovy vlastnik aj rozhodovat o byte ako keby ste boli vlastnici 1:1.
braxator
23.05.10,18:32
Ja som len chcel vediet, ci je mozne pred notarkou podpisat nejaku zmluvu o tom, ze v pripade, ze by som sa vzdal moznosti dedit z otcovej ciastky v pomere 1:1,tak aby sestre zostal väcsi podiel,tak ci sa da spisat nejaka zmluva,ktora by ma chranila pred tym, ze by sestra alebo jej deti odo mna vymahali vyplatenie penazi.Cize nejaka zmluva o dozivotnom uzivani bytu alebo nieco podobne.
ivka70
23.05.10,18:37
Ja som len chcel vediet, ci je mozne pred notarkou podpisat nejaku zmluvu o tom, ze v pripade, ze by som sa vzdal moznosti dedit z otcovej ciastky v pomere 1:1,tak aby sestre zostal väcsi podiel,tak ci sa da spisat nejaka zmluva,ktora by ma chranila pred tym, ze by sestra alebo jej deti odo mna vymahali vyplatenie penazi.Cize nejaka zmluva o dozivotnom uzivani bytu alebo nieco podobne.

Taka zmluva v podstate neexistuje.
Ak sestra bude chciet peniaze a nebude sa s tebou vediet dohodnut ,moze dat ziadost na sud, bay ten rozhodol o vysporiadani.
A vtedy bud jej podiel odkupis alebo ho moze predat niekomu inemu alebo sud moze nariadit predat nehnutelnost a peniaze rozdelit v pomere vlastnictva.
Ice dive
23.05.10,19:02
Po maminej smrti,kedze som zil s otcom a staral sa onho,tak sme sa spolocne dohodli, ze sestra sa vzda svojej ciastky po mame,a tak som sa stal vlastnikom polovice bytu.Vsetkymi nakladmi som sa podielal na plateni najomneho a inych zalezitosti.Teraz to vsak sestra olutovala,resp.bola by rada, keby sa byt predal a bez ohladu na to, ze som bol predtym uznany za polovicneho vlastnika,som jej vyplatil adekvatnu sumu.Ja vsak nemam rodinu a teda ani dedicov.Keby som ju vyplatil, kupil si na hypoteku mensi byt,aj tak by ho, v pripade, ze by sa mi nieco stalo, vlastne dedili znovu jej deti,takze by som ju vlastne vyplatil dvakrat(aj ked by mi to po smrti uz bolo asi jedno).
Keďže nemáte zákonných dedičov - t.j. defacto po Vás budú dediť sestriné deti, skúste sa so sestrou dohodnúť tak, že teraz každý budete dediť zo zákona t.j. každý 1/4 aby ste mali aspoň akú takú istotu strechy nad hlavou... a v prípade Vášho odchodu 3/4 bytu zdedi aj tak...
Resp. a to záleží od situácie v akej sa sestra nachádza a ako staré sú jej deti a ako veľmi potrebuje peniaze, skúste sa dohodnúť tak, že aj teraz sa sestra vzdá svojej 1/4 bytu v prospech Vás s tým, že Vy by ste spísali pred notárom závet, v ktorm by ste v prípade, Vášho odchodu odkázali byt jej deťom rovnakým dieľom... (avšak to by museli byť Vaše rodinné vzťahy na veľmi veľmi vysokej úrovni...)
Ak sestra chce dediť časť bytu, tak to určite nechce, preto, aby mohla platiť za byt daň z nehnuteľnosti a starať sa o neho, a nechať Vás tam bezodplatne bývať, ale z dôvodu, že chce svoj diel speňažiť, v takom prípade je pre Vás výhodnejšie dediť zo zákona resp. jej navrhnúť vyplatenie z 1/4 bytu...
Mária27
23.05.10,20:35
Ja som len chcel vediet, ci je mozne pred notarkou podpisat nejaku zmluvu o tom, ze v pripade, ze by som sa vzdal moznosti dedit z otcovej ciastky v pomere 1:1,tak aby sestre zostal väcsi podiel,tak ci sa da spisat nejaka zmluva,ktora by ma chranila pred tym, ze by sestra alebo jej deti odo mna vymahali vyplatenie penazi.Cize nejaka zmluva o dozivotnom uzivani bytu alebo nieco podobne.


Môžete tak urobiť v dedičskej dohode, ktorú schváli súd. Dohodete si tam aj vecné bremeno - právo bývania pre teba.


Občiansky zákonník

§ 151o (Vznik vecných bremien)
(1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.

§ 482 (Dohoda dedičov)
(1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.
(2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.
braxator
23.05.10,21:45
Dakujem.Dufam, ze tato dedicska zmluva sa da spisat priamo u notarky pocas dedicskeho konania a nie az po rozdeleni majetku,pretoze to by potom mohol ten,ktory je vo vyhode, odskocit od zmluvy,resp.popriet to,co slovne prislubil na dedicskom konani.
Mária27
24.05.10,04:38
Dohoda bude zapísaná v osvedčení o dedičstve, ktoré vydá notár. Ak sa do 15 dní nik neodvolá, súd to potvrdí. Ak by sa niektorý účastník odvolal, dedičské konanie pokračuje na súde.

Pozri občiansky súdny poriadok:

§ 175zca
Osvedčenie o dedičstve
(1) Notár poverený súdom (§ 38 ods. 1) vydá so súhlasom účastníkov osvedčenie o dedičstve, ak
a) dedičstvo nadobudol jediný dedič,
b) dedičstvo, ktoré nenadobudol žiadny dedič, pripadlo štátu,
c) dedičia sa vyporiadali medzi sebou dohodou,
d) dedičia uzavreli s veriteľmi poručiteľa dohodu o prenechaní predlženého dedičstva na úhradu dlhov.

(2) Osvedčenie o dedičstve obsahuje najmä
a) označenie súdneho komisára,
b) označenie dedičskej veci,
c) označenie účastníkov a ich zástupcov,
d) vyhlásenie dedičov o spôsobe a obsahu vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov zaniknutého smrťou poručiteľa,
e) obsah osvedčovanej skutočnosti,
f) ak ide o spoluvlastníkov, výšku ich spoluvlastníckych podielov vyjadrených zlomkom z celku,
g) údaj o odmene notára a o jeho hotových výdavkoch,
h) ďalšie údaje, najmä údaje potrebné na zápis práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností, 19)
i) podpisy účastníkov a ich vyhlásenie, že súhlasia s obsahom osvedčenia,
j) poučenie o tom, že účastník konania môže do 15 dní od prevzatia osvedčenia o dedičstve požiadať súd o pokračovanie v konaní o dedičstve podľa § 175l až 175z,
k) miesto a dátum vydania osvedčenia o dedičstve,
l) odtlačok úradnej pečiatky notára a jeho podpis.
(3) Pri vydávaní osvedčenia o dedičstve sa postupuje primerane podľa § 175b až 175q. Osvedčenie o dedičstve vydá notár prítomným účastníkom alebo ich zástupcom.
(4) Účastník môže do 15 dní od prevzatia osvedčenia o dedičstve požiadať súd o pokračovanie v konaní o dedičstve podľa § 175l až 175z. Ak žiadosť nie je včas podaná, osvedčenie o dedičstve nadobudne účinky právoplatného uznesenia o dedičstve [§ 175q ods. 1 písm. a) až c), § 175l a 175o]; včas podanou žiadosťou osvedčenie o dedičstve stráca platnosť a súd pokračuje v konaní bez zreteľa na jeho vydanie.
doktor23
24.05.10,19:40
nie je to také jednoduché. Zriadiť vecné bremeno k nehnuteľnosti, ktorej ste spoluvlastníkom mi pripadá neefektívne, priam nemožné. Splývajú Vám práva a povinnosti.

To, že po Vašej smrti dedí sestra, resp. jej deti je síce pravda, ale len za predpokladu, že nenapíšete závet. To, že napíšete závet, kde všetko odkážete sestre, resp. jej deťom neznamená, že na druhý deň nenapíšte závet iný ....
Aj keď by sestra bola len spoluvlastníkom uvedenej nehnuteľnosti v 1/4, aj tak by mohla podať na súd na vyporaidanie podielového spoluvlastníctva. Čo tak navrhnúť, že ju vyplatíte s 1/4, na ktorú má nárok, a celý byt bude Váš. Neviem, aké sú Vaše finančné pomery, ale ak má byt hodnotu cca 40 000 EUR, tak banka v pohode dá hypotéku aj bez dokladovania príjmu na 10 000,--EUR. Len neviem, či je to finančne OK
Mária27
24.05.10,20:04
Zriadiť vecné bremeno k nehnuteľnosti, ktorej ste spoluvlastníkom mi pripadá neefektívne, priam nemožné. Splývajú Vám práva a povinnosti.


Pravdou je, že dedičská dohoda by musela znieť na vlastníctvo sestry a súčasne pre brata by bolo zriadené doživotné bezplatné užívacie právo aspoň časti nehnuteľnosti.
Vecné bremeno je právo k cudzím veciam, nie k vlastným.
doktor23
24.05.10,20:21
V rámci dedičského konania sa nenakladá polovicou nehnuteľnosti, ktorú už vo vlastníctve má. Je to stále tá istá nehnuteľnosť. Takže zriadiť vecné bremeno, k nehnuteľnosti, ktorej je spoluvlastníkom .... neviem si to dosť dobre predstaviť
Mária27
25.05.10,04:24
V rámci dedičského konania sa nenakladá polovicou nehnuteľnosti, ktorú už vo vlastníctve má. Je to stále tá istá nehnuteľnosť. Takže zriadiť vecné bremeno, k nehnuteľnosti, ktorej je spoluvlastníkom .... neviem si to dosť dobre predstaviť
To je pravda, spoluvlastníctvo tu vlastne už bolo založené. Takže vecné bremeno sa zriadiť nemôže.
Ja by som to predsa len nechala na dedenie zo zákona. Za opatrovanie rodičov si 1/4 bytu zaslúži.