zk24
23.05.10,21:40
Ahojte,

dostal sa mi prave do ruk blocek s nakupom zasob a nema v hlavicke uvedeny nazov predajcu, ani ICO, prevadzka, nic... Je tam iba datum a hodina nakupu a dole "dakujeme za nakup, dovidenia".

Mozem taky blok pouzit do uctovnictva, kedze nesplna vsetky nalezitosti dokladu? Vyhodi mi ho danova kontrola z nakladov?

Dakujem.
jeso
23.05.10,19:48
ja by som taký doklad nezaúčtovala , požiadala by som predajcu o vystavenie nového dokladu - nakoľko uvedený doklad nesplna náležitosti -
zk24
23.05.10,19:56
ja by som taký doklad nezaúčtovala , požiadala by som predajcu o vystavenie nového dokladu - nakoľko uvedený doklad nesplna náležitosti -

stacila by mi mozno peciatka na ten doklad, ale kedze konatel nakupuje zasoby podla toho, kde sa prave nachadza, niekedy aj raz u takeho predajcu za rok, v hociakych malickych potravinach, tak nevieme nijako prist na to od koho to moze byt...

takze asi von z evidencie :(
zk24
23.05.10,19:57
Dakujem za Vase nazory ;)
VieraPopluharova
23.05.10,20:46
Urcite nezauctovat a druhykrat si davať pozor na nalezitosti dokladu vzmysle:
Daňový doklad je podkladom pre zápisy účtovných prípadov v jednotlivých účtovných knihách, t. j. slúži ako podklad pre zápisy jednotlivých operácií a pohybov do účtovníctva. V zmysle § 11 zákona o účtovníctve sú účtovné doklady originálne písomnosti, ktoré musia spĺňať nasledovné náležitosti:

OZNAČENIE ÚČTOVNÉHO DOKLADU

Pod označením účtovného dokladu sa rozumie jeho číslo. Každý účtovný doklad musí mať svoje číslo, aby sa dal podľa neho vyhľadať v účtovníctve, a tiež kvôli komunikácii medzi obchodnými partnermi, aby bolo obidvom stranám, ako aj nezainteresovaným osobám (kontrolóri daňového úradu, účtovníci), jasné, o ktorý daňový doklad sa jedná.

OBSAH ÚČTOVNÉHO PRÍPADU A OZNAČENIE JEHO ÚČASTNÍKOV

Pod obsahom účtovného prípadu sa rozumie popis operácie, ktorá sa prostredníctvom tohto dokladu vykonáva : napr. fakturujeme vám za dodaný tovar, fakturujeme vám za vykonané služby, úhrada faktúry, prenájom priestorov ....
Účastníkmi sú vždy dve strany: dodávateľ a odberateľ alebo príjemca a platiteľ.

PEŇAŽNÁ SUMA, CENA ZA MERNÚ JEDNOTKU, MNOŽSTVO

Obsah účtovného prípadu musí byť vyjadrený nielen slovne, ale aj množstvom a v jednotkovej cene, aby bolo obidvom stranám jasné, čo je predmetom dodávky alebo obchodnej operácie (ks, m, kg...), počet týchto merných jednotiek a jednotková cena. Samozrejme pokiaľ sa jedná o dodávku viacerých tovarov alebo viacerých jednotiek nejakej služby, musí byť okrem jednotkovej ceny na doklade vyčíslená aj celková čiastka dodávky.

DÁTUM VYHOTOVENIA ÚČTOVNÉHO DOKLADU

Dátum vyhotovenia dokladu je dátum, kedy strana, ktorá vyhotovuje daňový doklad, tento doklad skutočne vystaví. Na základe zákona musí byť daňový doklad vyhotovený do 15 dní od dátumu dodávky tovaru alebo služby.

DÁTUM USKUTOČNENIA ÚČTOVNÉHO PRÍPADU

Dátum uskutočnenia účtovného prípadu je dátum, kedy sa samotná transakcia tovaru alebo dodávka služieb medzi obchodnými partnermi naozaj uskutočnila. Podľa vyššie uvedenej definície dátumu vyhotovenia účtovného dokladu začína po dni uskutočnenia účtovného prípadu plynúť 15 dňová lehota na vyhotovenie daňového dokladu k tomuto uskutočneniu.
Samozrejme, môže sa vyskytnúť aj situácia, že dodávateľ vystaví daňový doklad v ten istý deň, ako sa uskutočnil samotný účtovný prípad, teda dodávka.

PODPISOVÝ ZÁZNAM OSOBY ZODPOVEDNEJ ZA ÚČTOVNÝ PRÍPAD, PODPISOVÝ ZÁZNAM OSOBY ZODPOVEDNEJ ZA JEHO ZAÚČTOVANIE

Podpis osoby, ktorá predmetný daňový doklad vystavila. Po následnom zaúčtovaní sa ešte na daňový doklad podpisuje osoba, ktorá je zodpovedná za zaúčtovanie tohto daňového dokladu.

OZNAČENIE ÚČTOV, NA KTORÝCH SA ÚČTOVNÝ PRÍPAD ZAÚČTUJE V ÚČTOVNÝCH JEDNOTKÁCH ÚČTUJÚCICH V SÚSTAVE PODVOJNÉHO ÚČTOVNÍCTVA

Táto podmienka sa týka podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, kedy účtovník spracujúci daňové doklady musí na každý účtovný doklad uviesť čísla účtov a účtovné predkontácie (číselné označenia účtov na ktorých sú operácie na doklade zaúčtované) informujúce o tom, ako bol tento daňový doklad zaúčtovaný.
JarkaL
23.05.10,20:54
Rozmýšľala som a myslím, že ja by som ten doklad predsa len zaúčtovala, a to z dôvodu, že zk24 píše, že ide o nákup zásob - teda predpokladám, že vystavia príjemku a nakoniec pri predaji zákazníkovi výdajku - takže ak by nezaúčtovali nákup zásoby (tovaru), nesedel by im sklad. Ja by som to riadne zaúčtovala, ale o výdaji (výdajka zo skladu) by som účtovala ako o nedaňovom náklade. Na DPH samozrejme nie je nárok na odpočítanie.