up4anything
24.05.10,00:47
Dobry den !

Vie mi niekto poradit ake vsetky nalezitosti by som potreboval ak by som si chcel zalozit ovocnu skolku / pestovat a nasledne predavat vypestky ovocnych stromcekov / + na urcitej ploche pestovat ovocne stromy a predavat ich plody (par stoviek stromcekov) .. Ako postupovat atd. Vsetko o danej problematike.. Niekde som sa docital zeby sa to dalo napisat ako prebytky polnohosp. cinnosti a potom z toho plynu nejake vyhody...

P.S. : temu o ovocnom sade v sekcii zahrada som cital, ale je pre mna nepostacujucaa mimo kontextu..

Vopred dakujem


++ Je mozne poziadat aj o nejaku formu eurofondov z EU ?
zdenka131
24.05.10,02:54
up4anything
26.05.10,10:41
Zatial som si tu temu len zbezne prebehol, pretoze sa tam nachadza aj kopa zbytocnosti .. Ale mam otazku ohladom tej ovocnej skolky .teda pestovanie ovocnych sadenic alebo ako to nazvat.. Vtedy tiez podnikam len ako polnohospodar alebo ku tomu uz potrebujem zivnost ?? ... Tiez som zapocul ze aj na rozbeh s ovocnymi stromcekami sa daju zobrat dotacie ... Neviete mi blizsie poradit ake ??
up4anything
03.06.10,15:27
To tu vazne nikto nema skusenost s danou temou ? ?
a_je_to
03.06.10,16:29
Môžem .... len niekoľko nesúvislých informáxcií. Predovšetkým musíš byť zapísaný v registri výrobcov a dovozcov rastlinných výrobkov, dodržiavať množstvo predpisov o registrácii odrôd, rastlinolekárskej starostlivosti a používaní chemických prípravkov. Niečo môžeš naštudovať aj z nariadenia vlády č. 75/2004 Z.Z. Tam v prílohách je aj formulár žiadosti.
Lepšie urobíš, ak pôjdeš za informáciami na najbližší ÚKSUP /zadaj do google.sk/. Ešte lepšie urobíš, ak to pustíš z hlavy ..... je to veľmi náročný odbor, nedá sa robiť v malom, treba mať nadpriemerné znalosti a prvé roky by si sa iba učil na vlastných škodách. Neviem o tom, že by na to boli nejaké eurofondy .... možno že aj to budú na ÚKSUPe vedieť poradiť. Sleduj Farmársku revue na STV2 v sobotu poobede a v nedeľu doobeda, tam o tom dosť veľa vysielajú, má to aj archív.
up4anything
04.06.10,10:22
Super dik, ono je to v podstate tak, ze ja uz priestory mam... Kedysi sa tam pestovalo.. dnes by bolo potrebne iba vytahat stare stromy a nasadit nove ... Tot vse ... Uvedomujem si ze je to narocne ale nie som na to sam /skusenosti tiez troska su/ a myslim ze raz rocne pri zbere a naslednom predaji sa par stoviek eur hodi no nie ? ... (okolo 300 stromcekov si myslim ze uz da aku taku urodu...

Alebo si myslis ze namaha vynalozena na chod sadu je neumerna zarobku ? ...V podstate si neviem velmi jasne predstavit kolko by som tomu musel venovat casu, preto som to hodil aj sem na poradu ako temu .. Mam rad nazory ostatnych ludi, su pre mna velmi osozne ;)
aviator
04.06.10,17:43
Najdôležitejší je odbyt, ak ho máš, choď do toho, držím palce. Z vlastnej skúsenosti poviem, že kvalitný materiál je tu v drvivej menšine :)
Kedysi na ovocnú škôlku chceli dosť drahé školenie, ktoré poskytoval len UKSUP / zaručený kšeft pre nich, slovensko - orientálna klasika / , neviem, či to ešte platí. Každopádne sa tam poinformuj. Tie skúsenosti postupne získate a za rozumné prachy sa dajú zohnať skúsení ľudia, tí by ti aj poradili.
Budeš potrebovať uznaný množiteľský materiál, viesť záznamy a spústu ďalších " užitočných vecí" , kedysi dávno nás to učili v škole :) ....zájdi na ten UKSUP.
Eurofondy sa získať dajú, chce to obrátiť sa na tú správnu sprostredkovateľskú firmu / slovensko - orientálna.........../ percentá až po obdržaní peňazí.
Jeden tip, celkom gratis: pouvažoval by som nad kontajnerovanými ovocnými drevinami a viničom / s tým je to trošku ťažšie /. Robí to hlavne Hornbach, Baumax / dosť drahé / a niektoré záhradníctva skôr v malom, čo nepredajú. Pritom často je o rastliny záujem aj cez sezónu, napr. keď niekto zistí, že chce hneď čerešňu :)
up4anything
05.06.10,11:21
Odpust mi moju nevedomost ale s pojmom kontajnerovane ovocne dreviny som sa este nestretol a neviem co si mam pod tym predstavit... Taktiez nie som castym zakaznikom spominanych obchodnych retazcov... Pockat bol som tam ja vobec niekedy ??? :D :D ...

Skusal som nieco vygooglit ale asi som dost nesikovny, tak mi prosim ta objasni pojem *kontajnerovane ovocne dreviny* ... Alebo nejaky link by bodol ;)

THX
Danielle369
05.06.10,12:21
Kontajnerové dreviny..
kontajnerové dreviny môžeme vysádzať aj počas leta, ak sú zavlažené .....
To znamená že sú to rastliny alebo stromčeky v kontajneri( v kochloch alebo kýblikoch s bohatým koreňovým balom)
Sú to už hotové rastliny

A kontajnerové rastliny nekupovať v hypermarketoch ale v záhradníctvach.!!!
up4anything
05.06.10,13:43
Diki dani ;) Ako som spominal este by sa hodil link pre lepsiu predstavivost ak nahodou niekto ma poruke ... Lebo googlim googlim, same rastlinky nachadzam ale nic co by odpovedalo popisu =D .....

Vdaka ;)
Danielle369
05.06.10,14:13
Toto máš napríklad stromy v kontajnere...to sú prakticky stromy v kochli,ktoré ked kúpiš v hociktorom období tak hned môžeš sadiť lebo majú svoj niekolkoročný koreňový systém. Vyberie sa celý bal aj zo zemou s kontajnera(kochla)..a posadí sa

http://www.intersad.sk/Okrasna-skolka-Kralova-pri-Sen.15.0.html
aviator
07.06.10,11:47
up4anything
07.06.10,12:39
Je to super hlavne ten clanok k tomu ... Skoda len, ze nemozem rozdavat body :( inac by si hned jeden dostal

Vdaka ;)
aviator
08.06.10,18:11
Teraz som si to začal čítať a 9 cm kontajner určite nestačí pre žiadnu bežnú ovocnú drevinu. Over si radšej aj tie ostatné informácie.
up4anything
09.06.10,04:52
Ja som si to cele necital zatial len prebehol ocami zdalo sa mi to fajn aspon uz viem ako to ma vyzerat ;)
milláčikk
09.06.10,15:17
Ja som si to cele necital zatial len prebehol ocami zdalo sa mi to fajn aspon uz viem ako to ma vyzerat ;)

mimotemy

A prečo nechceš podnikať v niečom, čomu rozumieš ????:):)