mandyla
24.05.10,07:11
Môj známy sa stal bezdomovcom, prichýlil ho človek v hmotnej núdzi, päť rokov bývali spolu v dome ktorého bol spoluvlastníkom v 1/10-ine. Nájomnú zmluvu nemali písomne dohodnutú, náklady na bývanie uhrádzali spoločne, stravu zabezpečoval môj známy lebo kamarát takmer celú soc.dávku prepil. Nedávno spadol a včera na následky zomrel. Kým bol v nemocnici, nikto z rodiny ani len telefonicky sa o neho nezaujímal. Źenatý nebol, ani deti nemal, len troch vlastných a šesť nevlastných súrodencov. O pohreb sa má postarať môj známy, ostatní odmietajú, tak ako ho odmietali počas jeho života. Preto by asi bolo morálnejšie keby po ňom dedil kamarát ktorý o neho stál a bol pre neho oporou,opatroval ho v chorobe a po epileptických záchvatoch.
Má môj známy nárok na jeho podiel v dome, splňa podmienky aby mohol po ňom dediť? Ak by mal, čo má robiť, komu to má oznámiť že s ním majú počítať? (o jeho majetok veľmi ani nestojí, v prvom rade smúti za kamarátom a je schopný riešiť svoje bývanie lebo je zamestnaný) Za vaše rady vopred ďakujem.
hanelie
24.05.10,05:35
občianský zákonník časť dedenie
§ 474

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
Info ktorému notárovi bolo dedičské konanie pridelené, zistíte na miestne príslušnom súde podľa miesta bydliska poručiteľa
Mária27
24.05.10,07:53
Spolužijúce osoby nemôžu v druhej skupine zákonných dedičov dediť samostatne. Ak nie sú zároveň iní zákonní dedičia, prechádzajú spolužijúce osoby do tretej zákonnej skupiny.
V tretej skupine sú už poručiteľovi súrodenci, ktorí - ak sa nezrieknu dedičstva - budú dediť (alebo ich deti) so spolužijúcim.

§ 475

(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti