mocekz
24.05.10,08:32
ahojte, doteraz sme vždy DPH iba platili, teraz nám prvýkrát vznikol nárok na odpočet, tak sa chcem spýtať: v riadku 30 (nadmerný odpočet) mám sumu 262,27 Eur, všetky povinnosti voči daňovému úradu máme splnené. Mám vyznačiť "x" políčko "Splnenie podmienok podľa § 79 ods. 2 zákona? Daňový úrad mi odpočet vráti, alebo na budúci mesiac v riadku 32 (Nadmerný odpočet odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti podľa § 79 zákona) o túto sumu ponížim vlastnú daňovú povinnosť? Ďakujem.
rodina1
24.05.10,06:39
ahojte, doteraz sme vždy DPH iba platili, teraz nám prvýkrát vznikol nárok na odpočet, tak sa chcem spýtať: v riadku 30 (nadmerný odpočet) mám sumu 262,27 Eur, všetky povinnosti voči daňovému úradu máme splnené. Mám vyznačiť "x" políčko "Splnenie podmienok podľa § 79 ods. 2 zákona? Daňový úrad mi odpočet vráti, alebo na budúci mesiac v riadku 32 (Nadmerný odpočet odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti podľa § 79 zákona) o túto sumu ponížim vlastnú daňovú povinnosť? Ďakujem.
Ak ste splnili všetky podmienky, daňový úrad vám nadmerný odpočet vráti do 30 dní.
Na budúci mesiac nič nebudete ponižovať.
Žabinka
24.05.10,06:43
Zákon o DPH § 79
Nadmerný odpočet
(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období s výnimkou podľa odseku 2. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)
(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.
(4) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 alebo 2 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.
hanelie
24.05.10,06:43
všetky povinnosti voči daňovému úradu máme splnené.
nielen voči DÚ ale aj:

c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)
KEJKA
24.05.10,07:14
..........dodám z vlastnej skúsenosti, že DU toto skúma a nevráti DPH aj kvôli pár centom. Takže najskôr si riadne preverte účtovníctvo a platby v predchádzajúcich 12 mesiacoch.
Po skúsenostiach a po dohode s klientmi už toto políčko nezaškrtávam, nestojí to za tie ťahanice a výzvy a predkladanie dôkazov......